Рішення
від 19.12.2024 по справі 297/4750/24
БЕРЕГІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 297/4750/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2024 року м. Берегове

Берегівський районний суд Закарпатської області в особі: головуючого ГАЛ Л. Л., за участю секретаря Адамчо К.С., розглянувши на підготовчому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Великоберезької сільської ради про визнання права власності на спадкове майно,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 , мешканка АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , звернулася із позовною заявою до виконавчого комітету Великоберезької сільської ради, який знаходиться за адресою: с. Великі Береги, вул. Ф. Ракоці ІІ, 78, Берегівський район, Закарпатська область, код ЄДРПОУ: 44297459, про визнання права власності на спадкове майно, а саме просить визнати за нею, ОСОБА_1 , право власності на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами під АДРЕСА_2 , загальною площею 61,0 кв.м., у тому числі 32,3 кв. м. житлова та 28,7 кв.м. допоміжна площа в цілому.

Позов мотивований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачки, ОСОБА_2 , який до своєї смерті постійно проживав в АДРЕСА_2 , разом з позивачкою та дружиною ОСОБА_3 . Після смерті ОСОБА_2 залишився житловий будинок, розташований в АДРЕСА_2 , який належав останньому. На випадок смерті ОСОБА_2 не залишив заповіту.

Позивачка звернулася до приватного нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на вищевказане спадкове майно, а саме: житловий будинок, розташований АДРЕСА_2 . На прохання видати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті батька їй було відмовлено нотаріусом, у зв`язку з відсутністю необхідного пакету документів до спадкової справи, а саме оригіналів правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім?я спадкодавця.

Таким чином, за наведених вище обставин позивачка звернулася до суду з позовною заявою про визнання права власності на будинок з метою реалізації свого права на отримання у власність належного її покійному батьку майна, оскільки у позасудовому порядку дану проблему їй врегулювати не вдалось.

Позивачка ОСОБА_1 в підготовче засідання не з`явилась, у поданій позовній заяві просила справу розглянути за її відсутності.

Представник відповідача виконавчого комітету Великоберезької сільської ради в підготовче засідання також не з`явився, подав заяву в якій просив розглянути справу без участі представника відповідача за наявними у справі матеріалами.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 батько позивачки ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 6).

Встановлено, що згідно виписки з погосподарської книги № 6 с. Квасово за 1991-1995 роки від 30.05.2024 року батько позивачки ОСОБА_2 є власником житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 10).

При цьому на випадок своєї смерті ОСОБА_2 жодного розпорядження стосовно належного майна не залишав, але відповідно до довідки Великоберезької сільської ради № 39 від 30.05.2024 року у будинку за адресою: АДРЕСА_2 , на день смерті ОСОБА_2 , окрім нього були зареєстровані та проживали ОСОБА_3 дружина, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ОСОБА_1 дочка та ОСОБА_4 онук. Проте, згідно витягу з Єдиного державного демографічного реєстру ОСОБА_1 з 28.07.2017 року зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 13).

У зв`язку з тим, що у позивачки на спадковий будинок відсутні правовстановлюючі документи, нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на будинок (а.с. 20).

Частинами 1, 2 статті 1220 ЦК України передбачено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини с день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Відповідно до ст.1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Статтею 1261 ЦК України встановлено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Таким чином, позивачка є такою, що прийняла спадщину, яка відкрилася після смерті спадкодавців, до складу якої ввійшло нерухоме майно, відтак позивачка має право отримати свідоцтво про право на спадщину за законом. Однак, згідно із правилами, встановленими Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (п. 4.15, 4.18), для видачі свідоцтва про право на спадщину, у складі якої є нерухоме майно, необхідно подати правовстановлюючий документ та витяг із Державногореєстру речових прав.

За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз?яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Постановою КМУ «Про затвердження Порядку реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень» №1127 від 25.12.2015 року передбачений перелік документів, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно. Згідно вказаного Порядку підставою для державної реєстрації прав на нерухоме майно є рішення суду, що набрало законної сили щодо права власності а їхніх речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 392 Цивільного кодексу України „Власник майна може пред явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності

З огляду на це, суд приходить до висновку, що за позивачкою ОСОБА_1 слід визнати право власності на спадкове майно, адже іншої можливості оформити право власності немає.

Оскільки визнання позову відповідачем виконавчим комітетом Великоберезької сільської ради не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд на підставі ч. 4 ст. 206 ЦПК України прийняв визнання позову виконкомом Великоберезької сільської ради.

За таких обставин, оскільки наявні для того законні підстави, позов ОСОБА_1 слід задовольнити та визнати за неюправо власності на згаданий будинок.

Керуючись ст.ст. ст.ст. 15, 16, 328, 392, 1216-1218, 1261, 1268, 1269, 1270, 1297 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 81, ч. 4 ст. 200, ст.ст. 265, 267, 268, 352, 354, 355 ЦПК України,

р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 , мешканки АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , до виконавчого комітету Великоберезької сільської ради, який знаходиться за адресою: с. Великі Береги, вул. Ф. Ракоці ІІ, 78, Берегівський район, Закарпатська область, код ЄДРПОУ: 44297459, про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами загальною площею 61,0 кв.м., житловою площею 32,3 кв. та допоміжно площею 28,7 кв.м., який розташований за адресою: АДРЕСА_2 , в цілому.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга може бути подана до суду апеляційної інстанції через Берегівський районний суд.

Суддя: Лайош ГАЛ

СудБерегівський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення19.12.2024
Оприлюднено23.12.2024
Номер документу123884366
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —297/4750/24

Рішення від 19.12.2024

Цивільне

Берегівський районний суд Закарпатської області

ГАЛ Л. Л.

Ухвала від 28.11.2024

Цивільне

Берегівський районний суд Закарпатської області

ГАЛ Л. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні