Заводський районний суд м. Запоріжжя
Справа № 332/5924/24
Провадження №: 2/332/2723/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е МУ К Р А Ї Н И
16 грудня 2024 р.
Заводський районнийсуд м.Запоріжжя ускладі:головуючого суддіСапунцова В.Д.,при секретарісудового засіданняГорбань Є.Г.,розглянувши впорядку загальногопозовного провадженняу відкритомусудовому засіданнів залісуду м.Запоріжжя цивільнусправу запозовом заяву ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Гуляйпільської міської військової адміністрації Пологівського району Запорізької області (юридична адреса: м. Запоріжжя, пр-к. Соборний, буд. 164, код ЄДРПОУ: 45018699), третя особа без самостійних вимог: приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Студенцова Олена Олександрівна (юридична адреса: АДРЕСА_2 ) про надання додаткового строку на подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, -
ВСТАНОВИВ:
До Заводського районного суду м. Запоріжжя надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Гуляйпільської міської військової адміністрації Пологівського району Запорізької області, третя особа без самостійних вимог: приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Студенцова Олена Олександрівна про надання додаткового строку на подання заяви про прийняття спадщини за заповітом.
В обґрунтуванняпозовних вимогпозивачем зазначено,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина на все її майно, у вигляді земельної ділянки площею 7,0369 га, кадастровий № 2321880500:06:004:0002, яку померла отримала на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку, видане на підставі розпорядження голови Гуляйпільської райдержадміністрації, від 17 липня 2008 року, за № 316, що підтверджує факт існування майна. ОСОБА_3 останнім часом проживала з позивачем, оскільки постійно потребувала допомоги по день смерті, у зв`язку з постійною зоною активних бойових дій за місцем реєстрації матері позивач був змушений вивезти матір, але ж все майно та документи залишилися у будинку. Тільки на початку жовтня військові привезли документи, та позивачу стало відомо, його мати ОСОБА_3 у 2018 році склала на його ім`я заповіт.
Позивач, як спадкоємець за заповітом звернувся із заявою про прийняття спадщини до приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Студенцової О.О., але у прийнятті заяви йому було відмовлено у зв`язку з тим, що позивачем пропущений строк для прийняття спадщини.
Зокрема, позивача було повідомлено, що він пропустив термін для подачі заяви про прийняття спадщини і цей термін можливо продовжити лише в судовому порядку.
Таким чином, оскільки позивач по справі, з поважних причин пропустив встановлений законом строк для прийняття спадщини, він має право на визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, а тому просить суд визначити йому додатковий строк у п`ять місяців, достатній для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою судді Заводського районного суду м. Запоріжжя від 16.10.2024 було відкрито провадження у справі та справу призначено до розгляду в судовому засіданні в порядку загального позовного провадження та призначене підготовче судове засідання.
Ухвалою судді Заводського районного суду м. Запоріжжя від 14.11.2024 було закрито підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду по суті.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, на фіксації судового процесу не наполягає.
Представник відповідача ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився, надав письмову заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення позовних вимог не заперечує.
Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області Студенцової О.О. надійшла заяви про розгляд справи без її участі, з будь-яким рішенням по цій справі згодна.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України,фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Суд, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи, з`ясувавши позицію сторін, дослідивши наявні письмові докази, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, з огляду на наступне.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 від 18.01.2024 року). Після її смерті відкрилась спадщина на все належне їй майно, а саме на належну їй земельної ділянки площею 7,0369 га, кадастровий № 2321880500:06:004:0002, яку померла отримала на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку, видане на підставі розпорядження голови Гуляйпільської райдержадміністрації, від 17 липня 2008 року, за № 316, яка розташована на території Верхньотерсянської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області, цільове призначення ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
За життя ОСОБА_3 склала заповіт, який посвідчено приватним нотаріусом Гуляйпільського районного нотаріального округу Запорізької області Горовою Я.О. 19.09.2018 року, згідно якого належну її на праві власності земельну ділянку площею площею 7,0369 га, кадастровий № 2321880500:06:004:000, розташованої на території Верхньотерсянської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належить на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЕ № 055901, виданого Гуляйпільською районною державною адміністрації 19 листопада 2008 року, вона заповіла ОСОБА_1 , 1978 року народження.
04.10.2024 року приватним нотаріусом Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Студенцовою О.О. прийнято Постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, оскільки ОСОБА_1 пропустив встановлений законом строк для прийняття спадщини.
Відтак, позивачем наразі пропущений строк для прийняття спадщини. Вирішити проблему, що постала перед ним, в позасудовому порядку він не може.
Статтею 1216 ЦК Українипередбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зіст. 1217 ЦК України, спадкоємство здійснюється за заповітом або за законом.
Частиною 1ст. 1268 ЦК Українивизначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1ст. 1270 ЦК України).
Статтею 1272 ЦК Українивизначено, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її (ч. 1).
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ч. 3).
Пунктом 24Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування»судам роз`яснено, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК.
Вирішуючи питання щодо визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Частиною 1ст. 13 ЦПК Українивстановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 1ст. 81 ЦПК України).
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно з п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30. 05. 2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Правила частини третьої статті 1272ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Поважними причинами пропуску строку визначаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 26 червня 2019 року по справі № 565/1145/17, у постанові від 23 серпня2017року № 6-1320цс17.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини, які повинні бути пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Так, Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022, у зв`язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції РНБО України, відповідно до п.20 ч.1ст.106 Конституції України, ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05:30 год. 24.02.2022 строком на 30 діб, який був неодноразово продовжений та триває.
Таким чином, об`єктивними обставинами поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини суд визнає впровадження військового стану в країні, небезпеку збройної агресії, особливості роботи нотаріусів, нотаріальних контор під час воєнного стану та на території зони бойових дій, поблизу лінії фронту (м. Запоріжжя).
Вказані обставини пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця, що потягло за собою незначний пропуск строку для прийняття спадщини, тому суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову та надання додаткового строку для прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст.1216-1217,1270,1272 ЦК України,ст.ст.12,13,81,89,259,263-265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Гуляйпільської міської військової адміністрації Пологівського району Запорізької області, третя особа без самостійних вимог: приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Студенцова Олена Олександрівна про надання додаткового строку на подання заяви про прийняття спадщини за заповітом- задовольнити.
Встановити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,додатковий строк у п`ять місяців для подання ним заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , з моменту набрання законної сили даним рішенням суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи http://court.gov.ua/fair.
Повний текст судового рішення складено 16 грудня 2024 року.
Суддя: В.Д. Сапунцов
Суд | Заводський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123885741 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Заводський районний суд м. Запоріжжя
Сапунцов В. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні