Справа №: 279/7596/24
№ провадження: 2/279/2568/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2024 року
Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Пацко О.О., перевіривши матеріали позовної заяви позивача ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Коростенської міської ради, про встановлення факту родинних відносин, прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно,
в с т а н о в и в :
Позивач звернулася до суду з позовом про встановлення факту родинних відносин, прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч. 1 ст. 5 ЦПК України).
21.08.2024 року за №606/01-16 позивачці надана відповідь Другою Коростенською державною нотаріальною конторою Житомирської області, відповідно до якої вам було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, саме у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, що залишилась після смерті гр. ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку із відсутністю підтвердження факту родинних відносин між Вами та ОСОБА_3 , та роз`яснено процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Водночас із тим, відповідь Другої Коростенської державної нотаріальної контори Житомирської області містить інформацію про відсутність правовстановлюючих документів, які посвідчують право спадкодавця.
Натомість, згідно позовних вимог позивачка просить суд встановити факт прийняття спадщини та визнати право власності на спадкове майно, а не виконати дії, як роз`яснено Другою Коростенською державною нотаріальною конторою Житомирської області.
Статтею 293 ЦПК України передбачено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Підставою для розгляду цивільної справи в порядку окремого провадження можливого за наявності певних умов, а саме: 1) факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають безпосередньо залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичної особи без повторного звернення до суду на підставі цього рішення; 2)встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення визначено у ст.315 Цивільного процесуального кодексу України.
За нормою частини другої ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Як роз`яснено у пункті 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року за №7 «Про судову практику у справах про спадкування» справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
У той же час підстави та порядок спадкування за законом регулюються положеннями Книги Шостої «Спадкове право» Цивільного кодексу України.
Також, із заяви слідує, що сторона позивача, бажаючи прийняти спадщину після померлої ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася до Другої Коростенськоїдержавної нотаріальноїконтори Житомирськоїобластіз приводу оформлення права на спадщину за законом, однак нотаріусом було роз`яснено, що не підтверджується факт родинних відносин між позивачкою та ОСОБА_3 а також відсутні правовстановлюючі документи.
Відповідно до роз`яснень, наданих Пленумом Верховного Суду України в п. 23 Постанови № 7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Звертаючись до Коростенського міськрайонного суду Житомирської області із заявою про встановлення юридичного факту та визнання права власності на спадкове майно, позивач об`єднує дві вимоги: про встановлення факту родинних відносин та про визнання права власності, які підлягають розгляду в порядку різних проваджень - окремого провадження та позовного провадження.
Відповідно до положень п. 2 ч. 4 ст. 185 ЦПК України, заява повертається у випадках, коли порушено правила об`єднання позовних вимог.
Керуючись ст. 185 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Коростенської міської ради, про встановлення факту родинних відносин, прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно повернути позивачу.
Роз`яснити позивачу, що відповідно до ч. 7 ст. 185 ЦПК України, повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її постановлення.
Учасник справи,якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Ольга ПАЦКО
Суд | Коростенський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123923330 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Пацко О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні