Рішення
від 09.12.2024 по справі 555/2638/24
БЕРЕЗНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 555/2638/24

Номер провадження 2/555/664/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 грудня 2024 року

Березнівський районний суд Рівненської області в складі:

головуючого судді - Мельничук Н. В.

при секретарі Кравчук С. Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Березне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Березнівської міської ради Рівненського району Рівненської області про визнання права на спадкове майно, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом про визнання права власності на спадкове майно. Позивач в обґрунтування заявлених вимог вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у с.Моквин Березнівського району Рівненської області померла мама позивачки ОСОБА_2 . Після її смер ті залишилось спадкове майно на земельну частку (пай) із земель колективної власності КСП «Нива» с.Моквин Березнівського району Рівненської області. Спадщину після смерті мами ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 прийняла, як спадкоємець за законом. Приватним нотаріусом Куц І.В. Рівненського районного нотаріального округу Рівненської області заведено спадкову справу.Однак, у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , нотаріус відмовила у зв`язку з тим, що відсутній сертифікат на право на земельну частку (пай) Серія РВ №002885 на право на земельну частку (пай) із земель колективної власності КСП «Нива» с.Моквин Березнівського району Рівненської області.

Клопотання, процесуальні дії у справі.

05 листопада 2024 року позовна заява була прийнята до розгляду та відкрите провадження у справі.

Будь-які заяви чи клопотання щодо проведення процесуальних дій, в тому числі забезпечення позову, забезпечення доказів, зупинення і поновлення провадження у справі, учасниками справи не заявлялися.

Позивач в судове засідання не з"явилась- представник позивача, ОСОБА_1 , адвокат Люшин Л.П. подала до суду письмову заяву про проведення розгляду справи без участі позивача та представника , заявлені вимоги підтримують в повному обсязі, просить задовольнити позов.

Представник Березнівської міської ради Рівненського району Рівненської області в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву, у якій позовні вимоги визнає, а також просить розглядати справу за її відсутності.

Встановлені судом фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, норми права, які застосовував суд, мотиви суду.

Судом встановлено,що ІНФОРМАЦІЯ_1 у с.Моквин Березнівського району Рівненської області померла ОСОБА_2 . Після її смерті залишилось спадкове майно на земельну частку (пай) із земель колективної власності КСП «Нива» с.Моквин Березнівського району Рівненської області.

Спадщину після смерті мами ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 прийняла, як спадкоємець за законом. Приватним нотаріусом Куц І.В. Рівненського районного нотаріального округу Рівненської області заведено спадкову справу.

Однак, у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , нотаріус відмовила у зв`язку з тим, що відсутній сертифікат на право на земельну частку (пай) Серія РВ №002885 на право на земельну частку (пай) із земель колективної власності КСП «Нива» с.Моквин Березнівського району Рівненської області.

Відповідно до п. 4.15 глави 10, розділу ІІ «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, «Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів, щодо належності цього майна спадкодавцеві…». Таких документів мною подано не було, оскільки втрачений оригінал сертифікату, а дублікат не має можливості отримати.

Вищим Спеціалізованим Судом України з розгляду цивільних і справ у своєму листі № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» роз`яснено, що у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.

Для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом нотаріусу позивачка не має можливості надати оригінал або дублікат вищезазначеного документа, який підтверджує право на спадкове майно, у зв`язку з чим нотаріусом було запропоновано звернутися до суду про визнання права на спадкове майно.

Нотаріально оформити позивачка права на спадщину не може через відсутність оригіналів або дублікатів документів, які підтверджують право на вищезазначене майно.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай) також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Виходячи з норм Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» та Закону України «Про оренду землі», громадяни - власники сертифікатів на право на земельну частку (пай) до виділення їм у натурі (на місцевості) земельних ділянок мають право укладати договори оренди земель сільськогосподарського призначення, місце розташування яких визначається з урахуванням вимог раціональної організації території і компактності землекористування, відповідно до цих сертифікатів з дотриманням вимог цього Закону.

Згідно ч. 1ст.1268 Цивільного кодексу України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно с.1 ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч. 1 ст.1276 Цивільного кодексу України, якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов`язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).

Відповідно до п. 4.15 глави 10, розділу ІІ «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, «Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів, щодо належності цього майна спадкодавцеві…». Таких документів мною подано не було, оскільки втрачений оригінал сертифікату, а дублікат не має

Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Зі змісту ч.3 ст.16 ЦК вбачається, що суд може захистити цивільне право або інтерес способом, що встановлений договором або законом. Законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень ст.ст.55, 124 Конституції та ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом. Згідно змісту ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно її позбавлений, право приватної власності є непорушним. Аналогічний висновок викладений і в ч.1 ст.321 ЦК України та ст.1 Першого протоколу Конвенції.

За змістом п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину, в порядку, встановленому цивільним законодавством. Особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження в разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину.

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом і вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ст.328 ЦК України).

Відповідно до ч.5 ст.11 ЦК України цивільні права і обов`язки можуть виникати з рішення суду лише у випадках, встановлених актами цивільного законодавства. Можливість виникнення права власності за рішенням суду передбачено лише у ст.ст.335 та 376 ЦК України. Ст.392 ЦК України, у якій ідеться про визнання права власності, не породжує, а підтверджує наявне в позивача право власності, набуте раніше на законних підставах, у тому випадку, якщо відповідач не визнає, заперечує або оспорює наявне в позивача право власності, а також у разі втрати позивачем документа, який посвідчує його право власності.

В силу ст.1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов"язків від фізичної особи, яка померла, до інших осіб.

Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

.Керуючись ст.ст.1233, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст.263-265 ЦПК України, ст.141 ЦПК України, п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір», суд -

В И Р І Ш И В :

Визнати за, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 право на земельну частку (пай), РВ №002885, розміром 2,54 в умовних кадастрових гектарів без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) по КСП «Нива», с.Моквин Березнівського району Рівненської області, що належить померлій ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку спадкування.

Рішення може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Березнівський районний суд Рівненської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони та інші учасники справи:

Позивачі: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 Індентифікаційний номер НОМЕР_1 .

Березнівська міська рада ел. пошта 04387823@mail.gov.ua адреса Рівненська область Рівненський район, місто Березне, вулиця Київська, будинок 6, 34600 ЄДРПОУ 04387823.

Суддя: Мельничук Н. В.

СудБерезнівський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення09.12.2024
Оприлюднено24.12.2024
Номер документу123882827
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —555/2638/24

Рішення від 09.12.2024

Цивільне

Березнівський районний суд Рівненської області

Мельничук Н. В.

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Березнівський районний суд Рівненської області

Мельничук Н. В.

Ухвала від 05.11.2024

Цивільне

Березнівський районний суд Рівненської області

Мельничук Н. В.

Ухвала від 05.11.2024

Цивільне

Березнівський районний суд Рівненської області

Мельничук Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні