Рішення
від 12.12.2024 по справі 401/2678/24
СВІТЛОВОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

12.12.2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 401/2678/24 Провадження № 2/401/1701/24

12 грудня 2024 року місто Світловодськ

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:

головуючий суддя Андріянова С.М.

за участю секретаря судового засідання Філоненко Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" про розірвання договору та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

19 вересня 2024 року позивач звернулася до суду з позовом до відповідача про розірвання договору про надання послуг з централізованого опалення, який є публічним договором та зобов`язати відповідача припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 з моменту відключення вказаної квартири від централізованого опалення, тобто з 10 липня 2020 року.

В обґрунтуванні позовних вимог посилається на те, що згідно договору дарування від 17 травня 2024 року та Свідоцтва про право власності на житло від 01 листопада 2001 року позивачка, ОСОБА_2 є співвласником квартири АДРЕСА_1 . Згідно витягу з рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради № 283 від 11 червня 2020 року ОСОБА_3 ( попередньому власнику 1/3 частки квартири) було надано дозвіл на улаштування в її квартирі індивідуального опалення шляхом відключення квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання в міжопалювальний період при наявності отримання відповідних технічних умов. 10 липня 2020 року було складено акт про відокремлення (відключення) квартири від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, крім того було виготовлено робочий проект реконструкції системи опалення квартири АДРЕСА_1 . Відповідач здійснює нарахування за спожиту теплову енергію, попри те, що такої послуги ОСОБА_1 від відповідача не отримує з 2020 року. Оскільки, 10 липня 2020 року квартира позивача була відключена від мереж централізованого опалення договір про надання послуг з централізованого опалення, який є публічним договором між позивачем та відповідачем, підлягає розірванню та зобов`язання за договором мають бути припинені в частині нарахування плати за послуги централізованого опалення з моменту відключення квартири від внутрішньобудинкових мереж ЦО та ГВП. Позивач зазначає, що рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради № 283 від 11 червня 2020 року вичерпало свою дію у зв`язку з його реалізацією, що підтверджується і актом про відключення квартири від внутрішньо будинкових мереж ЦО і ГВП від 10 липня 2020 року. Таким чином, відключення квартири від ЦО і ГВП було не самовільним, а здійснено на підставі відповідного дозволу. На час відключення від ЦО і ГВП, а саме, станом на 01 жовтня 2020 року, заборгованість за послуги централізованого опалення була відсутня. Станом на 01 вересня 2024 року відповідачем нарахована заборгованість за послуги з централізованого опалення у сумі 39 107 грн. 36 коп. Враховуючи викладені обставини, позивач просить розірвати договір про надання послуг з централізованого опалення, який є публічним договором та зобовязати відповідача припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 з моменту відключення квартири від централізованого опалення, а саме з 10 липня 2020 року.

Ухвалою від 23 вересня 2024 року відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, надано відповідачу 15 денний термін на подання відзиву, а в разі його подання, позивачу 10 денний термін для подання відповіді на відзив.

15 жовтня 2024 року представник відповідача адвокат Філоненко О.В., подав до суду відзив, в якому просить відмовити в задоволенні позову повністю, оскільки позивачем здійсненні незаконні та самовільні дії під час відключення квартири від мереж централізованого опалення. Позивач отримавши дозвіл на улаштування в квартирі індивідуального опалення шляхом відключення даної квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання звернувся за розробкою робочого проекту на реконструкцію системи централізованого опалення та встановлення індивідуального опалення, чим грубо порушив діюче законодавство та повністю проігнорував рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради, яким і було надано дозвіл, оскільки у дозволі зазначено, що такі дії можливо здійснити виключно при наявності отримання відповідних технічних умов. Згідно п. 8 Правил користування тепловою енергією, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2007 року № 1198, для приєднання споживача до системи теплопостачання, реконструкції або розширення системи теплоспоживання чи збільшення обсягів споживання теплової енергії на діючих об`єктах споживач повинен подати заявку теплопостачальній організації про видачу технічних умов. Натомість, позивач, отримавши робочий проект реконструкції системи централізованого опалення та встановлення індивідуального опалення, відразу приступив до реконструкції системи опалення. Таким чином, позивач здійснив самовільне втручання в діючі системи теплопостачання і тепло споживання, не погодивши такі зміни із теплопостачальною організацією.

Ухвалою про витребування доказів від 18 листопада 2024 року витребувано з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно відомості щодо права власності на квартиру АДРЕСА_1 , шляхом доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно.

У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксація судового засідання технічними засобами не здійснювалася.

Дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Згідно інформації з державного реєстру речових прав встановлено, що право власності на 2/3 частки квартири АДРЕСА_1 зареєстровано на підставі договору дарування від 17 травня 2024 року за ОСОБА_1 (а.с.55)

З копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 підтверджується зміна дошлюбного прізвища позивачки з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_5 ». (а.с.61)

Відповідно до Свідоцтва про право власності на жило від 01 листопада 2001 року № НОМЕР_2 вбачається, що ОСОБА_3 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 на праві приватної спільної сумісної власності в рівних долях належить квартира АДРЕСА_1 .(а.с.62)

Згідно витягу з рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради від 11 червня 2020 року за № 283 «Про переобладнання квартир та встановлення індивідуального опалення в квартирах багатоквартирних житлових будинків м. Світловодськ» та Додатку №1 до рішення «Реєстр громадян, які подали заяви щодо надання дозволів на відключення від мереж ЦО та ГВП», ОСОБА_3 надано дозвіл на переобладнання квартири АДРЕСА_1 та встановлення системи індивідуального опалення при умові наявності технічних умов та відповідно до вимог чинних державних будівельних норм та правил.( а.с.10)

На замовлення ОСОБА_3 розроблено робочий проект на реконструкцію системи опалення квартири АДРЕСА_1 . (а.с.12-30)

Згідно Акту про відокремлення (відключення) квартири від мереж ЦО і ГВП від 10 липня 2020 року, квартира АДРЕСА_1 відключена від централізованого опалення.( а.с.11)

Згідно довідки ТОВ «Світловодськпобут» № 978 від 12 вересня 2024 року, заборгованість ОСОБА_1 за спожиту теплову енергію станом на 01 жовтня 2020 року відсутня.(а.с.35)

З довідки ТОВ «Світловодськпобут» №979 від 12 вересня 2024 року встановлено, що заборгованість ОСОБА_1 за теплову енергію станом на 01 вересня 2024 року складає 39 107 грн. 36 коп. (а.с.34)

Дана обставина свідчить про те, що відповідач дійсно нараховує позивачу заборгованість за спожиту теплову енергію.

Вирішуючи спір по суті справи, суд виходить з наступного.

Правовідносини, що існують між сторонами, регулюються нормами ЦК України, Законом України «Про теплопостачання», Правилами користування тепловою енергією, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2007 року № 1198 (далі по тексту Правила користування тепловою енергією), Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі по тексту Правила надання послуг), Порядком відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2019 року № 169 чинними на момент виникнення спірних правовідносин.

Частиною 1 статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (чинній на момент виникнення спірних відносин) визначено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Ч. 6 ст. 26 цього ж Закону передбачено, що у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.

Згідно ст.24Закону України«Про теплопостачання»споживач тепловоїенергії маєправо на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

У п. 39 Правил користуваннятепловою енергієюпередбачено правоспоживача вибирати теплопостачальну організацію, а також відмовитися від послуг теплопостачальної організації, про що попереджає письмово теплопостачальну організацію в строк, передбачений договором.

Пунктами 24, 25, 26 Правил наданняпослуг визначено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України"Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води від 26 липня 2019 року (далі Порядок) визначає процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі - споживачі) від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Пунктом 4 Розділу І Порядку передбачено, що орган місцевого самоврядування створює своїм рішенням та затверджує склад постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (далі - Комісія) згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Орган місцевого самоврядування розглядає звернення про відключення від ЦО та/або ГВП у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

Комісія є консультативно-дорадчим органом органу місцевого самоврядування, основним завданням якого є розгляд питань щодо відключення споживачів від ЦО та/або ГВП. Розділом ІІІ Порядку визначено процедуру відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання (ЦО та ГВП).

Так, відповідно до п. 1 Порядку власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення. (п.3)

Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії.

Комісія на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника.

Комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації. Витяг із протоколу Комісії з результатами розгляду звернення надається заявникові протягом десяти робочих днів. (п.п.4-6)

Згідно п. 13 Розділу ІІІ Порядку після завершення робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП складається акт про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (додаток 3) - по одному примірнику для власника, представника виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представника виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також для іншого суб`єкта господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу.

Такий акт підписується присутніми під час відокремлення (відключення) власником квартири чи нежитлового приміщення і представником виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представником виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також іншим суб`єктом господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу.

Після підписання акта виконавець відповідної комунальної послуги повідомляє власника про перегляд умов або розірвання договору про надання послуги.

Встановлено, що ОСОБА_3 (співвласник квартири) звернулася до виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області із заявою про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення належної їй квартири, реалізувавши власне право, надане йому ст.1 Закону України «Про звернення громадян». Таке право не обмежує і Порядок відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП, оскільки воно випливає з п.3 Розділу ІІІ Порядку та визначає особливий розгляд такого звернення.

Виконавчий комітет Світловодської міської ради Кіровоградської області своїм рішенням № 283 від 11 червня 2020 року надав дозвіл ОСОБА_3 на улаштування в квартирі АДРЕСА_1 індивідуального опалення шляхом відключення квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, в міжопалювальний період, але не пізніше 01 жовтня 2020 року, та за умови отримання відповідних технічних умов.

На підставі наданого дозволу співвласник квартири провів відключення квартири від мереж централізованого опалення, про що було складено відповідний Акт від 10 липня 2020 року, підписаний представником суб`єкта господарювання, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води та власником квартири.

Правомірність рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради, підстав відключення помешкання позивача від мереж ЦО і ГВП та процедури встановлення автономного опалення не є предметом спору, що наразі розглядається судом.

Відомостей про скасування рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області № 283 від 11 червня 2020 року матеріали справи не містять.

Таким чином, власники квартири у вищезазначений спосіб реалізували своє право на вибір джерела теплопостачання до свого помешкання та здійснили відключення своєї квартири у міжопалювальний період, та не пізніше початку опалювального періоду, від мереж централізованого опалення на підставі дозволу суб`єкта владних повноважень і провели переобладнання та встановлення системи індивідуального опалення квартири під час його чинності, а тому таке відключення є правомірним, та не може вважатись самовільним.

З положень Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2019 року №169 вбачається, що акт про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води затвердження не потребує.

Судом встановлено, та не заперечується сторонами, що між позивачем та відповідачем існували цивільно-правові відносини, внаслідок укладеного договору про постачання теплової енергії, з урахуванням статей 633, 641 та 642 ЦК України шляхом приєднання побутового споживача до умов публічного договору централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 .

Частинами 1, 2 ст. 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Таким чином, право на розірвання договору з надання послуг з централізованого опалення у позивача ОСОБА_1 виникло з часу складання акту про відключення квартири від внутрішньо будинкових мереж ЦО і ГВП, тобто з 10 липня 2020 року, відтак і зобов`язання за договором мають бути припинені саме з цього часу, в тому числі і в частині нарахування плати за послуги централізованого опалення.

Частиною 2 ст.653 ЦК України визначено, що у разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються.

Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 16 ЦК України є припинення дії, яка порушує право.

З огляду на викладене, встановивши факт припинення користування позивачем послугами відповідача з часу складання акту про відключення квартири від внутрішньо будинкових мереж ЦО і ГВП, тобто з 10 липня 2020 року, та відсутності заборгованості за надання централізованого теплопостачання на час відключення, суд вважає, що є правові підстави для розірваннядоговору тазобов`язання відповідачаприпинити нарахуванняплати засвої послугиз 10липня 2020 року.

Твердження представника відповідача щодо невиконання позивачем п.8 Правил користування тепловою енергією, а саме не подання до ТОВ «Світловодськпобут» заявки про видачу технічних умов, то суд не бере їх до уваги, оскільки представник відповідача жодних доказів на підтвердження викладених у відзиві фактів, суду не надав.

Оцінивши кожен з аргументів, наведений позивачем у заяві по суті на підтвердження своїх доводів та заперечень, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 , а тому їх слід задовольнити у повному обсязі.

Оскільки, позивач при зверненні з даним позовом до суду відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів» не сплачував судовий збір, з відповідача в порядку ст.141 ЦПК України, підлягає стягненню на користь держави судовий збір за дві позовні вимоги немайнового характеру в сумі 2 422 грн. 40 коп.

Керуючись ст.ст.4, 5, 12, 13, 76-89, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Товаристваз обмеженоювідповідальністю «Світловодськпобут»про розірваннядоговору тазобов`язання вчинитипевні дії задовольнити повністю.

Розірвати Договір про надання послуг з централізованого опалення, який є публічним договором, між Товариством з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут», та ОСОБА_1 .

Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 , з моменту відключення вказаної квартири від централізованого опалення, тобто з 10 липня 2020 року.

Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» на користь держави судовий збір в сумі 2 422 грн. 40 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення Світловодського міськрайонного суду може бути подана до Кропивницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення не були вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_3 виданий 20 травня 2006 року Світловодським МРВ УМВС України в Кіровоградській області, РНОКПП НОМЕР_4 .

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут», юридична адреса: 27500, м. Світловодськ Кіровоградської області, вул. Григорія Сковороди, 2А, код за ЄДРПОУ 31678853.

Головуючий суддя С.М. Андріянова

Згідно з оригіналом

СудСвітловодський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення12.12.2024
Оприлюднено23.12.2024
Номер документу123894218
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —401/2678/24

Рішення від 12.12.2024

Цивільне

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Андріянова С. М.

Ухвала від 18.11.2024

Цивільне

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Андріянова С. М.

Ухвала від 23.09.2024

Цивільне

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Андріянова С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні