Рішення
від 19.12.2024 по справі 756/4166/24
ОБОЛОНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

19.12.2024 Справа № 756/4166/24

Справа № 756/4166/24

Провадження № 2-о/756/268/24

Р I Ш Е Н Н Я

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 грудня 2024 року Оболонський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді - Тихої О.О.,

присяжних - Гайдученко Т.Л., Джур О.Б.,

за участі секретаря судового засідання - Макущенко М.С.,

заявника ОСОБА_1 ,

представника органу опіки та піклування - Брижан С.В.,

адвоката особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Оболонська районна в м. Києві державна адміністрація, як орган опіки та піклування, про визнання особи недієздатною та встановлення опіки,

УСТАНОВИВ:

Заявник звернувся до Оболонського районного суду м. Києва з заявою, в якій просить визнати матір - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною та призначити його опікуном останньої.

В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що мати ОСОБА_3 має хронічне захворювання, останнім часом значно погіршився її психічний стан здоров`я, у зв`язку з чим остання потребує постійного стороннього догляду та контролю.

Внаслідок хвороби ОСОБА_3 іноді не усвідомлює наслідки своєї поведінки, часто не може орієнтуватися у простих життєвих ситуаціях, самостійно доглядати за собою. Жодних дій не може робити сама, як то: переоформити пенсію, подати документи до соціальних служб, банку, оформити субсидію на житло тощо. Часто втрачає орієнтацію у просторі, свідомість порушена.

Заявник може і бажає доглядати за матір`ю, вони проживають разом в одній квартирі, фактично він здійснює догляд за матір`ю, інших осіб, близьких родичів, які б могли бути опікунами, немає.

У зв`язку з викладеним заявник просить визнати ОСОБА_3 недієздатною та призначити його опікуном останньої.

Ухвалою суду від 17.05.2024 року відкрито провадження у даній цивільній справі, призначено судове засідання.

Ухвалою Оболонського районного суду м. Києва від 23.07.2024 у справі призначено судово-психіатричну експертизу, а провадження зупинене.

Ухвалою судді від 19.11.2024 провадження у справі поновлено.

Заявник у судовому засіданні підтримав заяву та просив задовольнити з підстав, зазначених у заяві. Пояснив, що матір у зв`язку із погіршенням стану здоров`я потребує постійної сторонньої допомоги, він є єдиним близьким родичем, який може бути її опікуном.

Представник органу опіки та піклування у судовому засіданні підтримала вказану заяву та просила задовольнити.

Адвокат особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, у судовому засіданні зазначив, що внаслідок хвороби ОСОБА_3 потребує опіки та піклування, а тому просив задовольнити заяву та призначити заявника опікуном над ОСОБА_3 .

Суд, вислухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується: свідоцтвом про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 20.04.1978, актовий запис № 292.

Згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 736284 ОСОБА_3 з 25.03.2024 надана перша група інівалідності з загального захворювання довічно; ОСОБА_3 потребує постійного стороннього догляду, нагляду, допомоги.

У період з 12.03.2024 по 26.03.2024 ОСОБА_3 перебувала на стаціонарному лікуванні у КНП "Клінічна лікарня "ПСИХІАТРІЯ" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з діагнозом деменція важкого ступеня, прогресуюча втрата навичок самообслуговування, що підтверджується епікризом з медичної карти стаціонарного хворого пацієнта № 3270 (відділення №8).

Згідно з висновком за результатами проведення судово-психіатричної експертизи № 1239 від 17.09.2024 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виявляє ознаки стійкого психічного захворювання у вигляді деменції змішаного (судинно-атрофічного) генезу (за МКХ - 10 F-02.8). За своїм психічним станом ОСОБА_3 не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Висновок судової експертизи узгоджується з іншими матеріалами справи.

Відповідно до ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Відповідно до ст. 41 ЦК України правовими наслідками визнання особи недієздатною, є зокрема, відсутність у неї права вчинення самостійно будь-якого правочину. Такі дії від імені недієздатної особи вчиняє її опікун.

Призначення опікуна у разі визнання особи недієздатною є обов`язком суду за умови наявності відповідного подання органу опіки та піклування, оскільки в такому випадку у повному обсязі досягається мета цивільного судочинства захист порушених, невизнаних, або оспорюваних прав особи, а в даному конкретному випадку - забезпечення повноцінного здійснення своїх прав недієздатною особою.

Отже, закон, захищаючи недієздатну особу, покладає на суд обов`язок у рішенні про визнання особи недієздатною вирішити питання захисту прав цієї особи шляхом призначення їй опікуна за поданням органу опіки та піклування. При цьому із змісту норм ЦК та ЦПК також вбачається вагома роль органу опіки та піклування, який зобов`язаний надати ґрунтовне подання суду щодо призначення опікуна, при цьому саме на вказаний орган покладається обов`язок знайти особу, яка за своїми якостями (стан здоров`я, родинні зв`язки тощо) найбільш ефективно для особи, визнаної недієздатною, може виконувати обов`язки опікуна. Опіка (піклування) є особливою формою державної турботи про неповнолітніх дітей, що залишились без піклування батьків, та повнолітніх осіб, які потребують допомоги щодо забезпечення їх прав та інтересів.

Згідно ст. 55 ЦК України, опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.

Статтею 58 ЦК України визначено, що опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.

Відповідно до ч.1 ст.60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Згідно ч.4 ст.63 ЦК України, опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.

Відповідно до ч. 3 ст. 296 ЦПК України, заява про визнання фізичної особи недієздатною може бути подана членами його сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.

Стаття 300 ЦПК України передбачає встановлення опіки над недієздатною особою та призначення опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Так, відповідно до подання № 104-6034 від 01.08.2024 Оболонська районна в м. Києві державна адміністрація, як орган опіки та піклування, просить суд встановити опіку над ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у разі визнання її недієздатною та призначити ОСОБА_1 опікуном над останньою.

Оскільки ОСОБА_3 страждає на тяжке захворювання, внаслідок якого за своїм психічним станом не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує встановлення над ним опіки та призначення їй опікуна, оцінюючи зібрані в справі докази, суд вважає їх достовірними та достатніми для визнання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною.

При призначенні опікуна суд враховує подання Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, як органу опіки та піклування, від 01.08.2024 року № 104-6034 і вважає за доцільне призначити опікуном над недієздатною ОСОБА_3 її сина ОСОБА_1 , який піклується та здійснює за нею догляд, за станом свого здоров`я може бути опікуном, протипоказань щодо виконання повноважень опікуна у якого не встановлено.

З огляду на наведене, заява та подання є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно з ч.6 ст. 300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.

Суд вважає правильним встановити строк дії рішення два роки і роз`яснити заінтересованим особам положення ч. 7, 8 ст. 300 ЦПК України згідно яких клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.

Згідно ч. 2 ст. 299 ЦПК України судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3, 76-81,259, 263-265, 300, 354, 355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Оболонська районна в м. Києві державна адміністрація, як орган опіки та піклування, про визнання особи недієздатною та встановлення опіки - задовольнити.

Визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною.

Встановити опіку відносно недієздатної ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опікуном над недієздатною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Встановити строк дії рішення тривалістю два роки.

Судові витрати, пов`язані з провадженням справи, віднести на рахунок держави.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Київського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складення повного судового рішення - 19.12.2024.

Суддя О.О. Тиха

Присяжні Т.Л. Гайдученко

О.Б. Джур

СудОболонський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення19.12.2024
Оприлюднено23.12.2024
Номер документу123889389
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —756/4166/24

Рішення від 19.12.2024

Цивільне

Оболонський районний суд міста Києва

Тиха О. О.

Рішення від 11.12.2024

Цивільне

Оболонський районний суд міста Києва

Тиха О. О.

Ухвала від 19.11.2024

Цивільне

Оболонський районний суд міста Києва

Тиха О. О.

Ухвала від 23.07.2024

Цивільне

Оболонський районний суд міста Києва

Тиха О. О.

Ухвала від 22.05.2024

Цивільне

Оболонський районний суд міста Києва

Тиха О. О.

Ухвала від 17.05.2024

Цивільне

Оболонський районний суд міста Києва

Тиха О. О.

Ухвала від 08.04.2024

Цивільне

Оболонський районний суд міста Києва

Тиха О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні