Справа № 144/1608/24
Провадження № 2/144/419/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" грудня 2024 р. смт Теплик
Теплицький районний суд Вінницької області в складі:
головуючоїсудді Магдяк Н.І.,
за участю секретаряГончарук Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Теплицької селищної ради про визнання права забудовника на житловий будинок з господарськими будівлями в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В :
У вересні 2024 позивач звернулася до суду з вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 , який проживав у смт Теплик. Після його смерті залишилося спадкове майно, яке складається із житлового будинку з господарськими будівлями та знаходиться по АДРЕСА_1 .
У встановлений законом термін позивач звернулася до Теплицької державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, але у видачі свідоцтва їй було відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу.
11.09.2024 позивач також отримала постанову нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
За наведених обставин позивачка звернулася до суду з позовом про визнання права забудовника на житловий будинок з господарськими будівлями в порядку спадкування за законом.
Ухвалою судді від 29.10.2024 відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання за правилами загального позовного провадження.
21.11.2024 ухвалою суду закрито підготовче провадження у справі та призначено судовий розгляду справи по суті.
Сторони у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Від позивачки надійшла заява про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Від Теплицької селищної ради надійшла заява про розгляд справи без їх представника, проти задоволення позову не заперечують.
Частиною 3 статті 211 ЦПК Українипередбачено право учасників справи заявити клопотання про розгляд справи за їх відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
За вказаних обставин, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін, на підставі наявних матеріалів справи.
Відповідно до положення ч. 2ст.247ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності та взаємозв`язку, суд встановив наступні фактичні обставини справи та правовідносини, які врегульовані нормами права, що їм відповідають та дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 , який проживав у смт. Теплик, що підтверджується копією свідоцтва про смерть, серія НОМЕР_1 .
Після його смерті залишилося спадкове майно, яке складається із житлового будинку з господарськими будівлями та знаходиться по АДРЕСА_1 , що підтверджується технічним паспортом на житловий будинок та будівельним паспортом на забудову земельної ділянки, рішенням виконавчого комітету Теплицької районної ради, Теплицького району Вінницької області № 150 від 21.09.1989, а також довідкою № 1520 від 17.09.2024 про земельну ділянку, на якій знаходиться вищевказаний житловий будинок.
ОСОБА_1 є донькою померлого ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 15.05.1990.
Після одруження позивач змінила прізвище, що підтверджується копією рішення Теплицького районного суду Вінницької області про розірвання шлюбу, в якому зазначено, що дошлюбне прізвище позивача « ОСОБА_3 ».
Позивач звернулася до Теплицької державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, але у видачі свідоцтва їй було відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу, що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 135/02-31 від 11.09.2024.
Впродовж з 1991 по 1993 ОСОБА_2 здійснював будівництво житлового будинку з господарськими будівлями по АДРЕСА_1 , відповідно до дозволу на право виконання будівельних робіт та будівельного паспорта на забудову садиби. За життя ОСОБА_2 не встиг отримати правовстановлюючі документи про належність йому вищевказаного житлового будинку з господарськими будівлями.
Єдиним документом, що засвідчує факт існування об`єкта нерухомого майна і містить його характеристики, є технічний паспорт на такий об`єкт, виготовлений за результатами його технічної інвентаризації.
Будівництво житлового будинку по АДРЕСА_1 , відбулось на підставі будівельного паспорта на забудову земельної ділянки, виділеної індивідуальному забудовнику ОСОБА_2 на підставі довідки про земельну ділянку площею 0.075 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Будівництво вказаного будинку було розпочато у 1991 році і завершено в 1993 році, однак житловий будинок не було здано в експлуатацію, тому до позивача, як спадкоємця переходить право забудовника на оформлення зазначеного будинку у встановленому законом порядку, а будинок слід вважати до здачі його в експлуатацію незавершеним будівництвом.
За вказаних обставин у позивача відсутня можливість оформлення свого права на спадкове майно в позасудовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст.321ЦК України право власника є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до ч. 1 ст.41Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Згідно до ст.392ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно із положеннями статті 1216ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1218ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 04.05.2022 року у справі № № 372/4235/19, згідно з пунктом 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки як забудовника входять до складу спадщини.
Якщо об`єкт будівництва не був завершений спадкодавцем чи не був прийнятий в експлуатацію, або право власності не було за ним зареєстроване, то до складу спадщини входять усі належні спадкодавцеві як забудовнику права та обов`язки, а саме: право власності на будівельні матеріали та обладнання, які були використані спадкодавцем у процесі цього будівництва; право завершити будівництво (як правонаступник спадкодавця - замінений у порядку спадкування забудовник); право передати від свого імені для прийняття в експлуатацію завершений будівництвом об`єкт; право одержати на своє ім`я свідоцтво про право власності та зареєструвати право власності.
Таким чином, спадкоємець має право звернутись до суду з позовом про визнання за ним майнових прав забудовника як таких, що входять до складу спадщини.
Зазначений висновок щодо застосування норм права у подібних правовідносинах наведено у постанові Верховного Суду від 01 квітня 2020 року у справі № 707/1803/16-ц (провадження № 61-1132св17). Подібні висновки Верховний Суд зробив також у постановах від 12 серпня 2019 року у справі № 607/9408/16-ц (провадження № 61-27922св18) та від 28 травня 2020 року у справі № 2-2317/11 (провадження № 61-13194св18).
Враховуючи, що померлий ОСОБА_2 за життя не зареєстрував право власності на побудований ним будинок по АДРЕСА_1 , суд дійшов висновку, що відповідно до ст. ст. 321, 392, 1217, 1218, 1261, 1269 ЦК України, ст. 41 Конституції України, позов підлягає задоволенню, а відтак за ОСОБА_1 необхідно визнати право забудовника на житловий будинок з господарськими спорудами в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З урахуванням положень статтей 2, 141 ЦПК України судові витрати по справі належить залишити за позивачем.
На підставі ст .ст. 321, 392, 1217, 1218, 1261, 1269 ЦК України, ст. ст. ст. 41 Конституції України, керуючись ст. ст. 12, 81, 265, 352, 354-355 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , як спадкоємцем за законом право забудовника на спадкове майно, яке складається із житлового будинку з господарськими будівлями, який знаходиться по АДРЕСА_1 , що залишилося після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідач: Теплицька селищна рада, адреса: вул. Незалежності, 25, смт Теплик, Гайсинського району, Вінницької області, код ЄДРПОУ 04326193.
Суддя
Суд | Теплицький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123893312 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Теплицький районний суд Вінницької області
Магдяк Н. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні