Справа № 149/3804/24
Провадження №2-о/149/165/24
Номер рядка звіту 17
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
19.12.2024 р. Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючої судді Робак М. В.,
при секретарі Поліщук Л. А.,
за участі представника заявника - адвоката Савчук О.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмільнику справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Уланівська сільска рада Хмільницького району Вінницької області, про встановлення факту, що має юридичне значення,
В С Т А Н О В И В:
28.11.2024 до суду надійшла вказана вище заява, яка мотивована тим, що заявник є сином ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . В 1972 році батько заявника помер. Після смерті батька ОСОБА_1 був зареєстрований та проживав разом із матір`ю в АДРЕСА_1 , проте у вересні 1977 року останній переїхав проживати в інше місце і змінив адресу реєстрації. В 1982 році в матері заявника зав`язались нові відносини з ОСОБА_4 , з яким ОСОБА_2 згодом почала проживати в належному їй будинку по АДРЕСА_1 у фактичних шлюбних відносинах. З цивільним чоловіком матері у заявника склались хороші, довірливі стосунки. ОСОБА_1 часто приїжджав до матері та ОСОБА_4 , допомагав їм по господарству. В 2008 році матір заявника захворіла та не могла вправлятись сама по господарству. Її цивільний чоловік також попередньо переніс складну операцію, тому ОСОБА_1 був вимушений переїхати проживати до матері та вітчима, щоб доглядати за ними, допомагати по господарству. З 2008 року ОСОБА_1 почав проживати з матір`ю та вітчимом однією сім`єю. В 2009 році ОСОБА_2 переоформила належний їй на праві власності будинок по АДРЕСА_1 на заявника. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла. Після смерті матері ОСОБА_1 та ОСОБА_4 продовжили разом проживати в належному заявнику будинку, вести спільний побут та господарство. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер і ОСОБА_4 . Після його смерті залишилось спадкове майно у вигляді земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 1.5215 га (кадастровий номер 0524886100:03:002:0391), що розташована на території Сальницької сільської ради Хмільницького району Вінницької області і належала померлому згідно державного акту серії ЯБ № 967161 від 10.09.2007 року. Після смерті вітчима ОСОБА_1 переїхав до м. Хмільник, а належний на праві власності будинок в с. Сальниця - продав. Маючи намір прийняти спадщину після смерті ОСОБА_4 , будучи єдиним спадкоємцем після його смерті (власних біологічних дітей ОСОБА_4 не мав) заявник звернувся до нотаріуса, проте, згідно листа від 29.10.2024 року № 14/01-16 йому було роз`яснено про неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину через відсутність родинних зв`язків з померлим та не підтвердження факту спільного проживання з останнім на день його смерті. Вказані обставини послужили підставою звернення ОСОБА_1 до Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області із заявою про встановлення факту спільного проживання з ОСОБА_4 однією сім`єю з 2008 року.
Ухвалою суду від 02.12.2024 відкрито провадження та призначено судове засідання.
Представник заявника вимоги підтримує та просить задоволити, посилаючись на викладені нею в заяві обставини.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з"явився, подав клопотання про розгляд справи без його участі за наявними матеріалами.
Суд дослідивши докази, зазначає таке.
Згідно з ст.15 ЦК України,кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
У відповідності до вимог ч.2ст.315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Для заявника встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини , має юридичне значення, оскільки дозволить реалізувати його право на прийняття спадщини у встановленому законом порядку.
Так, згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 батьками ОСОБА_1 є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 ( копія а.с. 6).
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що також підтверджується витягом із погосподарської книги № 835 від 13.11.2024 року виданим Уланівською сільською радою ( копія а.с 7-8).
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що також підтверджується витягом із погосподарської книги № 835 від 13.11.2024 року виданим Уланівською сільською радою( копія а.с 7,9).
Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина , в тому числі на земельну ділянку, що підтверджується державним актом серії ЯБ № 967161 від 10.09.2007 року ( копія а.с. 10).
Крім того, витягу з погосподарської книги за 2011-2015 ОСОБА_2 та ОСОБА_4 проживали за однією адресою та останній зазначений як чоловік голови домогосподарства якою була ОСОБА_2 (а.с 7)
Згідно довідок Сальницького старостинського округу Уланівської сільської ради ОСОБА_4 до дня смерті проживав в належному померлій ОСОБА_2 будинку та разом з ним проживав заявник ОСОБА_1 (а.с. 11,12), який провів поховання спадкодавця(а.с. 13)
Згідно акту від 13.11.2024, підписаного сусідами померлого ОСОБА_4 та старостою Сальницького старостинського округу, ОСОБА_1 ,28.01.1960 року фактично проживав з ОСОБА_4 однією сім`єю починаючи з 2008 року і до дня смерті останнього за дресою АДРЕСА_1 ( а.с. 14).
Аналогічну інформацію повідомили допитані в суді свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Хмільницького районного нотаріального округу Вінницької області, проте, згідно листа від 29.10.2024 року № 14/01-16 нотаріусом йому було роз"яснено про неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину через відсутність родинних зв`язків з померлим та не підтвердження факту спільного проживання з останнім на день його смерті. ( а.с. 17-18).
Згідно відповіді з Хмільницької державної нотаріальної контори спадкова справа після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , не заводилась( а.с.29).
Відповідно до положень ст.ст. 1216-1218 ЦК України,спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки (ч. 2 ст. 3 СК України).
Статтею 1264 ЦК України визначено, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Таким чином, для одержання права на спадкування у зазначених осіб необхідне встановлення двох юридичних фактів: 1) проживання однією сім`єю; 2) на час відкриття спадщини має пройти принаймні п`ять років, протягом яких спадкоємець проживав зі спадкодавцем однією сім`єю.
Ознакою проживання спадкоємця однією сім`єю зі спадкодавцем є систематичне ведення з ним спільного господарства, тобто прийняття участі у спільних витратах, спрямованих на забезпечення життєдіяльності сім`ї. При цьому важливою, проте не основною ознакою, є проживання в одному приміщенні зі спадкодавцем.
Згідно з позицією Верховного Суду України, викладеною в абз. 2 п. 2 Постанови Пленуму «Про судову практику у справах про спадкування» за № 7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Відповідно до п.21 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справа про спадкування» - при вирішення спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК (2947-14) про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.
Пунктом 6 Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року № 5-рп/99 встановлено, що до членів сім`ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.
У судовому засіданні встановлено та доведено заявником, що він з 2008 року по день смерті спадкодавця ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) постійно проживали разом однією родиною та вели спільне господарство за адресою: АДРЕСА_1 , тобто він є спадкоємцем четвертої черги до майна померлого. Інших спадкоємців судом не встановлено.
З огляду на викладене, виходячи з інтересів осіб щодо захисту їх права на спадкування, зважаючи на те, що заявник не має іншої можливості, окрім в судовому порядку, встановити факт його постійного проживання однією сім"єю разом із спадкодавцем ОСОБА_4 , на основі повно та всебічно з`ясованих обставин справи, суд вважає, що дана заява підлягає задоволенню, оскільки вимога її законна, обґрунтована та підтверджена належними доказами, які в свою чергу є послідовними та логічними, а тому не викликають сумніву в їх правдивості.
Керуючись статтями 258, 259, 263-265, 315, 319, 352-355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 заінтересована особа: Уланівська сільска рада Хмільницького району Вінницької області про встановлення факту, що має юридичне значення- задоволити.
Встановити факт спільного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , (РНОКПП НОМЕР_4 ) та ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , однією сім`єю з 2008 року і до дня смерті останнього.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду на протязі 30-ти днів з дня складення повного тексту рішення.
Дата складення повного тексту рішення - 20.12.2024
Рішення набираєзаконної силипісля закінченнястроку дляподання апеляційноїскарги,якщо апеляційнускаргу небуло подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Марина РОБАК
Суд | Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123917768 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області
Робак М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні