18.12.2024
справа № 642/2273/24
провадження № 2/642/898/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2024 року м. Харків
Ленінський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Гримайло А.М.,
за участю секретаря - Антонян А. М.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Дзюби І. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Харкові в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків «Олександрівський»</a>, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Холодногірська 18», про захист прав споживача,
в с т а н о в и в:
У провадженні Ленінського районного суду м. Харкова знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків «Олександрівський»</a> (далі ТОВ «ПЕОЖБ «Олександрівський»), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Холодногірська 18» (далі ОСББ «Холодногірська 18), про захист прав споживача, у якій позивач просить визнати таким, що припинив свою дію Договір № 11 про надання експлуатаційних послуг від 14.05.2021, укладений між ОСОБА_1 та ТОВ «ПЕОЖБ «Олександрівський», починаючи з 01.03.2023; зобов`язати ТОВ «ПЕОЖБ «Олександрівський» припинити усі нарахування по Договору № 11 про надання експлуатаційних послуг від 14.05.2021, укладений між ОСОБА_1 та ТОВ «ПЕОЖБ «Олександрівський», починаючи з 01.03.2023; визнати таким, що припинив свою дію Договір № 11 на посередницькі послуги від 14.05.2021, укладений між ОСОБА_1 та ТОВ «ПЕОЖБ «Олександрівський», починаючи з 08.11.2022; зобов`язати ТОВ «ПЕОЖБ «Олександрівський» припинити усі нарахування по Договору №11 на посередницькі послуги від 14.05.2021, укладений між ОСОБА_1 та ТОВ «ПЕОЖБ «Олександрівський», починаючи з 08.11.2022.
12.12.2024 представник відповідача - адвокат Дзюба І. М. подала клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення провадження Ленінським районним судом м. Харкова у справі № 642/7611/24 за позовом ТОВ «ПЕОЖБ «Олександрівський» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за Договором № 11 про надання експлуатаційних послуг від 14.05.2021 року за період з вересня 2021 по 01.03.2023 у сумі 8251,25 грн. та за договором № 11 за посередницькі послуги від 14.05.21 за період з вересня 2021 по 01.11.2024 у сумі 11518,22 грн., посилаючись на те, що зазначена обставина є об`єктивною обставиною неможливості розгляду цієї справи, оскільки у справі № 642/7611/24 вирішується питання стягнення заборгованості за період після 08.11.22, 01.03.23 року за спірними договорами, які ОСОБА_1 просить суд визнати припиненими та припинити нарахування за цими договорами саме за період, у якому ТОВ «ПЕОЖБ «Олександрівський» надавав послуги, які отримувалися та частково сплачувалися ОСОБА_1 та за яким і подано позов ТОВ «ПЕОЖБ «Олександрівський» про стягнення заборгованості, а тому задоволення позову ТОВ «ПЕОЖБ «Олександрівський» може повністю виключити задоволення позову ОСОБА_1 та навпаки.
Позивач проти задоволення клопотання заперечував, посилаючись на його безпідставність, у той час як необґрунтоване зупинення провадження у справі призведе до затягування строків її розгляду й перебування учасників у справі в стані невизначеності.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримала клопотання та просила його задовольнити, провадження у справі зупинити.
Суд, заслухавши думку учасників процесу, перевіривши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст.251ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Основним критерієм відповідно до вказаного пункту визначення наявності підстав для зупинення провадження у справі є неможливість розгляду справи.
Відповідно до змісту п. 5 ч. 1 ст.253ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 6 частини першої статті 251 цього Кодексу, до набрання законної сили судовим рішенням, від якого залежить вирішення справи.
Провадження у справі на стадії її розгляду по суті зупиняється тільки з підстав, встановлених пунктами 1-3 частини першої статті 251 та пунктами 1-3 частини першої статті 252 цього Кодексу.
Межі зупинення провадження у справі не повинні призводити до зменшення розумного строку розгляду справи.
З огляду на вимоги закону для вирішення питання про зупинення провадження у справі суду слід у кожному конкретному випадку з`ясовувати: як пов`язана справа, яка розглядається, зі справою, що розглядається іншим судом; чим обумовлюється об`єктивна неможливість розгляду справи.
Отже, необхідність зупинення провадження у справі виникає у випадку, якщо неможливо прийняти рішення у даній справі до ухвалення рішення в іншій справі. Тобто між справами, що розглядаються, повинен існувати тісний матеріально-правовий зв`язок, який виражається в тому, що факти, встановлені в одній із справ, будуть мати преюдиційне значення для іншої справи.
Разом із тим, необхідно враховувати, що відповідно до пункту 6 частини першої статті 251ЦПК України суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Зазначене відповідає висновкам, викладеним у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 14 лютого 2022 року у справі № 357/10397/19, провадження №61-5752сво21.
Пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом Українивід 17липня 1997року №475/97-ВР«Про ратифікаціюКонвенції прозахист правлюдини іосновоположних свобод1950року,Першого протоколута протоколів№ 2,4,7та 11до Конвенції» визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Розумність тривалості судового розгляду має визначатися з огляду на обставини справи та наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та компетентних органів, а також важливість предмета позову для заявника у справі (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Фрідлендер проти Франції»).
Такий же висновок застосування норм права викладено в постанові Верховного Суду України від 01 лютого 2017 року у справі № 6-1957цс16.
Відповідно до пункту 33 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року № 2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції», визначаючи наявність передбачених статтею 201ЦПК України в редакції 2004 року, (стаття 251 діючого ЦПК України) підстав, за яких провадження у справі підлягає обов`язковому зупиненню, суд повинен, зокрема, враховувати, що така підстава для зупинення провадження у справі, як зазначено у пункті 4 частини першої цієї статті - неможливість розгляду цивільної справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, цивільного, господарського, кримінального чи адміністративного судочинства, застосовується у тому разі, коли в цій іншій справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав, заявлених у справі вимог, чи умов, від яких залежить можливість її розгляду.
Суд зазначає, що представником відповідача не доведено у чому саме полягає передбачена законом необхідність зупинення розгляду зазначеної справи до розгляду цивільної справи № 642/7611/24, з огляду на те, що суд не позбавлений можливості зробити висновки, які правові норми підлягають застосуванню до цих правовідносин. При цьому суд самостійно має можливість дослідити наявні у справі докази, з`ясувати обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених цими доказами.
Відповідно до висновку, викладеному у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 червня 2020 року в справі № 333/6816/17 (провадження № 14-87цс20), завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі (частини перша та друга статті 2 ЦПК України).
Ефективний захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів позивача у цивільному процесі можливий за умови, що такі права, свободи чи інтереси справді порушені, а позивач використовує цивільне судочинство саме для такого захисту, а не з іншою метою. Не відповідатиме завданням цивільного судочинства звернення до суду з позовом, спрямованим на оцінювання доказів, зібраних в інших справах, на предмет їх належності та допустимості, або з метою створення підстав для звільнення від доказування в іншій справі (для встановлення у судовому рішенні обставин, які би не потрібно було надалі доказувати під час розгляду іншої справи). Недопустимим з огляду на завдання цивільного судочинства є ініціювання позовного провадження з метою оцінки обставин, які становлять предмет доказування у іншому цивільному провадженні, чи з метою створення поза межами останнього передумов для визнання доказу, отриманого у такому провадженні, неналежним або недопустимим.
Таким чином, суд не вбачає підстав для зупинення провадження у справі, наслідком чого є відмова у задоволенні клопотання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.251,253,258-260,263,353 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
У задоволенні клопотання представника відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків «Олександрівський»</a> Дзюби І. М. про зупинення розгляду справивідмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 18.12.2024 року.
Суддя А. М. Гримайло
Суд | Ленінський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123903037 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Ленінський районний суд м.Харкова
Гримайло А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні