Рішення
від 18.12.2024 по справі 587/4224/24
СУМСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 587/4224/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2024 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А., за участю секретаря судового засідання Бузової Т.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Суми справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Миколаївська сільська рада Сумського району, приватний нотаріус Сумського рно Степаненко Тетяна Іванівна про встановлення факту родинних відносин та належності правовстановлюючого документу.

встановив:

Представник заявника звернулася до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин між заявником ОСОБА_1 та померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , а саме що вона є її сином. Крім того, просила встановити факт належності померлій ОСОБА_2 правовстановлюючого документу, а саме Державного акту на право приватної власності на землю серії Р3 № 701797 від 30.09.2002, виданий на ім`я ОСОБА_2 , оскільки маються розбіжності у написанні по батькові померлої.

В судове засідання від представника заявника надійшла заява в якій просила справу слухати без їх участі, заяву підтримала.

Представник Миколаївської сільської ради Сумського району в судове засідання не з`явився, від нього надійшла письмова заява про розгляд справи без їх участі, проти заяви не заперечував.

Приватний нотаріус Сумського районного нотаріального округу Степаненко Т.І. в судове засідання не з`явилась, належним чином була повідомлені про час розгляду справи у суді..

Дослідивши матеріали справи суд вважає, що заява підлягає повному задоволенню виходячи зі слідуючого.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 - мати ОСОБА_1 ( а.с.8).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на все належне їй майно, а саме: земельну ділянку загальною площею 2,00га, що розташована на території Миколаївської сільської ради, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства, що передана на підставі розпорядження голови Сумської райдержадміністрації від 1 липня 2002 року за №248, що підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю серія Р3 №701797 від 30.09.2002 року.

09 березня 2006 року ОСОБА_2 було складено заповіт за №18, посвідчений секретарем виконавчого комітету Миколаївської сільської ради Сумського району Сумської області - Глиненко Н.Є., відповідно до якого все своє майно заповідала своєму сину - ОСОБА_1 .

Останнім зареєстрованим місцем проживання спадкодавиці було: АДРЕСА_1 .

20.09.2024 року приватний нотаріус Степаненко Т.І. повідомила, що згідно наданих документів неможливо перевірити факт родинних відносин спадкодавця та спадкоємця, оскільки відповідно до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження ОСОБА_1 по батькові його матері зазначено - ОСОБА_3 .

А також, Державний акт про право приватної власності на землю серії Р3 №701797 від 30.09.2002 р. виданий на ім`я ОСОБА_2 .

Згідно Свідоцтва про народження від 11.09.1967 року прізвище ім`я по батькові спадкодавиці зазначено як - ОСОБА_2 .

Аналогічне зазначення прізвища ім`я по батькові міститься в наступних документах, а саме: у Свідоцтві про загальнообов`язкове державне соціальне страхування № НОМЕР_1 ; посвідченні №5 від 16.12.1977 року про проходження курсів продавців по 156-годинній програмі; заповіті №18 від 09.03.2006 року; Свідоцтві про смерть серії НОМЕР_2 ,

Відповідно до Свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 , Трудової книжки від 01.02.1964 року, Державного акту на право приватної власності на землю серії Р3 №701797, Атестату про середню освіту № НОМЕР_4 , по батькові спадкодавиці зазначено як « ОСОБА_3 ».

Виходячи з вищезазначеного, на теперішній час заявник не в змозі оформити спадщину після своєї матері, оскільки внаслідок неправильного перекладу по батькові його матері у її особистих документах виникли помилки, допущені внаслідок різного часового проміжку їх видання та некоректного відмінювання, через що Заявник змушений встановлювати факт родинних відносин між ним та матір`ю, а також встановити факт належності їй правовстановлюючого документу на право приватної власності на землю.

Встановлення факту родинних відносин необхідне задля звільнення від оподаткування при спадкуванні майна, що заявник отримає у спадок, відповідно до заповіту.

Спадщина та подарунки від членів сім`ї першого та другого ступенів споріднення оподатковуються за ставкою 0% ПДФО, і військовий збір не стягується (згідно з пп. 174.2.1, п. 174.6 ПК). До цих категорій відносяться: чоловік або дружина, їх діти, включаючи усиновлені особи (перший ступінь); рідні брати та сестри, бабуся та дідусь, онуки (другий ступінь).

Відповідно до п.7 Постанови Пленуму Верховного суду України №5 від 31.03.1995р. «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд при розгляді справи про встановлення відповідно до п.1.ст.273(п.1.ч.1.ст.315 ЦПК України в редакції від 28.11.2017 р.) суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.

Згідно з п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Згідно п.6 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Згідно з роз`ясненнями, які містяться в п.12 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про встановлення фактів, що мають юридичне значення», при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я по батькові, місце і час народження якої зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали, суд повинен запропонувати заявникові надати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення.

Відповідно до листа ВСУ 01.01.2012 р. «Про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» коли установи, які видали ці документи, не можуть виправити допущені в них помилки, відповідно до п.6 ч.1 ст.256 ЦПК України громадяни мають право звернутися до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документа. Проте сам по собі факт належності документа не породжує для його власника жодних прав, юридичне значення має той факт, що підтверджується документом. Таким чином, для заявника важливо не так саме одержання документа, як оформлення особистих чи майнових прав, що випливають із цього факту. Це означає, що в судовому порядку можна встановити належність громадянину такого документа, який є правовстановлюючим.

Таким чином, оцінюючи досліджені по справі докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності та достатності в їх сукупності, суд приходить до висновку, що можливо встановити факт родинних відносин, а саме що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також, що правовстановлюючий документ Державний акт на право приватної власності на землю серії Р3 № 701797 від 30.09.2002 року належить ОСОБА_2 , оскільки допущено помилку у перекладі по батькові спадкодавця, які не може бути усунуті іншим шляхом, ніж звернення до суду та перешкоджають заявнику в реалізації його права на володіння та користування майном.

При цьому, суд вважає, що заявник позбавлений можливості у позасудовому порядку встановити факт належності правовстановлюючого документу.

Керуючись ст..ст. 12, 13, 18, 81, 89, 263 - 265, 315 - 319 ЦПК України, п. п.12 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про встановлення фактів, що мають юридичне значення»,

вирішив:

Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є рідним сином ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Встановити факт належності ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 правовстановлюючого документу, а саме: Державного акту на право приватної власності на землю серії Р3 №701797 від 30.09.2002 року, виданий на ім`я « ОСОБА_2 ».

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сумського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя О.А.Степаненко

СудСумський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення18.12.2024
Оприлюднено24.12.2024
Номер документу123912939
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —587/4224/24

Рішення від 18.12.2024

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Степаненко О. А.

Ухвала від 15.11.2024

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Степаненко О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні