Справа № 505/1421/24
Провадження № 2/505/1706/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05.12.2024 Котовський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Івінського О.О.
секретаря судового засіданням Мароли К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Подільську Одеської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Подільської міської ради Подільського району Одеської області, про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 09 квітня 2024 року звернулася до суду із позовом до ОСОБА_2 , Подільської міської ради Подільського району Одеської області, та просить визнати дійсним договір купівлі-продажу укладений в усній формі у вигляді розписки від 14 березня 2023 року між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (покупець) та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 (продавець), згідно зяким, ОСОБА_2 продав, а ОСОБА_1 купила житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 ; визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 , право приватної власності на житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Свої вимоги мотивувала тим, що позивач уклала письмову угоду з ОСОБА_2 про те, що вона придбала, а ОСОБА_2 продав їй за 120000,00 грн. свій житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , (який належав його матері, ОСОБА_3 , на підставі свідоцтва проправо наспадщину 1-2313від 19.10.1991) та останній зобов`язався оформити цю угоду в нотаріальному порядку. Проте, оформити житловий будинок належним чином у нотаріуса вони не змогли, так як будинок належав його матері, ОСОБА_3 , яка померла у м. Подільську Одеської області ІНФОРМАЦІЯ_3 . Спадкоємцем після її смерті є син, ОСОБА_2 , що підтверджує рішення Котовського міськрайонного суду Одеської області, справа № 505/287/23, від 11.04.2023. При зверненні до ОСОБА_2 , він відмовлявся відвідати нотаріальну контору для прийняття спадщини та посвідчити відповідний договір, так як він постійно знаходиться у відрядженні. Тому, на сьогодні у неї відсутня можливість оформити вищевказану угоду в нотаріальному порядку та захистити свої майнові права, що змушує її звернутися до суду за захистом свого права власності з відповідними позовними вимогами.
Позивач у судове засідання не з`явилася. Надала заяву, згідно якої підтримала позовні вимоги, справу просила розглянути за її відсутності.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився. Надав заяву, згідно якої підтримав позовні вимоги, справу просив розглянути за його відсутності.
Представник відповідача Подільської міської ради Подільського району Одеської області у судове засідання не з`явився, надав заяву в якій просив розгляд справи проводити за відсутності представника за наявними матеріалами справи.
Дослідивши обставини справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до пункту 1 частини 2 стаття 16ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути визнання права.
Відповідно ст.177ЦК України об`єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.
Згідно ст.190ЦК України майном як особливим об`єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов`язки. Майнові права є неспоживною річчю. Майнові права визнаються речовими правами.
Відповідно до ст. 363 ЦК України, частка у праві спільної часткової власності переходить до набувача за договором з моменту укладання договору, якщо інше не встановлено домовленістю сторін.
Згідно ч. 1 ст.368ЦК України спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.
Відповідно ст. 640 ЦК України, договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії. Договір, що підлягає нотаріальному посвідченню, є укладеним з дня такого посвідчення.
Згідно ст. 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно ст. 657 ЦК України, договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває в податковій заставі.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 на праві приватної власності належить житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом посвідченим державним нотаріусом Сівун Ф.Й. 15 серпня 1986 року, зареєстровано в реєстрі за № 1-2313.
ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 68 років померла в м. Подільську Одеської області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 04 березня 2019 року, актовий запис № 208.
Рішенням Котовського міськрайонного суду Одеської області від 11 квітня 2023 року, справа № 505/287/23, встановлено факт родинних відносин між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , як сином та матір`ю.
Відповідно до копії технічного паспорту на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами виданого КП «Інвентаризатор» від 10.04.2019, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , значиться житловий будинок під літ. А, загальною площею 55,6 кв.м., житловою площею 24,4 кв.м., з господарчими спорудами: літня кухня під літ. Б, погріб літ. П, сарай літ. б, В, Е, убиральня Т, огорожа, ворота № 3-5, вимощення І, яма вигрібна ІІ.
Крім того, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 04 березня 2023 року уклали письмову угоду про те, що ОСОБА_1 придбала, а ОСОБА_2 продав їй житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , за 4000,00 доларів США, що підтверджується письмовою розпискою від 14 березня 2023 року.
Відповідно до відповіді приватного нотаріуса Подільського районного нотаріального округу Одеської області Крисюк Л.В. від 28.08.2024 за № 1289/01-16, після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 , згідно інформації зі Спадкового реєстру спадкова справа не заводилась.
Відповідно висновку оцінювача СПД ОСОБА_5 від 02.05.2024, загальна вартість житлового будинку, загальною площею 55,6 кв.м., житловою площею 24,4 кв.м., розташований за адресою: АДРЕСА_1 , становить 112 000,00 грн.
Таким чином, позивач позбавлена можливості здійснити державну реєстрацію житлового будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , придбаного за укладеним договором купівлі-продажу, оскільки договір купівлі-продажу не складено у формі, передбаченої чинним законодавством, а саме його нотаріальне посвідчення.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 ЦК України встановлено, що правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Частина 1 ст. 317 ЦК України передбачає, що власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Статтею 509 ЦК України унормовано, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно зі статтею 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 656 ЦК України предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому.
Статтею 663 ЦК України визначено, що продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень ст. 530 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу.
Зобов`язання припиняється, проведеним належним чином (частина перша статті 599 ЦК України).
Судом встановлено, що при вчиненні договору купівлі-продажу житлового будинку дії сторін були спрямовані на встановлення цивільних прав та обов`язків, перехід права власності відбувся, сторони договору мали необхідний обсяг цивільної дієздатності та вільне волевиявлення, що відповідало внутрішній волі на досягнення наслідків, а саме купівлі-продажу домоволодіння. Отже, правочин був реальним і вчинений у формі, дозволенній чинним законодавством України на момент його вчинення.
З огляду на викладене, оскільки сторони домовилися щодо всіх істотних умов договору купівлі-продажу та така домовленість підтверджується письмовими доказами, повністю виконали умови угоди, яку не було нотаріально посвідчено, є підстави для визнання договору купівлі-продажу, оформленого відповідно до договору купівлі-продажу, дійсним, тому суд приходить до висновку, що вимоги позивача є законними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 89, 141, 263, 265 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву задовольнити.
Визнати дійсним договір купівлі-продажу укладений в усній формі у вигляді розписки від 14 березня 2023 року укладений між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (покупець) та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 (продавець), згідно зяким, ОСОБА_2 продав, а ОСОБА_1 купила житловий будинок,який розташованийза адресою: АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 , право приватної власності на житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , значиться житловий будинок під літ. А, загальною площею 55,6 кв.м., житловою площею 24,4 кв.м., з господарчими спорудами: літня кухня під літ. Б, погріб літ. П, сарай літ. б, В, Е, убиральня Т, огорожа, ворота № 3-5, вимощення І, яма вигрібна ІІ.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 273 ЦПК України.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Одеського апеляційного суду.
Суддя О.О. Івінський
Повне судове рішення складено 05 грудня 2024 року.
Суд | Котовський міськрайонний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123900545 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу |
Цивільне
Котовський міськрайонний суд Одеської області
Івінський О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні