Справа № 175/2434/24
Провадження № 2/175/375/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(з а о ч н е)
11 грудня 2024 року Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючої судді Озерянської Ж.М.
з участю секретаря Рожкової Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт. Слобожанське цивільну справу за позовною заявою Управління житлово-комунального господарства Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням,-
В С Т А Н О В И В:
У лютому 2024 року позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням в якому просив суд визнати ОСОБА_1 таким, що втратив право користування житловим приміщенням, квартирою АДРЕСА_1 .
Представник позивача Управління житлово-комунального господарства Краматорської міської ради Літвіненко А.П. надав заяву про розгляд справи без участі сторони позивача, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, не заперечував щодо винесення заочного рішення.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином у встановленому законом порядку, що підтверджується повернутими поштовими відправленнями за закінченням терміну зберігання, відзив на позовну заяву відповідач не подав, а тому зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 223, 280 ЦПК України.
Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном за власним розсудом. Відповідно до ст. 391 ЦК України власник має право вимагати усунення перешкод у здійсненні права користування і розпорядження своїм майном.
Встановлено, що згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності Краматорській міській раді на праві комунальної власності належить квартира АДРЕСА_1 . (а.с. 5)
Згідно Довідки від 10 січня 2018 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 . ОСОБА_1 зі слів сусідів за даною адресою не проживає та має борги по сплаті житлово-комунальних послуг. (а.с. 8)
Зі змісту Довідки №2876 про реєстрацію місця проживання особи від 26 січня 2024 року ОСОБА_1 з 13 жовтня 1998 року по дату видачі довідки зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 , що також підтверджується довідкою №2877 про зареєстрованих осіб. (а.с. 9 10)
Згідно Довідки №2878 щодо реєстрації місця проживання на день смерті від 26 січня 2024 року, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на день смерті була зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 . На день її смерті за вказаною адресою був зареєстрований ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . (а.с. 11)
Зі змісту ату обстеження житлового приміщення від 16 квітня 2021 року за вих. №01-25/38 Комітету мікрорайону №3 Краматорської міської ради було проведено обстеження житлового приміщення за адресою АДРЕСА_2 та встановлено, що за даною адресою ніхто не мешкає, металеві двері були заварені, вікна та балкон в занедбаному стані, сусіди підтвердили, що протягом 5 років в квартирі ніхто не мешкає.(а.с. 12 - 15)
Згідно відповіді Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 07 лютого 2024 року №7872/4238-8-24/15.3 за результатами розгляду запиту від 23 січня 2024 року № 47/01-03/132 щодо надання інформації про наявність актового запису про смерть ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено, що за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян актових записів цивільного стану, складених органами державної реєстрації актів цивільного стану Донецького регіону, не виявлено. Перевірку наявності актових записів про смерть проведено з 01 січня 2017 року по теперішній час.
У відповідності до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Згідно ч. 1 ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Постановою Верховного Суду України від 16 січня 2012 року встановлено, що у разі будь-яких обмежень у здійсненні права користування та розпорядження своїм майном, власник має право вимагати усунення відповідних перешкод, зокрема, шляхом зняття особи з реєстрації місця проживання, пред`явивши разом з тим одну із таких вимог: 1) про позбавлення права власності на житлове приміщення; 2) про позбавлення права користування житловим приміщенням; 3) про визнання особи безвісно відсутньою; 4) про оголошення фізичної особи померлою.
Разом з цим, згідно з положеннями статті 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Зазначена норма матеріального права визначає право власника, у тому числі житлового приміщення або будинку, вимагати будь яких усунень свого порушеного права від будь яких осіб будь яким шляхом, який власник вважає прийнятним. Визначальним для захисту права на підставі цієї норми права є наявність у позивача права власності та встановлення судом наявності перешкод у користуванні власником своєю власністю. При цьому не має значення ким саме спричинено порушене право та з яких підстав.
Відповідно до п.п.2 п. 26 Правил реєстрації місця проживання зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі заяви особи або її законного представника; судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою, свідоцтва про смерть. Тобто, для зняття з реєстрації місця проживання достатньо рішення суду про позбавлення права користування житловим приміщенням.
Статтею 405 ЦК України регулюється право членів сім`ї власника житла на користування цим житлом. Член сім`ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім`ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом (частина друга статті 405 ЦК України).
Таким чином, судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 не проживає в квартирі без поважної причини близько п`яти років, у позивача виникли перешкоди в користуванні своїм майном, а тому суд вважає за необхідне позовні вимоги Управління житлово-комунального господарства Краматорської міської ради задовольнити та визнати ОСОБА_1 таким, що втратив право користування квартирою АДРЕСА_1 .
У відповідності до ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись ст. 15, 16, 317, 319, 391, 405 ЦК України, ст. 41 Конституції України, ст. ст. 12, 13, 76, 130, 141, 223, 263-266, 280-282 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , таким, що втратив право користування житловим приміщенням: квартирою АДРЕСА_1 .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління житлово -комунального господарства Краматорської міської ради витрати пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 3028 грн. 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте Дніпропетровським районним судом Дніпропетровської області за письмовою заявою відповідача про перегляд заочного рішення, яка може бути подана до суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Озерянська Ж.М.
Суд | Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123919672 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням |
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Озерянська Ж. М.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Озерянська Ж. М.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Озерянська Ж. М.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Озерянська Ж. М.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Озерянська Ж. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні