Справа № 455/2722/24
Провадження № 2-о/455/106/2024
РІШЕННЯ
Іменем України
19 грудня 2024 року м. Старий Самбір
СТАРОСАМБІРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
у складі судді Титова А.О.,
за участю секретаря судового засідання Гавриляк О.Б.,
представники учасників справи в судове засідання не з`явились,
розглянувши в порядку окремого провадження заяву
заявника ОСОБА_1 (далі за текстом «Заявник»),
заінтересована особа Добромильська міська рада Самбірського району Львівської області,
про встановлення факту, що має юридичне значення,
ВСТАНОВИВ:
Стислий зміст та вимоги заяви
Заявник звернулась із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, в якій просить встановити факт реєстрації 12.08.1939 шлюбу між ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування поданої заяви Заявник вказує, що вона як спадкоємець за заповітом звернулась до Старосамбірської державної нотаріальної контори Львівської області із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , проте нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку із недоведеністю факту родинних відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 як чоловіком та дружиною та рекомендував Заявнику звернутись до суду.
Цивільне та цивільне процесуальне законодавство, судова практика
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (частина 1 статті 293 Цивільного процесуального кодексу України).
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема, факту реєстрації шлюбу (пункт 5 частини 2 статті 293, пункт 4 частини 1 статті 315 Цивільного процесуального кодексу України).
Шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Релігійний обряд шлюбу не є підставою для виникнення у жінки та чоловіка прав та обов`язків подружжя, крім випадків, коли релігійний обряд шлюбу відбувся до створення або відновлення органів державної реєстрації актів цивільного стану (частини 1, 3 статті 21 Сімейного кодексу України).
Суди можуть встановлювати факти реєстрації шлюбу, якщо в органах реєстрації актів громадянського стану не зберігся відповідний запис чи відмовлено у його відновленні або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації акту громадянського стану. При цьому слід мати на увазі, що вчинені до утворення або відновлення органів реєстрації актів громадянського стану релігійні обряди і одержані на їх посвідчення документи про укладення шлюбу прирівнюються до актових записів, вчинених у державних органах реєстрації актів громадянського стану (пункт 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»).
Встановлені судом обставини
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого 07.02.2001 року, ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , в с. Конів, Старосамбірського району, Львівської області, про що складено актовий запис №2.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 виданого 03.12.2001 року, ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в с. Конів, Старосамбірського району, Львівської області, про що складено актовий запис №9.
З архівної довідки Центрального державного історичного архіву України м. Львів №С-384 від 22.10.2024 року, вбачається, що у документах архіву, фонд 201 «Греко-католицька митрополична консисторія, м. Львів», у метричній книзі греко-католицької парафії с. Волча Долішня, повіт Добромиль, із записами про народження за 1889-1944 р.р., одруження за 1873-1939 р.р., смерть за 1882-1944 р.р., виявлено запис про одруження №5 за 1939 рік: шлюб укладений 12.08.1939 року, де наречений ОСОБА_2 а наречена ОСОБА_4 .
ОСОБА_2 , 28.04.2001 року складено заповіт, відповідно до якого, належний йому на праві особистої власності жилий будинок в с. Конів Старосамбірського району Львівської області і предмети звичайної домашньої обстановки і все те, що буде йому належати за законом рухоме і нерухоме майно, на день смерті, він заповідає правнучці ОСОБА_5 .
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 виданого 30.05.2018 року, ОСОБА_6 зареєстрував шлюб з ОСОБА_5 30.05.2018 року, про що зроблено відповідний актовий запис №108. Прізвище дружини після реєстрації шлюбу ОСОБА_7 .
Заявник 14.05.2024 звернулась із заявою до Старосамбірської державної нотаріальної контори про видачу свідоцтва про право на спадщину, однак нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку із не доведенням факту родинних відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Мотиви та висновки суду
З огляду на вищевикладені обставини, що встановлені судом з наявних у справі доказів, приймаючи до уваги ти, що встановлення факту реєстрації шлюбу має для Заявника юридичне значення, оскільки необхідне для реалізації спадкових прав, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви, оскільки факт реєстрації 12.08.1939 шлюбу між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 підтверджується архівною довідкою Центрального державного історичного архіву України м. Львів, а релігійні обряди проведені до утворення або відновлення органів реєстрації актів громадянського стану, згідно вищенаведених положень Сімейного кодексу України та судової практики - прирівнюються до актових записів, вчинених у державних органах реєстрації актів громадянського стану.
Судове рішення
Керуючись статтями 319, 265 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити.
Встановити факт реєстрації 12.08.1939 шлюбу між ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Строк і порядок набрання рішенням суду законної сили та його оскарження
Рішення підписано без його проголошення у зв`язку з неявкою учасників справи в судове засідання. Датою ухвалення рішення є дата складання повного тексту судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи
Заявник ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ).
Заінтересована особа Добромильська міська рада Самбірського району Львівської області (юридична адреса: м. Добромиль, пл. Ринок, будинок №1, Самбірський район, Львівська область, поштовий індекс 82042, ЄДРПОУ 04056003).
Суддя Титов А.О.
Суд | Старосамбірський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123888068 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Старосамбірський районний суд Львівської області
Титов А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні