Провадження №2/359/3012/24
Справа №359/8581/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.12.2024р. м. Бориспіль
Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Чирки С.С.,
при секретарі Кулик Т.В.
за участю
представника позивача Білика Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вороньківської сільської ради Бориспільського району Київської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини
ВСТАНОВИВ:
В серпні 2024 року представник позивача адвокат Білик Г.І. звернувся до суду з вищевказаною позовною заявою, в якій він просить суд встановити позивачу додатковий строк в два місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 , є рідним сином ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Однак, позивач не зміг у встановлений шестимісячний строк звернутись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини з поважних причин, які унеможливили зробити це вчасно.
Позивач після смерті батька фактично прийняв спадщину - квартиру, що належала батьку, яку утримує та користується нею. Щодо земельного паю, позивачу було відомо, що батько за життя не отримував державного акту на землю - пай, а тому позивач вважав, що батько не отримував земельний пай. Щодо отримання батьком Сертифікату на право на земельну частку пай, позивачу про його наявність стало відомо від фермера, який орендував земельний пай у покійного батька. Після цієї інформації позивач ретельно оглянув речі у квартирі та знайшов Сертифікат. На даний час спадщина, після смерті ОСОБА_2 , про право на земельну частку (пай) відповідно до Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КВ №0071328 від 25 червня 1997 року ніким не прийнята. Тому за вказаних обставин, у зв`язку з усним роз`ясненням нотаріуса про звернення позивача до суду з позовною заявою про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, яка залишилася після смерті батька, позивач не має іншого способу захисту свого права на спадщину, як звернутися до суду.
Ухвалою судді від 16 серпня 2024 року (а.с.13) було відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання у справі.
23 жовтня 2024 року ухвалою Бориспільського міськрайонного суду, витребувано у першої бориспільської державної нотаріальної контори інформацію, чи заводилась спадкова справа після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . Закрито підготовче провадження та призначено цивільну справу до судового розгляду по суті.
В судовому засідання представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився. Подав заяву у якій просив проводити розгляд справи без їх участі.
Заслухавши думку представника позивача, дослідивши письмові матеріали справи суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 . Ця обставина підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , від 12 січня 2005 року (а.с.5).
ОСОБА_1 є рідним сином померлого ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 13 жовтня 1972 року (а.с.8).
Відповідно до довідки виданої Вороньківсько. Сільською радою від 20.02.2020 року, ОСОБА_2 проживав та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . На день смерті ОСОБА_2 в даній квартирі ніжто не був зареєстрований та не проживав (а.с.7).
Згідно витягу зі спадкового реєстру №78983266 від 01.11.2024 року, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідност. 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно дост.1269ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно п. 24постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» роз`яснено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1ст. 1269ЦК). Заява про прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини особисто.
Відповідно дост. 1272 ЦК Українивизначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогост. 1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положеньст.81 ЦПК Українидокази в їх сукупності, суд вважає, що позивач дійсно пропустив строк прийняття спадщини з поважних причин, а тому їй слід визначити додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини строком в 60 днів з дня набрання рішенням суду законної сили.
Крім того, відповідно до ч.1 ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Встановлено, що ОСОБА_1 , має обґрунтовані сподівання на набуття права власності на спадкове майно. Відмова позивачу у визначенні додаткового строку для прийняття спадщини призведе до невиправданого втручання у право ОСОБА_1 , на набуття та володіння спадковим майном. Ця обставина свідчитиме про пряме порушення ч.1 ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Суд вважає, що запобігання такого порушення є додатковою підставою для задоволення позову.
Керуючись ст.258,259,263,264,265 ЦПК України, ст. ст.1268,1272 ЦК України, суд ,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Встановити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю у 60 днів з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення судуможе бутиоскаржене шляхомподання апеляційноїскарги до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 19 грудня 2024 року.
Суддя Чирка С.С.
Суд | Бориспільський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123924117 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Чирка С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні