Справа № 697/2609/24
Провадження № 2/697/930/2024
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2024 року м. Канів
Канівський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді - Скирди Б.К.,
за участю секретаря судового засідання - Васянович Ю.В.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Каневі Черкаської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області до ОСОБА_1 , треті особи: Служба у справах дітей виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади, Служба у справах дітей Виконавчого комітету Канівської міської ради про позбавлення батьківських прав, -
ВСТАНОВИВ:
Виконавчий комітет Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області (далі також - позивач) звернувся до Канівського міськрайонного суду Черкаської області з позовною заявою до ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , відповідач), треті особи: Служба у справах дітей виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади, Служба у справах дітей Виконавчого комітету Канівської міської ради про позбавлення батьківських прав.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ОСОБА_1 є батьком малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак самоусунувся від виконання батьківських обов`язків та не виконує обов`язки, передбачені статтею 150 Сімейного кодексу України.
З матір`ю дитини ОСОБА_3 сімейне життя не склалося, проживали спільно без реєстрації шлюбу нетривалий період. Після досягнення ОСОБА_4 трьохмісячного віку спільне проживання з гр. ОСОБА_3 припинилося.
Дочка відповідача ОСОБА_2 постійно проживала з матір`ю ОСОБА_3 , її співмешканцем ОСОБА_5 та сестрами ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 . З 21.10.2020 по 07.03.2023 малолітня ОСОБА_4 перебувала на обліку Служби у справах дітей Степанківської сільської ради Черкаської області, з 30.05.2023 по 21.11.2023 перебувала на обліку Служби у справах дітей виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області. Підставою для зняття службами з обліків була зміна місця проживання. З 16.02.2024 ОСОБА_2 знову поставлена ССД Степанецької ОТГ на облік дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, в зв`язку з ухиленням матері від виконання батьківських обов`язків. Основним чинником складних життєвих обставин стали зловживання матір`ю алкогольними напоями, ухиляння від виконання своїх батьківських обов`язків щодо виховання та утримання дітей. Родина проживала в приватному будинку, який знаходиться в занедбаному стані, в помешканні антисанітарні умови, відсутні місця для навчання та відпочинку дітей. Мати не забезпечувала необхідних умов для розвитку дітей, відсутній належний догляд та харчування.
За період з 2021 року до 2023 року родина ОСОБА_3 перебувала у складних життєвих обставинах та отримувала соціальні послуги у КЗ «Центр надання соціальних послуг» Степанківської сільської ради. У 2021 році родина отримувала послугу соціальний супровід, але результату дана робота не дала і тому 2021 року діти були вилучені з родини працівниками ювенальної превенції. Після чого мати дітей гр. ОСОБА_3 написала заяву-відмову від надання їй соціальних послуг. У результаті судового розгляду, дітей повернули в родину.
Починаючи з лютого 2022 року, фахівці Центру почали знову надавати соціальні послуги даній родині, а саме: соціальна профілактика; консультування; соціальний супровід.
З лютого 2023 року по листопад 2023 року гр. ОСОБА_3 проживала зі своїми дітьми у с. Мартинівка, Черкаського району. З 05.07.2023 по 20.10.2023 даній сім`ї надавалася соціальна послуга соціального супроводу.
У жовтні 2023 року соціальний супровід сім`ї було припинено, оскільки ОСОБА_3 з дітьми переїхала проживати до іншої громади у с. Жердова, Броварського району, Київської області для спільного проживання з ОСОБА_9 .
Відповідно до інформації, наданої Управлінням соціального захисту населення Великодимерської селищної ради Броварського району Київської області, ОСОБА_3 має низький батьківський потенціал і тому їй надавалася соціальна послуга соціального супроводу, з метою формування навичок відповідального батьківства, підвищення батьківського потенціалу для створення сприятливих умов для розвитку та виховання її дітей.
ОСОБА_3 продовжувала вживати алкогольні напої, ніде не працювала, не поліпшувала умови проживання в будинку, своє життя не збиралася змінювати, не виконувала батьківські обов`язки відносно дочок. 01.02.2024 ОСОБА_3 повернулася з дітьми проживати у с. Мартинівку, Черкаського району.
19.02.2024 ОСОБА_10 звернулася до старости Мартинівського старостату ОСОБА_11 і попросила знайти їм (дітям ОСОБА_3 та ОСОБА_9 ) іншу сім`ю для проживання та повідомила, що діти не можуть проживати з батьками (матір`ю та її співмешканцем), оскільки ті, коли у них з`являються гроші, купують спиртні напої і тоді напиваються, вживають нецензурні слова, б`ються у присутності дітей. Буває, що і дітей тоді б`ють. Погрожують дітям ОСОБА_7 та ОСОБА_6 віддати в інтернат.
20.02.2024 соціальний педагог комунального закладу «Мартинівський ліцей» ОСОБА_12 у присутності практичного психолога КЗ «Мартинівський ліцей» ОСОБА_13 , класного керівника 6 класу КЗ «Мартинівський ліцей» ОСОБА_14 та старости Мартинівського старостату Чупилки С.В. проведено бесіду з ОСОБА_7 для з`ясування, які проявлялися ознаки домашнього насильства. У бесіді з дитиною було з`ясовано, що відносно ОСОБА_10 та ОСОБА_15 протягом тривалого часу проявляються ознаки психологічного та фізичного насильства. Про бесіду з дитиною було складено Акт отримання усної заяви та повідомлення про вчинення насильства в сім`ї або реальну загрозу.
21.02.2024 на підставі повідомлення КЗ «Мартинівський ліцей» від 20.02.2024 № 20, керуючись пунктом 9 Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 585, Служба у справах дітей разом з старшим інспектором СЮП ВП Черкаського РУП капітаном поліції Касьяновою Ю.В., представником закладу охорони здоров`я - сестрою медичною ЗПСМ КНП «Канівського ЦПМСД» Костенко Т.П., старостою Мартинівського старостату Чупилкою С.В. та фахівцем із соціальної роботи КЗ «Центр надання соціальних послуг Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаського району Черкаської області» Дудкою Н.І. провели оцінку рівня безпеки дитини ОСОБА_2 . За результатами проведення оцінки рівня безпеки дітей комісія зробила висновок щодо рівня безпеки дитини: небезпечно. Були вжиті негайні дії у межах сім`ї.
23.03.2024 о 18:42 год. до ССД Степанецької ОТГ засобами телефонного зв`язку надійшло усне повідомлення про те, що діти ОСОБА_3 . ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опинилися у складних життєвих обставинах та існує ймовірна загроза їхньому життю та здоров`ю. Малолітні залишені під наглядом осіб з наявними ознаками алкогольного чи наркотичного сп`яніння.
Керуючись пунктом 9 Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 585, Служба у справах дітей разом з старшим інспектором СЮП ВП № 1 Черкаського РУП капітаном поліції Касьяновою Ю.В., представником закладу охорони здоров`я - сестрою медичною ЗПСМ КНП «Канівського ЦПМСД» Костенко Т.П., старостою Мартинівського старостату Чупилкою С.В. провели оцінку рівня безпеки дітей.
Під час огляду було встановлено, що ОСОБА_5 , перебуваючи у стані алкогольного сп`яніння, вів себе дуже агресивно з працівниками поліції та медиками швидкої допомоги, тому медичні працівники госпіталізували його до лікарні. Діти залишилися вдома з матір`ю ОСОБА_3 , яка перебувала в стані глибокого алкогольного сп`яніння. На звернення до неї ОСОБА_3 не реагувала та не могла встати з ліжка.
Дівчата мали ознаки недогляду та занедбані: низький рівень гігієни, поруч з дітьми відчувається неприємний запах, діти були одягнені у брудний одяг, зі слів дітей вони протягом дня їли лише сосиски біля магазину, що свідчить про не забезпечування дітей належним харчуванням. У будинку холодно, в кімнаті на підлозі й на ліжку багато уламків розбитого скла та дзеркала.
Під час проведення оцінки рівня безпеки дітей ОСОБА_8 та ОСОБА_2 був зроблений висновок, що існує загроза їх життю та здоров`ю. З метою вжиття невідкладних заходів до забезпечення безпеки вказаних дітей ОСОБА_8 було негайно направлено для тимчасового влаштування до комунального закладу «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради», а ОСОБА_2 передано її батьку ОСОБА_1 .
01.11.2024 Канівським міськрайонним судом ухвалено рішення про позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 відносно її малолітньої доньки ОСОБА_2 .
З повідомлення комунального закладу «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради» № 378 від 29.07.2024 стало відомо, що ОСОБА_2 , учениця 4 класу Канівської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 6 з поглибленим вивченням іноземних мов, яка проживає в АДРЕСА_1 , направлена до Центру службою у справах дітей Черкаської обласної державної адміністрації, як дитина, що лишилась без батьківського піклування та наразі перебуває у вказаному закладі.
З наданої інформації Службою у справах дітей Канівської міської ради вбачається, що відповідач ОСОБА_1 фактично самоусунувся від виконання своїх батьківських обов`язків.
Відповідач самостійно жодного разу не цікавився інформацією про фізичний та моральний стан своєї дочки ОСОБА_2 , не з`ясовував в яких умовах проживає малолітня та чи забезпечена вона усім необхідним для повноцінного розвитку, контакту з дитиною не підтримував.
Службою у справах дітей Канівської міської ради з`ясовано думку батька ОСОБА_1 щодо його подальшої участі в утриманні та вихованні дочки ОСОБА_16 і встановлено, що відповідач не заперечує щодо позбавлення його батьківських прав відносно його малолітньої дочки ОСОБА_2 , оскільки з її матір`ю ОСОБА_3 спільно не проживають з трьохмісячного віку дитини. Відповідач зазначив, що протягом 9 років не спілкувався з дитиною, з святами та днем народження дочку ніколи не вітав, не цікавився навчанням та життям дитини, не знав її коло друзів, тобто участі у вихованні не брав. Щомісячно надавав кошти на утримання дочки.
Після передачі відповідачу малолітньої ОСОБА_2 відповідно до рішення Виконавчого комітету Степанецької сільської ради № 45 від 24.03.2024, разом з дочкою проживали 4 місяці, але родинні стосунки не склалися, постійно виникали конфліктні ситуації та непорозуміння, ОСОБА_4 не йде на контакт з батьком та його дружиною. Також відповідач зазначив, що малолітня завжди висловлювала думку, що не бажає проживати разом з батьком у його сім`ї.
Для забезпечення найкращих інтересів дитини та з метою з`ясування думки дитини щодо її подальшого проживання у сім`ї батька ОСОБА_1 . ССД Степанецької ОТГ було направлено відповідний лист до комунального закладу «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради». Практичним психологом Центру було проведено роботу щодо налагодження сімейних стосунків ОСОБА_4 з родиною батька та повернення її у сім`ю ОСОБА_1 .
Малолітня пояснила, що вона спілкується з батьком у телефонному режимі, підтримує дружні стосунки, але проживати в його родині категорично відмовляється, що підтверджується листом від 13.11.2024 № 611.
Службою у справах дітей виконавчого комітету Степанецької сільської ради неодноразово за допомогою засобів телефонного зв`язку проводились бесіди з відповідачем з метою налагодження та встановлення родинних зв`язків сім`ї ОСОБА_1 з його малолітньою дочкою ОСОБА_4 . Відповідач на вказану інформацію ніяк не реагував.
За час перебування малолітньої ОСОБА_2 в комунальному закладі «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради» відповідач та його дружина не відвідували ОСОБА_4 .
Комісією з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Степанецької сільської ради ОТГ Черкаської області розглядалося питання про позбавлення батьківських прав гр. ОСОБА_1 відносно його малолітньої дочки ОСОБА_2 . Будучи повідомленим належним чином відповідач не з`явився, надав комісії заяву про розгляд вказаного питання без його участі та зазначив, що не заперечує щодо позбавлення його батьківських прав.
Також відповідач надав Органу опіки та піклування Степанецької сільської ради заяву про те, що не заперечує щодо позбавлення його батьківських прав відносно малолітньої дочки ОСОБА_2 з підстав, зазначених у заяві до Служби у справах дітей Канівської міської ради.
Відповідач не бажає розвивати свій батьківський потенціал, не цікавиться успіхами доньки, станом її здоров`я, не піклується про фізичний і духовний розвиток, не займається підготовкою до самостійного життя, не спілкується з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не проявляє заінтересованості в її подальшій долі, не сприяє засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі, не виявляє інтересу до її внутрішнього світу, а відповідно вказані факти шкодять інтересам дитини.
Факт самоусунення від виконання батьківських обов`язків та безвідповідального відношення до виконання батьківських обов`язків створює обставини, за яких існує загроза для життя, здоров`я і морального розвитку малолітньої ОСОБА_2 .
Виконавчий комітет Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області дійшов висновку, що позбавлення батьківських прав громадянина ОСОБА_1 відносно його малолітньої дочки ОСОБА_2 є доцільним та таким, що відповідає інтересам дітей та затвердив вказаний висновок рішенням № 183 від 21.11.2024.
З огляду на вказані обставини, просять суд позбавити батьківських прав гр. ОСОБА_1 відносно його малолітньої дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; стягнути з ОСОБА_1 аліменти в розмірі 1/4 частини від усіх видів його доходу, але не менше ніж 50% від прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, щомісячно на утримання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею повноліття на користь фізичної чи юридичної особи, до якої вона буде влаштована в подальшому; передати малолітню ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , органу опіки та піклування в особі Виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області для прийняття рішення про подальше її влаштування; судові витрати покласти на відповідача.
Ухвалою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 26.11.2024 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у справі (а.с.44).
Представник позивача виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву з проханням розглянути справу без участі їх представника за наявними в матеріалах справи документами (а.с.102).
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, направив до суду заяву з проханням розглянути справу без його участі, не заперечує щодо позбавлення його батьківських прав відносно його дочки ОСОБА_2 (а.с.52).
Представник служби у справах дітей виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву з проханням розглянути справу без участі їх представника за наявними в матеріалах справи документами (а.с.105).
Представник служби у справах дітей виконавчого комітету Канівської міської ради в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву з проханням розглянути справу без її участі, проти задоволення позову не заперечує, просить його задовольнити (а.с.103).
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, враховуючи визнання позову відповідачем, встановив наступне.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 16 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 16.11.2024 Канівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Канів, Черкаської області, батьками зазначено: мати - ОСОБА_3 , батько - ОСОБА_1 (а.с.7).
Відповідно до витягу електронної обліково-статистичної картки дитини служби у справах дітей Степанківської сільської ради від 30.05.2023, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 21.10.2020 по 07.03.2023 перебувала на обліку у Службі у справах дітей Степанківської сільської ради Черкаської області як дитина, яка перебуває у складних життєвих обставинах, у зв`язку з ухиленням батьків, осіб, які їх замінюють, від виконання своїх обов`язків (а.с.9).
Відповідно до наказу Служби у справах дітей Виконавчого комітету Степанецької сільської ради ОТГ Черкаської області № 9 від 30.05.2023, малолітню ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , поставлено на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах (а.с.10).
Відповідно до наказу Служби у справах дітей Виконавчого комітету Степанецької сільської ради ОТГ Черкаської області № 21 від 21.11.2023, знято 21.11.2023 з обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, малолітню ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.11).
Відповідно до наказу Служби у справах дітей Виконавчого комітету Степанецької сільської ради ОТГ Черкаської області № 6 від 16.02.2024, малолітню ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , поставлено на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах (а.с.12).
Рішенням Виконавчого комітету Степанецької сільської ради ОТГ Черкаської області № 45 від 24.03.2024 «Про негайне відібрання малолітньої ОСОБА_8 у її батьків та малолітньої ОСОБА_2 у її матері», вирішено негайно відібрати малолітню ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у її батьків ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , які проживають за адресою: АДРЕСА_2 ; негайно відібрати малолітню ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у її матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 ; тимчасово влаштувати малолітню ОСОБА_8 до комунального закладу «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради»; малолітню ОСОБА_2 передати її батьку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.13).
Відповідно до наказу Служби у справах дітей Виконавчого комітету Степанецької сільської ради ОТГ Черкаської області № 19 від 16.07.2024, знято 16.07.2024 з обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, малолітню ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.14).
Відповідно до заочного рішення Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 01.11.2024 у справі № 697/655/24, позбавлено батьківських прав ОСОБА_3 відносно її малолітніх дітей: ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.15-23).
З направлення Служби у справах дітей Черкаської обласної державної адміністрації № 53/01-62-42 від 26.07.2024 вбачається, що Служба у справах дітей направляє до КЗ «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради» на тривале (стаціонарне) перебування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Причина: батько ОСОБА_1 проходить службу в ЗСУ з 2022 року, за сімейними обставинами тимчасово перебував вдома, потребує повернення за місцем служби. Батько надав згоду на влаштування дитини до закладу (а.с.25).
26.07.2024 ОСОБА_2 була прийнята до КЗ «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради», що підтверджується актом прийому дитини до центру (а.с.26).
З повідомлення КЗ «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради» № 378 від 29.07.2024 вбачається, що 26.07.2024 до Центру була направлена ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , учениця 4 класу Канівської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 6 з поглибленим вивченням іноземних мов, яка проживає в АДРЕСА_1 . За попередніми даними встановлено, що дитина залишилась без батьківського піклування і направлена до Центру службою у справах дітей Черкаської облдержадміністрації. Відповідно до рішення виконкому Степанецької сільської ради від 24.03.2024 № 45 ОСОБА_2 була відібрана від матері, ОСОБА_3 та передана батькові ОСОБА_1 . ОСОБА_1 призваний до лав Збройних Сил України і до 01.08.2024 повинен повернутися до військової частини. Просять вирішити питання щодо подальшої долі дитини (а.с.24).
Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 16.10.2024 адресованої начальнику Служби у справах дітей ОСОБА_17 , ОСОБА_1 не заперечує проти позбавлення його батьківських прав відносно його малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки з матір`ю дитини ОСОБА_3 спільно не проживали з трьохмісячного віку дитини. Протягом 9 років з дитиною не спілкувався, зі святами та днем народження доньку не вітав, не цікавився навчанням та життям дитини, не знав її коло друзів, тобто участі у вихованні не брав, але щомісячно надавав кошти на утримання доньки. Відповідно до рішення виконавчого комітету Степанецької сільської ради ОТГ від 24.03.2024 № 45 ОСОБА_2 була відібрана у матері та передана йому в його родину. Спільно з дитиною вони прожили 4 місяці, але родинних стосунків як батька з донькою не з`явилося, постійно виникають конфліктні ситуації та непорозуміння з нею, на контакт дитина не йде ні з ним, ні з його дружиною. Завжди висловлювала своє небажання проживати в їх родині. На даний час ОСОБА_4 перебуває в КЗ «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради» та в телефонному режимі з ним та його дружиною підтверджує своє небажання проживати в їх родині та висловлює свої побажання проживати в іншій незнайомій сім`ї (а.с.31).
Відповідно до листа КЗ «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради» № 611 від 13.11.2024, практичним психологом центру ОСОБА_18 була проведена робота щодо налагодження сімейних стосунків ОСОБА_4 з родиною батька та повернення її у сім`ю ОСОБА_1 . Дівчина пояснила, що вона з батьком спілкується в телефонному режимі, підтримує дружні стосунки, але проживати в його родині категорично відмовляється (а.с.33).
Відповідно до наказу Служби у справах дітей виконавчого комітету Степанецької сільської ради ОТГ Черкаської області № 39 від 13.11.2024, взято на первинний облік дітей, які залишилися без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дитину, залишену без батьківського піклування, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.34).
Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 14.11.2024, адресовану комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Степанецької сільської ради ОТГ, ОСОБА_1 не заперечує щодо позбавлення його батьківських прав відносно його малолітньої дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , свою позицію щодо даного питання висловив у заяві ССД Канівської міської ради (а.с.35).
Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 14.11.2024, адресовану органу опіки та піклування виконавчого комітету Степанецької сільської ради ОТГ, ОСОБА_1 не заперечує щодо позбавлення його батьківських прав відносно його малолітньої дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , свою позицію щодо даного питання висловив у заяві ССД Канівської міської ради (а.с.36).
Відповідно до висновку про доцільність позбавлення батьківських прав, який було затверджено рішенням Виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області № 183 від 21.11.2024, виконавчий комітет вважає за доцільне позбавити батьківських прав гр. ОСОБА_1 відносно його малолітньої дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.38, 37).
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд виходить з наступних мотивів.
Відповідно до положень ст. 150 СК України, батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, поважати дитину.
Відповідно до ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Відповідно до п. 16 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30.03.2007 № 3, ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками. Одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або з власної ініціативи вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.
Позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Для позбавлення батьківських прав мало впевнитися в невиконанні обов`язків по вихованню. Належить також встановити, що батьки ухиляються від їх виконання свідомо.
Таким чином, позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава до позбавлення батьківських прав можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Як зауважив Європейський Суд з прав людини у ряді рішень з цього приводу, визначаючи, чи був такий захід, як позбавлення батьківських прав, «необхідним у демократичному суспільстві» слід проаналізувати, чи може він найкраще задовольняти інтереси дитини. Водночас ЄСПЛ нагадує, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага.
Оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельно оцінювати низку факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте, необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими (п.79 рішення ЄСПЛ від 10 січня 2008 у справі «Кірнс проти Франції» (Kearns v. France) (заява № 35991/04).
Верховний Суд у постанові від 24.10.2018 по справі № 761/2855/17 також вказав, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, та можливе в разі доведення умисного ухилення відповідача від виконання батьківських обов`язків.
В судовому засіданні встановлено, що з метою захисту прав та інтересів малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивачем вживалися заходи щодо налагодження сімейних стосунків з дитиною, проте відповідач не проявляє заінтересованості в долі дитини, не піклується про неї, не цікавиться успіхами доньки, станом її здоров`я, не піклується про її фізичний та духовних розвиток. Навпаки бажає щоб його позбавили батьківських прав відносно його дитини, що в сукупності суд розцінює як ухилення від виконання своїх батьківських обов`язків, а надані по справі докази вказують на свідоме небажання відповідача належним чином виконувати батьківські обов`язки, піклуватись про дитину та займатись її вихованням.
Свідоме і тривале нехтування відповідачем своїми батьківськими обов`язками щодо дитини є наслідком винної поведінки відповідача та є підставою для позбавлення його батьківських прав.
Суд вважає, що позбавлення батьківських прав відповідача буде відповідати інтересам його малолітньої дитини, оскільки відповідач в подальшому буде позбавлений можливості негативно впливати на психіку дитини до моменту зміни ним свого ставлення відносно дитини та поновлення у встановленому порядку батьківських прав.
Враховуючи вищезазначене, суд не вбачає підстав для попередження відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дочки, а лише вважає за доцільне роз`яснити останньому положення ст. 169 СК України, що мати, батько, які були позбавлені батьківських прав мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав. Поновлення батьківських прав неможливе, якщо дитина була усиновлена і усиновлення не скасоване або не визнане недійсним судом. Поновлення батьківських прав неможливе, якщо на час розгляду справи судом дитина досягла повноліття.
Оцінюючи зібрані у справі докази, враховуючи вказані обставини та визнання позову відповідачем, з метою захисту законних прав та дотримання інтересів малолітньої дитини, забезпечення умов для її належного утримання, виховання та повноцінного розвитку, суд вважає, що позов виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав підлягає до задоволення.
Крім того, відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 166 СК України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дітей. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дітей.
Згідно з ст. 180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ч. 3 ст. 181 СК України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
У частині 2 статті 182 СК України визначено, що мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Відповідно до ст. 191 СК України, аліменти присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
З матеріалів справи вбачається, що утриманням та вихованням дитини батько не займається.
З огляду на те що, відповідач зобов`язаний утримувати дитину до досягнення нею повноліття, створювати необхідні умови для її розвитку та життя, суд вважає за можливе стягнути аліменти з відповідача на утримання доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Оскільки відповідач, крім його ухилення від виконання обов`язків, передбачених ст. 150 СК України, не бере участі у матеріальному забезпеченні дитини, що визначено ст. 180 СК України, суд вважає за необхідне задовольнити позов також в частині стягнення аліментів з ОСОБА_1 на користь виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області, на утримання малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у заявленому розмірі 1/4 частини з усіх видів доходу щомісячно, але не менш, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 22.11.2024 і до досягнення дитиною повноліття.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
На підставі п. 14 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір не справляється за подання заяви про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб у разі, якщо представництво їх інтересів у суді відповідно до закону або міжнародного договору, згоду на обов`язковість якого надано Верховною радою України, здійснюють органи опіки та піклування або служби у справах дітей.
Згідно матеріалів справи, позовна заява містять дві вимоги немайнового характеру - позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів з відповідача на користь позивача у визначеному законодавством розмірі.
На підставі п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору звільняються позивачі за подання позовів про стягнення аліментів.
Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що за подання до суду позовної заяви немайнового характеру судовий збір сплачується у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1 211,20 грн.).
Згідно вимог п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача.
Тобто, з відповідача підлягає стягненню судовий збір за дві позовні вимоги немайнового характеру в загальному розмірі 2 422,40 грн.
В той же час, відповідно до ч. 1 ст. 142 ЦПК України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Судом встановлено, що до розгляду справи по суті відповідач позовні вимоги визнав, а тому з останнього на користь держави підлягає стягненню 50% судового збору, що складає 1 211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень, 20 копійок), а іншу частину судового збору 1 211,20 грн. слід компенсувати за рахунок держави.
Відповідно до ч. 5 ст. 164 СК України, рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили суд надсилає органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини.
Керуючись ст.ст. 10, 76-81, 141, 206, 247, 259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, ст.ст. 7, 150, 155, 164, 166 СК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області до ОСОБА_1 , треті особи: Служба у справах дітей виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади, Служба у справах дітей Виконавчого комітету Канівської міської ради про позбавлення батьківських прав - задовольнити.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 відносно його малолітньої дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Роз`яснити ОСОБА_1 , що відповідно до ст. 169 Сімейного кодексу України, він має право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.
Передати малолітню ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до Органу опіки та піклування Виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області на час до прийняття рішення про подальше її влаштування.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт НОМЕР_2 , виданий 23.08.2002 Канівським МРВ УМВС України в Черкаській області, РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ; проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Виконавчого комітету Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області (місцезнаходження: вул. Героїв України, буд. 10, с. Степанці, Черкаського району, Черкаської області) аліменти на утримання малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/4 (однієї четвертої) частини з усіх видів доходу (заробітку) щомісячно, але не менше, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 22.11.2024 і до досягнення дитиною повноліття.
Рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць допустити до негайного виконання.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт НОМЕР_2 , виданий 23.08.2002 Канівським МРВ УМВС України в Черкаській області, РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 ; проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 1 211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень, 20 коп.).
Іншу частину судового збору в сумі 1 211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень, 20 коп.) компенсувати за рахунок держави.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий Б . К . Скирда
Суд | Канівський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2024 |
Оприлюднено | 24.12.2024 |
Номер документу | 123895954 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Канівський міськрайонний суд Черкаської області
Скирда Б. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні