Рішення
від 16.12.2024 по справі 499/820/24
ІВАНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Іванівський районний суд Одеської області

Іванівський районний суд Одеської області

Справа № 499/820/24

Провадження № 2-о/499/59/24

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

16 грудня 2024 року селище Іванівка

Іванівський районний суд Одеської області у складі: головуючого судді Погорєлова І. В., за участю секретаря судового засідання Дібрової О. І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в селищі Іванівка Березівського району Одеської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Великобуялицька сільська рада Березівського району Одеської області, про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернулась до суду з вищезазначеною заявою, в якій просила ухвалити рішення, яким встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю з ОСОБА_2 , в період з 23 листопада 2015 року до дня його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Свої вимоги обґрунтовує тим, перебувала у фактичних шлюбних відносинах із ОСОБА_2 , вони спільно проживали однією сім`єю та були зареєстровані за адресою АДРЕСА_1 , вели спільне господарство, були пов`язані спільним побутом та вважали себе подружжям, незважаючи на відсутність офіційної реєстрації шлюбу. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер. Після його смерті залишилась спадщина у вигляді 1/2 частини будинку садибного типу з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 , у якому заявник зареєстрована та проживає по сьогоднішній день, іншого житла не має. Заявник звернулась до Суворівської державної нотаріальної контори у місті Одеса для подання заяви про прийняття спадщини, проте їй було відмовлено. Окрім заявника у спадкодавця інших спадкоємців немає. Встановлення факту необхідне для реалізації спадкових прав.

Ухвалою судді від 29 липня 2024 року відкрито провадження у справі, задоволено клопотання заявника про витребування доказів.

Заявниця надала суду заяву про розгляд справи без її участі, просила задовольнити вимоги заяви.

Представник зацікавленої особи Великобуялицька сільська рада Березівського району Одеської області у судове засідання не з`явився, заяв та клопотань не надавали.

Відповідно до ч.1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено.

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, у зв`язку з розглядом справи за відсутності учасників справи.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлені такі фактичні обставини справи.

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , про що складено відповідний актовий запис №130 та підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .

За довідкою Великобуялицької сільської ради Березівського району № 1267/02-24 від 10.12.2024 року ОСОБА_1 дійсно зареєстрована, проживає та проживала з 2011 року за адресою: АДРЕСА_1 разом з померлим співмешканцем ОСОБА_2 до дня його смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 , та вели сумісне господарство.

Письмовими поясненнями свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , які є сусідами ОСОБА_1 , також підтверджена та обставина, що ОСОБА_1 проживала разом з померлим співмешканцем ОСОБА_2 більше п`яти років.

18 жовтня 2023 року за №2787/02-31 ОСОБА_1 Суворівською державною нотаріальною конторою у місті Одеса видано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії. З вказаної постанови вбачається, що пп.4.1 та 4.2 п.4 Глави 10розділу 11Порядку вчиненнянотаріальних дійнотаріусами України,при видачісвідоцтва проправо наспадщину зазаконом нотаріусперевіряє наявністьпідстав для закликаннядо спадкування за законом осіб, які подали заяви про видачу свідоцтва. Доказом родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем є свідоцтва органів реєстрації актів цивільного стану громадян щодо актового запису, копії актових записів, копії рішень суду, що набрали законної сили, про встановлення факту родинних та інших відносин.

При ухваленні рішення суд виходить з такого.

Відповідно до п.5 ч.2ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно п.5 ч.1ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.

Статтею 1264 ЦК України, передбачено, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Відповідно до абз.2 п.2постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.

У п.21постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування»роз`яснено, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другоїстатті 3 СК Українипро те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.

До спадкоємців четвертої черги належить не лише тільки жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали із спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки.

Відповідно дост.3 ч.2 СК України, сім`юскладають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

Для набуття права на спадкування за законом на підставістатті 1264 ЦК Українинеобхідне встановлення двох юридичних фактів: а) проживання однією сім`єю із спадкодавцем; б) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім`єю.

Обов`язковою умовою для визнання осіб членами сім`ї, крім власне факту спільного проживання, є наявність спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у спільних витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Пунктом 6Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року № 5-рп/99встановлено, що до членів сім`ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.

Відповідно до п.7постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995 року, суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.

У справі, що розглядається, факт, про вставлення якого просить заявник, має для неї юридичне значення, оскільки надає правові підстави для отримання Свідоцтв про право на спадщину за законом.

Положеннями ст.ст.80,81 ЦПК України, визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з роз`ясненнями, що викладені в п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» судам роз`яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Відповідно до статей1216,1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно з частиною 1статті 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідност.1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини.

Згідно з вимогами ч.3 ст.1268, ч.1 ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогост.1270 цього Кодексувін не заявив про відмову від неї, та спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Враховуючи вищевикладене, представлені заявником та витребувані судом докази на підтвердження факту її проживання зі спадкодавцем ОСОБА_2 , як однією сім`єю, на час відкриття спадщини, в контексті положень ст.ст.76-80ЦПК України, є належними та допустимими, спір щодо спадкового майна відсутній, суд дійшов висновку, що заява є підставною та підлягає до задоволення.

Керуючись ст. ст.10,11,58,60,200,213,215,256,259,293,315 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_2 ), заінтересована особа Великобуялицька сільська рада Березівського району Одеської області (вул. Преображенська, буд. 118, с. Великий Буялик Березівського району Одеської області; ЄДРПОУ: 04378416), про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу задовольнити.

Встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю з ОСОБА_2 , в період з 23 листопада 2015 року до дня його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто більше п`яти років до часу відкриття спадщини

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Одеського апеляційного суду.

СуддяІгор ПОГОРЄЛОВ

СудІванівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення16.12.2024
Оприлюднено23.12.2024
Номер документу123899989
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —499/820/24

Рішення від 16.12.2024

Цивільне

Іванівський районний суд Одеської області

Погорєлов І. В.

Ухвала від 24.10.2024

Цивільне

Іванівський районний суд Одеської області

Погорєлов І. В.

Ухвала від 16.09.2024

Цивільне

Іванівський районний суд Одеської області

Погорєлов І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні