Рішення
від 16.12.2024 по справі 401/2005/24
СВІТЛОВОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 401/2005/24;

Провадження № 2/401/1455/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" грудня 2024 р. м. Світловодськ

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:

головуючий суддя Макарова Ю.І.,

секретар Горбатюк К.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Світловодську в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Великоандрусівської сільської ради в особі органу опіки та піклування виконавчого комітету сільської ради в інтересах дитини ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи без самостійних вимог щодо предмету спору: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав та стягнення аліментів на дитину, -

ВСТАНОВИВ :

11 липня 2024 року представник позивача звернувся до суду в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_1 з позовною заявою до ОСОБА_2 , третя особа: ОСОБА_3 , про позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав та стягнення аліментів на дитину.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є батьком неповнолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Позивач не приймає участі у вихованні дитини та у її матеріальному забезпеченні, останній постійно зловживає алкогольними напоями та веде аморальний спосіб життя. Мати дитини ОСОБА_5 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . Неповнолітня ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за заявою матері, з 04 серпня 2023 року по 31 травня 2024 року перебувала у Приватній організації "Дитячий будинок змішаного типу для дітей дошкільного та шкільного віку "ІНФОРМАЦІЯ_9" ОСОБА_6 ". З 01 червня 2024 року і на момент звернення до суду з даним позовом, дитина тимчасово влаштована до сім`ї ОСОБА_3 . Протягом останніх десяти років, батько постійно ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню та утриманню дитини, жодним чином не цікавиться її життям.

Враховуючи викладені обставини, позивач просить суд позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , відносно неповнолітньої доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та стягнути з нього аліменти на її утримання.

Ухвалою судді від 15 липня 2024 року позовну заяву залишено без руху, позивачу надано час для усунення недоліків. (а.с.18-19)

02 серпня 2024 року представником позивача подано заяву ро усунення недоліків позовної заяви. (а.с.22-27)

Ухвалою суду від 17 вересня 2024 року, відкрито загальне позовне провадження по справі, призначено підготовчий розгляд. (а.с. 32-33)

Ухвалою суду від 16 жовтня 2024 року закрито підготовче провадження по справі, справу призначено до судового розгляду. (а.с.41-42)

Ухвалою суду від 14 листопада 2024 залучено до участі у справі за позовною заявою Великоандрусівської сільської ради в особі органу опіки та піклування виконавчого комітету сільської ради в інтересах дитини ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: ОСОБА_3 , про позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав та стягнення аліментів на дитину, в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_4 . (а.с. 51-52)

Представник позивача, в судове засідання не з`явився, надав до суду письмову заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Судові витрати просить, віднести за рахунок відповідача. (а.с.47)

Відповідач в судові засідання не з`явився, про причини своєї неявки суду не повідомив, про дату, місце та час судового розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повернутими поштовими конвертами з відміткою "За закінченням терміну зберігання", "Адресат відсутній за вказаною адресою" (а.с. 39, 58)

Третя особа: ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, надав до суду письмову заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі. ( а.с. 38)

Третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилась, про причини своєї неявки суду не повідомила, про дату, місце та час судового розгляду справи повідомлена належним чином, шляхом направлення копії ухвали Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 14 листопада 2024 року. ( а.с. 53)

В зв`язку з вищевикладеним, відповідно до ухвали від 16 грудня 2024 року суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Враховуючи неявку в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи згідно ст. 229 ЦПК України, судом встановлені наступні обставини та відповідні ним правовідносини.

Відповідно до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження, батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є ОСОБА_2 та ОСОБА_5 . (а.с. 59-61)

Відповідно до копії заяви матері від 01 серпня 2023 року (а.с.9), неповнолітня ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з 04 серпня 2023 року по 31 травня 2024 року перебувала у Приватній організації "Дитячий будинок змішаного типу для дітей дошкільного та шкільного віку "ІНФОРМАЦІЯ_9" ОСОБА_6 ". (а.с.11-12)

Наказом начальника служби у справах дітей Великоандрусівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області від 30 травня 2024 року №55, тимчасово влаштовано неповнолітню ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в сім`ю громадянина ОСОБА_3 до вирішення питання подальшого влаштування (проживання) дитини. (а.с.13)

Відповідно до копії свідоцтва про смерть ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 44 роки. (а.с.14)

Згідно з копією заяви від 01 травня 2024 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , просить позбавити батьківських прав її батька, ОСОБА_2, в зв`язку з тим, що вона не бажає разом з ним проживати. Батько 10 років не цікавився її життям, не приймав участі у її вихованні. За час проживання у дитячому будинку жодного разу не відвідував, матеріальні потреби не забезпечував. (а.с. 8)

Відповідно до копії довідки від 20 червня 2024 року, виданої Великоандрусівською сільською радою Олександрійського району Кіровоградської області Григорівського старостинського округу на запит служби у справах дітей, вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 понад 10 років не приймає участі у вихованні своєї дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та не проживає на території сільської ради. (а.с.10)

Наказом №98 від 01 жовтня 2024 року начальника служби у справах дітей Великоандрусівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, неповнолітня ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 тимчасово влаштована в родину рідної сестри ОСОБА_4 . Наказ начальника служби у справах дітей Великоандрусівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області від 30 травня 2024 року №55 «Про тимчасове влаштування неповнолітньої ОСОБА_1 в сім`ю ОСОБА_3 » визнано таким, що втратив чинності. (а.с. 48)

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.165 СК України, право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Преамбулою Конвенції про права дитини, ратифікованої постановою Верховної Ради України № 789-ХII від 27 грудня 1991 року (далі Конвенція) визнається, що дитині для повного і гармонійного розвитку її особи необхідно зростати в сімейному оточенні, в атмосфері щастя, любові і розуміння.

Відповідно до ст. 3 Конвенції у всіх діях відносно дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними або приватними інституціями, які займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється найкращому забезпеченню інтересів дитини.

Положенням ст. 9 зазначеної Конвенції, встановлено, що держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини.

Крім того, відповідно до положень принципу № 7 абз. 2 Декларації прав дитини, прийнятої резолюцією № 1385 Генеральної Асамблеї ООН від 20 листопада 1959 року, найкраще забезпечення інтересів дитини має бути керівним принципом для тих, на кому лежить відповідальність за його навчання; ця відповідальність лежить перш за все на батьках.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789ХІІ (78912) від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Згідно ст. 164 СК України, підставами для позбавлення батьківських прав батьків є: якщо мати, батько не забрали дитину з полового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини; засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Пленум Верховного Суду України в п. п. 15, 16 Постанови від 30 березня 2007 року № 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" роз`яснив, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб , які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Особи можуть бути позбавленні батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК України.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.

Частинами 2, 3 ст. 166 СК України встановлено, що особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Суд зазначає, що згідно з вищевказаними встановленими обставинами вбачається, що відповідач не надає матеріальну допомогу на утримання дитини.

Згідно зі ст.180, ч. 2 ст.181 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Відповідно до ст. 182 Сімейного кодексу України, при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.

Згідно з ч.1 ст.183 Сімейного кодексу України, частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Відповідно до ст. 193 СК України, якщо батьки не беруть участі в утриманні дитини, влаштованої до державного комунального закладу охорони здоров`я, навчального або іншого закладу, аліменти на дитину можуть бути стягнуті з них на загальних підставах. За рішенням суду аліменти можуть перераховуватися на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.

З огляду на викладене, суд вважає встановленим, що відповідач ОСОБА_2 ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків відносно неповнолітньої доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв`язку з чим, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача та можливим позбавити відповідача батьківських прав відносно його неповнолітньої дитини та стягнути аліменти на утримання дитини на користь тих осіб чи установ, де буде перебувати дитина.

Відповідно до положень статті 191 Сімейного кодексу України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

Відповідно до ст. 430 ЦПК України - суд допускає негайне виконання рішень у справах, зокрема про стягнення аліментів - у межах суми платежу за один місяць.

Згідно з ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 1211,40 грн. - за вимогу про позбавлення батьківських прав та 1211,40 грн. - за вимогу про стягнення аліментів, всього в сумі 2 422,80 грн .

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 150, 164 ч.1 п.2, Сімейного Кодексу України, Закону України «Про охорону дитинства», Конвенції з прав дитини, ст.ст. 10, 11, 60, 209, 212, 213, 214, 215, 224-226 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Великоандрусівської сільської ради в особі органу опіки та піклування виконавчого комітету сільської ради в інтересах дитини ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи без самостійних вимог щодо предмету спору: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав та стягнення аліментів на дитину - задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно неповнолітньої доньки: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягнути з ОСОБА_2 , аліменти на користь тих осіб чи установ, де буде перебувати дитина, на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходів), але не менше 50 % від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 11 липня 2024 року до досягнення дитиною повноліття, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_7 включно.

Допустити негайне виконання рішення суду у межах суми платежу за один місяць.

Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір на користь держави в сумі 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривень 40 копійок.

Відомості про сторін:

позивач - Великоандрусівська сільська рада в особі органу опіки та піклування виконавчого комітету сільської ради, місце знаходження за адресою: Кіровоградська область, Олександрійський район, с .Велика Андрусівка, вул. Центральна, буд.43, код ЄДРПОУ 04364294,

відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце народження: селище Ясіна, Рахівського району Закарпатської області, паспорт серія НОМЕР_1 , виданий 11 березня 2005 року Світловодським МРВ УМВС України в Кіровоградській області, РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації за адресою: Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Григорівка,

треті особи:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , паспорт серія НОМЕР_3 виданий 06 квітня 2020 року органом № 3512, РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,

ОСОБА_4 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 284 ЦПК заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення може бути оскаржене в порядку передбаченому ст. 355 ЦПК України безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Світловодського міськрайонного суду

Кіровоградської області Ю.І. Макарова

СудСвітловодський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення16.12.2024
Оприлюднено24.12.2024
Номер документу123894204
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —401/2005/24

Рішення від 16.12.2024

Цивільне

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Макарова Ю. І.

Ухвала від 16.12.2024

Цивільне

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Макарова Ю. І.

Ухвала від 14.11.2024

Цивільне

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Макарова Ю. І.

Рішення від 14.11.2024

Цивільне

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Макарова Ю. І.

Ухвала від 16.10.2024

Цивільне

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Макарова Ю. І.

Ухвала від 17.09.2024

Цивільне

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Макарова Ю. І.

Ухвала від 15.07.2024

Цивільне

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Макарова Ю. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні