Справа № 595/373/22
Провадження № 2-о/595/90/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.12.2024
Бучацький районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого Содомори Р.О.,
присяжних Міщанчук А.А., Сівак С.Т.,
при секретарі Присташ П.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Бучач справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування Бучацької міської ради Тернопільської області про продовження строку дії рішення про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Бучацького районного суду із заявою про продовження строку дії рішення Бучацького районного суду Тернопільської області від 15.08.2022, яким вирішено визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , встановити опіку над ним і призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жительку АДРЕСА_1 , опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителем АДРЕСА_1 .
В судове засідання представник заявника не з`явився, подав заяву згідно якої просить суд розглядати справу у його відсутності, та відсутності заявника. Просить заяву задовольнити. Крім того, просить вирішити питання відшкодування заявнику коштів на проведення судово-психіатричної експертизи в сумі 7210,50 грн.
Представник особи, стосовно якої розглядається справа про визнання його недієздатним ОСОБА_2 адвокат Дзьоба О.Б. у судове засідання не з`явився, згідно поданої заяви просить суд розглядати справу у його відсутності та відсутності ОСОБА_2 . Просить позов задовольнити.
В судове засідання представник заінтересованої особи органу опіки та піклування Бучацької міської ради Тернопільської області не з`явився, однак подав до суду заяву, згідно якої просить суд розглядати справу у його відсутності.
Відповідно до ч.3ст.211 ЦПК Україниособа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Відповідно до ч.2ст.247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання усіхосіб,які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно доположеньцьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом завідсутностіосіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесузадопомогою звукозаписувального технічного засобу нездійснюється.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до переконання, що заява ОСОБА_1 підставна і її слід задовольнити, виходячи із таких підстав.
Як вбачається із матеріалів справи заявник ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_2 , серії НОМЕР_1 , згідно якого його батьками є: ОСОБА_3 батько, ОСОБА_1 мати.
Згідно довідки, виданої Тернопільським обласним центром медико-соціальної експертизи, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено другу групу інвалідності з дитинства, довічно.
Згідно довідки КНП «Центр ПМСД» Бучацької центральної амбулаторії загальної практики сімейної медицини ОСОБА_1 , 1979 року народження, соматично здорова.
Згідно довідки КНП «Бучацька міська лікарня» Бучацької міської ради, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителька с. Підлісся, на диспансерному обліку у психіатра не перебуває.
Згідно довідки КНП «Бучацька міська лікарня» Бучацької міської ради, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителька с. Підлісся, на диспансерному обліку з приводу розладів психіки і поведінки внаслідок вживання алкоголю, опіоїдів не знаходиться.
Згідно довідки № 70 від 03.07.2024 року про склад сім`ї та проживання, вбачається, що ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 . За вказаною адресою проживає також ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням Бучацького районного суду Тернопільської області від 15 серпня 2022 року, у справі №595/373/22 вирішено визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 . Встановлено опіку над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 і призначено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жительку АДРЕСА_1 , опікуном ОСОБА_2 . Встановлено строк дії рішення про визнання ОСОБА_2 недієздатним протягом двох років з дня набрання рішенням законної сили.
Відповідно до висновку судово-психіатричної експертизи № 684 вбачається, що ОСОБА_2 страждає на аномалію інтелектуального розвитку у вигляді помірної розумової відсталості, що сягає рівня вираженого недоумства. Враховуючи вищенаведене ОСОБА_2 не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Відповідно до ч.1 ст.39ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відповідно до ч.1ст.40ЦК України фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Правилами ст.41ЦК України передбачені правові наслідки визнання фізичної особи недієздатною, а саме: над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка; недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину; правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун. Крім того, відповідальність за шкоду, завдану недієздатною фізичною особою, несе її опікун.
За вказаних обставин, судом встановлено, що на даний час ОСОБА_2 продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та не може керувати ними, стан його здоров`я не покращився.
Відповідно до ч.ч. 6, 7, 8 ст.300ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 дотрималася строку звернення до суду із клопотанням про продовження строку дії рішення по визнання особи недієздатною, що визначений ч. 7 ст. 300 ЦПК України.
Виходячи з матеріалів справи суд встановив, наявність обставин, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внаслідок чого він продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та не здатен керувати ними, що підтверджено висновком судово-психіатричного експерта, тобто наявні підстави, передбачені ч. 8ст. 300 ЦПК України.
Частинами 1, 3, 4 статті 67 ЦК України,встановлено,що опікунзобов`язанийдбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням. Опікун вчиняє правочини від імені та в інтересах підопічного. Опікун зобов`язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.
Враховуючи наявні обставини справи, а саме те, що ОСОБА_2 на теперішній час страждає на психічну хворобу у вигляді помірної розумової відсталості, внаслідок чого не здатен усвідомлювати свої дії та керувати ними, що підтверджено наявними в матеріалах справи документами, зокрема висновком судово-психіатричного експерта, а також те, що заявник звернувся у встановлений законом термін, суд вважає, що заява про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною підлягає до задоволення, шляхом продовження строку дії рішення Бучацького районного суду Тернопільської області від 15 серпня 2022 року.
Щодо заяви представника заявника, адвоката Рекуша О.Р. в частині повернення грошових коштів за проведену судово-психіатричної експертизи в сумі 7210,50 грн., то суд зазначає наступне.
На виконання вимог Тернопільської філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії МОЗ України», заявником ОСОБА_4 сплачено вартість проведення експертизи у сумі 7210,50 грн., що підтверджується квитанцією №9 від 04.09.2024.
Згідно ч. 2 ст. 299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
За загальними правилами ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно з ч. 3 ст.133 ЦПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Таким чином у справах про визнання фізичної особи недієздатною на рахунок держави відносяться всі судові витрати - як судовий збір, так і витрати, пов`язані із проведенням експертизи. Даний висновок також викладений у постанові Верховного Суду від 14 грудня 2022 року в справі № 637/909/21.
Враховуючи вищенаведене,суд дійшоввисновку проправомірність заявленоївимоги представниказаявника адвокатаРекуша О.Р.про повернення ОСОБА_1 понесенихсудових витратна проведення 05.09.2024 року судово-психіатричної експертизи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4,81,89,133,259,263-265,268,273, 293,295-300, 352,354 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування Бучацької міської ради Тернопільської області про продовження строку дії рішення про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна - задовольнити.
Продовжити строк дії рішення Бучацького районного суду Тернопільської області від 15.08.2022, яким вирішено визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , встановити опіку над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 і призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жительку АДРЕСА_1 , опікуном над ОСОБА_2 .
Стягнути з Державного бюджету України в користь ОСОБА_1 судові витрати за проведення судово-психіатричної експертизи №684 від 05.09.2024 року в розмірі 7210 (сім тисяч двісті десять) грн. 50 коп.
Встановити строк дії рішення - два роки з дня набрання рішенням законної сили.
Роз`яснити заявнику, що клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку дії даного рішення. Клопотання повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Рішення суду після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Р.О.Содомора
Присяжні А.А.Міщанчук
С.Т.Сівак
Суд | Бучацький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 02.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123889963 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: |
Цивільне
Бучацький районний суд Тернопільської області
Содомора Р. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні