ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
03.12.2024Справа № 910/9913/24
За позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (м. Київ)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго Євростандарт" (м. Київ)
про стягнення 5 778 654,54 грн,
Суддя Ващенко Т.М.
Секретар судового засідання Шаповалов А.М.
Представники сторін: не з`явились
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго Євростандарт" про стягнення 5 778 654,54 грн, з яких: 3 567 633,07 грн заборгованості за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 1342-02024 від 05.11.2019, 1 801 706,62 грн інфляційних втрат та 409 314,85 грн 3% річних.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.08.2024 відкрито провадження у справі, її розгляд вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 01.10.2024.
Копія цієї ухвали була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, проте відповідний поштовий конверт було повернуто підприємством поштового зв`язку на адресу суду без вручення отримувачу у зв`язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.
Згідно з п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Частиною 9 ст. 165 ГПК України передбачено, що в разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідач належним чином повідомлений про розгляд даної справи, проте правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.09.2024 у зв`язку з відрядженням та відпусткою судді Ващенко Т.М. підготовче засідання призначено на 17.10.2024.
17.10.2024 суд без виходу до нарадчої кімнати постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 03.12.2024.
Копія цієї ухвали була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, проте відповідний поштовий конверт було повернуто підприємством поштового зв`язку на адресу суду без вручення отримувачу у зв`язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.
Таким чином, відповідач належним чином повідомлений про розгляд даної справи, дату, час та місце судового засідання.
У судове засідання 03.10.2024 представники сторін не з`явились та їх неявка не перешкоджає розгляду справи відповідно до ст. 202 ГПК України.
03.10.2024 судом в нарадчій кімнаті складено та підписано вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" на підставі відповідної ліцензії є юридичною особою, що здійснювало централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління ОЕС України, як акціонерне товариство, утворене в процесі перетворення Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", яке здійснювало провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електромережами.
Відповідно до п. 55 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон про ринок) оператор системи передачі - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.
У свою чергу ТОВ "Енерго Євростандарт" (Користувач) є постачальником електричної енергії споживачам, відповідно до постанови НКРЕКП 23.08.2019 № 1726 має ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу.
За змістом п. 8 ч. 1 ст. 4 Закону про ринок учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються договори, зокрема, про надання послуг з передачі електричної енергії.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 33 Закону про ринок ОСП надає послуги з передачі електричної енергії на недискримінаційних засадах відповідно до вимог, встановлених цим Законом та кодексом системи передачі, з дотриманням встановлених показників якості надання послуг.
Оператор системи передачі надає послуги з передачі електричної енергії та послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління учасникам ринку на підставі договорів, укладених на основі типових договорів про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління. Типові договори про надання послуг з передачі електричної енергії та про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління затверджуються Регулятором. Порядок укладання таких договорів визначається Кодексом системи передачі (ч. 4 ст. 33 Закону про ринок).
Згідно з п.п. 1.1, 1.2 гл. 1 р. XI Кодексу системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП "Про затвердження Кодексу системи передачі" від 14.03.2018 № 309 (далі -КСП) послуги з передачі електричної енергії та з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління надаються ОСП на недискримінаційних засадах відповідно до вимог, установлених законодавством та цим Кодексом. Послуги з передачі електричної енергії та з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління надаються на договірних засадах на основі типових договорів згідно з порядком, визначеним цим Кодексом. Типові форми договорів про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління та про надання послуг з передачі електричної енергії наведені в додатках 5 та 6 до цього Кодексу відповідно.
05.11.2019 між НЕК "Укренерго" та ТОВ "Енерго Євростандарт" укладено договір про надання послуг з передачі електричної енергії № 1342-02024 (далі - Договір) за умовами якого оператор системи передачі (позивач) зобов`язався надавати послугу з передачі електричної енергії (далі - послуга) відповідно до умов цього договору, а користувач (відповідач) зобов`язався здійснювати оплату за послугу відповідно до умов цього договору.
Пунктом 3.1. Договору передбачено, що його ціна визначається згідно з діючим на момент надання Послуги тарифу на послуги з передачі електричної енергії, встановленим Регулятором, та оприлюднюється ОСП на власному веб-сайті в мережі Інтернет.
Відповідно до п. 4.1.Договору для розрахунків за цим Договором використовується плановий і фактичний обсяги Послуги:
1) плановий обсяг Послуги визначається на основі наданих Користувачем повідомлень щодо планового обсягу передачі електроенергії на розрахунковий місяць;
2) визначення фактичного обсягу Послуги у розрахунковому місяці здійснюється:
для ОСР на підставі даних щодо обсягів технологічних витрат електричної енергії на її розподіл електричними мережами ОСР;
для електропостачальників на підставі даних щодо обсягів споживання електричної енергії споживачами електропостачальника;
для споживачів електричної енергії, які мають намір купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, незалежно від точки приєднання на підставі даних щодо обсягів споживання електричної енергії цими споживачами;
для споживачів електричної енергії, які приєднані до мереж ОСП, незалежно від способу купівлі електричної енергії (в електропостачальника за Правилами роздрібного ринку чи за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку) на підставі даних щодо обсягів споживання електричної енергії цими споживачами;
для виробників електричної енергії на підставі даних щодо обсягів електричної енергії, необхідної для забезпечення власних потреб електричних станцій, на яких відсутня генерація.
З цією метою використовуються дані обліку Адміністратора комерційного обліку.
Пунктом 5.1. Договору передбачено, що планова та фактична вартість Послуги (грн) за цим Договором визначається шляхом множення планового та фактичного обсягу Послуги (МВт-год) за розрахунковий період на тариф, встановлений Регулятором (грн/МВт-год). На вартість Послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України.
Згідно з п. п. 6.1., 6.2. Договору розрахунковим періодом за цим Договором є 1 календарний місяць. Користувач здійснює поетапну попередню оплату планової вартості Послуги ОСП таким чином:
1 платіж - до 17:00 другого банківського дня розрахункового місяця у розмірі не менше 1/5 від планової вартості Послуги, визначеної згідно з розділом 5 цього Договору. Подальша оплата може здійснюватися щоденно або шляхом сплати 1/5 від планової вартості Послуг, яка визначена згідно з розділом 5, у кожен з наступних періодів:
2 платіж - з 06 до 10 числа розрахункового місяця;
3 платіж - з 11 до 15 числа розрахункового місяця;
4 платіж - з 16 до 20 числа розрахункового місяця;
5 платіж - з 21 до 25 числа розрахункового місяця.
При цьому розмір оплати у вказані періоди повинен бути не меншим планової вартості Послуг, яка визначена згідно з розділом 5, на 5 днів наперед.
Відповідно до п. 6.3. Договору в разі зміни планових обсягів Послуги протягом розрахункового місяця Користувач:
передає ОСП письмове факсимільне повідомлення про зміну обсягів Послуги не менше ніж за 2 робочі дні до моменту очікуваної зміни планових обсягів Послуги;
сплачує вартість Послуги до дати очікуваного перевищення запланованих обсягів Послуги або зменшує останній/останні планові платежі на відповідну суму у разі зменшення запланованих обсягів Послуги.
У разі зміни Регулятором тарифу на послугу з передачі електричної енергії ОСП здійснює розрахунок належної до сплати вартості Послуги за новим тарифом, починаючи з дня набрання чинності рішенням Регулятора про зміну тарифу (п. 6.4. Договору).
Пунктом 6.5. Договору передбачено, що Користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг Послуги протягом 3 банківських днів з дати отримання та на підставі акта приймання-передачі Послуги, який ОСП надає Користувачу протягом перших 5 робочих днів місяця, наступного за розрахунковим. Оплата послуги здійснюється на підставі рахунків, наданих ОСП або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою "Системи управління ринком" (далі - Сервіс), з використанням кваліфікованого електронного підпису тієї особи, яка уповноважена підписувати документи в електронному вигляді, у порядку, визначеному законодавством.
У разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий місяць актом приймання-передачі Послуги Користувач має право оскаржити зазначену в акті приймання-передачі Послуги вартість Послуги шляхом направлення ОСП повідомлення протягом 5 робочих днів з моменту отримання акта. Процедура оскарження не звільняє Користувача від платіжного зобов`язання у встановлений Договором термін. Якщо Користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дати отримання акта приймання-передачі Послуги, то вважається, що цей акт прийнято без розбіжностей (п. 6.6. Договору).
Згідно з п. 6.7. Договору у випадку порушення Користувачем термінів розрахунку ОСП має право нарахувати пеню у розмірі ОД % (але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення. Пеня нараховується до повного виконання Користувачем своїх зобов`язань. За прострочення зазначеного терміну понад тридцять календарних днів додатково стягується штраф у розмірі 7 % від суми простроченого платежу. У разі якщо фактичний обсяг оплати Користувачем Послуги перевищує суму, зазначену в акті приймання - передачі наданої Послуги, ОСП (за заявою Користувача) протягом 5 банківських днів з дня отримання заяви повертає Користувачу надлишок коштів або враховує їх як оплату Послуги наступних розрахункових періодів. За наявності заборгованості кошти зараховуються першочергово в оплату заборгованості минулих періодів з найдавнішим терміном її виникнення. При повній сплаті заборгованості минулих періодів надлишок коштів зараховується в оплату штрафних санкцій. У разі недотримання ОСП цих термінів Користувач має право нарахувати пеню у розмірі 0,1% від суми коштів (але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня), що підлягають поверненню, за кожен день прострочення. Пеня нараховується до повного виконання ОСП зобов`язань щодо повернення коштів. За прострочення зазначеного терміну понад тридцять календарних днів додатково стягується штраф у розмірі 7 % від суми коштів, що підлягають поверненню.
Відповідно до п. 10.1. Договору планові обсяги передачі електроенергії Користувач зобов`язаний подавати ОСП до 25 (двадцять п`ятого) числа місяця, що передує розрахунковому місяцю. ОСП протягом 5 (п`яти) робочих днів погоджує планові обсяги передачі і повертає їх Користувачу. ОСП протягом перших 5 (п`яти) робочих днів місяця, наступного за розрахунковим, направляє Користувачу акт приймання-передачі наданої Послуги. Користувач, отримавши акт приймання-передачі наданої Послуги, протягом 3 робочих днів місяця, наступного за розрахунковим, повергає його ОСП, підписаний зі свого боку.
ОСП щокварталу оформлює акт звірки розрахунків наданої Послуги відповідно до форми, наведеної у додатку 3 цього Договору, та надсилає його Користувачу. Користувач у триденний термін має повернути ОСП акт звірки розрахунків наданої Послуги, підписаний зі свого боку. У разі виникнення розбіжностей за актом звірки між Сторонами Користувач має право у триденний термін направити свій примірник акта звірки розрахунків ОСП з вмотивованим запереченням. Цей акт звірки розрахунків має бути розглянутий ОСП у триденний термін, підписаний у разі згоди та наданий Користувачу. Якщо Сторони не дійшли згоди, застосовуються норми розділу 12 цього Договору (п. 10.2. Договору).
Згідно з п. 10.4. Договору рахунки, акти приймання-передачі, акти звірки розрахунків, будь-які повідомлення за цим Договором повинні направлятися однією Стороною іншій електронною поштою або факсимільним повідомленням, а також повинні бути обов`язково підтверджені рекомендованим листом, іншим поштовим відправленням або доставлені кур`єром під розписку за адресою, зазначеною в цьому Договорі. Рахунки, акти приймання-передачі, акт звірки розрахунків, повідомлення вважаються отриманими Стороною:
у день їх доставки кур`єром, що підтверджується квитанцією про вручення одержувачеві, що підписується його уповноваженим представником;
у день особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом);
у день направлення за допомогою Сервісу та/або електронною поштою.
Договір набуває чинності з дати його підписання і діє до 31.12.2019. Якщо Користувач не направив ОСП у строк не менший ніж за місяць до закінчення терміну дії Договору повідомлення про припинення дії Договору, то цей Договір вважається подовженим на наступний календарний рік на тих самих умовах (п. 14.1. Договору).
Частинами 1 та 2 ст. 509 ЦК України встановлено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
З огляду на встановлений ст. 204 Цивільного кодексу України принцип правомірності правочину, суд приймає до уваги Договір як належну підставу, у розумінні норм ст. 11 названого Кодексу України, для виникнення у позивача та відповідача взаємних цивільних прав та обов`язків з постачання товару.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Частинами 1 та 2 ст. 509 ЦК України встановлено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
З огляду на встановлений ст. 204 Цивільного кодексу України принцип правомірності правочину, суд приймає до уваги Договір як належну підставу, у розумінні норм ст. 11 названого Кодексу України, для виникнення у позивача та відповідача взаємних цивільних прав та обов`язків з постачання товару.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
За ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач надав планові обсяги електроенергії з вересня по грудень 2020 року листами від 21.08.2020 № 08/21-01, від 25.09.2020 № 09/25-01, від 23.10.2020 №10/23-02, від 24.11.2020 № 11/24-02.
Позивачем виставлялись відповідачу планові рахунки фактури з вересня по грудень 2020 року, які направлялись на електронну адресу відповідача, та сплачувались ним з простроченням платежів.
Як вказує позивач, відповідачем з 2020 року здійснювалась оплата платежів несвоєчасно, тому в нього виникла заборгованість у розмірі 3 567 633, 07 грн за періоди:
- вересень 2020 року - 218 633,11 грн;
- жовтень 2020 року - 2 441 314,31 грн;
- листопад 2020 року - 467 514,48 грн;
- грудень 2020 року - 440 171,17 грн.
З матеріалів справи вбачається, що за вересень 2020 року позивачем було надано (сформовано):
- для здійснення 1 платежу - рахунок-фактуру від 28.08.2020 № 1342-02024 28/08/2020 на плановий обсяг 1763,962МВт*год. на суму 508 507,91 грн з ПДВ (дата оплати - не пізніше 02.09.2020);
- для здійснення 2 платежу - рахунок-фактуру від 03.09.2020 № 1342-02024 03/09/2020 на плановий обсяг 1763,962 МВт*год. на суму 508 507,91 грн з ПДВ (дата оплати - не пізніше 10.09.2020);
- для здійснення 3 платежу - рахунок-фактуру від 10.09.2020 № 1342-02024 10/09/2020 на плановий обсяг 1763,962 МВт*год. на суму 508 507,91 грн з ПДВ (дата оплати - не пізніше 15.09.2020);
- для здійснення 4 платежу - рахунок-фактуру від 15.09.2020 № 1342-02024 15/09/2020 на плановий обсяг 1763,962 МВт*год. на суму 508 507,91 грн з ПДВ (дата оплати - не пізніше 20.09.2020);
- для здійснення 5 платежу - рахунок-фактуру від 22.09.2020 № 1342-02024 22/09/2020 на плановий обсяг 932,362 МВт*год. на суму 268 777,58 грн з ПДВ (дата оплати - не пізніше 25.09.2020).
Вказані платежі відповідачем сплачено не було.
30.09.2020 сторонами складено акт приймання-передачі послуги за вересень 2020 року, відповідно до якого фактичний обсяг наданої послуги склав 4036,341 МВт*год. вартістю 1 163 580,24 грн з ПДВ. Разом з цим актом позивачем складено та надіслано рахунок-фактуру від 05.10.2020 № 1342-02024/05/10/2020. Зазначені акт та рахунок одержані відповідачем 26.10.2020, строк оплати - до 30.10.2020.
Згідно з актом коригування від 19.02.2021, у зв`язку зі зміною фактичних обсягів послуги у спірному періоді, сторонами скориговано фактичний обсяг послуги до 4751,622 МВт*год., а також її загальну вартість до 1 369 778,58 грн з ПДВ. Різниця між сумою фактично нарахованої в первісному акті та акті коригування послуги становить 206 198,34 грн. Зазначений акт коригування одержаний відповідачем 03.03.2020, строк оплати - до 07.03.2020.
За жовтень 2020 року позивачем було надано (сформовано):
- для здійснення 1 платежу - рахунок-фактуру від 29.09.2020 № 1342-02024 29/09/2020 на плановий обсяг 1806,252 МВт*год. на суму 520 699,10 грн з ПДВ (дата оплати - не пізніше 02.10.2020);
- для здійснення 2 платежу - рахунок-фактуру від 05.10.2020 № 1342-02024 05/10/2020 на плановий обсяг 1806,252 МВт*год. на суму 520 699,10 грн з ПДВ (дата оплати - не пізніше 10.10.2020);
- для здійснення 3 платежу - рахунок-фактуру від 12.10.2020 № 1342-02024 12/10/2020 на плановий обсяг 1806,252 МВт*год. на суму 520 699,10 грн з ПДВ (дата оплати - не пізніше 15.10.2020);
- для здійснення 4 платежу - рахунок-фактуру від 19.10.2020 № 1342-02024 19/10/2020 на плановий обсяг 1806,252 МВт*год. на суму 520 699,10 грн з ПДВ (дата оплати - не пізніше 20.10.2020);
- для здійснення 5 платежу - рахунок-фактуру від 21.10.2020 № 1342-02024 21/10/2020 на плановий обсяг 1806,252 МВт*год. на суму 520 699,10 грн з ПДВ (дата оплати - не пізніше 25.10.2020).
Вказані платежі відповідач не сплатив.
31.10.2020 сторонами складено акт приймання-передачі послуги за жовтень 2020 року, відповідно до якого фактичний обсяг наданої послуги склав 9373,213 МВт*год. вартістю 2 702 072,35 грн з ПДВ. Разом з вказаним актом позивачем складено та надіслано рахунок-фактуру від 04.11.2020 № 1342-02024/04/11/2020. Зазначені акт та рахунок відповідачем одержані 25.11.2020, строк оплати - до 01.12.2020.
Згідно з актом коригування від 16.08.2021, у зв`язку зі зміною фактичних обсягів послуги у спірному періоді, сторонами скориговано фактичний обсяг послуги до 8468,670 МВт*год., а також її загальну вартість до 2 441 314,31 грн з ПДВ. Різниця між сумою фактично нарахованої в первісному акті та акті коригування послуги становить 260 758,04 грн. Зазначений акт коригування надісланий відповідачу цінним листом з описом вкладення, строк оплати - до 26.08.2021.
За листопад 2020 року позивачем було надано (сформовано):
- для здійснення 1 платежу - рахунок-фактуру від 29.10.2020 № 1342-02024 29/10/2020 на плановий обсяг 1143,532 МВт*год. на суму 329 652,83 грн з ПДВ (дата оплати - не пізніше 02.11.2020);
- для здійснення 2 платежу - рахунок-фактуру від 03.11.2020 № 1342-02024 03/11/2020 на плановий обсяг 1143,532 МВт*год. на суму 329 652,83 грн з ПДВ (дата оплати - не пізніше 10.11.2020);
- для здійснення 3 платежу - рахунок-фактуру від 10.11.2020 № 1342-02024 10/11/2020 на плановий обсяг 1143,532 МВт*год. на суму 329 652,83 грн з ПДВ (дата оплати - не пізніше 15.11.2020);
- для здійснення 4 платежу - рахунок-фактуру від 16.11.2020 № 1342-02024 16/11/2020 на плановий обсяг 1143,532 МВт*год. на суму 329 652,83 грн з ПДВ (дата оплати - не пізніше 20.11.2020);
- для здійснення 5 платежу - рахунок-фактуру від 23.11.2020 № 1342-02024 23/11/2020 на плановий обсяг 1143,532 МВт*год. на суму 329 652,83 грн з ПДВ (дата оплати - не пізніше 25.11.2020).
Вказані платежі відповідачем не сплачено.
31.11.2020 сторонами складено акт приймання-передачі послуги за листопад 2020 року, відповідно до якого фактичний обсяг наданої послуги склав 1728,816 МВт*год. вартістю 498 376,16 грн з ПДВ. Разом з вказаним актом позивачем складено та надіслано рахунок-фактуру від 04.12.2020 №1342-02024/04/12/2020. Зазначені акт та рахунок надіслані відповідачу 21.12.2020, строк оплати - до 24.12.2020.
Згідно з актом коригування від 20.09.2021, у зв`язку зі зміною фактичних обсягів послуги у спірному періоді, сторонами скориговано фактичний обсяг послуги до 1621,760 МВт*год., а також її загальну вартість до 467 514,48 грн з ПДВ. Різниця між сумою фактично нарахованої в первісному акті та акті коригування послуги становить 30 861,68 грн. Зазначений акт коригування надісланий відповідачу 22.09.2021.Строк оплати - до 27.09.2021.
За грудень 2020 року позивачем було надано (сформовано):
- для здійснення 1 платежу - рахунок-фактуру від 30.11.2020 № 1342-02024 30/11/2020 на плановий обсяг 234,268 МВт*год. на суму 87 923,59 грн з ПДВ (дата оплати - не пізніше 02.12.2020);
- для здійснення 2 платежу - рахунок-фактуру від 04.12.2020 № 1342-02024 04/12/2020 на плановий обсяг 234,268 МВт*год. на суму 87 923,59 грн з ПДВ (дата оплати - не пізніше 10.12.2020);
- для здійснення 3 платежу - рахунок-фактуру від 10.12.2020 № 1342-02024 10/12/2020 на плановий обсяг 234,268 МВт*год. на суму 87 923,59 грн з ПДВ (дата оплати - не пізніше 15.12.2020);
- для здійснення 4 платежу - рахунок-фактуру від 16.12.2020 № 1342-02024 16/12/2020 на плановий обсяг 234,268 МВт*год. на суму 87 923,59 грн з ПДВ (дата оплати - не пізніше 20.12.2020);
- для здійснення 5 платежу - рахунок-фактуру від 22.12.2020 № 1342-02024 22/12/2020 на плановий обсяг 234,268 МВт*год. на суму 87 923,59 грн з ПДВ (дата оплати - не пізніше 25.12.2020).
Вказані платежі відповідач не сплатив.
31.12.2020 сторонами складено акт приймання-передачі послуги за грудень 2020 року, відповідно до якого фактичний обсяг наданої послуги склав 1083,048 МВт*год. вартістю 406 480,91 грн з ПДВ. Разом з вказаним актом позивачем складено та надіслано рахунок-фактуру від 04.01.2021 № 1342-02024/04/01/2021. Зазначені акт та рахунок надіслані відповідачу 20.01.2021, строк оплати - до 23.01.2020.
Згідно з актом коригування від 27.09.2021, у зв`язку зі зміною фактичних обсягів послуги у спірному періоді, сторонами скориговано фактичний обсяг послуги до 1172,814 МВт*год., а також її загальну вартість до 440 171,17 грн з ПДВ. Різниця між сумою фактично нарахованої в первісному акті та акті коригування послуги становить 33 690,26 грн. Зазначений акт коригування надісланий відповідачу 04.10.2021, строк оплати - до 13.10.2021.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що підписавши вищезазначені акти, відповідач підтвердив факт належного надання ОСП послуги та відсутність будь-яких претензій щодо обсягу і вартості послуги.
У той же час вартість наданих позивачем послуг в означені періоди на загальну суму 3 567 633,07 грн залишилась несплаченою, що зумовило звернення позивача до суду з даним позовом.
У зв`язку з порушенням строків розрахунків позивачем нараховано та пред`явлено до стягнення з відповідача також 1 801 706,62 грн інфляційних втрат та 409 314,85 грн 3% річних.
Згідно зі ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши надані позивачем розрахунки сум 3% річних та інфляційних втрат, суд встановив їх правильність та арифметичну вірність, у зв`язку з чим позовні вимоги про стягнення з відповідача нарахувань за ч. 2 ст. 625 ЦК України також підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Положеннями ст. 86 ГПК України унормовано наступне. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, доводів і тверджень позивача у встановленому законом порядку не спростував.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та не спростованими належним чином у встановленому законом порядку відповідачем, а відтак позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 ГПК України понесені позивачем витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-80, 86, 129, 165, 219, 231, 232, 233, 236-238, 240, 241, 331 ГПК України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго Євростандарт" (01041, м. Київ, вул. Звіринецька,63; ідентифікаційний код 42981130) на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25; ідентифікаційний код 00100227) 3 567 633 (три мільйони п`ятсот шістдесят сім тисяч шістсот тридцять три) грн 07 коп. заборгованості, 1 801 706 (один мільйон вісімсот одну тисячу сімсот шість) грн 62 коп. інфляційних втрат, 409 314 (чотириста дев`ять тисяч триста чотирнадцять) грн 85 коп. 3% річних та 69 343 (шістдесят дев`ять тисяч триста сорок три) грн 85 коп. судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили у відповідності до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Рішення господарського суду може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст. ст. 253, 254, 256-259 ГПК України.
Повний текст рішення складено 18.12.2024.
Суддя Т.М. Ващенко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123915297 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ващенко Т.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні