Провадження № 2/734/916/24 Справа № 734/3299/24
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
27 листопада 2024 року смт Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді - Бараненка С.М.,
за участю:
секретаря судових засідань Чумак Н.М.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду смт. Козелець цивільну справу за позовною заявою представника позивача ОСОБА_1 адвоката Лущик Олени Миколаївни до Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області, про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В:
із позовноюзаявою провстановлення факту,що маєюридичне значеннята визнанняправа власностіна спадковемайно,до судузвернулася представникпозивача ОСОБА_1 адвокат Лущик Олена Миколаївна.
Позов мотивованийтим,що позивач не має можливості для отримання свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, подати нотаріусу оригінал правовстановлюючого документу через його відсутність, а також є перешкода і в тому, що позивач не може підтвердити факту належності правовстановлюючого документу, а саме сертифікату на право на земельну частку(пай), що входить до складу спадкового майна померлої матері ОСОБА_2 , який виданий на ім`я власника із зазначенням імені власника як « ОСОБА_3 », хоча фактично це є одна і таж особа, матір позивача - померла ОСОБА_2 . Встановлення у судовому порядку вказаного факту необхідно для оформлення спадкових прав. У зв`язку з цим позивач, змушений звернутися до суду із заявою про встановлення факту, який має юридичне значення та визнання права власності на спадкове майно.
Позивач та представник позивача в судове засідання не з`явилися до суду надійшла заява про розгляд справи без участі позивача та представника позивача, в якій просили позов задовольнити.
Відповідач Остерська міська рада Козелецького району Чернігівської області, в судове засідання свого представника не забезпечила, до суду надійшла заява у якій відповідач просить розглядати справу без участі представника міської ради.
Суд дослідивши матеріали справи та розглянувши справу у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, яке видано 13 листопада 2006 року, актовий запис про смерть № 52.
Після її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилась спадщина, до складу якої входить належне їй право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колишнього КСП «Україна», розміром 3,13 в умовних кадастрових гектарах, що розташована на території Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області, на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0081002, а також житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою АДРЕСА_1 .
Для позивача померла ОСОБА_2 є матір`ю. Ступінь родинного зв`язку підтверджується свідоцтвом про народження.
За життя ОСОБА_2 розпорядилася своїм майном, склавши заповіт, що посвідчено 21 січня 1992 року головою виконавчого комітету Бірківської сільської ради, яким належне на день смерті майно вона заповідала ОСОБА_1 - позивачу у справі, а також ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , однак останні померли, що підтверджується свідоцтвами про смерть.
Позивач усправі,як спадкоємецьза закономта зазаповітом надану спадщину,після смертіматері ОСОБА_2 прийняв її,в силувимог ст.1269ЦК України,оскільки звернувсяіз заявоюпро прийняттяспадщини доЧернігівського районногоприватного нотаріусаРожець А.П., однак через відсутність правовстановлюючого документу, бо право власності на домоволодіння за померлою за життя зареєстровано не було, не може оформити своїх спадкових прав у нотаріальному порядку, тому змушений звернутися до суду для захисту свого права шляхом його визнання.
Позивач ОСОБА_1 є єдиними спадкоємцем майна померлої ОСОБА_2 , що підтверджується матеріалами спадкової справи Чернігівського районного приватного нотаріуса Рожець А.П..
Даний житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою АДРЕСА_1 , відноситься до категорії колгоспного двору, до складу якого входили станом на ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , тому тільки вона має право на дане домоволодіння на цілу частину.
Крім перешкоди оформити спадкові права у нотаріальному порядку через відсутність правовстановлюючого документу, є перешкода і в тому, що позивач не може підтвердити факту належності правовстановлюючого документу, сертифікату на право на земельну частку(пай), що входить до складу спадкового майна, окрім житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, входить і право на земельну частку (пай), право власності на які посвідчено Сертифікатом на право на земельну частку(пай) серії ЧН № 0081002 від 18 липня 1996 року, які видані на ім`я власника із зазначенням імені власника як ОСОБА_3 , хоча фактично це є одна і таж особа, матір позивача - померла ОСОБА_2 , що підтверджується довідками з місця проживання померлої, а Сертифікат на право на земельну частку (пай) виданий на особу власника із зазначенням місця проживання власника село Бірки, Козелецького району, Чернігівської області, що підтверджується довідками з місця проживання, саме за вказаною адресою проживали померла.
Згідно ч. 2, 4 ст.25ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження і припиняється у момент її смерті.
Згідно ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Частина першаст. 315 ЦПК Українимістить перелік фактів, які можуть бути встановлені судом.
Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
За змістом частини другоїстатті 16 ЦКУкраїни способом захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, може бути визнання права.
Статтею 328 ЦКУкраїни передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» однією з підстав державної реєстрації права власності та інших речових прав є судове рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
У відповідності зі ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст.1216ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.1217ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст.1218ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст.1225ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ст.1296ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину, та має звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Отже,виходячи звищезазначеного іу зв`язкуз тим,що позивачпозбавлений можливостівідновити своїправа упозасудовому порядкута зметою захистузаконних правта інтересівпозивача,суд вважаєза можливепозов представника позивача ОСОБА_1 адвоката Лущик Олени Миколаївни до Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області, про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на спадкове майно, - задовольнити.
На підставі наведеного та керуючись ст. 25, 331, 1216-1218, 1269, 1270 ЦК України, ст. 4, 247 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
позовну заяву представника позивача представника позивача ОСОБА_1 адвоката Лущик Олени Миколаївни до Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області, про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на спадкове майно, задовольнити.
Встановити належність Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 0081002 виданого 18 липня 1996 року Козелецькою РДА, зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку(пай) за №2 ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис про смерть № 52.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою АДРЕСА_1 .
Судові витрати з відповідача не стягувати.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Козелецький районний суд Чернігівської області до Чернігівського апеляційного суду.
Головуючий суддя Сергій БАРАНЕНКО
Суд | Козелецький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123892459 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про державну власність щодо визнання права власності |
Цивільне
Козелецький районний суд Чернігівської області
Бараненко С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні