Рішення
від 19.12.2024 по справі 587/3416/24
СУМСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 587/3416/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2024 року Сумський районний суд Сумської області в складі головуючого судді Гончаренко Л.М., за участю секретаря судового засідання Макошенець С.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовом Нижньосироватської сільської ради в особі начальника відділу «Служба у справах дітей» в інтересах ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , треті особи: Служба у справах дітей Сумської районної державної адміністрації, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів

В С Т А Н О В И В:

Представник Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області звернувся до суду з вказаним позовом, який в подальшому уточнив, та просить суд позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відносно дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та стягнути з неї аліменти на особистий рахунок дітей в розмірі 1/3 частини усіх видів доходів щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку; позбавити батьківських прав ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 відносно малолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та стягнути з нього аліменти на особистий рахунок дитини в розмірі частини усіх видів доходів щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку; залишити малолітнього ОСОБА_1 в сім`ї бабусі ОСОБА_6 , залишити малолітню ОСОБА_2 в сім`ї батька ОСОБА_5 .

Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_3 є матір`ю малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач ОСОБА_4 є батьком ОСОБА_1 . Сім`я ОСОБА_3 з червня 2023 року перебуває на обліку сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах з причини зловживання спиртними напоями. ОСОБА_3 не працює, проживає за рахунок заробітної плати співмешканця. ОСОБА_4 не підтримує спілкування з дитиною, не приймає участі у вихованні, не цікавиться її життям. Місце проживання відповідача невідоме, на телефонні дзвінки не відповідає, а тому з`ясувати причину самоусунення від виконання батьківських обов`язків не вдалося встановити. На даний час малолітній ОСОБА_1 влаштований на тимчасове проживання до бабусі ОСОБА_6 . Малолітня ОСОБА_2 проживає зі своїм батьком ОСОБА_7 . Відповідач ОСОБА_3 характеризується негативно, веде аморальний спосіб життя, ухиляється від виконання батьківських обов`язків, агресивна до жителів громади та щодо неї неодноразово надходили повідомлення від місцевих мешканців про жорстоке насильство над сином ОСОБА_1 . Також ОСОБА_3 неодноразово притягувалася до адміністративної відповідальності за ст. 130, 176, 180, 184 КУпАП. 31.07.2024 виконкомом Нижньосироватської сільської ради прийнято рішення №243 «Про доцільність позбавлення батьківських прав» ОСОБА_3 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_4 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.

Відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилися, причини неявки суд не повідомили, відзиву на позов не подали.

Від третіх осіб надійшли заяви про розгляд справи без їх участі.

Згідно із ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Суд вважає за можливе ухвалити рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Статтею 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, яка ратифікована постановою Верховної Ради України від 27.02.1991, визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Згідно частини 3 статті 4 СК України кожна особа має право на проживання в сім`ї. Особа може бути примусово ізольована від сім`ї лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до статті 150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Згідно із пунктами 2-5 частини 1 статті 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва.

Пленум Верховного Суду України у пунктах 15, 16 постанови від 30.03.2007 № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» надав роз`яснення, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 є матір`ю малолітніх дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідно до копій свідоцтв про народження батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є ОСОБА_4 , батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є ОСОБА_5 (а.с. 6, 6 зв.б.).

Як вбачається із довідки-характеристики ОСОБА_3 не зареєстрована в реєстрі територіальної громади, але проживає в АДРЕСА_1 , мати двох малолітніх дітей, розлучена, проживає разом зі співмешканцем, має низький батьківський потенціал, веде аморальний спосіб життя, зловживає спиртними напоями, ухиляється від виконання батьківських обов`язків, агресивно поводиться із жителями громади (а.с. 13).

Відповідно до рішення виконкому Нижньосироватської сільської ради №72 від 27.06.2023 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 взяті на облік дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах (а.с. 10).

23.06.2023, 12.10.2023 та 01.04.2024 проводилися обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 та відповідно до долучених до матеріалів справи актів умови проживання в будинку задовільні, мати поводила себе агресивно, вживала ненормативну лексику в присутності дітей (а.с. 11, 11 зв.б., 12).

Відповідно до листа ВП № 4 (м. Суми) Сумського РУП ГУНП в Сумській області №6786 від 12.06.2024 року ОСОБА_3 в 2023-2024р. неодноразово притягувалася до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП (керування транспортним засобом особою, яка перебуває в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння), ст. 176 КУпАП (виготовлення, зберігання самогону та апаратів для його виготовлення), ст. 180 КУпАП (доведення неповнолітнього до стану сп`яніння), ст. 184 КУпАП (невиконання обов`язків батьків щодо виховання дітей) (а.с. 9).

Як вбачається з характеристики вихованця денної форми перебування Сумського центру соціально-психологічної реабілітації дітей області (станом на 31.07.2024) ОСОБА_1 зарахований до вказаного закладу з 19.06.2020 у зв`язку з потребою в соціально-психологічній реабілітації як дитина, яка стала жертвою домашнього насильства та жорстокого поводження. Мати ОСОБА_3 вчиняла домашнє насильство над дитиною, батько ОСОБА_4 з дитиною не проживає, зі слів дитини, останнім часом з біологічним батьком не спілкується (а.с. 8).

31.07.2024 року виконкомом Нижньосироватської сільської ради прийнято рішення №243, яким затверджено висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 відносно дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 відносно дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та рекомендовано відділу «Служба у справах дітей» Нижньосироватської сільської ради підготувати позовну заяву про позбавлення їх батьківських прав (а.с. 14,15).

Відповідно до наказу відділу «Служба у справах дітей» Нижньосироватської сільської ради №12 від 12.08.2024 малолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , влаштовано на тимчасове проживання у сім`ю ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка проживає: АДРЕСА_2 , терміном на 6 місяців (а.с. 45).

Згідно із висновком служби у справах дітей Сумської РДА №280/01-16 від 11.11.2024 вважають доцільним позбавити батьківських прав ОСОБА_3 відносно дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 відносно дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 29-30).

У зв`язку з тим, що відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ухиляються від виконання обов`язків щодо вихованням своїх дітей, не проявляють батьківської турботи, не цікавляться станом їх здоров`я, не турбуються про фізичний та духовний розвиток, матеріальної допомоги не надають, суд вважає, що вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дітей і таким відношенням до них порушують їх права та інтереси.

Будь-яких доказів на підтвердження обставин, які перешкоджали б відповідачам у виконанні ними своїх обов`язків по відношенню до дітей, суду не надано.

З огляду на встановлені факти, надані сторонами та досліджені судом докази, виходячи з якнайкращого забезпечення інтересів дітей, суд вважає, що до відповідачів слід застосувати крайній захід впливу - позбавлення батьківських прав.

Вирішуючи питання про стягнення з відповідачів аліментів на утримання дітей суд зазначає таке.

За змістом ст.180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина (ч.3 ст.181 СК України).

Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 182 СК України мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Згідно із ст. 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття. Якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.

Беручи до уваги викладене, суд вважає, що з відповідача ОСОБА_3 необхідно стягнути аліменти на утримання двох дітей в розмірі 1/3 частини з усіх видів заробітку (доходу), щомісячно, до досягнення дітьми повноліття, але не менше п`ятдесяти відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, а з відповідача ОСОБА_4 на утримання сина ОСОБА_1 в розмірі частини з усіх видів заробітку (доходу), щомісячно, до досягнення дитиною повноліття, але не менше п`ятдесяти відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Саме такий розмір аліментів буде розумним, достатнім і відповідатиме інтересам дітей.

Відповідно ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

Таким чином, оцінивши докази по справі, суд приходить до висновку, що в ході судового розгляду встановлено беззаперечні докази повного відсторонення відповідачів ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню дітей, а тому їх слід позбавити батьківських прав та стягувати аліменти на особистий рахунок дітей у відділенні Державного ощадного банку України.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України у зв`язку із задоволенням позову, оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, необхідно стягнути з відповідачів на користь держави судовий збір у розмірі 1211,20 грн. за вимогу про позбавлення батьківських прав, а також 1211,20 грн. за вимогу про стягнення аліментів.

Керуючись, ст. ст. 10, 13, 81, 89, 141, 263, 265 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов Нижньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області - задовольнити.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровану: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відносно дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позбавити батьківських прав ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрованого: АДРЕСА_3 , УНЗР 19991212-00299 документ № НОМЕР_2 ) відносно дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Стягувати з ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровану: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на особистий рахунок дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 аліменти в розмірі 1/3 частини усіх видів доходів, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, до досягнення дітьми повноліття, щомісячно, починаючи стягнення з 23 вересня 2024 року.

Стягувати з ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрованого: АДРЕСА_3 , УНЗР 19991212-00299 документ № НОМЕР_2 ) на особистий рахунок дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 аліменти в розмірі частини усіх видів доходів, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, до досягнення дітьми повноліття, щомісячно, починаючи стягнення з 23 вересня 2024 року.

В порядку ст. 430 ЦПК України допустити негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів в межах суми платежу за один місяць.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , залишити у сім`ї бабусі ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , мешканки АДРЕСА_2 .

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , залишити у сім`ї батька ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , мешканки АДРЕСА_2 .

Стягнути в дольовому порядку з ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на користь держави судовий збір в розмірі 2422,40 грн, а саме по 1211,20 грн., з кожного.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Л.М. Гончаренко

СудСумський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення19.12.2024
Оприлюднено23.12.2024
Номер документу123889867
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —587/3416/24

Рішення від 19.12.2024

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Гончаренко Л. М.

Ухвала від 03.12.2024

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Гончаренко Л. М.

Ухвала від 24.09.2024

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Гончаренко Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні