ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД
Миколаївської області
Справа №477/3095/24
Провадження №2/477/1555/24
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
19 грудня 2024 року м.Миколаїв
Суддя Жовтневого районного суду Миколаївської області Семенова Л.М., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Первомайської селищної ради Миколаївського району Миколаївської області про визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
13 грудня 2024 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , подана її представником адвокатом Дмитренко Ігорем Миколайовичем 12 грудня 2024 року через систему «Електронний суд», зареєстрована 13 грудня 2024 року, до Первомайської селищної ради Миколаївського району Миколаївської області, про визнання права власності на спадкове майно, відповідно до якої позивач просить визнати за нею в порядку спадкування за заповітом право на майнові права засновника Фермерського господарства «ФОРТУНА», які належали ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вивчивши заяву та додані до неї матеріали вважаю, що позовна заява подана без додержання вимог, викладених у статті 175,177 ЦПК України, і підлягає залишенню без руху відповідно до частини 1 статті 185 ЦПК України.
По-перше, відповідно до пункту 2 частини 3 статті 175 ЦПК України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Представником позивачане зазначеноу позовнійзаяві відомостіщодо наявності абовідсутності електронногокабінету увідповідача Первомайської сільської військової адміністрації Миколаївського району Миколаївської області.
Вказане має значення, зважаючи на наступне.
Згідно з частиною 1 статті 177 ЦПК України позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.
У разі подання до суду позовної заяви та документів, що додаються до неї, в електронній формі через електронний кабінет позивач зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надсилання іншим учасникам справи копій поданих до суду документів з урахуванням положеньстатті 43цього Кодексу.
Відповідно до положень частини 7 статті 43 ЦПК України у разі подання до суду в електронній формі заяви по суті справи, зустрічного позову, заяви про збільшення або зменшення позовних вимог, заяви про зміну предмета або підстав позову, заяви про залучення третьої особи, апеляційної скарги, касаційної скарги та документів, що до них додаються, учасник справи зобов`язаний надати доказ надсилання таких матеріалів іншим учасникам справи.
Такі документи в електронній формі направляються з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а у разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.
Представником позивача, який подав позовну заяву в електронній формі, не долучено до позовної заяви докази надсилання позовної заяви з додатками відповідачу.
Таким чином, відповідно до положень частини 7 статті 43 ЦПК України та частини 1 статті 177 ЦПК України, позивач має зазначити у позовнійзаяві відомостіщодо наявності абовідсутності електронногокабінету увідповідача,та відповідноабо надатидокази надсилання позовної заяви з додатками в електронній формі до електронного кабінету відповідача, або у разі відсутності у відповідача електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення та надати суду відповідний доказ їх надсилання.
По-друге, згідно з пунктами 5 та 6статті 175 ЦПК Українипозовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
З положень частини 5статті 177 ЦПК Українислідує, що позивач зобов`язаний додати до заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, та, відповідно до частини 2статті 83 ЦПК України, такі докази мають бути подані разом з поданням позовної заяви.
Главою 13 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012 року, передбачені обставини, при наявності яких нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії. На вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, зобов`язаний викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. У цих випадках нотаріус протягом трьох робочих днів виносить постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Згідно із п. 23 постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину (яка згідно п. 24 повинна бути у вигляді обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину) особа може звернутись до суду в порядку позовного провадження.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про нотаріат» на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов`язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження; про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову, що також узгоджується з положенням п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року.
Позивач, звертаючись у судовому порядку з вимогою про визнання права на майнові права засновника фермерського господарства у порядку спадкування, має вказати на правові підстави звернення до суду з даною вимогою, тобто надати до суду відомості про неможливість отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину та надати письмову відмову нотаріуса у видачі такого свідоцтва із вказівкою на підстави такої відмови.
Тобто, передумовою звернення в суд із позовною заявою про визнання права власності в порядку спадкування є відмова нотаріуса в оформленні спадщини.
Про це неодноразово наголошував Верховний Суд, зокрема, у постанові від 16.01.2019 у справі № 2-390/2006.
У постанові Верховного Суду від 06.10.2021 року у справі № 702/61/20 (провадження № 61-16777св20) зазначено, що зверненню до суду з указаним позовом має передувати вирішення питання про видачу позивачу нотаріусом або органом чи службовою особою, уповноваженою вчиняти нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
Позивач у позовній заяві зазначає, що йому нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину та рекомендовано звернутись до суду. Також позивач зазначає, що письмове роз`яснення з даного приводу надасть додатково.
Суд зазначає, що відповідно до ч.2, ч.4 ст.83 ЦПК України позивач повинен подати докази разом з поданням позовної заяви.
За вказаного, позивачу слід виконати вимоги п.5 ч.3 ст.175 ЦПК України зазначити докази, що підтверджують підстави звернення до суду із цим позовом, надавши також такі докази суду.
Крім того, у тексті позовної заяви позивач зазначає, «Враховуючи викладене, моє право на майнові права засновника ФГ «ФОРТУНА» ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом підлягають судовому захисту шляхом визнання». Вказане формулювання потребує уточнення, оскільки у прохальній частині позивач просить визнати за нею право на майнові права засновника ФГ «ФОРТУНА» в порядку спадкування за заповітом.
Відповідно до частини 1 статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175,177 цього Кодексу постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись статтями 83,175,177,185 ЦПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Первомайської селищної ради Миколаївського району Миколаївської області про визнання права власності на спадкове майно - залишити без руху, запропонувавши позивачу усунути недоліки, вказані в мотивувальній частині ухвали впродовж двох днів з дня отримання копії цієї ухвали.
У разі невиконання вимоги суду у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і повернеться позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Л.М.Семенова
Суд | Жовтневий районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123919612 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Жовтневий районний суд Миколаївської області
Семенова Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні