№ 2-о/207/70/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2024 року Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Погребняк Т.Ю.
при секретарі Морозов В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Кам`янське цивільну справу за заявою Кам`янської міської ради, заінтересовані особи: Перша кам`янська державна нотаріальна контора, - провизнання спадщини відумерлою, -
В С Т А Н О В И В :
13 червня 2024 року представник Кам`янської міської ради звернулась до суду із заявою, в якій просить визнати відумерлою спадщиною квартиру АДРЕСА_1 .
Свої вимоги обґрунтовує тим, що після смерті ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , залишилась спадщина у вигляді квартири АДРЕСА_1 . Факт смерті спадкодавця підтверджується листом відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам`янське Кам`янського району Дніпропетровської області від 27.03.2024 №1091/31.2-30.
Згідно особового рахунку № НОМЕР_1 ОСОБА_1 була зареєстрована за вищезазначеною адресою, тому місцем відкриття спадщини є Південний район міста Кам`янського. У зв`язку зі смертю, ОСОБА_1 було знято з реєстрації місця проживання 13.07.2012 року.
Згідно інформації департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно міської ради, житлове приміщення за адресою: АДРЕСА_2 перебуває у приватній власності ОСОБА_1 .
Відповідно до особового рахунку, можна дійти висновку, що після смерті спадкодавця, спадкоємці відсутні, оскільки переоформлення спадкового майна на нового власника не здійснювалось. Крім того, згідно вказаного особового рахунку, за вищезазначеною адресою ніхто не зареєстрований.
Спадщина відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_1 (після смерті власника), тобто вже 16.05.2013 року сплив один рік, необхідний для подальшого обернення даного майна на користь Кам`янської міської територіальної громади.
Виходячи з вищезазначеного, можливо зробити висновок, що залишену після смерті ОСОБА_1 спадщину у встановлений законодавством термін ніхто не прийняв, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а тому квартира АДРЕСА_1 , має бути визнана в судовому порядку відумерлою спадщиною.
Від представників заінтересованої особи - Першої кам`янської державної нотаріальної контори, ради до суду надійшла письмова заява про розгляд справи без їх участі.
Фіксування судового процесу технічними засобами не проводилося у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв`язку з розглядом справи за відсутності осіб, які беруть участь у справі.
Суд, вивчивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_1 .Після її смерті відкрилась спадщина на квартиру АДРЕСА_1 .
Згідно інформації департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам`янської міської ради житлове приміщення за адресою: АДРЕСА_2 передана у власність ОСОБА_1 .
Згідно особового рахунку № НОМЕР_1 (арк.с. 7) ОСОБА_1 фактично проживала та була зареєстрована за вищезазначеною адресою. У зв`язку зі смертю, ОСОБА_1 було знято з реєстрації 13.07.2012 року.
Як вбачається з повідомлення завідувача Першою кам`янською державною нотаріальною конторою Н.Троцій, спадкова справа № 36/2012 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , заведена Мельнічук В.І., приватним нотаріусом Кам`янського районного нотаріального округу.
Відповідно до ч. 1 ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ч. 1 ст. 1217 ЦК України).
Згідно із ч. 1 ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу (ч. 1 ст. 1258 ЦК України).
Частиною першою ст. 1261 ЦК України визначено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Заява про визнання спадщини відумерлою може також бути подана кредитором спадкодавця, а якщо до складу спадщини входять земельні ділянки сільськогосподарського призначення - власниками або користувачами суміжних земельних ділянок. У такому разі суд залучає до розгляду справи органи місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини та/або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
У ч. 1 ст. 1221 ЦК України передбачено, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно з положеннями ст. 1269, ч. 1 ст. 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Частиною першою ст. 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Проте відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (ч. 3 ст. 1296 ЦК України).
Отже, судом встановлено, що спадкова справа № 36/2012 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , заведена Мельнічук В.І., приватним нотаріусом Кам`янського районного нотаріального округу.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою (п. 8 ч. 2 ст. 293 ЦПК України).
Згідно зі ст. 335 ЦПК України у заяві про визнання спадщини відумерлою мають бути зазначені відомості про час і місце відкриття спадщини, про майно, що становить спадщину, а також докази, які свідчать про належність цього майна спадкодавцю, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.
Враховуючи викладене, беручи до уваги те, що після смерті ОСОБА_1 заведена спадкова справа та видано свідоцтво про право на спадщину, суд дійшов до висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви Кам`янської міської ради про визнання спадщини відумерлою, оскільки заявник, відповідно до вимог ст. 1277 ЦК України, ст. 335 ЦПК України, не довів обставин щодо відсутності спадкоємців після смерті ОСОБА_2 , усунення їх від права на спадкування або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.
Виходячи з викладеного, керуючись ст.ст. 1216-1218, 1220-1221, 1258, 1261, 1268-1270, 1277, 1296-1297 ЦК України, ст.ст. 12, 76, 77, 79, 80, 81, 89, 247, 263-265, 268, 273, 293, 294, 334, 335, 337-338, 354-355 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
У задоволенні заяви Кам`янської міської ради, заінтересовані особи: Перша кам`янська державна нотаріальна контора, - провизнання спадщини відумерлою відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий у справі Т.Ю. Погребняк
Суд | Баглійський районний суд м.Дніпродзержинська |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123890457 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою |
Цивільне
Баглійський районний суд м.Дніпродзержинська
Погребняк Т. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні