ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.12.2024м. ДніпроСправа № 904/537/24
За позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "УКРЕНЕРГО"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК ВИСОКОВОЛЬТНІ МЕРЕЖІ"
про стягнення боргу
Суддя Юзіков С.Г.
При секретарі судових засідань: Морозі А.О.
Представники
Позивача - Тищенко А.І.
Відповідача - Дем`яненко О.І.
СУТЬ СПОРУ:
Позивач, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 06.08.2024, просить стягнути з Відповідача, 7 906 964,17 грн. - боргу за послуги з передачі електричної енергії, 249 006,64 грн. - 3 % річних, 440 009,86 грн. - індексу інфляції та 98 766,46 грн. - судових витрат.
29.04.2024 від представника КП "Компанія "Вода Донбасу", надійшла заява про вступ у справу в якості третьої особи.
09.05.2024 від представника Позивача надійшли заперечення на клопотання КП "КОМПАНІЯ "ВОДА ДОНБАСУ" про вступ у справу в якості третьої особи.
13.05.2024 від представника Відповідача надійшло клопотання про залучення третьої особи, мотивуючи тим, що КП "Компанія "Вода Донбасу" зможе дати пояснення, які будуть мати значення для прийняття рішення в даній справі, зокрема щодо того, в якості кого КП "Компанія "Вода Донбасу" є учасником ринку електричної енергії, щодо взаємовідносин між КП "Компанія "Вода Донбасу" та ПрАТ "НЕК Укренерго" та виставлення ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" актів приймання-передачі послуг із об`ємами КПВД.
У відзиві на позов Відповідач позов заперечує посилаючись на те, що Позивач не взяв до уваги акти коригування додаткових об`ємів, нарахованих за актами коригування. Відповідач сплатив заборгованість у розмірі 917 930,30 грн., що не було враховано позивачем при подачі позовної заяви. Позивачем самовільно змінені дані на платформі MMS та покладені об`єми спожитої електричної енергії КП "Вода Донбасу" на Відповідача. Технологічні витрати електричної енергії на її передачу для Позивача транзитним ЛЕП-110кВ Товариства, ТВЕ мають бути віднесені на баланс Позивача.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 05.06.2024 відмовлено в задоволення клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровські енергетичні послуги" про залучення третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача.
Відповідач у запереченнях на заяву про збільшення позовних вимог зазначає, що за період з квітня по грудень 2023р. заборгованість за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0535-03041 від 03.06.2019 року повністю погашена, також наявна переплата у розмірі 910 165,55 грн. Детальний розрахунок наведено в контррозрахунку позовних вимог із врахуванням заяви про збільшення позовних вимог. Сума позовних вимог, з урахуванням заяви про їх збільшення, в розмірі 7 454 237,94 грн. складається лише з вартості об`ємів КПВД та транзитних втрат, з якими Відповідач не погоджується. Про причини такого непогодження було зазначено раніше у відзиві на позовну заяву, оскільки дані послуги не були отримані ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі".
Позивач у письмових поясненнях на заперечення Відповідача щодо Заяви про збільшення позовних вимог вказав, що Позивачем подано заяву про збільшення позовних вимог в межах невиконання цього ж договору, вимоги заявлені до стягнення обґрунтовані одним і тим же нормативно-правовим складом, заяву подано під час підготовчого засідання, проведено донарахування судового збору та копію заяви з додатками направлено Відповідачу. Позивач вважає, що зазначена заява відповідає вимогам ГПК України та відсутні підстави для її залишення без розгляду. При розрахунку Позивач врахував усі оплати, проведені Відповідачем.
Відповідач у додаткових поясненнях заперечує існування боргу, вказуючи на переплату в 1 324 265,26 грн., яка зарахована в рахунок майбутніх платежів. КП "Компанія Вода Донбасу" є ключовим учасником даного спору. КП "Вода Донбасу" - стратегічно важливе підприємство, яке постачає воду у Донецькій області. Через неспроможність КП "Компанія Вода Донбасу" вчасно оплачувати послуги ПАТ "НАК "Укренерго" самостійно прийняло рішення видалити КП "Компанія Вода Донбасу" з системи обліку комерційного споживання на платформі MMS, перевести обслуговування споживача до постачальника останньої надії (ДПЗД "Укрінтеренерго"). Це рішення призвело до перерозподілу обсягів споживання електроенергії, зокрема: обсяги споживання КП "Компанія Вода Донбасу" були частково віднесені до технологічних втрат ОСР (ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі"). Відповідач вважає, що Позивач діяв неправомірно, односторонньо втручаючись у роботу системи MMS та змінюючи дані обліку без погодження. Позивач перевищив свої повноваження, адже порядок зміни постачальника регламентується виключно Правилами роздрібного ринку електроенергії, а не Кодексом комерційного обліку. Обсяги споживання КП "Компанія Вода Донбасу", віднесені до втрат Відповідача, не є технологічними втратами. Це обсяги споживання кінцевого споживача, які повинні враховуватися окремо. Таким чином включення цих обсягів до втрат ОСР призвело до штучного створення заборгованості "ДТЕК Високовольтні мережі". Таким чином, всі обсяги, пов`язані зі споживанням КП "Компанія Вода Донбасу", мають враховуватися виключно на точках обліку самого споживача, а не розподілятися між іншими учасниками ринку.
Позивач у письмових поясненнях на додаткові заперечення на Заяву про збільшення позовних вимог зазначив, що Відповідач протягом 2022 року майже не здійснював розрахунки за надані по Договору послуги, у зв`язку з чим на початок 2023 обліковувалася заборгованість за минулий рік. Крім того, в долучених Відповідачем виписках відсутня повна сплата за вересень-грудень 2023. Решта заборгованості, що виникла пізніше на підставі актів коригувань до актів приймання-передачі послуг за лютий-серпень 2023 також не сплачена Відповідачем. Всі розрахунки між учасниками ринку електроенергії, включаючи ПрАТ "НЕК "Укренерго" та ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі", здійснюються виключно на основі даних, внесених до системи управління ринком, відповідно до норм Правил ринку електроенергії. Сертифіковані дані комерційного обліку, які надаються Адміністратором комерційного обліку (АКО), є офіційними і використовуються для формування актів приймання-передачі послуг та актів коригування. Ці дані включають інформацію про фактичні обсяги переданої електроенергії, яка підтверджується відповідними електронними підписами уповноважених осіб. Позивач наголошує, що дані, отримані з інших джерел, не можуть бути використані для розрахунків. Акти, виставлені на основі таких сертифікованих даних, є обґрунтованими, а будь-які заперечення Відповідача стосовно обсягів електроенергії не відповідають фактичному стану речей. Відповідно до Договору, Відповідач має право оскаржити акти приймання-передачі або акти коригування послуг у разі наявності розбіжностей. Для цього передбачено строк у 5 робочих днів з моменту отримання акту. Однак, Відповідач не оскаржив акти коригування у встановлений строк, а направлені Відповідачем власні версії актів коригування подані із запізненням. Через це вважається, що всі виставлені акти прийняті без зауважень, а відповідні суми підлягають сплаті. Сторони не укладали протокол розбіжностей щодо пунктів договору, які визначають процедуру коригування даних, а тому умови договору є обов`язковими для виконання. Технологічні втрати електроенергії (втрати в електромережах, пов`язані з передачею та розподілом електроенергії) повністю враховані у тарифах, встановлених для Відповідача, як оператора системи розподілу. Відповідно до нормативних документів, таких як Кодекс комерційного обліку електроенергії та Правила ринку, технологічні втрати розподіляються між власниками мереж і операторами систем пропорційно до обсягів споживання та передачі електроенергії. Оскільки ці втрати вже включені до тарифів, якими керується ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі", їх не потрібно додатково враховувати у розрахунках між сторонами. Позивач наполягає, що нарахування за послуги передачі електроенергії здійснювалися виключно за фактичними даними споживання і без урахування технологічних втрат. Таким чином, твердження Відповідача про некоректність нарахувань або необхідність врахування втрат електроенергії не відповідають умовам договору та чинному законодавству.
Відповідач подавав клопотання про зупинення провадження у справі до розгляду справи № 910/6820/24 за позовом КП "Компанія "Вода Донбасу" до ПАТ "НЕК "Укренерго" про визнання незаконними дій щодо виключення позивача з платформи MMS та закриття участі в роботі ринку електроенергії та повернення позивачу можливості доступу до платформи MMS з дат порушення права, а саме 13.03.2023 тощо.
Ухвалою від 15.10.2024 відмовлено в задоволенні наведеного клопотання.
За клопотанням Позивача судові засідання проводилися в режимі відеоконференції.
У судовому засіданні досліджено надані сторонами докази.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
03.06.2019 Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго", правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" (Позивач, оператор системи передач, ОСП) з Товариством з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі" (Відповідач, користувач) уклали договір про надання послуг з передачі електричної енергії № 0535-02041 (далі Договір), за п.1.1 якого (в редакції Додаткової угоди від 17.09.2021) Оператор системи передачі (ОСП) зобов`язується надавати послугу з передачі електричної енергії (далі - послуга) відповідно до умов цього договору, а Користувач зобов`язується здійснювати оплату за послугу відповідно до умов договору.
Згідно з п. 1.2 Договору (в редакції Додаткової угоди від 17.09.2021) сторони здійснюють свою діяльність відповідно до чинного законодавства України, Правил ринку, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу, Кодексу комерційного обліку, ліцензій, відповідно до яких сторони здійснюють господарську діяльність, інших нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії України.
Планова та/або фактична вартість послуги визначається на підставі діючого на момент надання послуги тарифу на послуги з передачі електричної енергії або ставки плати за послуги з передачі електричної енергії до/з країн периметру та планового та/або фактичного обсягу послуги в розрахунковому періоді. На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України. Тариф на послуги з передачі електричної енергії затверджується Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (регулятором) та оприлюднюється ОСП на офіційному веб-сайті (п.3.1 Договору (в редакції Додаткової угоди від 17.09.2021).
Відповідач (електропостачальник) зобов`язаний подавати ОСП планові обсяги передачі електричної енергії до 25 числа місяця, що передує розрахунковому місяцю. (пункт 4.2 договору).
Таким чином, використання планових обсягів, їх погодження з ОСП є обов`язком користувача за договором про надання послуг.
У свою чергу фактичний обсяг послуги визначається відповідно до розділу ХІ Кодексу системи передачі. (пункт 4.1 договору в редакції додаткової угоди).
Відповідно до п. 5.1 Договору (в редакції Додаткової угоди від 17.09.2021) розрахунковим періодом за цим договором є 1 календарний місяць.
Пунктом 5.2 Договору (в редакції Додаткової угоди від 17.09.2021) передбачено, що користувач здійснює поетапну попередню оплату планової вартості послуги ОСП таким чином:
1 платіж до 17:00 другого банківського дня розрахункового місяця у розмірі не менше 1/5 від планової вартості послуги, визначеної згідно з розділом 3 цього Договору. Подальша оплата може здійснюватися щоденно або шляхом сплати 1/5 від планової вартості послуг, яка визначена згідно з розділом 3, у кожен з наступних періодів:
2 платіж до 10 числа розрахункового місяця;
3 платіж до 15 числа розрахункового місяця;
4 платіж до 20 числа розрахункового місяця;
5 платіж до 25 числа розрахункового місяця.
Згідно з п. 5.5 Договору (в редакції Додаткової угоди від 17.09.2021) користувач здійснює розрахунок з ОСП за фактичний обсяг послуги протягом 3 банківських днів з дати та на підставі отриманого акта приймання-передачі Послуги, який ОСП надає користувачу протягом 11 календарних днів місяця, наступного за розрахунковим. Оплата здійснюється на підставі рахунків, наданих (ОСП) або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою "Системи управління ринком" (далі СУР), або з використанням електронного підпису тієї особи, яка уповноважена на підписання документів в електронному вигляді. Вартість наданої послуги за розрахунковий період визначається до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі даних, що надаються Адміністратором комерційного обліку (далі АКО). Коригування обсягів та вартості наданої послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за уточненими даними комерційного обліку, що надаються АКО протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в СУР, що здійснюється згідно з Правилами ринку. Акт коригування наданої послуги у відповідному розрахунковому періоді ОСП направляє Користувачу. Користувач здійснює підписання акта коригування наданої Послуги відповідного розрахункового періоду протягом 3 календарних днів та повертає один примірник підписаного акта ОСП. Оплату вартості послуги, що виникла в результаті коригування обсягів та вартості послуг, користувач здійснює протягом 3 банківських днів з дня отримання акта.
Відповідно до п. 5.6 Договору (в редакції Додаткової угоди від 17.09.2021) у разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий місяць актом приймання-передачі послуги Користувач має право оскаржити зазначену в акті приймання-передачі послуги вартість послуги шляхом направлення ОСП повідомлення протягом 5 робочих днів з дня отримання акту. Процедура оскарження не звільняє користувача від платіжного зобов`язання у встановлений договором термін. Якщо користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дня отримання акту приймання-передачі послуги, то вважається, що цей акт прийнято без розбіжностей.
Пунктом 6.1 Договору визначено, що розрахунковим періодом за договором є один календарний місяць.
За даними Позивача на виконання умов Договору в 2023 році ПАТ "НЕК "Укренерго" надавало ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" послуги з передачі електричної енергії, що підтверджується актами надання послуг та актами коригування до актів надання послуг:
- актом приймання-передачі Послуг від 30.09.2023 за вересень зафіксовано обсяг передачі 2043,781 МВт*год. на загальну суму 1 189 725,79 грн. Актом коригування від 30.01.2024 до Акту приймання-передачі Послуг від 30.03.2023 ОСП скориговано надані послуг;
- актом приймання-передачі Послуг від 31.10.2023 ОСП за жовтень 2023 зафіксовано обсяг передачі 1574,330 МВт*год. на загальну вартість 916 448,98 грн.;
- актом приймання-передачі Послуг від 30.11.2023 ОСП зафіксовано обсяг передачі 1835,718 МВт*год. на загальну вартість 1 068 608,16 грн.;
- актом приймання-передачі Послуг від 31.12.2023 ОСП за грудень 2023 зафіксовано обсяг передачі 1 907,366 МВт*год. на загальну вартість 1 110 315,90 грн.;
- актом коригування від 17.07.2023 до Акту приймання-передачі Послуг за вересень 2023 скориговано обсяг за квітень 2023. Даним Актом скориговані дані 204 207,47 грн.;
- актом коригування від 20.10.2023 до Акту приймання-передачі Послуг за червень 2023 проведено коригування обсягів за червень 2023. Даним Актом донараховано 247 302,02 грн.;
- актом коригування від 17.11.2023 до Акту приймання-передачі Послуг за Липень 2023 скориговано обсяг за липень 2023. Даним Актом донараховано 269 002,89 грн.;
- актом коригування від 27.12.2023 до Акту приймання-передачі Послуг за серпень 2023 скориговано обсяг за серпень 2023. Даним Актом донараховано 327 554,27 грн.;
- актом коригування від 30.01.2024 до Акту приймання-передачі Послуг за вересень 2023 скориговано обсяг за серпень 2023. Даним Актом донараховано 277 711,42 грн.;
- актом коригування № ПРА_К-0003432 від 03.05.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 30 квітня 2023р. (з урахуванням акту коригування від 17 липня 2023р.). Даним Актом донараховано 351 087,61 грн.;
- актом коригування від 18.08.2023 до Акту приймання-передачі Послуг за вересень 2023 скориговано обсяг за травень 2023. Даним Актом донараховано 246 597,26 грн.;
- актом коригування № ПРА_К-0001732 від 13.03.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 31.10.2023р. Даним Актом донараховано 482 193,28 грн.;
- актом коригування № ПРА_К-0001732 від 13.03.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 31.10.2023р. Даним Актом донараховано 482 193,28 грн.;
- актом коригування № ПРА_К-0002293 від 21.03.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 30.11.2023р. Даним Актом донараховано 578 180,22 грн.;
- актом коригування № ПРА_К-0002293 від 21.03.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 30.11.2023р. Даним Актом донараховано 578 180,22 грн.;
- актом коригування № ПРА_К-0002896 від 28.03.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 31.12.2023р. Даним Актом донараховано 343 027,01 грн.;
- актом коригування № ПРА_К-0002896 від 28.03.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 31.12.2023р. Даним Актом донараховано 343 027,01 грн.;
- актом коригування № ПРА_К-0003508 від 07.05.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 31 травня 2023р. (з урахуванням акту коригування від 18 серпня 2023р.). Даним Актом донараховано 330 597,73 грн.;
- актом коригування від 20.10.2023 до Акту приймання-передачі Послуги від 30.06.2023р. Даним Актом донараховано 247 302,02 грн.;
- актом коригування № ПРА_К-0003576 від 08.05.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 30.06.2023р. (з урахуванням акту коригування від 20.10.2023р.). Даним Актом скориговано дані 333,54 грн.;
- актом коригування № ПРА_К-0003631 від 13.05.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 03.06.2023р. (з урахуванням акту коригування від 17.11.2023р.). Даним Актом скориговано дані 256,14 грн.;
- актом коригування № ПРА_К-0003693 від 22.05.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 03.06.2023р. (з урахуванням акту коригування від 17.11.2023р.). Даним Актом скориговано дані 192,10 грн.;
- актом коригування № ПРА_К-00035740 від 24.05.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 30.09.2023р. (з урахуванням акту коригування від 20.10.2023р.). Даним Актом скориговано дані 241,01 грн.;
- актом коригування № ПРА_К-0003693 від 22.05.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 31.08.2023р. (з урахуванням акту коригування від 27.12.2023р.). Даним Актом скориговані дані 192,10 грн.;
- актом коригування № ПРА_К-0003740 від 24.05.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 30.09.2023р. (з урахуванням акту коригування від 30.01.2024р.). Даним Актом скориговані дані 241,01 грн.;
- актом коригування № ПРА_К-0003432 від 03.05.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 30.04.2023р. (з урахуванням акту коригування від 17.07.2023р.). Даним Актом донараховано 351 087,61 грн.;
- актом коригування № ПРА_К-0003631 від 13.05.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 31.07.2023р. (з урахуванням акту коригування від 17.11.2023р.). Даним Актом скориговані дані 256,14 грн.;
- актом коригування від 17.07.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 30.04.2023р. Даним Актом скориговані дані 1 177 095,85 грн.;
- актом коригування № ПРА_К-0003576 від 08.05.20243 до Акту приймання-передачі Послуги від 30.06.2023р. (з урахуванням акту коригування від 20.10.2023р.). Даним Актом скориговані дані 333,54 грн.;
- актом коригування № ПРА_К-0003508 від 07.05.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 31.05.2023р. (з урахуванням акту коригування від 18.08.2023р.). Даним Актом донараховано 330 597,73 грн.;
- актом коригування від 20.10.2023 до Акту приймання-передачі Послуги від 30.06.2023р. Даним Актом донараховано 247 302,02 грн.;
- актом коригування від 18.08.2023 до Акту приймання-передачі Послуги від 31.05.2023р. Даним Актом донараховано 246 597,26 грн.;
- акт коригування № ПРАК-0004390 від 05.06.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 31.10.2023р. (з урахуванням акту коригування від 13.03.2023р.) Даним актом скориговано дані 370,33 грн.;
- акт коригування № ПРАК-0005125 від 20.06.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 28 лютого 2023р. (з урахуванням акту коригування від 19 травня 2023р.) Даним актом донараховано 12 971,81 грн.;
- акт коригування № ПРАК-0005779 від 02.07.2024 до Акту приймання-передачі Послуги від 31 березня 2023р. (з урахуванням акту коригування від 16 червня 2023р.) Даним актом донараховано 404 303,66 грн.
Акти приймання-передачі наданих послуг та акти коригування направлялися Відповідачеві електронною поштою через систему електронного документообігу АСКОД (скріншоти додані до матеріалів справи).
За даними Позивача, Відповідач, в порушення умов договору, за надані послуги розрахувався не в повному обсязі, внаслідок чого у нього перед Позивачем утворився борг у розмірі 7 906 964,17 грн., що і стало причиною звернення до суду.
У зв`язку з порушенням Відповідачем своїх зобов`язань в частині повної оплати за послуги, Позивач нарахував та заявив до стягнення 3% річних у розмірі 249 006,64 грн. та інфляційні втрати в розмірі 440 009,86 грн.
Наведені обставини стали причиною звернення Позивачем з позовом та є предметом спору в даній справі.
Предметом доказування у даній справі є факт наявності боргу, настання строку виконання Договірних зобов`язань, обґрунтованість стягуваних сум.
Відносини, що виникли між сторонами у справі на підставі Договору, є господарськими зобов`язаннями, тому, згідно зі ст. 4, 173-175 і ч. 1 ст. 193 ГК України, до цих відносин мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (ч. 1 ст. 509 ЦК України).
Частинами 1-3 ст. 626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Договір є одностороннім, якщо одна сторона бере на себе обов`язок перед другою стороною вчинити певні дії або утриматися від них, а друга сторона наділяється лише правом вимоги, без виникнення зустрічного обов`язку щодо першої сторони.
Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.
Укладений правочин за своїм змістом та правовою природою є договором про надання послуг, який підпадає під правове регулювання норм глави 61 розділу ІІІ Книги п`ятої Цивільного кодексу України.
Частиною 1 ст. 901 ЦК України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 903 ЦК України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Статтею 193 ГК України визначено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його не виконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов`язання. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 599 ЦК України встановлено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
ПАТ "Національна енергетична компанія "Укренерго" виконує функції оператора системи передачі - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (п. 55 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії").
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з передачі.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 33 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи передачі має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за надані послуги з передачі.
Відповідно до ст. 74, 77 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно зі ст. 78, 79 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно зі ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідач позов заперечує з викладених у відзиві підстав.
На підтвердження позовних вимог Позивач надав копії: Договору, актів, рахунків-фактури, платіжних інструкцій, акти коригування, акти коригування до актів коригування та інші докази та документи. Відповідач, заперечуючи позов, надав докази та документи на спростування позиції Позивача.
Перевіривши надані сторонами докази, суд приймає позицію Позивача та не погоджується з Відповідачем.
Так, 03.06.2019 Сторонами укладено договір про надання послуг з передачі електричної енергії № 0535-02041, за п. 1.1 якого (в редакції Додаткової угоди від 17.09.2021) Позивач зобов`язується надавати послугу з передачі електричної енергії (далі - послуга) відповідно до умов цього договору, а Відповідач зобов`язується здійснювати оплату за послугу відповідно до умов договору.
Сторони у розділі 5 Договору (в редакції додаткової угоди від 17.09.2021) погодили порядок та строки розрахунків, зокрема при розрахунку за послуги з передачі електричної енергії користувач та ОСП зобов`язані використовувати як плановий, так і фактичний обсяг послуги одночасно, які є взаємопов`язані та не замінюють один одного, тобто у користувача відсутнє право вибору - платити за плановий обсяг чи за фактичний обсяг. Користувач зобов`язаний здійснити оплату планового обсягу на умовах попередньої оплати протягом розрахункового місяця (до надання інформації про фактичний обсяг), та до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим сплатити фактичний обсяг послуг, отриманих за такий розрахунковий місяць (подібний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 19.08.2022 у справі №912/1941/21 та від 13.03.2024 у справі №904/5899/21).
Отже, як оплата планової вартості послуги, так і остаточний розрахунок за фактичний обсяг послуги по суті є одним і тим самим зобов`язанням з оплати послуги, що надається у відповідному розрахунковому періоді, розподіл такого обов`язку на окремі платежі у часі (попередня оплата, остаточний розрахунок) не створює умов для припинення існування таких частин зобов`язання.
Невиконане зобов`язання зі сплати кожного чергового планового платежу існує у часі з моменту його виникнення і не припиняється по закінченню розрахункового місця, а підлягає виконанню в межах проведення розрахунку за фактичний обсяг наданих послуг.
Оскільки договором визначений саме такий порядок розрахунків за надану послугу як оплата планових платежів та оплата за актом приймання-передачі послуги, то невиконання або неналежне виконання користувачем, як зобов`язання з оплати планового обсягу на умовах попередньої оплати, так і зобов`язання з оплати фактичного обсягу послуг, отриманих за розрахунковий місяць, є порушенням виконання грошового зобов`язання і передбачає застосування правових наслідків порушення зобов`язання та настання відповідальності за порушення грошового зобов`язання, зокрема згідно з положеннями ст. 611, 625 ЦК України.
Подібний висновок викладений у постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 19.08.2022 у справі №912/1941/21 та постановах Верховного Суду від 09.11.2022 у справі №904/5899/21 та від 24.11.2022 у справі №927/713/21, а також в постанові від 23.11.2023 у справі №925/654/22, від 13.03.2024 у справі №904/5899/21.
Враховуючи визначений сторонами у розділі 5 Договору порядок розрахунків за надані послуги, приймаючи до уваги їх прийняття Відповідачем, часткову оплату за надані послуги, строк оплати наданих у період з квітня по грудень 2023 року послуг, є таким, що настав.
При цьому, Відповідач не надав доказів оскарження частини актів коригування у встановлений строк, а направлені Відповідачем власні версії актів коригування подані з порушенням строків, встановлених п. 5.6 Договору, тому вважається, що ці акти прийнято без розбіжностей. В частині заперечень до актів Відповідач не погоджується з включенням до актів технологічних втрат електроенергії (втрати в електромережах, пов`язані з передачею та розподілом електроенергії), при цьому, останній не спростував позицію Позивача, що технологічні втрати враховані у тарифах, встановлених для Відповідача, як оператора системи розподілу, що відповідно до нормативних документів, таких як Кодекс комерційного обліку електроенергії та Правила ринку, технологічні втрати розподіляються між власниками мереж і операторами систем пропорційно до обсягів споживання та передачі електроенергії і оскільки ці втрати вже включені до тарифів, якими керується ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі", їх не потрібно додатково враховувати у розрахунках між сторонами, що було враховано Позивачем при нарахуванні за послуги передачі електроенергії.
Щодо позиції Відповідача стосовно обсягів споживання КП "Компанія Вода Донбасу", які віднесені до втрат Відповідача та не є технологічними втратами останнього, суд бере до уваги, що відповідно до пункту 1 постанови НКРЕКП від 08.08.2023 №1475, Приватне акціонерне товариство "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля", АТ "ДТЕК Донецькі Електромережі", ТОВ "ДТЕК Високовольтні Мережі" зобов`язано припинити порушення абзацу третього пункту 6.2.8. глави 6.2. розділу VI Правил роздрібного ринку шляхом передачі адміністратору комерційного обліку (тобто Позивачеві) у термін до 01 вересня 2023 року валідованих даних комерційного обліку по точкам комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01 січня 2022 року по 28 лютого 2023 року з урахуванням того, що учасник ринку КП "Компанія "Вода Донбасу" у зазначений період мав статус "Дефолтний", та не допускати такого порушення.
Пунктом 2 постанови НКРЕКП Позивача зобов`язано забезпечити сертифікацію даних комерційного обліку у термін до 01 вересня 2023 року по точках комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01 січня 2022 року по 28 лютого 2023 року, після отримання таких даних комерційного обліку в тому числі від Відповідача.
На час вирішення спору Відповідач не надав доказів виконання наведеної вимоги.
Відтак, суд доходить висновку, що Позивачем дотримано вимоги Договору в частині виконання його зобов`язань.
Враховуючи викладене, заперечення Відповідача про відсутність заборгованості за надані послуги відхиляються судом.
Перевіривши розрахунки Позивача, за допомогою "Юридична інформаційно-пошукова система "Законодавство", судом встановлено, що розрахунки індексу інфляції та 3% річних проведено правильно.
Всі нарахування проводилися окремо за кожним актом.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у розмірі: 7 906 964,17 грн. - боргу за послуги з передачі електричної енергії, 249 006,64 грн. - 3 % річних, 440 009,86 грн. - індексу інфляції.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" за подання до Господарського суду позовної заяви майнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При подачі позовної заяви Позивач за грошову вимогу 5 841 713,23 грн. сплатив судовий збір у сумі 87 625,70 грн., що підтверджується платіжною інструкцією № В-326 від 07.02.2024.
В подальшому Позивач подав заяву про збільшення позовних вимог і на момент прийняття рішення сума позовних вимог становить 8 595 980,67 грн. Відтак, судовий збір, з урахуванням коефіцієнту 0,8 (позов подано в системі "Електронний суд"), складає 103 151,77 грн.
Відповідно до ст. 163 ГПК України та за усталеною судовою практикою суд, встановивши недоплату судового збору за подання позовної заяви, має право за результатом вирішення спору стягнути недоплачену суму судового збору в дохід Державного бюджету України (див. постанову КГС ВС від 20.02.2020 у справі №914/185/18).
За таких обставин недоплачений Позивачем судовий збір у сумі 15 526,07 грн. підлягає стягненню з Позивача в дохід Державного бюджету України.
Згідно зі ст. 129 ГПК України судовий збір у справі слід покласти на Відповідача.
Керуючись ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241, 247 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК ВИСОКОВОЛЬТНІ МЕРЕЖІ" (49107, Дніпропетровська область, м. Дніпро, Запорізьке шосе, 22, код 31018149) на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "УКРЕНЕРГО" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25, код 00100227) 7 906 964,17 грн. основний борг, 440 009,86 грн. індексу інфляції, 249 006,64 грн. 3 % річних, 103 151,77 грн. судового збору.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "УКРЕНЕРГО" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25, код 00100227) в дохід Державного бюджету України (отримувач коштів - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) 15 526,07 грн. судового збору.
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду у строк, передбачений ст.256 ГПК України.
Повний текст рішення складено 20.12.2024.
Суддя С.Г. Юзіков
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123919902 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні