Рішення
від 18.12.2024 по справі 932/10238/23
БАБУШКІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 932/10238/23

Провадження № 2/932/3801/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2024 року Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська у складі судді Кудрявцевої Т.О., розглянувши у приміщенні суду у м. Дніпрі за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -

В С Т А Н О В И В:

14.11.2023 позивач АТ «ОГС «Дніпрогаз» звернулося до суду з вищевказаним позовом.

В обґрунтування позову посилається на те, що ОСОБА_1 є несанкціонованим споживачем, оскільки не є приєднаною до умов договору розподілу природного газу, за нею відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 за адресю: АДРЕСА_1 . За даними особового рахунку № НОМЕР_1 , що сформовані за інформацією побутового споживача, опалювальна площа складає 76,7 м2, встановлені газові прилади: 2-контурний опалювальний прилад, газова плита, зареєстрована кількість мешканців 2 особи. Обсяги спожитого природного газу обліковувалися за побутовим газовим лічильником «Октава-А1» типорозміру G4/G6-2, 2013 року випуску, заводський №706530, який було встановлено на об`єкті споживача відповідно до акту №21884 від 28.11.2013 року. 07.04.2023 за адресою відповідача працівниками АТ «Дніпрогаз» під час огляду побутового газового лічильника, було виявлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, що потребувало додаткового огляду (перевірки), шляхом проведення його експертизи. Згідно п. 1,2 гл.10 розд. Х Кодексу ГРМ вказаний побутовий газовий лічильник в присутності споживача було демонтовано, опломбовано, а також опломбовано пакет, до якого поміщено лічильник для унеможливлення стороннього втручання до дня проведення експертизи. На його місце встановлено лічильник з обмінного фонду АТ «Дніпрогаз» та складено акт (протокол) №90 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи від 07.04.2023 року за підписом працівників АТ «Дніпрогаз» та споживача ОСОБА_1 . Після чого демонтований лічильник було доставлено в АТ «Дніпрогаз» до місця проведення експертизи за адресою: м.Дніпро, вул.О.Кониського, буд.5, корпус майстерень, 3-й поверх, каб. №27.

За наслідком вказаних обставин представниками АТ «Дніпрогаз» складено акт про порушення №DZ003759 від 07.04.2023 за участю споживача, якою відповідний акт не заперечувався та підписано без зауважень. Споживача було запрошено на засідання комісії Оператора ГРМ з його розгляду. 11.04.2023 комісією АТ «Дніпрогаз» з проведення експертизи побутового газового лічильника за безпосередньої участі представника Державного підприємства «Дніпростандартметрологія» та відповідача проведено експертизу лічильника газу «Октава-А1» типорозміру G4/G6-2, 2013 року випуску, заводський номер №706530. Комісією за Актом №90 експертизи лічильника газу від 11.04.2023 встановлено, що пломба заводу виробника деформована, пошкоджена, як наслідок не виконує захисну функцію кріплення скла відлікового механізму, яке від`єднується від корпусу відлікового механізму, в результаті чого утворюється вільний доступ до суматора (лічильного механізму). Виявлене пошкодження лічильника газу свідчить про несанкціоноване втручання в його роботу, мета якого - здійснення безоблікового використання природного газу, що має наслідком викривлення даних та відбувається споживання природного газу з порушенням законодавства. Зазначене підтверджено, зокрема, фотокартками, зробленими під час експертизи лічильника газу. Відповідачем за актом №90 експертизи лічильника газу засвідчено та не заперечувалося порушення, що є достовірним свідченням встановлених обставин. Крім того, ДП «Дніпропетровський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації» Мінекономрозвитку України видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №10-2/728-3 від 11.04.2023 року.

Позивач зазначає, що 17.04.2023 за участю споживача відбулося засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду вказаного вище акту про порушення. Враховуючи всі фактичні обставини та встановлене порушення, комісія дійшла обґрунтованого висновку та вирішено задовольнити акт про порушення №DZ003759 від 17.04.2023 року, протокол підписано усіма присутніми. 14.06.2023 складено акт-розрахунок про нарахування за умовами Кодексу ГРМ необлікованого об`єму природного газу за період з 07.10.2022 року по 31.03.2023 року у розмірі 4502,12 м3вартістю 33405,75 грн. У зв`язку з наведеним, АТ «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» просить стягнути з відповідача на його користь заборгованість за необлікований природний газ в сумі 33405,75 грн. та судові витрати по справі у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 2684,00 грн.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.11.2023 суддя Кудрявцева Т.О. визначена для розгляду цієї справи.

Ухвалою суду від 28.12.2023 у справі відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідачу надсилалась копія ухвали про відкриття провадження у справі та копія позовної заяви з додатками до неї, яку відповідно до конверту відповідач не отримала. Відповідно до вимог ст. 190, 272 ЦПК України, відповідач є такою, що належним чином повідомлена про розгляд цієї цивільної справи та про свої процесуальні права та обов`язки, однак правом на подання відзиву, будь-якої письмової заяви або клопотання не скористалась.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про задоволення позову, з таких підстав.

Згідно з частинами першою, другою статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до ч.1, 2, 3 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.1, 2, 3 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Згідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

У відповідності до ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ст. 79 ЦПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Статтею 80 ЦПК України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч.1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Судом встановлено, що за облікованими даними АТ «Дніпрогаз», за адресою: АДРЕСА_1 відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 . Опалювальна площа складає 76,7 м2, встановлені газові прилади: 2-контурний опалювальний прилад, газова плита, зареєстрована кількість мешканців 2 особи. Обсяги спожитого природного газу обліковувалися за побутовим газовим лічильником «Октава-А1» типорозміру G4/G6-2, 2013 року випуску, заводський №706530, який було встановлено на об`єкті споживача відповідно до акту №21884 від 28.11.2013.

07.04.2023 за адресою відповідача працівниками АТ «Дніпрогаз» під час огляду побутового газового лічильника було виявлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, що потребувало додаткового огляду (перевірки), шляхом проведення його експертизи.

Згідно з актом (Протоколом) від 07.04.2023 №90 про демонтаж лічильника газу працівниками АТ «Дніпрогаз» в м. Дніпро по вул. Бородинська, буд.51, кв.4Б було здійснено демонтаж лічильника газу для проведення експертизи. Зазначений акт складений за підписом працівників АТ «Дніпрогаз» та споживача.

Згідно з актом, вказаний побутовий газовий лічильник в присутності споживача було демонтовано, опломбовано, а також, опломбовано пакет до якого поміщено лічильник, для унеможливлення стороннього втручання до дня проведення експертизи. На його місце встановлено лічильник з обмінного фонду АТ «Дніпрогаз».

07.04.2023 АТ «Дніпрогаз» складено Акт про порушення №DZ003759 від 07.04.2023, який підписаний ОСОБА_1 .

Відповідно до Акту №90 експертизи побутового лічильника газу від 11.04.2023 комісією АТ «Дніпрогаз» з проведення експертизи побутового газового лічильника за безпосередньої участі представника Державного підприємства «Дніпростандартметрологія» та ОСОБА_1 проведено експертизу лічильника газу «Октава-А1» типорозміру G4/G6-2, 2013 року випуску, заводський №706530. Згідно з висновками комісії, встановлено, що пломба заводу виробника деформована, пошкоджена, як наслідок не виконує захисну функцію кріплення скла відлікового механізму, яке від`єднується від корпусу відлікового механізму, в результаті чого утворюється вільний доступ до суматора (лічильного механізму). Виявлене пошкодження лічильника газу свідчить про несанкціоноване втручання в його роботу, мета якого - здійснення безоблікового використання природного газу, що має наслідком викривлення даних та відбувається споживання природного газу з порушенням законодавства. Зазначене підтверджено, зокрема, фотокартками, зробленими під час експертизи лічильника газу. Щодо проведення експертизи та встановленого пошкодження ОСОБА_1 не висловлено заперечень чи зауважень.

17.04.2023 представниками АТ «Дніпрогаз» було розглянуто акт про порушення від 07.04.2023 №DZ 003759 та встановлено наявність порушення у вигляді несанкціонованого втручання в роботу лічильника. Складено акт-розрахунок необлікованого об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Комісією Оператора ГРМ з розгляду з розгляду актів про порушення за актом - розрахунком від 14.06.2023 розраховано необлікований об`єм природного газу за період з 07.10.2022 року по 31.03.2023 року у розмірі 4502,12 м3вартістю 33405,75 грн.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, врегульованоЦивільним кодексом Українита Кодексом газорозподільних систем, затвердженимПостановою НКРЕ № 2494 від 30.09.2015 року.

Відповідно до вимогстатті 526 ЦК Українизобов`язання повинні виконуватися належним чином, відповідно до умов договору.

У частині першійстатті 626 ЦК Українивстановлено, що договором є домовленість двох і більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до вимогстатті 629 ЦК Українидоговір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно з частиною першоюстатті 714 ЦК Україниза договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу»визначено, що споживач зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Відповідно достатті 59 Закону України «Про ринок природного газу»встановлено, що суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є несанкціонований відбір природного газу.

Відносини між газорозподільними підприємствами та фізичними особами (населенням) - споживачами газу регулюються Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС), затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) № 2494 від 30 вересня 2015 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1384/27829.

Правовідносини з відповідачем узгоджено з урахуванням п. 2 гл. 1, п.3, 7 гл.3 розділу VI Кодексу ГРМ, шляхом приєднання споживача до умов Типового договору розподілу природного газу (акцептування договору) за фактом документального підтвердження споживання природного газу відповідачем, що підтверджується карткою обліку витрат газу за побутовим газовим лічильником . Відповідно споживач прийняв на себе зобов`язань щодо виконання умов договору та вимог законодавства у сфері розподілу природного газу, зокрема, Кодексу ГРМ.

Згідно пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, несанкціонований відбір природного газу - це відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цьогоКодексу.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодекс ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу у оператора газорозподільної системи (далі - ГРМ) (крадіжка газу) та, внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: несанкціоноване втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (далі -ЗВТ), зокрема лічильника газу.

Згідно пункту 4 глави 1 розділу І Кодекс ГРС несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб - це комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом оператора ГРМ, або суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюєтьсяЗаконом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання.

Згідно п. 1 гл. 3 розд. XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Відповідно до п. 11 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРМ, розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.

Суд приймає до уваги, як належні докази, Акт №90 експертизи побутового лічильника газу від 11.04.2023, акт про порушення №DZ003759 від 07.04.2023, відповідно до яких відповідач ОСОБА_1 здійснила несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу.

Згідно з принципом диспозитивності, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч.1ст. 13 ЦПК України).

З урахуванням принципу диспозитивності цивільного судочинства, який зводиться до права осіб цивільних правовідносин вільно розпоряджатися своїми матеріальними правами та процесуальними засобами їх здійснення, суд розглядає спір в межах заявлених позовних вимог.

Статтею 81 ЦПК Українина сторони покладено обов`язок довести ті обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

Відповідно дост.89 ЦПК Українисуд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З урахуванням наведеного, суд вважає, що оскільки в акті про порушення №DZ003759 від 17.04.2023 відповідачем ОСОБА_1 не було зафіксовано жодних зауважень, пропозицій споживача, то позовні вимоги Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» законні та обґрунтовані, а тому підлягають задоволенню, у зв`язку з чим з відповідача на користь позивача підлягає стягненню заборгованість за необлікований природний газ в сумі 33405,75 грн.

На підставі положеньст.141 ЦПК України суд вважає за необхідне в зв`язку із задоволенням позову стягнути з відповідача на користь позивача суму сплаченого судового збору в розмірі 2684,00 грн.

Керуючись ст. ст. 3, 4, 11-13, 81, 141, 209, 203-265, 268, 280, 282 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» до ОСОБА_1 про стягнення коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_2 )на користьАкціонерного товариства«Оператор газорозподільноїсистеми «Дніпрогаз»,ЄДРПОУ 20262860,грошові коштиу розмірі33405грн.75коп.,судові витратиу сумі2684грн.00коп.,а всього36089грн.75коп.(тридцятьшість тисячвісімдесят дев`ятьгривень сімдесятп`ять копійок)

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 30 днів з дня отримання учасником справи його копії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Т.О. Кудрявцева

СудБабушкінський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення18.12.2024
Оприлюднено23.12.2024
Номер документу123890366
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —932/10238/23

Рішення від 18.12.2024

Цивільне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Кудрявцева Т. О.

Ухвала від 28.12.2023

Цивільне

Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська

Кудрявцева Т. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні