ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
16 грудня 2024 рокуСправа № 921/301/24УХВАЛА
Господарський суд Тернопільської області у складі судді Руденка О.В.
розглянувши клопотання №462 від 31.10.2024 Незалежного інституту судових експертиз про погодження особи судового експерта і спеціаліста у справі №921/301/24
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Натура"
до відповідача Акціонерного товариства "Тернопільобленерго"
про визнання недійсним та скасування рішення комісії по розгляду акта про порушення №008999 від 16.01.2024, що оформлене протоколом №4 від 07.03.2024
за участі представника відповідача: Балда-Денисюк - довіреність
ВСТАНОВИВ:
На розгляді Господарського суду Тернопільської області заходиться справа за позовом ТОВ "Натура" до АТ "Тернопільобленерго" про визнання недійсним та скасування рішення.
Ухвалою суду від 11.09.2024 у справі призначено судову електротехнічну експертизу, її проведення доручено Незалежному інституту судових експертиз.
На адресу суду від ТОВ "Незалежний Інститут Судових Експертиз" надійшло клопотання (вх.№8360) від 31.10.2024, в якому експертна установа просить погодити особу експерта та залучення до дослідження вузькопрофільного фахівця.
Для розгляду даного клопотання судом поновлено провадження у справі та призначено судове засідання.
Представник відповідача у судове засідання 16.12.2024 прибула. Щодо поданого клопотання експерта про залучення судового експерта та вузькопрофільного фахівця для проведення судової експертизи не заперечила, надала свої додаткові пояснення. Натомість позивач в судове засідання не з`явився, хоча про час, дату та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином.
Розглянувши клопотання ТОВ "Незалежний Інститут Судових Експертиз", суд дійшов таких висновків.
Згідно ст.7 Закону України "Про судову експертизу" судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, їх територіальні філії, експертні установи комунальної форми власності, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом.
Статтею 7-1 Закону України "Про судову експертизу" встановлено, що підставою проведення судової експертизи є відповідне судове рішення.
За приписами ст. 10 Закону України "Про судову експертизу" судовими експертами можуть бути особи, які мають необхідні знання для надання висновку з досліджуваних питань. Судовими експертами державних спеціалізованих установ можуть бути фахівці, які мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста, пройшли відповідну підготовку та отримали кваліфікацію судового експерта з певної спеціальності. До проведення судових експертиз, крім тих, що проводяться виключно державними спеціалізованими установами, можуть залучатися також судові експерти, які не є працівниками цих установ, за умови, що вони мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста, пройшли відповідну підготовку в державних спеціалізованих установах Міністерства юстиції України, атестовані та отримали кваліфікацію судового експерта з певної спеціальності у порядку, передбаченому цим Законом.
У поданому клопотанні №462 від 31.10.2024 ТОВ "НІСЕ" зазначило, що з метою запобігання виникненню сумнівів щодо допустимості отриманого висновку судового експерта та уникненню підстав для відводів залученим до проведення експертизи судовим експертам, враховуючи норми статті 72 ЦПК України, де визначено, що судова експертиза має доручатись державним спеціалізованим установам, чи безпосередньо особам, які відповідають вимогам, встановленим Законом України "Про судову експертизу", просить погодити експерта ТОВ "НІСЕ", якому буде безпосередньо доручено проведення експертизи за справою №921/301/24, а саме Пампуху Геннадія Геннадійовича, що має кваліфікацію судового експерта за спеціальністю 10.18 "Дослідження технічної експлуатації електроустаткування". А також у відповідності до п. 1.2.2 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом МЮ України 08.10.1998 № 53/5 (у чинній редакції) просить погодити залучення вузькопрофільного фахівця Ковтюшенка Олега Вікторовича, який має кваліфікацію радіотехніка, електрика та допущений до роботи в електроустановках.
ТОВ "Незалежний Інститут Судових Експертиз" надано завірені копії документів на підтвердження кваліфікації Ковтюшенка О.В.
Відповідно до п. 4 розд. II Інструкції про особливості здійснення судово-експертної діяльності атестованими судовими експертами, що не працюють у державних спеціалізованих експертних установах, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 №3505/5 (з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства юстиції України від 10.06.2021 №2117/5), судовому експерту забороняється приймати до виконання проведення експертизи, якщо її проведення не доручено йому особисто.
Пунктом 1.11 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затверджено наказом Міністерства юстиції України від 08.10.98 №53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 №1950/5) (далі Інструкція №53/5) передбачено, що якщо експерт здійснює судово-експертну діяльність у складі юридичної особи, що не є державною спеціалізованою установою, організаційне, матеріально-технічне забезпечення виконання експертиз та контроль за своєчасним їх проведенням покладаються на її керівника.
Пунктом 3.7. розділу III Інструкції №53/5 встановлено, що у документі про призначення експертизи (залучення експерта) для проведення комплексної експертизи зазначаються її назва та експертна(і) установа (установи), експертам якої (яких) доручено її проведення, а в разі участі в її проведенні особи, яка не працює в експертній установі, - також прізвище, ім`я та по батькові, освіта, спеціальність, місце роботи, місце реєстрації цієї особи, інші дані. Якщо проведення комплексної експертизи доручено експертам декількох експертних установ, у документі про призначення експертизи (залучення експерта) зазначається, яка з них є провідною, тобто яка з них здійснює організацію проведення експертизи, зокрема координацію роботи експертів і зв`язок з органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта). Якщо проведення комплексної експертизи доручено співробітникам експертної установи та особі, яка не є працівником такої установи, провідною визначається експертна установа.
За змістом ч.1 та ч.2 ст. 100 ГПК України та п. 3.3 розділу ІІІ Інструкції №53/5 в ухвалі про призначення експертизи суд повинен зазначити прізвище експерта або назву експертної установи, експертам якої доручається проведення експертизи.
Також суд, зазначає, що експертний висновок має відповідати вимогам, визначеним у ст.98 ГПК України та оцінюватися з урахуванням вимог ст.104 ГПК України.
Верховним Судом у постанові №910/701/17 від 21.04.2021 зазначено, що згідно з наведеними положеннями ГПК України та Закону України "Про судову експертизу" висновок експерта у господарській справі може бути наданий державною спеціалізованою установою, судовим експертом, який не є працівником такої установи та іншим фахівцем (експертом) з відповідної галузі знань у порядку та на умовах, визначених Законом України "Про судову експертизу".
Таким чином, Верховний Суд підтвердив рівнозначність правового статусу висновків експерта, що готуються судовими експертами та тими, що готують інші фахівці з відповідних галузей знань без присвоєння відповідної кваліфікації.
Для вирішення поставлених питань та з огляду на необхідність в залученні фахівця, суд дійшов висновку, що клопотання ТОВ "Незалежний Інститут Судових Експертиз" №462 (вх.№8360 від 01.11.2024) від 31.10.2024 про залучення спеціалістів для проведення судової експертизи у справі №921/301/24 підлягає задоволенню.
Керуючись ст.69, ст.234 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1. Клопотання ТОВ "Незалежний Інститут Судових Експертиз" №462 (вх.№8360 від 01.11.2024) від 31.10.2024 про залучення спеціалістів для проведення судової експертизи у справі №921/301/24 задовольнити.
2. Погодити експерта ТОВ "НІСЕ", якому буде безпосередньо доручено проведення експертизи за справою №921/301/24, а саме Пампуху Геннадія Геннадійовича, що має кваліфікацію судового експерта за спеціальністю 10.18 "Дослідження технічної експлуатації електроустаткування" та надати згоду на залучення вузькопрофільного фахівця ОСОБА_1 , який має кваліфікацію радіотехніка, електрика та допущений до роботи в електроустановках для проведення судової експертизи у даній справі.
3. Для виконання сторонами пункту резолютивної частини ухвали суду від 11 вересня 2024 року про призначення експертизи, зобов`язати ТОВ "Незалежний Інститут Судових Експертиз" направити позивачу оригінал рахунку - фактури №3110241 від 31.10.2024 та відповідачу № 3110242 від 31.10.2024 на оплату експертних послуг.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.
СуддяО.В. Руденко
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123926947 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо оскарження актів (рішень) суб'єктів господарювання та їхніх органів, посадових та службових осіб у сфері організації та здійснення господарської діяльності |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Руденко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні