ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
18.12.2024Справа № 910/14245/24
Господарський суд міста Києва у складі судді Нечая О.В., за участю секретаря судового засідання Будніка П.О., розглянувши у судовому засіданні матеріали справи №910/14245/24
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Фокусія
до 1) Акціонерного товариства Укрпошта
2) Товариства з обмеженою відповідальністю Європейська
про стягнення 2 175 500,00 грн
Представники учасників справи: відповідно до протоколу судового засідання
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Фокусія (далі позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Акціонерного товариства Укрпошта (далі відповідач-1) та Товариства з обмеженою відповідальністю Європейська (далі відповідач-2) про стягнення в солідарному порядку 2 175 500,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ Європейська своїми неправомірними діями щодо самоусунення від підписання Протоколу електронного аукціону від 19.01.2022 завдало матеріальної шкоди позивачу, внаслідок перерахування гарантійного внеску в розмірі 2 175 500,00 грн на рахунок АТ Укрпошта.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.11.2024 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 910/14245/24, постановлено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 18.12.2024.
18.12.2024 представником позивача сформовано в системі Електронний суд заяву про зміну позову, яку 18.12.2024 зареєстровано в автоматизованій системі Діловодство спеціалізованого суду.
18.12.2024 представником позивача сформовано в системі Електронний суд клопотання про залишення заяви без розгляду, яку 18.12.2024 зареєстровано в автоматизованій системі Діловодство спеціалізованого суду.
У підготовче засідання 18.12.2024 з`явились представники сторін.
У підготовчому засіданні 18.12.2024 суд, розглянувши вказані заяву та клопотання позивача, дійшов висновку про наступне.
Відповідно до частини третьої статті 46 Господарського процесуального кодексу України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви.
Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення.
Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Слід зазначити, що правові підстави позову - це викладена у позовній заяві нормативно-правова кваліфікація обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Отже зміна предмета позову означає зміну матеріальної вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача. Одночасна зміна і предмета і підстав позову не допускається, оскільки у разі одночасної зміни предмета та підстав позову фактично виникає нова матеріально-правова вимога позивача, яка обґрунтовується іншими обставинами, що за своєю суттю є новим позовом.
При цьому, не вважаються зміною підстав позову доповнення його новими обставинами при збереженні в ньому первісних обставин та зміна посилання на норми матеріального чи процесуального права.
З огляду на вищенаведене, оскільки позивачем змінено предмет позову шляхом виключення вимоги до відповідача-1, при збереженні при цьому підстав позову, заява позивача про зміну предмета позову відповідає вимогам процесуального закону і підлягає прийняттю до розгляду.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 226 Господарського процесуального кодексу України суд залишає позов без розгляду, якщо позивач до початку розгляду справи по суті подав заяву про залишення позову без розгляду.
За змістом вказаної норми процесуального закону право позивача на подання заяви про залишення позову без розгляду може бути реалізоване лише до початку розгляду справи по суті та є абсолютним, тобто не залежить від мотивів заяви позивача чи волі інших учасників справи.
Зважаючи на те, що вищевказане клопотання підписане представником позивача - адвокатом Панченком О.В., повноваження якого як представника позивача підтверджуються наявним у матеріалах справи ордером АА №1508748, а також враховуючи ту обставину, що позивач, як учасник справи, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд, суд дійшов висновку про необхідність задоволення клопотання позивача та залишення позову без розгляду в частині вимог до Акціонерного товариства Укрпошта.
Крім того, як встановлено судом, після зміни предмета позову не залишилось вимог до Акціонерного товариства "Укрпошта".
Відповідно до частин 2, 4 статті 48 Господарського процесуального кодексу України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання, за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі. Про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала. За клопотанням нового відповідача або залученого співвідповідача розгляд справи починається спочатку.
За приписами частин 3, 4 статті 45 Господарського процесуального кодексу України позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.
Отже позов - це вимога позивача до відповідача, спрямована через суд, про захист порушеного або оспорюваного суб`єктивного права та охоронюваного законом інтересу, яке здійснюється у визначеній законом процесуальній формі.
Захисту в судовому порядку підлягають порушене право й охоронювані законом інтереси саме від відповідача (аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.06.2019 у справі № 910/17792/17).
Належним відповідачем є така особа, за рахунок якої можливо задовольнити позовні вимоги, тоді як неналежний відповідач - це особа, притягнута позивачем як відповідач, стосовно якої встановлено, що вона не повинна відповідати за пред`явленим позовом за наявності даних про те, що обов`язок виконати вимоги позивача лежить на іншій особі - належному відповідачеві. Звідси належним суб`єктним складом відповідачів є склад відповідачів, які дійсно є суб`єктами порушеного, оспорюваного чи не визнаного матеріального правовідношення (постанова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.03.2020 у справі № 14/325«б»).
З урахуванням прийняття до розгляду заяви позивача про зміну предмета позову та клопотання про залишення позову без розгляду в частині позовних вимог до відповідача-1, а також беручи до уваги те, що позов не містить вимог до останнього, суд вважає за необхідне виключити Акціонерне товариство "Укрпошта" зі складу учасників справи.
Відповідно до ч. 5 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України суд може оголосити перерву у підготовчому засіданні у разі необхідності.
При цьому, згідно з частиною 3 статті 177 Господарського процесуального кодексу України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне за власною ініціативою продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів та оголосити перерву в підготовчому засіданні.
Керуючись статтями 46, 183, 226, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Прийняти заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Фокусія про зміну предмету позову до розгляду.
2. Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю Фокусія про залишення позовної заяви без розгляду в частині вимог до Акціонерного товариства Укрпошта задовольнити.
3. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Фокусія в частині позовних вимог до Акціонерного товариства Укрпошта про стягнення матеріальної шкоди в розмірі 2 175 500,00 грн залишити без розгляду.
4. Виключити Акціонерне товариство Укрпошта зі складу учасників справи.
5. Продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів.
6. Оголосити перерву в підготовчому засіданні. Наступне засідання відбудеться 29.01.25 о 15:45 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44-Б, зал № 12.
Повідомити учасників справи, що явка їх представників у підготовче засідання не є обов`язковою.
7. Повідомити учасників справи, що інформація по справі, що розглядається, доступна на офіційному веб - порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://court.gov.ua/fair/ та на інформаційному сайті за посиланням http://www.reyestr.court.gov.ua/.
8. Згідно з ч. 1 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України дана ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення.
9. Дана ухвала в частині залишення позову без розгляду та виключення відповідача може бути оскаржена в порядку та строк, передбачені статтями 254 - 256 Господарського процесуального кодексу України. В іншій частині ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, відповідно до приписів статті 255 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складено та підписано 20.12.2024
Суддя О.В. Нечай
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123922142 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Нечай О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні