Провадження № 2/742/1942/24
Єдиний унікальний № 742/6825/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2024 року місто Прилуки
Прилуцький міськрайоннийсуд Чернігівськоїобласті вскладі:головуючого суддіІльченка О.І.,секретаря судовихзасідань ГолушкоН.А.,розглянувши увідкритому підготовчомузасіданні взалі судум.Прилукицивільну справуза позовомпредставника позивача ОСОБА_1 - адвоката Матвієнка Володимира Михайловича до територіальної громади м. Прилуки в особі виконавчого комітету Прилуцької міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Матвієнко В.М. звернувся до суду з позовом, у якому просить визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті баби ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла баба позивача - ОСОБА_2 , яка на час смерті проживала в АДРЕСА_1 . За своє життя баба склала заповіт, яким все своє майно, де б воно не було і з чого б не складалося, заповіла ОСОБА_1 .
Проте, на момент смерті баби батько позивача тяжко захворів, та потребував постійної допомоги з його боку, крім того, на момент необхідності звернутися із заявою для прийняття спадкового майна, відбулося повномасштабне вторгнення рф, у зв`язку з чим будь-які нотаріальні послуги не надавалися, доступ до реєстрів був відсутній і ОСОБА_1 нотаріусом було запевнено, що на момент військового стану він зможе подати заяву без обмеження строку на таке звернення. Після повного одужання та реабілітації батька у квітні 2024 року позивач звернувся з заявою про видачу йому свідоцтва про право на спадщину за законом. Однак, у квітні 2024 року приватний нотаріусом Прилуцького районного нотаріального округу Чернігівської області Ігнатовим Д.Є. йому було відмовлено у зв`язку з пропущенням 6-місячного строку для прийняття спадщини, та рекомендовано звернутись до суду для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, у зв`язку з чим і подано відповідний позов до суду.
Ухвалою Прилуцького міськрайонного суду від 02.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 19.12.2024.
Позивач та його представник у судове засідання не з`явилися, проте останній надіслав заяву до суду, згідно якої позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просять їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з`явилася також, проте попередньо було надіслано заяву про розгляд справи у відсутності представника, по суті поданої заяви не заперечує.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист цивільного інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства. Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені ч.2 ст.16 ЦК України.
У відповідності до приписів ст.ст. 3, 4 ЦПК України захисту підлягають порушене, невизнане або оспорюване право особи чи інтерес, а також державний чи суспільний інтерес.
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Прилуки Чернігівської області. Його батьками зазначено ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с.14).
Відповідно до копії витягу з Державного реєстру актів цивільного стану про державну реєстрацію розірвання шлюбу від 25 квітня 2024 року вбачається, що 12 березня 2014 року шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 розірвано, у зв`язку з чим змінено прізвище останньої після розірвання шлюбу на " ОСОБА_5 " (а.с.5).
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого Прилуцьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Прилуцькому районі Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (с.Суми) вбачається, що ОСОБА_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.7).
За життя ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Прилуцького міського нотаріального округу Колодуб С.М., зареєстрований 17.07.2012 в реєстрі за № 2737, за яким все своє майно, де б воно не було і з чого б не складалося вона заповіла - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.8).
Згідно копії свідоцтва про право власності на житло від 9.12.1999 року вбачається, що кВ. АДРЕСА_2 належить на праві приватної спільної власності ОСОБА_2 та членам її сім`ї: ОСОБА_4 (закреслено), ОСОБА_6 (закреслено), ОСОБА_1 (а.с.6).
Відповідно до копій свідоцтв про право на спадщину за законом від 27.12.2012, зареєстрованих в реєстрі за №5295, №5297, №5293 та від 3.11.2018 зареєстрованого в реєстрі за №2362 вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 успадкувала після смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 сина ОСОБА_6 наступне майно: гараж за адресою: АДРЕСА_3 ; нежитлову будівлю, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 ; гараж НОМЕР_3 , що знаходиться за адресою: Чернігівська область м.Прилуки, авто кооператив «Нафтовик 2» та земельну ділянку площею 0,1000 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_5 , що також підтверджується копіями витягів про реєстрацію в спадковому реєстрі від 27.12.2012 (а.с.9 зворот, 10-12).
Згідно ч.1 ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 ЦК України).
Згідно ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини; спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті1220,1222,1270 ЦК України).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина першастатті 1269 ЦК України).
Зі змісту позовної заяви вбачається, що на момент смерті баби ОСОБА_2 , батько позивача тяжко захворів та потребував постійної допомоги з його боку, на підтвердження чого ОСОБА_1 надав відповідні ехокардіографічні дослідження з Клінічної лікарні «Феофанія» ДУС на ім`я батька ОСОБА_3 (а.с.15-19), у зв`язку з чим він не мав змоги вчасно звернутися до нотаріуса для прийняття спадщини. Крім того, відбулося повномасштабне вторгнення рф, у зв`язку з чим, будь-які нотаріальні послуги не надавалися, доступ до реєстрів був відсутній і ОСОБА_1 нотаріусом було запевнено, що на момент військового стану він зможе подати заяву без обмеження строку на таке звернення.
Після повного одужання та реабілітації батька у квітні 2024 року позивач звернувся із заявою про видачу йому свідоцтва про право на спадщину за законом. Проте, 18.04.2024 приватним нотаріусом Прилуцького районного нотаріального округу Чернігівської області Ігнатовим Д.Є. йому було відмовлено, у зв`язку з пропущенням 6-місячного строку для прийняття спадщини, та рекомендовано звернутись до суду для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.9).
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 07.12.2024, сформованої завідуючою Першої Прилуцької державної нотаріальної контори Домашенко Л., вбачається, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 спадкова справа не заводилася (а.с.29-30).
Приписами ч.3 ст.272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Правила даної норми про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
Відповідно до роз`яснень п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року № 7, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Верховний Суд у своїй постанові від 17 жовтня 2018 року у справі № 681/203/17 роз`яснив, що вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.
Приписами ст.81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками справи; доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч. 1 ст. 77 ЦПК України).
На підставі належної оцінки зібраних у справі доказів вбачається, що спадкодавець ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тож позивач до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини мав би звернутися до 29.05.2022, проте, зважаючи на те, що він у зазначений період доглядав за хворим батьком та відбулося повномаштабне вторгнення рф в Україну, не надання нотаріусами будь-яких нотаріальних послуг, та відсутність доступу до реєстрів у той час, тому враховуючи наведені обставини справи в сукупності, суд вважає зазначені позивачем причини пропуску строку для прийняття спадщини об`єктивними, непереборними, істотними труднощами, які унеможливили своєчасне подання ним заяви про прийняття спадщини після смерті баби ОСОБА_2 , а тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.328,1261 ЦК України, ст.ст.2,12,13,81,200, 247,258,259,263-265,273,352,354-355, п.9, п.п.15.5 п.15 розділуХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Позовпредставника позивача ОСОБА_1 ( АДРЕСА_6 , РНОКПП НОМЕР_4 )- адвоката Матвієнка Володимира Михайловича (м. Прилуки, вул..Котляревського буд. 59) до територіальної громади м. Прилуки в особі виконавчого комітету Прилуцької міської ради (м. Прилуки, вул.Незалежності , буд.82 тел. email: plmrada_post@cg.gov.ua) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , додатковий строк тривалістю один місяць для подачі нотаріусу заяви про прийняття спадщини, після смерті баби ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Олександр ІЛЬЧЕНКО
Суд | Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123892782 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
Ільченко О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні