Справа № 158/3726/24
Провадження № 2-о/0158/131/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2024 року м. Ківерці
Ківерцівський районний суд Волинської області в складі :
головуючої судді Корецької В.В.
за участю секретаря Процик Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ківерці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту батьківства, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту батьківства, у порядку окремого провадження.
Заяву мотивує тим, що з 2020 року вона спільно з ОСОБА_3 проживали за адресою: АДРЕСА_1 та перебували у фактичних шлюбних відносинах, вели спільне господарство, мали спільні права та обов`язки, спільний побут.
ІНФОРМАЦІЯ_1 в них народилася донька ОСОБА_4 . Запис про батька у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України за вказівкою матері, так як вони не перебували в шлюбі, батьком вказаний ОСОБА_5 .
Вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 загинув під час несення служби в Збройний силах України на території Донецької області.
Зазначає, що встановлення факту батьківства необхідно їй для внесення відповідних змін до актового запису про народження дитини та для реалізації права на отримання пенсії у зв`язку із втратою годувальника, одержання компенсації.
З врахуванням наведеного просить суд встановити факт батьківства, а саме, що ОСОБА_3 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 є батьком ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та внести відповідні зміни до актового запису про народження дитини.
Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 11.12.2024 року заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, заявлені вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Заінтересована особа ОСОБА_2 у судове засідання не зявилася, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, заявлені вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Луцького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не відомі.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв`язку з цим, на підставі ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.
Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно зі ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних та юридичних осіб, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно зі ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 з 2020 року перебувала у фактичних шлюбних відносинах з ОСОБА_3 .
Як вбачається із копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 14.12.2023 року, ОСОБА_6 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьками дитини зазначено « ОСОБА_5 », « ОСОБА_1 » /а.с.12/
Згідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, відомості про батька дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , внесені за вказівкою матері відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (далі - СК України) /а.с.13/.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 10.04.2023 року, ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 /а.с.14/.
Передумовою звернення до суду із заявою про встановлення факту батьківства є смерть особи, батьківство якої встановлюється та неможливістю оформлення пенсії по втраті годувальника.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу. При народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
За правилами ст. 130 СК України у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлено за рішенням суду.
Пленум Верховного суду України в п. 15 Постанови № 5 «Про судову практику в справах встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31 березня 1995 року вказав, що суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини.
У п. 13 названої Постанови вказано, що факт батьківства може бути встановлено за наявності однієї з таких обставин: 1) спільне проживання батьків дитини і ведення ними спільного господарства, яке не припинялось до її зачаття; 2) спільне виховання дитини; 3) спільне утримання дитини; 4) докази, що з вірогідністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.
Крім того, в п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного Кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року вказано, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт батьківства може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.
Встановлення батьківства заявниця пов`язує із необхідністю внесення змін до актового запису про народження, а також для реалізації права на пенсію у зв`язку із втратою годувальника. Іншої можливості встановити цей факт заявниця не має.
Відповідно до ч. 1 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Як встановлено судом, відомості щодо батька дитини, які зазначені у свідоцтві про її народження, зокрема імені та по батькові, відповідають імені та по батькові ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Також факт батьківства підтверджується висновком №450797 молекулярно-генетичного дослідження аналізу ДНК на батьківство Медико-генетичного центру «МАМА-ПАПА», зокрема, ймовірність того, що ОСОБА_2 (заінтересована особа), ІНФОРМАЦІЯ_4 є матір`ю біологічного батька, тобто біологічною бабусею, дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , складає 99,999% /а.с.21-36/.
Поряд з цим, відповідно до ст. 134 СК України на підставі заяв осіб, зазначених у ст. 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
Таким чином, суд, з`ясувавши всі обставини справи, вважає наявність підстав, якими заявник обґрунтовує свої вимоги, встановленими в судовому засіданні, а тому вважає доведеним факт батьківства ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 відносно доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Керуючись ст. 10, 12, 13, 89, 175, 265, 293, 315 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту батьківства - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце народження м. Ківерці, Волинської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є батьком ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження м. Луцьк, Волинської області.
Зобов`язати Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни до актового запису №1712 від 13.12.2023 року, який складений Луцьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про народження ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , де в графі батько внести зміни та записати батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце норадження м. Ківерці, Волинської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
На виконання п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України суд зазначає повне найменування сторін та інших учасників справи:
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 .
Заінтересовані особи:
- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса: АДРЕСА_1 ;
- Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, адреса: м. Луцьк, вул. Соборності, 18, Волинської області, код ЄДРПОУ: 25091825.
Суддя Ківерцівського районного суду В.В. Корецька
Суд | Ківерцівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123917631 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Ківерцівський районний суд Волинської області
Корецька В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні