Справа №: 398/6829/24
провадження №: 2-о/398/396/24
РІШЕННЯ
Іменем України
"20" грудня 2024 р. м. Олександрія
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді Москалик В.В.
присяжних: Літовченко С.В., Балашової І.П.
за участі секретаря судового засідання Таран І.О.,
заявника (лікаря-психіатра) ОСОБА_1 ,
прокурора Поташенка А.В.,
представника ОСОБА_2 адвоката Боровського В.А.,
представника виконавчого комітету Олександрійської міської ради - Лінкевича К.М.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судуцивільну справуза заявоюв.о.директора Комунальногонекомерційного підприємства«Олександрійська психіатричналікарня Кіровоградськоїобласної ради»Галенка С.В. про проведення психіатричного огляду у примусовому порядку, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , виконавчий комітет Олександрійської міської ради Кіровоградської області як орган опіки та піклування,
ВСТАНОВИВ:
18.12.2024 в.о. директора КНП «Олександрійська психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» Галенко Сергій Володимирович звернувся до Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області із заявою про проведення психіатричного огляду ОСОБА_2 у примусовому порядку. Заява мотивована тим, що гр. ОСОБА_2 спостерігається у КНП «Олександрійська психіатрична лікарня КОР» з 1997 р. з приводу тяжкого хронічного психічного розладу у формі шизофренії параноїдної, лікувався стаціонарно 5 разів, востаннє - у 2013 р. примусово за рішенням суду, що підтверджується даними амбулаторної картки № 632/97 та виписками з історій хвороби.
За наявною інформацією, останнім часом психічний стан гр. ОСОБА_2 погіршився, він поводиться неадекватно, агресивно, висловлює маячні ідеї отруєння, фізичного впливу, погрожує матері вбивством, відмовляється від їжі. Лікування не приймає, від звернення до лікарні відмовляється. На запрошення з`явитися до лікарні (письмово та телефоном) для огляду та призначення лікування відповідає відмовою.
У зв`язку з тим, що гр. ОСОБА_2 страждає на тяжкий хронічний психічний розлад, внаслідок якого вчиняє та виявляє реальні наміри вчинити дії, що являють собою безпосередню небезпеку для життя й здоров`я оточуючих, враховуючи високу вірогідність скоєння небезпечних дій у разі ненадання своєчасної та достатньої медичної допомоги а також відсутність усвідомленої згоди хворого на огляд та лікування, заявник просить прийняти рішення про проведення примусового психіатричного огляду.
Ухвалою суду від 18.12.2024 відкрито провадження у даній справі та призначено судове засідання.
Лікар-психіатр ОСОБА_1 в судовому засіданні вимоги заяви підтримав, посилаючись на обставини, викладені в ній, та висновок лікарсько-консультативної комісії, просить заяву задовольнити з метою з`ясування потреби в наданні ОСОБА_2 психіатричної допомоги, а також для вирішення питання про вид такої допомоги та порядок її надання.
ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився.
Представник органу опіки та піклування в судовому засіданні зазначив, що вважає заяву КНП «Олександрійська психіатрична лікарня КОР» такою, що підлягає задоволенню, оскільки існує загроза для здоров`я самого ОСОБА_2 , який потребує кваліфікованої медичної допомоги. Представник не заперечує проти здійснення розгляду заяви у відсутність ОСОБА_2 .
Представник заінтересованої особи - адвокат Боровський В.А. просить розглянути заяву КНП «Олександрійська психіатрична лікарня КОР» у відсутність його довірителя. Вважає заяву КНП «Олександрійська психіатрична лікарня КОР» такою, що підлягає задоволенню, оскільки існує загроза перш за все для здоров`я самого ОСОБА_2 , який потребує кваліфікованої медичної допомоги.
Прокурор ПоташенкоА.В.в судовомузасіданні вважаєнаявними підставидля задоволеннязаяви КНП«Олександрійська психіатричналікарня КОР»в інтересах ОСОБА_2 та безпеки оточуючих, не заперечує проти здійснення розгляду заяви у відсутність ОСОБА_2 .
Розглянувши матеріали справи, вислухавши думки та пояснення учасників провадження, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Приписами ч.ч. 1, 2 ст.13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч.7 ст.19 ЦПК України окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п.9 ч. 2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема про надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.341 ЦПК України заява про надання психіатричної допомоги у примусовому порядку розглядається судом у такі строки з дня її надходження до суду:
про госпіталізацію особи до психіатричного закладу - протягом 24 годин;
про психіатричний огляд - протягом трьох днів;
про надання амбулаторної психіатричної допомоги, її продовження та продовження госпіталізації - протягом десяти днів.
Справа за заявою про надання психіатричної допомоги у примусовому порядку, про припинення надання амбулаторної психіатричної допомоги або госпіталізацію у примусовому порядку розглядається за присутності особи, стосовно якої вирішується питання про надання їй психіатричної допомоги у примусовому порядку, з обов`язковою участю прокурора, лікаря-психіатра, представника закладу з надання психіатричної допомоги, який подав заяву, адвоката чи законного представника особи, стосовно якої розглядаються питання, пов`язане з наданням психіатричної допомоги.
Закон України«Про психіатричнудопомогу» визначає правові та організаційні засади забезпечення громадян психіатричною допомогою виходячи із пріоритету прав і свобод людини і громадянина, встановлює обов`язки органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з організації надання психіатричної допомоги та правового і соціального захисту, навчання осіб, які страждають на психічні розлади, регламентує права та обов`язки фахівців, інших працівників, які беруть участь у наданні психіатричної допомоги, здійсненні соціального захисту та навчання осіб, які страждають на психічні розлади.
Згідно із ст.4 цього Закону психіатрична допомога надається на основі принципів законності, гуманності, додержання прав людини і громадянина, добровільності, доступності та відповідно до сучасного рівня наукових знань, необхідності й достатності заходів лікування, медичної, психологічної та соціальної реабілітації, надання освітніх, соціальних послуг.
За змістом ч.3 ст.7 Закону України «Про психіатричну допомогу» забороняється визначати стан психічного здоров`я особи та встановлювати діагноз психічних розладів без психіатричного огляду особи, крім випадків проведення судово-психіатричної експертизи посмертно.
Стаття 11 Закону України «Про психіатричну допомогу» передбачає, що психіатричний огляд проводиться з метою з`ясування: наявності чи відсутності в особи психічного розладу, потреби в наданні їй психіатричної допомоги, а також для вирішення питання про вид такої допомоги та порядок її надання. Психіатричний огляд проводиться лікарем-психіатром: особи, яка досягла 14 років, на її прохання або за її усвідомленою письмовою згодою; особі віком до 14 років (малолітній особі) - на прохання або за письмовою згодою її батьків чи іншого законного представника; особі, визнаній у встановленому законом порядку недієздатною, якщо така особа за своїм станом здоров`я не здатна висловити прохання або надати усвідомлену письмову згоду, - на прохання або за письмовою згодою її законного представника. У разі незгоди одного з батьків або за відсутності батьків психіатричний огляд особи віком до 14 років (малолітньої особи) проводиться за рішенням (згодою) органу опіки та піклування, яке ухвалюється не пізніше 24 годин з моменту звернення іншого законного представника зазначеної особи до цього органу і може бути оскаржено відповідно до закону, у тому числі до суду. Законний представник особи, визнаної у встановленому законом порядку недієздатною, сповіщає орган опіки та піклування за місцем проживання підопічного про надання ним згоди на проведення психіатричного огляду підопічного не пізніше дня, наступного за днем надання такої згоди. Психіатричний огляд особи може бути проведено без її усвідомленої згоди або без згоди її законного представника у випадках, коли одержані відомості дають достатні підстави для обґрунтованого припущення про наявність у особи тяжкого психічного розладу, внаслідок чого вона:
вчиняє чи виявляє реальні наміри вчинити дії, що являють собою безпосередню небезпеку для неї чи оточуючих, або
неспроможна самостійно задовольняти свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність, або
завдасть значної шкоди своєму здоров`ю у зв`язку з погіршенням психічного стану у разі ненадання їй психіатричної допомоги.
Рішення про проведення психіатричного огляду особи без її усвідомленої згоди або без згоди її законного представника приймається лікарем-психіатром за заявою, яка містить відомості, що дають достатні підстави для такого огляду. Із заявою можуть звернутися родичі особи, яка підлягає психіатричному огляду, лікар, який має будь-яку медичну спеціальність, інші особи.
Заява про психіатричний огляд особи без її усвідомленої згоди або без згоди її законного представника повинна бути подана у письмовій формі та містити відомості, що обґрунтовують необхідність психіатричного огляду і вказують на відмову особи чи її законного представника від звернення до лікаря-психіатра. Лікар-психіатр має право робити запит щодо надання йому додаткових медичних та інших відомостей, необхідних для прийняття відповідного рішення.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 342 ЦПК України залежно від встановлених обставин суд ухвалює рішення про задоволення заяви або про відмову в її задоволенні, яке підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Рішення про задоволення заяви лікаря-психіатра, представника психіатричного закладу є підставою для надання відповідної психіатричної допомоги у примусовому порядку.
Перевіряючи обставини справи, суд встановив, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 спостерігається у КНП «Олександрійська психіатрична лікарня КОР» з 1997 р. з приводу тяжкого хронічного психічного розладу у формі шизофренії параноїдної, лікувався стаціонарно 5 разів, востаннє - у 2013 р. примусово за рішенням суду, що підтверджується даними амбулаторної картки № 632/97 та виписками з історій хвороби.
Відповідно до заяви гр. ОСОБА_3 , яка мешкає за адресою : АДРЕСА_1 , зазначено, що остання просить забрати на лікування гр. ОСОБА_2 , оскільки той поминутно відключає світло, газ, хамить, погрожує вбивством, вимагає гроші, не впускає до кухні, вхідні двері замикає на замки, виходить на двір не дозволяє, сам також не виходить, а продукти вимагає, сіль, цукор викинув, оскільки боїться отруїтись, завів зошит і змушує її ( ОСОБА_3 ) в приказному порядку під тиском писати, що ОСОБА_2 їй допомагає. Зазначає, що не можливо з ним знаходитись в приміщенні, її одяг ОСОБА_2 викинув.
Відповідно до висновку лікарсько-консультативної комісії КНП «Олександрійська психіатрична лікарня КОР» від 17.12.2024 про проведення примусового психіатричного огляду гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , комісія встановила:
враховуючи:
- наявність у гр. ОСОБА_2 тяжкого психічного розладу, значне погіршення його психічного стану, внаслідок чого він вчиняє та виявляє наміри вчинити агресивні дії, що становлять безпосередньо небезпеку для життя й здоров`я оточуючих,
- необхідність невідкладного надання гр. ОСОБА_2 спеціалізованої психіатричної допомоги, визначення форми та обсягу такої допомоги,
- високу вірогідність здійснення гр. ОСОБА_2 небезпечних дій у разі ненадання йому належної та своєчасної психіатричної допомоги,
-відмову гр. ОСОБА_2 від огляду і лікування,
доцільно провести психіатричний огляд гр. ОСОБА_2 у примусовому порядку.
У судовому засіданні встановлено, що поведінка ОСОБА_2 по відношенню до оточуючих є агресивною та небезпечною.
Так, ОСОБА_2 звертався за медичною допомогою до лікаря-психіатра та спостерігавя у КНП "Олександрійська психіатрична лікарня" з 1997 року з приводу тяжкого хронічного психічного розладу у формі шизофренії параноїдної, лікувався стаціонарно 5 разів, востаннє у 2013 році, примусово за рішенням суду. З метою запобігання погіршення психічного стану гр. ОСОБА_2 , надання йому спеціалізованої психіатричної допомоги, визначення форми та обсягу такої допомоги, виникла необхідність проведення психіатричного огляду без його усвідомленої згоди або без згоди його законного представника.
З огляду на зазначене, зібрані у справі докази дають підстави для задоволення заяви про проведення психіатричного огляду ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у примусовому порядку.
Керуючись ст.11 Закону України «Про психіатричну допомогу», ст.ст. 57-60, 258, 259, 264, 265, 339-342 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Заяву в.о.директора Комунальногонекомерційного підприємства«Олександрійська психіатричналікарня Кіровоградськоїобласної ради»Галенка С.В. про проведення психіатричного огляду у примусовому порядку, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , виконавчий комітет Олександрійської міської ради Кіровоградської області як орган опіки та піклування - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення психіатричного огляду у примусовому порядку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржено до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення (підписання, складання повного судового рішення).
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий суддя: В.В. Москалик
Присяжні: С.В. Літовченко,
І.П. Балашова
Суд | Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123902886 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку |
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Москалик В. В.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Москалик В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні