Провадження № 2/641/3189/2024 Справа № 641/7756/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2024 року м. Харків
Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Музиченко В.О.,
за участю секретаря судового засідання Микитюк В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом Житлово-будівельного кооперативу № 282 «Авіатор» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и в:
Житлово-будівельний кооператив № 282 «Авіатор» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача на свою користь заборгованість по внескам члена кооперативу за період з 01.01.2021 по 30.09.2024 року у сумі 5573,68 гр., втрати від інфляційних процесів у сумі 3110,69 грн., 3 % річних у сумі 626,73 грн., витрати зі сплати судового збору у розмірі 2725,20 грн., витрати на правничу допомогу у розмірі 5250,00 грн.
В обґрунтування пред`явлених позовних вимог зазначено, що відповідач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , та є членом ЖБК 282 «Авіатор». Позивач являється балансоутримувачем і здійснює утримання та обслуговування будинку. Згідно з п.15 Статуту ЖБК 282 «Авіатор» Заявник надає послуги за внесками, встановленими самостійно, а у випадках передбачених законом за державними тарифами та цінами. У п.16.1 зазначено, що дохід Заявника формується з надходжень, від сплати внесків на утримання, експлуатацію та капітальний ремонт будинку. Відповідно до п.5.2.7 Член кооперативу зобов`язаний сплачувати внески на утримання, експлуатацію та капітальний ремонт будинку, який належить Кооперативу та прибудинковій території. Так, відповідно до умов Статуту та протоколу загальних зборів, боржник повинен був сплатити Заявнику за період з 01.01.2021 по 30.09.2024 року суму в розмірі 5573,68 грн., тоді коли у свою чергу за вказаний період сплатив 0 грн. У результаті цього за власником квартири виникла заборгованість по внескам членів об`єднання в сумі 5573,68 грн. Крім того в зв`язку з невиконанням основного зобов`язання позивачем також нараховані інфляційні нарахування на суму боргу у розмірі 3110,69 грн. та 3% річних у розмірі 626,73 грн. Також позивач поніс витрати зі сплати судового збору та за надання правничої допомоги.
Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 07.11.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд якої постановлено здійснювати в порядку спрощено позовного провадження, в судовому засіданні з повідомленням (викликом сторін).
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, в якій підтримав заявлені позовні вимоги та не заперечувала проти ухвалення у справі заочного рішення.
Відповідач в судові засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи була повідомлений завчасно відповідно до вимог ст. 128 ЦПК України. Судові повістки були повернуті на адресу суду з відміткою відділення УДППЗ «Укрпошта» - «за закінченням терміну зберігання» та «адресат відсутній за вказаною адресою».
Про причини своєї неявки відповідач суд не повідомив, відзив на позовну заяву, відповідно до приписів ст. 178 ЦПК України, не подав, ніяких клопотань на адресу суду не направляв.
З цього приводу слід зазначити, що відповідно до п.п. 2 та 7ч.2ЦПКУкраїни учасники справи зобов`язані сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи та виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
Частиною 3 ЦПК України передбачено, що у разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з`явилися в судове засідання без поважних причин.
Положеннями ч. 1 ст.223ЦПК України передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
В даному випадку відповідач вважається таким, що належним чином повідомлений про дату судового розгляду справи, враховуючи наявні в матеріалах справи довідки поштового відділення з позначкою про неможливість вручення судової повістки «адресат відсутній за вказаною адресою». Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у складі колегією суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 10 травня 2023 року у справі № 755/17944/18 (провадження № 61-185св23).
У разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення) (ч. 4ст. 223 ЦПК України).
Також відповідно до ч. 1ст.280 ЦПК Україниу зв`язку із неявкою в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності, зі згоди позивача по справі, суд вирішив за можливе розглянути справу на підставі наявних в ній доказів та ухвалити заочне рішення.
За таких обставин, приймаючи до уваги те, що відповідач будучи завчасно належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи, повторно, без зазначення причин свого неприбуття, не з`явився у судове засідання, враховуючи те, що підстав для визнання явки учасників справи обов`язковою для надання особистих пояснень не має, суд вважає за можливе розглянути справу за їх відсутності, при цьому відповідно до частини 2 статті 247ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Вивчивши доводи позовної заяви, всебічно, повно та об`єктивно з`ясувавши всі обставини справи в межах заявлених вимог, перевіривши їх доказами, які були безпосередньо досліджені у судовому засіданні, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів
Вирішуючи спірні правовідносини суд виходить з того, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч. 1ЦПК України).
Відповідно до положень ч. 1 ст.4ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. При цьому, розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогокодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках (ч. 1ст. 13 ЦПК України).
Положеннями ч. 1 ст.77 вказаного нормативно-правового документа визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Частина 2 ст. 129 КУ України визначає основні засади судочинства, однією з яких згідно з пунктом 3 вказаної частини є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 2 ст.77 та ч. 1 ст.82ЦПК України встановлено, що предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Так, у ході розгляду справи в межах заявлених вимог та зазначених і доведених обставин, судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини, що мають значення для вирішення справи за суттю.
ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та є членом ЖБК 282 «Авіатор».
Згідно з п.15 Статуту ЖБК 282 «Авіатор» Заявник надає послуги за внесками, встановленими самостійно, а у випадках передбачених законом за державними тарифами та цінами.
У п.16.1 зазначено, що дохід Заявника формується з надходжень, від сплати внесків на утримання, експлуатацію та капітальний ремонт будинку.
Відповідно до п.5.2.7 Член кооперативу зобов`язаний сплачувати внески на утримання, експлуатацію та капітальний ремонт будинку, який належить Кооперативу та прибудинковій території.
ЖБК 282 «Авіатор» належним чином виконує зобов`язання щодо обслуговування житлового багатоквартирного будинку.
Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні визначеноЗУ «Про кооперацію».
Відповідно дост. 2 ЗУ «Про кооперацію»кооперативна організація - кооператив або кооперативне об`єднання; кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування; обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу; членський внесок - грошовий неповоротний внесок, який періодично сплачується членом кооперативного об`єднання для забезпечення поточної діяльності кооперативного об`єднання.
Згідно ч. 2ст. 6 ЗУ «Про кооперацію»відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.
Згідно вимог ст. ст.10,11 ЗУ «Про кооперацію»членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу. Вступ до кооперативу здійснюється на підставі письмової заяви. Особа, яка подала заяву про вступ до кооперативу, вносить вступний внесок і пай у порядку та розмірах, визначених його статутом. Рішення правління чи голови кооперативу про прийняття до кооперативу підлягає затвердженню загальними зборами його членів. Порядок прийняття такого рішення та його затвердження визначається статутом кооперативу.
Частина другаст. 12 ЗУ «Про кооперацію»визначає, що до основних обов`язків члена кооперативу відносить додержання статуту кооперативу; виконання рішень органів управління кооперативу та органів контролю за діяльністю кооперативу; виконання своїх зобов`язань перед кооперативом; сплату визначених статутом кооперативу внесків.
Таким чином, Закон покладає на члена кооперативу обов`язок сплачувати визначені статутом кооперативу внески, які відповідач виконує неналежним чином.
Згідно довідок про нарахування та сплату вбачається, що ОСОБА_1 має заборгованість по утриманню будинку по АДРЕСА_2 за період з 01.01.2021 по 30.09.2024 року у розмірі 5573,68 грн.
Згідно ч. 1ст. 509 ЦК Українизобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно дост. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно дост. 526 ЦК Українизобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства,Ж а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідност. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно ч. 1ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Статтею 89 ЦПК Українипередбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача заборгованості зі сплати внесків члена кооперативу у розмірі 5573,68 грн. підлягають задоволенню.
У зв`язку із простроченням відповідачкою сплати комунальних послуг, позивачем нараховані інфляційні витрати та 3% річних за прострочення ним виконання грошового зобов`язання.
Правовідношення, в якому замовник зобов`язаний оплатити надану послугу в грошах, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати, тобто в якому передбачено передачу грошей як предмета договору або сплату їх як ціни договору, є грошовим зобов`язанням.
З огляду на викладене слід дійти висновку про те, що правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов`язанням, в якому поміж інших прав і обов`язків сторін на боржників покладено виключно певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (ч. 1ст. 509 ЦК України) - вимагати сплату грошей за надані послуги.
Отже, виходячи з юридичної природи правовідносин сторін як грошових зобов`язань на них поширюється дія ч. 2ст.625 ЦК Українияк спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання.
За відсутності оформлених договірних відносин, але у разі існування прострочення виконання грошового зобов`язання зі сплати отриманих житлово-комунальних послуг на боржника покладається відповідальність, передбачена ч. 2ст. 625 ЦК України.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача інфляційних витрат у розмірі 3110,69 та 3% річних у розмірі 626,73 грн. законними, обґрунтованими та підлягаючими задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1, 3ст.133 ЦПК Українисудові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, серед іншого належать витрати на професійну правничу допомогу.
За змістом ст.137ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Згідно ч. 3ст.137ЦПК України для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно до ч. 4 ст.137ЦК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
На підтвердження понесення витрат на правничу допомогу представником позивача подано до суду наступні документи: витяг з договору про надання правової допомоги від 17.10.2024 року, опис виконаних робіт адвокатом з якого вбачається, що при наданні адвокатом правничої допомоги було витрачено 3 години 30 хвилин часу. За попередньою домовленістю робота адвоката оплачується у розмірі 1500 грн. за годину, акт про прийняття-передачі виконаних робіт на суму 5250 грн., видатковий касовий ордер від 06.12.2024 року на суму 5250 грн.
З огляду на те, що позовні вимоги повністю знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи, вимога позивача про стягнення витрат пов`язаних із наданням професійної правничої допомоги підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, враховуючи обсяг наданих адвокатом послуг та виконаних робіт, час затрачений на їх виконання, а також складність даної справи з відповідача та користь позивача, слід стягнути 5250,00 грн. судових витрат пов`язаних із наданням професійної правничої допомоги.
Також відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір у розмірі 2725,20 грн.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст.12,81,141,247,263-265,279,280-283 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов Житлово-будівельного кооперативу № 282 «Авіатор» до ОСОБА_1 про стягненнязаборгованості - задовольнити.
Стягнути зОСОБА_1 на користь Житлово-будівельного кооперативу № 282 «Авіатор» заборгованість по внесках члена кооперативу за період з 01.01.2021 по 30.09.2024, з урахуванням 3 % річних та інфляційних витрат в розмірі 9310,32 грн., витрати зі сплати судового збору у розмірі 2725,20 грн., витрати на правничу допомогу у розмірі 5250,00 грн., а всього стягнути 17285 (сімнадцять тисяч двісті вісімдесят п`ять) грн. 52 коп.
Відповідачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення може бути подана письмова заява про перегляд заочного рішення відповідно до вимог ст.ст. 284-285 ЦПК України.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач:Житлово-будівельний кооператив № 282 «Авіатор», код ЄДРПОУ 23142234, юридична адреса: м. Харків пр. Аерокосмічний, 191.
Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місцезнаходження майна: АДРЕСА_2 .
Суддя В.О.Музиченко
Суд | Комінтернівський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123883836 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Комінтернівський районний суд м.Харкова
Музиченко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні