Рішення
від 18.12.2024 по справі 484/4423/24
КРИВООЗЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

484/4423/24

2/479/477/24

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

(заочне)

11 грудня 2024 року смт.Криве Озеро

Кривоозерський районний суд Миколаївської області

В складі : головуючої - судді Репушевської О.В.;

за участі : секретаря судових засідань Шумської Т.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Криве Озеро в порядку загального позовного провадження цивільну справу 484/4423/24 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: орган опіки та піклування в особі Первомайської міської ради Миколаївської області про надання дозволу на реєстрацію дитини за місцем проживання без згоди батька,

у ч а с н и к и с п р а в и :

позивач ОСОБА_1 ,

відповідач ОСОБА_2 ,

третя особа орган опіки та піклування в особі Первомайської міської ради

Миколаївської області,

в с т а н о в и в :

Позивач звернулась до суду з позовною заявою до відповідача, відповідно до якої просить про надання дозволу на реєстрацію дитини за місцем проживання без згоди батька. В обґрунтування позовних вимог вказує, що вона з відповідачем перебували в зареєстрованому шлюбі, який 26 серпня 2015 року розірвано, від шлюбу мають неповнолітнього сина - ОСОБА_3 , 2009 року народження. На даний час виникла проблема реєстрації місця проживання дитини, оскільки син вступив до медичного коледжу, де повинен надати довідку про місце реєстрацію. При зверненні до відповідача з проханням надати дозвіл про реєстрацію дитини за її місцем проживання, відповідач ухиляється від надання такого дозволу. Тому змушена звернутися до суду з даною позовною заявою, позивач просить суд про задовольняння позовних вимог.

Позивач в судове засідання не з`явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити, не заперечувала проти заочного розгляду справи.

Відповідач до суду не з`явився, про час слухання справи повідомлявся рекомендованим листом з повідомленням про вручення та шляхом розміщення оголошення про виклик відповідача на офіційному веб-сайті судової влади України. Клопотань про відкладення розгляду справи та відзиву на адресу суду від відповідача не надходило, тому суд у відповідності до ст.280 ЦПК України, ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Представник орган опіки та піклування в особі Первомайської міської ради Миколаївської області в судове засідання не з`явився, причини неявки не повідомив, належним чином повідомлений про дату та місце розгляду справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до положень ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до положень ст.11 ЗУ "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків.

Згідно положень ч.1 ст.33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Відповідно до положень ч.4 ст.29 ЦК України місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження начального закладу чи закладу охорони здоров`я, в якому вона проживає.

Згідно положень ч.1 ст.242 ЦК України батьки є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.

Суд, керуючись принципом рівності прав обох батьків щодо дитини, що витікає як зі ст.141 СК України, так і зі змісту Конвенції про права дитини, повинен давати оцінку насамперед об`єктивним обставини життя, які б свідчили про те, що хто саме із батьків, і де саме може створити кращі умови для життя дитини.

Положеннями ст.161 СК України визначено, що місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини. Якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватись органом опіки та піклування або судом. Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення.

За вимогами ст.6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" визначено, що реєстрація місця проживання і зняття з місця реєстрації особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.

Положеннями п.18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою КМУ від 02 березня 2016 року №207 передбачено, що у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).

Відповідно до положень п.2.3 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом МВС України 22 листопада 2012 року №1077, відомості про дітей віком до 14 років, місце проживання яких реєструється з батьками, вноситься до заяви одного з них. При проживанні батьків за різними адресами для реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним з батьків надається письмова згода з батьків та довідка територіального підрозділу або адресно-довідкового підрозділу територіального органу ДМС за місцем його проживання про те, що дитина не зареєстрована разом з ним. У разі якщо місце проживання другого з батьків зареєстровано в межах обслуговування адміністративно-територіальної одиниці територіального підрозділу, яким розглядається заява про реєстрацію місця проживання дитини, інформація перевіряється цим територіальним підрозділом або надається адресно-довідковим підрозділом відповідного територіального органу ДМС.

Судом встановлено, що сторони перебували в зареєстрованому шлюбі з 31 січня 2009 року, який рішенням Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 26 серпня 2015 року розірвано(а.с.3).

Від шлюбу сторони мають неповнолітнього сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що свідчить свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , виданого відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Первомайську Первомайського міськрайонного управління юстиції Миколаївської області 05 травня 2009 року(а.с.4).

Відповідно до характеристики, виданої головою квартального комітету О.Ткач, встановлено, що ОСОБА_1 за місцем проживання зарекомендувала себе з позитивної сторони, працює та має підробіток, самостійно виховує сина, приймає участь у житті дитини та проявляє багато уваги у його вихованні, забезпечує його усім необхідним, піклується про його здоров`я. Дитина охайна та гарно вихована, з похвальними грамотами закінчив гімназію №7 (а.с.8).

За даними висновку виконавчого комітету Первомайської міської ради Миколаївської області №7765/311-26 встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували в зареєстрованому шлюбі, який 26 серпня 2015 року розірвано, від шлюбу сторони мають неповнолітнього сина - ОСОБА_3 , 2009 року народження. 29 вересня 2015 року Первомайським міськрайонним судом прийняте рішення про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліментів на утримання сина у розмірі з усіх видів заробітку. Зі слів матері, заборгованість по аліментах частково погашена до 2022 року, після чого батько дитини виїхав за кордон. З того часу повністю втрачений зв`язок дитини з батьком. Державна прикордонна служба України не надає інформації про перетин державного кордону у зв`язку з відсутністю його згоди. ОСОБА_2 останній раз бачив дитину у першому класі на перерві. Жодних подарунків дитина від батька на день народження та новий рік не отримувала, в телефонному режимі не спілкувався. На даний час, через ухиляння батька від виконання батьківських обов`язків, матір не може зареєструвати місце проживання сина та отримати паспорт дитині, що є злісним порушення прав неповнолітнього. При спілкуванні з неповнолітнім, ОСОБА_3 , не розглядає іншого місця проживання, тільки біля матері, розуміє, що обмежений в своїх правах, тому що другий законний представник не бере участі у його вихованні. Комісією однозначно прийняте рішення про надання висновку органу опіки та піклування виконавчого комітету Первомайської міської ради про доцільність визначення місця проживання неповнолітнього ОСОБА_3 , 2009 року народження, біля матері гр. ОСОБА_1 в АДРЕСА_1 .

Як встановлено, позивач не має можливості отримати від відповідача згоду на реєстрацію місця проживання дитини, оскільки останній на телефонні дзвінки та листи не відповідає, життям сина не цікавиться.

Положеннями ст.3 Конвенції ООН "Про права дитини" від 20 листопада 1989 року із змінами, ратифікованою постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року №789-ХІІ, передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється найкращому забезпеченню інтересів дитини.

Відповідно до положень ч.8 ст.7 СК України регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.

Відсутність реєстрації місця проживання дитини за місцем його фактичного проживання суперечить інтересам дитини та суттєво обмежує реалізацію його прав, що гарантовані Конституцією України та законами України, зокрема права на свободу пересування та вільний вибір місця проживання, право на освіту, охорону здоров`я та соціальний захист. Відсутність письмової згоди одного з батьків не повинна бути перешкодою для здійснення реєстрації місця проживання дітей за адресою іншого з батьків.

А тому суд вважає, що із урахуванням законних інтересів дитини, необхідно надати дозвіл на реєстрацію місця проживання неповнолітньої дитини без згоди батька.

Керуючись ст.11 Закону України "Про охорону дитинства", ст.ст.6, 10, 13 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", ст.ст.7, 141, 160-161 СК України, ст.ст. 2,12, 13, 81, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 280-283, 284, 352, 354-355 ЦПК України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: орган опіки та піклування в особі Первомайської міської ради Миколаївської області, про надання дозволу на реєстрацію дитини за місцем проживання без згоди батька - задовольнити.

Надати дозвіл на реєстрацію місця проживання неповнолітньої дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без письмової згоди на це батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за місцем проживання матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_1 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору у розмірі 1211,20 грн..

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду протягом п`ятнадцять днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Суддя :

СудКривоозерський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення18.12.2024
Оприлюднено24.12.2024
Номер документу123912519
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —484/4423/24

Рішення від 18.12.2024

Цивільне

Кривоозерський районний суд Миколаївської області

Репушевська О. В.

Ухвала від 30.10.2024

Цивільне

Кривоозерський районний суд Миколаївської області

Репушевська О. В.

Ухвала від 27.09.2024

Цивільне

Кривоозерський районний суд Миколаївської області

Репушевська О. В.

Ухвала від 16.08.2024

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Паньков Д. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні