ЄУН: 336/9359/24
Провадження №: 2-о/336/413/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2024 р. м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя в складі:
головуючого судді Дмитрюк О.В.,
за участю секретаря Нєдєльчевої О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської Ради, заінтересовані особи П`ята Запорізька державна нотаріальна контора Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), ОСОБА_1 про визнання спадщини відумерлою, -
В С Т А Н О В И В :
19.09.2024 р. представник заявника звернулась до суду з вищевказаною заявою, в якій зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 . За життя ОСОБА_2 був власником 1/6 частки будинку АДРЕСА_1 на підставі рішення народного суду Шевченківського району м.Запоріжжя від 23.05.1972 р. Власником інших 5/6 часток вказаного будинку є ОСОБА_1 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, яка до теперішнього часу не оформлена.
Інформація про наявність ознак відумерлої спадщини стосовно зазначеної частки будинку отримана від співвласниці ОСОБА_1 , яка через представника звернулась з заявою про виявлення безхозяйного майна від 19.02.2024 р. № б/н про вжиття заходів щодо визнання спадщини відумерлою.
Відповідно до інформації, наданої Депратаментом реєстраційних послуг ЗМР, за адресою: м.Запоріжжя, вул.П.Сиромятникова, 104 зареєстрована одна особа.
Враховуючи зазначене, є підстави вважати, що спадкоємці не звернулись у встановлений законом строк із заявою про прийняття спадщини або не підтвердили свій статус спадкоємця, спадщина до даного часу не прийнята.
В заяві представник просить визнати спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: 1/6 частку будинку АДРЕСА_1 (житлова площа 57,7 кв.м., загальна площа 79,3 кв.м.) відумерлою спадщиною та передати у власність Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради.
Ухвалою від 23.09.2024 р. відкрито провадження та справу призначено до судового розгляду у порядку спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін на 01.11.2024 р.
01.11.2024 р. розгляд справи відкладено на 17.12.2024 р. для витребування доказів.
Представник заявника в судовому засіданні просила задовольнити заяву з підстав, які в ній наведені.
Представник заінтересованої особи ОСОБА_1 адвокат Харьков В.О. зазначив, що не має заперечень проти задоволення заяви.
Представник П`ятої Запорізької державної нотаріальної контори направив до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Розгляд справи за відсутності учасника узгоджується з положеннями ч.1 ст.211 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників, суд вважає, що заява є обґрунтованою і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З досліджених судом письмових доказів встановлено, що ОСОБА_2 є власником 1/6 частки будинку АДРЕСА_1 на підставі рішення народного суду Шевченківського району м.Запоріжжя від 23.05.1972 р. (а.с.8).
Згідно повідомлення ТОВ «Запорізьке міжміське бюро технічної інвентаризації» від 27.05.2024 р. (а.с.12), в матеріалах інвентаризаційної справи за адресою: АДРЕСА_1 рішення народного суду Шевченківського районного суду м.Запоріжжя від 23.05.1972 р., що посвідчує право власності ОСОБА_2 на 1/6 частку будинку за адресою: АДРЕСА_1 наявне. Інформація про перехід права власності від ОСОБА_2 до іншої особи в матеріалах вищевказаної інвентаризаційної справи не міститься.
Власником інших 5/6 часток будинку АДРЕСА_1 є ОСОБА_1 (а.с.13).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер (а.с.35).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина.
З інформації, наданої Департаментом адміністративних послуг ЗМР (а.с.33), судом встановлено, що станом на 13.11.1998 р. (день смерті ОСОБА_2 ) за адресою: АДРЕСА_1 були зареєстровані наступні особи: ОСОБА_1 по теперішній час; ОСОБА_3 з 13.06.1992 р. по 30.03.2004 р.; ОСОБА_4 з 26.02.1989 р. по 21.06.2002 р. (помер ІНФОРМАЦІЯ_3 ).
Відповідно до Інформаційної довідки зі спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), сформованої 15.11.2024 р. (а.с.61), інформація про заведені спадкові справи після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутня.
Згідно п. 8 ч. 2ст. 293 ЦПК України,суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Згідно зіст. 1220 ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Відповідно дост. 1222 ЦК Україниспадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.
Положеннямист. 1270 ЦК Українипередбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно дост. 1272 ЦК Україниякщо спадкоємець протягом строку, встановленогост. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Згідно зіст. 1277 ЦК Україниу разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майнамісцезнаходженням основної частини рухомого майна зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майнамісцезнаходженням основної частини рухомого майна.
Приписамист. 334 ЦПК Українипередбачено, що заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановленихЦивільним кодексом України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.
Згідно зіст. 335 ЦПК Україниу заяві про визнання спадщини відумерлою мають бути зазначені відомості про час і місце відкриття спадщини, про майно, що становить спадщину, а також докази, які свідчать про належність цього майна спадкодавцю, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.
Відповідно дост. 338 ЦПК Українисуд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що до органу місцевого самоврядування може переходити спадкове майно в силу закону, хоча орган місцевого самоврядування не є спадкоємцем ані за законом, ані за заповітом. Причому частина першастатті 1277 ЦК Українипередбачає власне обов`язок, а не право органу місцевого самоврядування подати відповідну заяву до суду.
Тобто, спадкове майно, яке залишилось без визначеного законом правонаступника (спадкоємця), повинно перейти у власність до певного суб`єкта цивільних правовідносин, і в конкретних обставинах справи, за допомогою правового механізму визнання спадщини відумерлою, суд забезпечує перехід такого права до органу місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що спадкоємці майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , відсутні. З урахуванням того, що з моменту відкриття спадщини минуло більше 26 років, спадкове майно має всі ознаки відумерлої спадщини.
Відтак, суд вважає обґрунтованими вимоги Запорізької міської ради про визнання такої спадщини відумерлою та передачу її у власність Запорізькій міській територіальній громаді в особі Запорізької міської ради.
Керуючись ст. ст. 12, 293-294, 315, 334, 335 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Заяву Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської Ради (м.Запоріжжя, пр.Соборний, 206, ЄДРПОУ 04053915), заінтересовані особи П`ята Запорізька державна нотаріальна контора Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (м.Запоріжжя, вул.Цитрусова, 5, ЄДРПОУ 02884150), ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про визнання спадщини відумерлою задовольнити.
Визнати спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: 1/6 частку будинку АДРЕСА_1 (житлова площа 57,7 кв.м., загальна площа 79,3 кв.м.) відумерлою спадщиною та передати її у власність Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 20 грудня 2024 року.
Суддя О.В.Дмитрюк
Суд | Шевченківський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123910367 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою |
Цивільне
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
Дмитрюк О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні