Справа № 507/1683/24
Провадження № 2/507/420/2024
Номер рядка звіту 71
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" грудня 2024 р. Любашівський районний суд Одеської області у складі :
головуючого судді - Дармакуки Т.П.
при секретарі судового засідання - Сироти Я.М.,
із участю позивача - ОСОБА_1
законного представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - адвоката Коваленко К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Любашівка в порядку загального провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Служба у справах дітей Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області про позбавлення батьківських прав,-
ВСТАНОВИВ:
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до ОСОБА_3 , третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Служба у справах дітей Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області про позбавлення батьківських прав.
В обґрунтування своїх вимог, ОСОБА_1 в позові вказувала, що відповідач у справі ОСОБА_3 є її батьком. Рішенням Любашівського районного суду від 13 березня 2023 року шлюб між її батьком ОСОБА_3 та матір`ю ОСОБА_2 розірвано. Вона проживає із матір`ю, батько не цікавиться її життям , її інтересами, не піклується про стан здоров`я, хоча вона тривалий час вона перебуває у групі динамічного нагляду лікаря офтальмолога. Байдуже ставлення ОСОБА_3 її сильно ображає, вона нервується, страждає, плаче, вона вважає, що батько не може так ставитися до доньки, вона твердо вирішила, що при такій поведінці з його боку, він взагалі не може бути її батьком і не бажає мати такого батька.
Вказуючи на зазначені обставини, позивач просила позбавити її батька ОСОБА_3 батьківських прав відносно неї, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги просила задовольнити, із підстав викладених в позові, зокрема вказувала на те, що батько не цікавиться її життям, здоров`ям, більше року батька в її житті не має, з осені він її зателефонував лише декілька раз, в даний час вона проживає в Італії, де навчається.
Законний представник ОСОБА_2 - мати неповнолітньої позивачки ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала , вказуючи на те, що ОСОБА_3 виявляє до дочки байдужість, не цікавиться її життя , здоров`ям, не знає її друзів, які в неї інтереси, тощо.
Представник відповідача ОСОБА_3 - адвокат Коваленко К.О. в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позову, вказуючи на те, що підстав для позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав відносно дочки ОСОБА_1 не має, він справно сплачує аліменти, має передплату, будь-яких доказів свідомого нехтування ним своїми обов`язками не надано, а образа дочки не є підставою для позбавлення батьківських прав.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору:
Служба у справах дітей Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області надала клопотання про розгляд справи у відсутність представника, а також надала висновок щодо недоцільності позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою від 06 серпня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження по справі та постановлено розгляд справи проводити в загальному порядку із викликом сторін(а.с.32).
Ухвалою від 18 вересня 2024 року витребувано висновок про доцільність позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав (а.с.54).
Ухвалою від 25 листопада 2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті (а.с.85).
Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є дочкою ОСОБА_3 та ОСОБА_2 . Зазначений факт підтверджується свідоцтвом про народження (а.с.16).
Згідно рішення Любашівського районного суду від 13 березня 2023 року шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 розірвано (а.с.19).
В судовому засіданні встановлено, що неповнолітня ОСОБА_1 проживає разом із матір`ю ОСОБА_2 .
За рішенням Любашівського районного суду від 13 квітня 2023 року із ОСОБА_4 стягуються аліменти на користь ОСОБА_2 на утримання дочки ОСОБА_1 (а.с.21-26).
ОСОБА_1 перебуває під наглядом КНП «Дитячої міської поліклініки № 2» ОМР з народження, декларація на медичне обслуговування укладена з лікарем педіатром закладу ОСОБА_5 та законним представником дитини - матір`ю ОСОБА_2 . ОСОБА_1 перебуває у групі динамічного нагляду лікаря офтальмолога (а.с.27).
За місцем навчання ОСОБА_1 характеризується виключоно позитивно, що підтверджується характеристикою класного керівника ТОВ «Центр освіти «Оптіма» (а.с28).
Згідно висновку від 10 жовтня 2024 року, який надано до суду службою у справах дітей Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області , недоцільно позбавити батьківських прав ОСОБА_3 відносно неповнолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.82).
Мотиви, з яких виходить суд та застосовані норми права.
Відповідно до ч. 1-3 ст. 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Відповідно до ч. 4 ст. 155 СК України ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до статтею 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Статтею 164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини. Тобто, перелік підстав позбавлення батьківських прав є вичерпним.
Тлумачення пункту 2 частини першої статті 164 СК України дозволяє зробити висновок, що ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Відповідно до статті 166 СК України позбавлення батьківських прав є винятковою мірою, яка тягне за собою надзвичайні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини.
Відповідно до роз`яснень викладених в п.15 Постанови Пленуму ВСУ від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» (далі по тексту Постанова Пленуму), позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Згідно п.16 вказаної Постанови Пленуму, ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на орган опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків.
Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини у діях батьків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є дочкою відповідача ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , згідно рішення Любашівського районного суду від 13 березня 2023 року шлюб між батьками позивачки розірвано (а.с.19).
В судовому засіданні встановлено, що неповнолітня ОСОБА_1 проживає разом із матір`ю ОСОБА_2 , якій відповідач сплачує аліменти на утримання дочки. Із довідки та розрахунку Савранського відділу ДВС у Подільському районі Одеської області заборгованість по аліментам у ОСОБА_3 відсутня, станом на серпень 2024 року у нього переплата 117 162 грн. (а.с.66-67).
Позивач як на підставу позбавлення батьківських прав її батька ОСОБА_3 , зазначає про недостатню увагу батька до неї, вказувала, що він не цікавиться її життям, дуже рідно телефонував, проте всупереч приписів ст.ст.12, 81 ЦПК України позивачем не надано суду будь-яких переконливих доказів, які б свідчили про те, що відповідач свідомо нехтує своїми батьківськими обов`язками, ухиляючись від виховання дочки.
Недостатня участь батька у вихованні дочки не може бути підставою для позбавлення її батьківських прав, оскільки позбавлення батьківських прав, тобто природних прав, наданих батькам щодо дитини на її виховання, захист її інтересів та інших прав, які виникають із факту кровної спорідненості з дитиною, є крайнім заходом впливу, необхідність застосування якого позивачем не доведено.
Той факт, що відповідач проживає окремо від дитини, не свідчить безумовно про те, що батько дитини не бажає брати участь у її утриманні і вихованні, тобто свідомо умисно нехтує батьківськими обов`язками.
Згідно висновку від 10 жовтня 2024 року, який надано до суду службою у справах дітей Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області, недоцільно позбавити батьківських прав ОСОБА_3 відносно неповнолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.82).
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про відсутність підстав передбачених 164 СК України для позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 відносно його неповнолітньої дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а тому в задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити.
Розподіл судових витрат між сторонами
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно з платіжним дорученням позивач сплатила 1211 грн. 20 коп. судового збору (а.с. 1).
В задоволені позову відмовлено повністю, тому судовий збір покладається на позивача.
Підстави для негайного виконання рішення відсутні.
Заходи забезпечення позову по даній цивільній справі не застосовувалися.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Служба у справах дітей Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області про позбавлення батьківських прав - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду, а в разі, якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5ст. 265 ЦПК України:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ).
Відповідач: ОСОБА_3 , (реєстраційний номер облікової картки платника податків : НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Служба у справах дітей Фонтанської сільської ради Одеського району Одеської області, адреса місцезнаходження: вулСтепна,4, с.Фонтанка Одеського району Одеської області поверх 4, ЄДРПОУ 44269044.
Повний текст судового рішення складено 19.12.2024 року.
Суддя: Т.П. Дармакука
Суд | Любашівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2024 |
Оприлюднено | 24.12.2024 |
Номер документу | 123900574 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Любашівський районний суд Одеської області
Дармакука Т. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні