Рішення
від 18.12.2024 по справі 697/2318/24
КАНІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 697/2318/24

Провадження № 2-о/697/105/2024

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2024 року м. Канів

Канівський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді - Скирди Б.К.,

за участю секретаря судового засідання - Васянович Ю.В.

розглянувши в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в м. Канів, Черкаської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Канівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про надання права на шлюб, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , заявник) звернулася до суду з заявою про надання права на шлюб, в якій просила надати їй право на укладення шлюбу з ОСОБА_2 .

В обґрунтування заяви зазначила, що вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Степанці, Канівського району, Черкаської області. В 2020 році заявник познайомилася з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Між ними склалися теплі, щирі, ніжні стосунки, вони мають взаємні почуття любові один до одного, тому мають намір зареєструвати шлюб.

Коли вони звернулися до Відділу ДРАЦС, щоб подати заву про реєстрацію шлюбу, їм було відмовлено по тій причині, що ОСОБА_1 не досягла 18-річного віку, з якого можна зареєструвати шлюб.

На даний час ОСОБА_1 вже на 15 тижні вагітності, що підтверджується довідкою Канівської багатопрофільної лікарні № 381 від 07.10.2024, а тому їй необхідно терміново зареєструвати шлюб до народження дитини, що буде відповідати її інтересам та інтересам дитини. Її батьки - ОСОБА_4 та ОСОБА_3 не заперечують проти укладення нею шлюбу з ОСОБА_2 , який працює, має стабільний заробіток та може забезпечувати їх родину.

У зв`язку з вищевикладеним, заявник звертається до суду з заявою про надання їй права на шлюб.

Ухвалою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 20.11.2024 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі (а.с.17).

Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву з проханням розглянути справу без її участі, заяву підтримує та просить її задовольнити (а.с.24).

Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання також не з`явився, подав до суду заяву з проханням розглянути справу без його участі, не заперечує проти задоволення заяви ОСОБА_1 про надання права на шлюб (а.с.25).

Заінтересована особа - ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву з проханням розглянути справу без її участі, не заперечує стосовно задоволення заяви ОСОБА_1 про надання права на шлюб (а.с.27).

Представник заінтересованої особи - Канівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з`явилася, надіслала до суду клопотання з проханням розглянути справу без участі їх представника, проти заявлених вимог не заперечує (а.с.23).

Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно зі статтею 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ч. 3 ст. 293 ЦПК України, у порядку окремого провадження розглядаються також справи про надання права на шлюб.

Згідно з ч. 3 та ч. 4 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом. Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

Відповідно до роз`яснень п.2 Пленуму Верховного Суду України від 21 грудня 2007 року № 11 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя», до участі в справі залучаються один або обоє батьків (усиновлювачів) неповнолітньої дитини, піклувальник, особа, з якою передбачається реєстрація шлюбу, а також інші заінтересовані особи. Заперечення батьків (піклувальників) щодо надання права на шлюб не є підставою для відмови в задоволенні заяви, оскільки головним критерієм для задоволення заяви про надання права на шлюб є встановлення судом факту про відповідність такого права інтересам заявника.

Дозвіл на укладення шлюбу неповнолітньою особою, яка досягла 16 років, надається лише на підставі рішення суду. При цьому, до участі в справі залучаються один або обоє батьків (усиновлювачів) неповнолітньої дитини, піклувальник, особа, з якою передбачається реєстрація шлюбу, а також інші заінтересовані особи. Заперечення батьків (піклувальників) щодо надання права на шлюб не є підставою для відмови в задоволенні заяви, оскільки головним критерієм для задоволення заяви про надання права на шлюб є встановлення судом факту про відповідність такого права інтересам заявника. Резолютивна частина рішення повинна відповідати вимогам ч. 2 ст. 23 СК України, згідно з якою суд надає право на шлюб (а не знижує шлюбний вік), а також містити прізвище, ім`я та по батькові особи, право на шлюб з якою надається судом.

Відповідно до статті 34 ЦК України, у випадку, коли за рішенням суду неповнолітній особі, яка досягла 16 років, надається право на шлюб, у разі реєстрації шлюбу такою особою, вона набуває повної цивільної дієздатності з моменту реєстрації шлюбу (крім того, якщо такій особі раніше був призначений піклувальник, піклування припиняється). У разі припинення шлюбу до досягнення фізичною особою повноліття набута нею повна цивільна дієздатність зберігається.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується паспортом громадянина України № НОМЕР_1 , а також свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим 29.10.2007 виконавчим комітетом Степанецької сільської ради Канівського району Черкаської області, актовий запис про народження № 10 (а.с.4, 7).

Також, з свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданим 29.10.2007 виконавчим комітетом Степанецької сільською ради Канівського району Черкаської області, актовий запис про народження № 10 вбачається, що батьками ОСОБА_1 є ОСОБА_4 та ОСОБА_3 (а.с.7).

Матір заявниці ОСОБА_3 (заінтересована особа) не заперечує проти шлюбу її неповнолітньої доньки ОСОБА_1 із заінтересованою особою ОСОБА_2 , оскільки шлюб відповідає інтересам дитини (а.с.27).

Відповідно до довідки Комунального некомерційного підприємства «Канівська багатопрофільна лікарня» Канівської міської ради Черкаської області №381 від 07.10.2024, ОСОБА_1 перебуває на обліку в жіночій консультації КНП «Канівська багатопрофільна лікарня» КМР з приводу вагітності терміном 15 тижнів (а.с.8).

У своїй заяві ОСОБА_1 просить надати їй дозвіл на шлюб з ОСОБА_2 , якому уже виповнилося 26 років, що підтверджується копією паспорта громадянина України НОМЕР_3 , виданого 29.12.2023 орган, що видав 3210 (а.с.26).

Згідно з ч. 4 ст. 35 ЦК України, повна цивільна дієздатність, надана фізичній особі, поширюється на усі цивільні права та обов`язки.

Відповідно до ст. 22 СК України, шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років. Особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу.

Згідно з ч. 1 ст. 4 СК України, особа, яка досягла шлюбного віку, має право на створення сім`ї.

Однак, заявник ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , і станом на час розгляду справи вона не досягла шлюбного віку, який встановлений у вісімнадцять років.

Відповідно до ст. 23 СК України, право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку. За заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Таким чином, надання права на шлюб віднесено до компетенції суду. У цій ситуації суд здійснює контрольну функцію: його обов`язком є з`ясування наявності підстав для задоволення заяви, а у вказаному конкретному випадку встановити наскільки укладення шлюбу відповідатиме інтересам неповнолітньої особи, яка бажає укласти шлюб.

Оскільки заявнику ОСОБА_1 виповнилося повних сімнадцять років, тому, у відповідності до положень ст. 23 СК України, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.

Статтею 21 СК України визначено, що шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов`язків подружжя.

Відповідно до ч. 1 ст. 27 СК України, державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства.

Згідно з ч. 9 ст. 7 СК України, сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства.

У відповідності до довідки КНП «Канівська багатопрофільна лікарня» №381 від 07.10.2024, заявник ОСОБА_1 перебуває на обліку в жіночій консультації з приводу вагітності терміном 15 тижнів. При цьому, заявник ОСОБА_1 у заяві стверджує, та проти цього не заперечує і ОСОБА_2 , що це їхня спільна дитина.

Особа, з якою заявник ОСОБА_1 просить надати їй право на шлюб - ОСОБА_2 станом на дату подання заяви до суду досяг вісімнадцятирічного віку, внаслідок чого, в силу положень Сімейного кодексу України, досяг шлюбного віку та має право на шлюб.

Матір заявниці ОСОБА_3 не заперечує проти шлюбу її неповнолітньої доньки ОСОБА_1 із ОСОБА_2 , оскільки шлюб відповідає інтересам дитини.

Під час розгляду справи судом не встановлено будь-яких обставин, які б вказували, що шлюб може зашкодити інтересам заявника ОСОБА_1 , натомість, з урахуванням вагітності заявника, суд вважає, що надання права на шлюб відповідатиме її інтересам та інтересам майбутньої дитини.

Враховуючи, що під час судового розгляду встановлено, що надання права на шлюб заявнику ОСОБА_1 відповідає її інтересам, та приймаючи до уваги, що вона має намір укласти шлюб для створення повноцінної сім`ї, її мама не заперечує проти укладення такого шлюбу, ОСОБА_2 , з яким має намір укласти шлюб заявник по справі підтверджує обставини справи та не заперечує проти укладення такого шлюбу, суд вважає за доцільне заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Керуючись ст.ст. 2, 10, 12, 13, 81, 89, 247, 258, 259, 293, 294, 304 ЦПК України, ст.ст. 22, 23, 27 ЦК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Канівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про надання права на шлюб - задовольнити.

Надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , право на шлюб з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_5 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Головуючий Б . К . Скирда

СудКанівський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення18.12.2024
Оприлюднено24.12.2024
Номер документу123884961
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи, що виникають із сімейних правовідносин, з них: про надання права на шлюб

Судовий реєстр по справі —697/2318/24

Рішення від 18.12.2024

Цивільне

Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Скирда Б. К.

Ухвала від 20.11.2024

Цивільне

Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Скирда Б. К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні