ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"20" грудня 2024 р. Справа № 924/951/24
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Виноградової В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін матеріали справи
за позовом Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі філії "Дельта -лоцман"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Стандард Ел Пі Джи"
про стягнення 23540,46 грн
встановив: Державне підприємство "Адміністрація морських портів України" в особі філії "Дельта-лоцман" звернулось до Господарського суду Хмельницької області про стягнення з ТОВ "Стандард Ел Пі Джи" 23540,46 грн пені .
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконання зобов`язань за договором №22-В-АМПУ-23 щодо своєчасної поставки товару. Як на правову підставу позову посилається на положення ст. ст. 509, 530, 662, 663, 712 ЦК України, ст. ст. 176, 193 ГК України.
Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 24.10.2024 зазначену позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №924/951/24 для її розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач відзиву на позов не надав, хоча був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи. Ухвала суду від 24.10.2024 направлена відповідачу до його електронного кабінету, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа 24.10.2024.
З приводу наведеного судом враховуються положення ч. 6 ст. 242 ГПК України.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Розглядом матеріалів справи встановлено таке.
10.04.2023 між Державним підприємством "Адміністрація морських портів України" в особі філії "Дельта-лоцман" (Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Стандард Ел Пі Джи" (Постачальник) було укладено договір поставки №22-В-АМПУ-23 (Договір), відповідно до п. 1.1 якого Постачальник зобов`язується поставляти Покупцю товар: за кодом ДК 021:201509130000-9 Нафта і дистиляти (Дизельне паливо наливом) (далі - Товар), а Покупець прийняти і оплатити такий Товар в порядку та на умовах, визначених цим Договором.
Найменування, кількість та ціна на Товар, що поставляється згідно з цим Договором, визначені у Специфікації (Додаток 1 до цього Договору) (далі - Специфікація), яка є невід`ємною частиною цього Договору (п.1.2 договору).
У п. 3.1 договору сторони узгодили ціну договору, що становить 32899632,80 грн без ПДВ, крім того ПДВ 2302974,30 грн, разом ціна цього Договору становить 35202607,10 грн з ПДВ. Ціна за одиницю Товару зазначена у Специфікації.
Згідно із п.4.2 договору розрахунки проводяться Покупцем через Філію, яка фактично отримала Товар, протягом 10 (десяти) банківських днів з дати отримання оригіналів належним чином оформленого рахунку на оплату партії поставленого Товару (рахунок має містити посилання на номер та дату укладання цього Договору, а також номер і дату відповідних видаткової та товарно-транспортної накладних), підписаних Сторонами видаткової накладної та товарно-транспортної накладної на поставлену партію Товару.
Пунктами 5.1, 5.2 договору визначено, що поставка Товару здійснюється окремими партіями на підставі замовлень Покупця, отриманих Постачальником протягом строку дії цього Договору. Місцем та способом поставки Товару є зокрема, Україна, Одеська область (м. Ізмаїл, м. Одеса, м. Чорноморськ; Ізмаїльський р-н, м. Вилкове; Ізмаїльський р-н, м. Кілія; м. Білгород-Дністровський; Ізмаїльський р-н, м. Рені; м. Южне) та Миколаївська область (м. Миколаїв) на умовах поставки DDP (Інкотермс-2010), за адресами які будуть зазначені в Замовленні. Спосіб поставки Товару визначено як автоцистерна Постачальника - акцизний склад Покупця та/або автоцистерна Постачальника - акцизний склад пересувний Покупця та/або автоцистерна Постачальника - паливний бак судна Покупця та/або автоцистерна Постачальника - паливний бак обладнання чи пристрою Покупця.
В супроводжувальних документах на кожну партію Товару має бути зазначено номер та дату Замовлення (п. 5. 5 договору).
У п. 5.6 договору сторони узгодили порядок замовлення та приймання-передачі Товару .
Поставка Товару здійснюється окремими партіями протягом 5 (п`яти) робочих днів з дати отримання Постачальником Замовлення на відповідну партію Товару. Мінімальна партія Товару, на яку оформлюється Замовлення, складає 2000 кг, за виключенням оформлення замовлення на залишок Товару за Договором. Замовлення на партію Товару надається уповноваженою особою Покупця, визначеною відповідно до пункту 5.3 цього Договору. Замовлення на партію Товару повинно містити: найменування, кількість та місце поставки (відповідно до пункту 5.2 цього Договору), технічні вимоги до поставки та спосіб поставки (автоцистерна), сезонність Товару, що поставляється, тощо та може надаватися Покупцем електронною поштою та/або з подальшим надсиланням оригіналу Замовлення поштою. Датою отримання Замовлення Постачальником, вважається дата відправлення Покупцем Замовлення електронною поштою.(п.5.6.1 договору).
Датою поставки Покупцю Товару (партії Товару) є дата підписання сторонами відповідної видаткової накладної. До оригіналів видаткової накладної на поставлену партію Товару Постачальник обов`язково додає засвідчені належним чином Постачальником копії паспорту якості та/або іншого документу про якість відповідно до вимог пунктів 5-9 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927 (зі змінами). Поставка Товару здійснюється окремими партіями протягом 5 (п`яти) робочих днів з дати отримання Постачальником Замовлення на відповідну партію Товару.
У п.п.5.6.3 договору передбачено, що право власності на Товар (партію Товару) переходить від Постачальника до Покупця з дати підписання Сторонами відповідної видаткової накладної.
Відповідно до п.п.5.6.5.1 договору, прийом Товару за кількістю та якістю здійснюється Покупцем згідно з порядком, передбаченим Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти та нафтопродуктів на підприємствах та організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 № 281/171/578/155, Інструкцією з контролювання якості нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої спільним наказом Міністерства палива та енергетики України, Державного Комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 04.06. 2007 №271/121.
При виконанні Постачальником своїх зобов`язань відносно поставки Товару допускається відхилення (толеранс) в кількості фактично поставленого Товару в розмірі +/- 7% (сім відсотків) від кількості Товару, зазначеного в Замовленні. Покупець сплачує Постачальнику вартість фактично отриманого Товару, але в будь-якому випадку загальна вартість поставленого Товару не може перевищувати Ціну цього Договору, визначену у пункті 3.1 Договору.
Згідно із п. 6.1 договору, Покупець зобов`язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі здійснювати оплату прийнятої партії Товару через Філії, в порядку та на умовах, визначених цим Договором ( п.п.6.1.1), приймати поставлену партію Товару за видатковою накладною через Філії, в порядку та на умовах, визначених цим договором (п.п. 6.1.2) та має право, зокрема, контролювати поставку Товару у строки встановлені договором (п.п.6.2.2), вимагати сплати штрафних санкцій у разі невиконання або неналежного виконання Постачальником зобов`язань за цим Договором (пп. 6.2.8).
Відповідно до п. 6.3 договору Постачальник зобов`язаний, зокрема, забезпечити поставку Товару (партії Товару) у строки та порядку, встановлені цим Договором (п.п.6.3.1), сплатити штрафні санкції і відшкодувати збитки в разі невиконання, або неналежного виконання ним зобов`язань за цим Договором за письмовою Вимогою Покупця (п.п.6.3.4) та відповідно до п. 6.4 договору Постачальник має право, зокрема, своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за поставлений Товар (п.п.6.4.1), на поставку Товару відповідно до Замовлення отриманого від Покупця, поза межами строку, визначеному у пункті 10.1 Договору, виключно за письмовим погодженням Покупця або відповідно до погодження постачання у поданому Замовленні( п.п. 6.4.2).
Пунктом 7.1 договору визначено, що у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену законодавством України та цим Договором.
У пункті 7.2.2 договору сторони узгодили, що за порушення строку поставки Товару, встановленого в підпункті 5.6.1 пункту 5.6 цього Договору, Постачальник сплачує Покупцю пеню у розмірі 0,1 % від вартості Товару, з якого допущено прострочення виконання за кожний день прострочення, а за прострочення поставки понад 30 календарних днів додатково стягується штраф у розмірі 7 % вказаної вартості.
У п. 10.1 договору зазначено, що цей Договір набирає чинності з дати його підписання уповноваженими представниками Сторін, та скріплення печатками, якщо такі є, у випадках передбачених чинним законодавством України, і діє до 31.05.2023 включно, а в частині здійснення розрахунків Покупцем за поставлений Товар - до повного виконання зобов`язань.
Згідно із п. 11.3 Договору, всі права та обов`язки Покупця (в тому числі проведення розрахунків, підписання первинних документів та ведення бухгалтерського обліку, прийняття Товару (партії Товару) за кількістю і якістю тощо) здійснюється Філіями Покупця.
Істотні умови цього Договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань Сторонами у повному обсязі, крім випадків, передбачених чинним
законодавством (п. 11.4 Договору).
Пунктом 11.6 Договору передбачено, що будь-які повідомлення, які направляються факсом та/або електронною поштою Покупцем та/або Постачальником, мають юридичну силу. Належним підтвердженням направлення документу та його отримання будь-якою із Сторін є звичайне технічне підтвердження відповідного обладнання Покупця чи Постачальника про відправлення документу: звіт факсимільного апарату, звіт серверу про відправлення електронного повідомлення, тощо.
Сторони у п. 11.13 Договору визнають, що за цим Договором вони погодили всі істотні умови і надалі не матимуть один до одного ніяких претензій у зв`язку з вищезгаданим.
Невід`ємною частиною цього Договору, згідно пункту 14.1, є Специфікація (Додаток 1 до цього Договору).
У Специфікації (додаток №1) сторони узгодили найменування товару - паливо дизельне, встановлені вимоги до товару, в т.ч. до якості, кількість -720062 кг., ціну за одиницю товару - 45,69 грн, загальну суму товару - 35202607,10 грн ( з ПДВ).
У додатку 2 до договору визначено відокремлені підрозділи (філії) Покупця, у додатку 3 - форму замовлення.
12.05.2023 сторони уклади додаткову угоду №1 до договору поставки №22-В-АМПУ-23, відповідно до якої п.3.1 Договору викладено в наступній редакції: "ціна цього Договору становить 31213 539,48 грн без ПДВ, крім того ПДВ 2 184 947,76 грн, разом ціна цього Договору становить 33 398 487,24 грн з ПДВ" (п. 1 додаткової угоди) .
Також сторони домовились у всьому тексті Договору слово "Стандарт" заміни на слово "Стандард" , Специфікацію (Додаток 1 до Договору) викласти в новій редакції (п.3 додаткової угоди).
Згідно з договором поставки від 10.04.2024 листом від 13.04.2023 позивач направив відповідачу замовлення №1113/10-03-12/Вих від 13.04.2024 на поставку 25 000 кг. дизельного палива до ДП "АМПУ", зокрема до філії "Дельта-лоцман" ДП "АМПУ", в якому зазначено місце поставки: Одеська обл., м. Одеса, Митна площа, 1, причали, які знаходяться на території морського порту Одеса, та спосіб поставки: автоцистерна Постачальника паливний бак судна Покупця.
Листом від 21.04.2023 позивачем направлено відповідачу замовлення №1211/10-03-12/Вих/2 від 21.04.2023 на поставку 4200 кг. дизельного палива до ДП "АМПУ", зокрема до філії "Дельта-лоцман" ДП "АМПУ" та №1211/10-03-12/Вих/3 від 21.04.2023 на поставку 4 200 кг. дизельного палива, в яких зазначено місце поставки: Одеська обл., м. Одеса, Митна площа, 1, причали, які знаходяться на території морського порту Одеса, та спосіб поставки: автоцистерна Постачальника паливний бак судна Покупця.
На виконання замовлення №1113/10-03-12/Вих від 13.04.2024 на поставку 25000,00 кг дизельного палива відповідачем поставлено позивачу дизельне паливо: - в кількості 1864,00 кг. на суму 85166,16 грн без ПДВ (за ціною 45,69 грн за кілограм без ПДВ), а з урахуванням ПДВ (7%) у розмірі 5 961,63 грн на загальну суму 91 127,79 грн згідно видаткової накладною №72 від 08.05.2023, рахунку відповідача на оплату №71 від 08.05.2023 та товарно-транспортною накладною на відпуск нафтопродуктів (нафти) №72 від 08.05.2023;
- в кількості 17021,00 кг. на суму 777689,49 грн без ПДВ (за ціною 45,69 грн за кілограм без ПДВ), а з урахуванням ПДВ (7%) у розмірі 54 438, 26 грн на загальну суму 832127,75 грн відповідно до видаткової накладної №73 від 08.05.2023, рахунку відповідача на оплату №72 від 08.05.2023 та товарно-транспортної накладною на відпуск нафтопродуктів (нафти) №73 від 08.05.2023;
- в кількості 9106,00 кг. на суму 416053,14 грн без ПДВ (за ціною 45,69 грн за кілограм без ПДВ), а з урахуванням ПДВ (7%) у розмірі 29123,72 грн на загальну суму 445176,86 грн відповідно до видаткової накладної №74 від 09.05.2023, рахунку відповідача на оплату №73 від 09.05.2023 та товарно-транспортною накладної на відпуск нафтопродуктів (нафти) №74 від 09.05.2023.
На виконання замовлення №1211/10-03-12/Вих/2 від 21.04.2023 (на поставку 4200,00 кг. дизельного палива) - дизельне паливо у кількості 4439,00 кг. на суму 202817,91 грн. без ПДВ (за ціною 45,69 грн за кілограм без ПДВ), а з урахуванням ПДВ у розмірі 14197,25 грн на загальну суму 217015,16 грн було поставлено відповідно до видаткової накладної №70 від 05.05.2023 та рахунку відповідача на оплату №70 від 05.05.2023 та товарно-транспортною накладної на відпуск нафтопродуктів (нафти) №70 від 05.05.2023.
На виконання замовлення №1211/10-03-12/Вих/3 від 21.04. 2023 (на поставку 4 200,00 кг. дизельного палива) - дизельне паливо у кількості 4 439,00 кг на суму 202 817,91 грн без ПДВ (за ціною 45,69 грн за кілограм без ПДВ), а з урахуванням ПДВ у розмірі 14197,25 грн на загальну суму 217015,16 грн було поставлено відповідно до видаткової накладною №69 від 05.05.2023, рахунку відповідача на оплату №69 від 05.05.2023 та товарно-транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів (нафти) №69 від 05.05.2023.
Позивач звернувся до відповідача із претензією №575/29-01-02/Вих від 24.05.2023, в якій зокрема вимагав сплатити штрафні санкції за несвоєчасне виконання зобов`язань за Договором від 10.04.2023р. №22-В-АМПУ-23 у розмірі 26312,71 грн.
Відповідач у відповідь на претензію листом №28/06 від 28.06.2023 повідомив, що усі замовлення на поставку дизельного палива згідно з договором №22-В-АМПУ-23 від 10.04.2023 виконувались ТОВ "Стандард Ел Пі Джи" максимально оперативно та у стислі строки, а несвоєчасне виконання умов договору виникло внаслідок несвоєчасної видачі працівниками та службовими особами Позивача представникам ТОВ "Стандард Ел Пі Джи" усіх необхідних дозвільних документів для безперешкодного в`їзду на територію місця поставки філії "Дельта - Лоцман". При цьому, ТОВ "Стандард Ел Пі Джи" самостійно та за власний рахунок організовувало укладення договору на використання портової інфраструктури та фінансувало виготовлення необхідних дозволів та пропусків.
В матеріали справи надано копію рішення Господарського суду м. Києва від 22.02.2024 у справі №910/16193/23 яким задоволено позов Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" до Акціонерного товариства "Комінбанк", за участю третьої особи , яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ТОВ "Стандард Ел Пі Джи" про стягнення 1760130,36 грн. за банківською гарантією.
Оскільки відповідач несвоєчасно виконав зобов`язання щодо поставки дизельного палива згідно договору №22-В-АМПУ-23 від 10.04.2023, позивач звернувся до суду із позовом про стягнення з відповідача 23 540,46 грн пені.
Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.
Згідно зі ст. ст. 15 і 16 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Частиною 2 п. 1 ст. 175 Господарського кодексу України передбачено, що майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до ст. 509 ЦК України та ст. 173 ГК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Статтями 11 Цивільного кодексу України та 174 Господарського кодексу України унормовано, що господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ст. 626 ЦК України).
Згідно зі ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Стаття 627 ЦК України закріплює свободу договору, тобто відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Як вбачається з матеріалів справи правовідносини між сторонами виникли із договору поставки.
Так, 10.04.2023 між позивачем як Покупцем та відповідачем як Постачальником укладено договір №22-В-АМПУ-23 на поставку товару за кодом ДК 021:201509130000-9 "Нафта і дистиляти" (Дизельне паливо наливом) на загальну суму 33398487,10 грн з ПДВ (із змінами згідно Додаткової угоди №1 від 10.04.2023) за умовами якого Постачальник зобов`язується поставити Покупцю Товар, а Покупець прийняти і оплатити такий Товар в порядку та на умовах, визначених цим Договором.
Згідно зі ст.712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч.1 ст.712 Цивільного кодексу України).
Схожі положення містяться і в ст. 265 ГК України.
Згідно зі ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Аналогічна правова норма передбачена частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України.
Статтею 267 ГК України передбачено що строки поставки встановлюються сторонами в договорі з урахуванням необхідності ритмічного та безперебійного постачання товарів споживачам, якщо інше не передбачено законодавством.
У разі якщо сторонами передбачено поставку товарів окремими партіями, строком (періодом) поставки продукції виробничо-технічного призначення є, як правило, квартал, а виробів народного споживання, як правило, - місяць. Сторони можуть погодити в договорі також графік поставки (місяць, декада, доба тощо). (ч.4 ст 267 ГК України).
Частиною першою статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Сторони у п.п .5.1, 5.2 договору №22-В-АМПУ-23 від 10.04.2023 визначили, що поставка Товару мала здійснюватися Відповідачем окремими партіями на підставі замовлень Позивача та визначили місце поставки.
При цьому, згідно із п. 5.6 договору поставка товару здійснюється окремими партіями протягом 5 (п`яти) робочих днів з дати отримання Постачальником замовлення на відповідну партію Товару. Датою поставки товару підприємству є дата підписання сторонами відповідної видаткової накладної.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем відповідно до договору №22-В-АМПУ-23 від 10.04.2023 були виставлені відповідачу замовлення №1113/10-03-12/Вих від 13.04.2023 на поставку 25000,00 кг. дизельного палива, №1211/10-03-12/Вих/2 від 21.04.2023 на поставку 4200,00 кг дизельного палива, №1211/10-03-12/Вих/3 від 21.04. 2023 на поставку 4200,00 кг дизельного палива.
Відповідно до п.п.6.3.1 договору Постачальник взяв на себе зобов`язання, зокрема, забезпечити поставку товару (партії товару) у строки та порядку, встановлені цим Договором .
Натомість, з матеріалів справи слідує, що відповідачем на виконання замовлення №1113/10-03-12/Вих від 13.04.2023 на поставку 25000,00 кг. дизельного палива було поставлено:
- 1864,00 кг на суму 91127,79 грн 08.05.2023, що підтверджується видатковою накладною №72 від 08.05.2023, рахунком відповідача на оплату №71 від 08.05.2023 та товарно-транспортною накладною на відпуск нафтопродуктів (нафти) №72 від 08.05.2023, що призвело до прострочення поставки на 17 днів, обсяг несвоєчасно поставленого товару-1864,00 кг вартістю 91127,79 грн, ;
- 17021,00 кг на суму 832127,75 грн 08.05.2023, що підтверджується видатковою накладною №73 від 08.05.2023, рахунком відповідача на оплату №72 від 08.05.2023 та товарно-транспортною накладною на відпуск нафтопродуктів (нафти) №73 від 08.05.2023, що призвело до прострочення поставки на 17 днів; обсяг несвоєчасно поставленого товару - 17021,00 кг на суму 832127,75 грн;
- 9106,00 кг на суму 445176,86 грн 09.052023, що підтверджується видатковою накладною №74 від 09.05.2023, рахунком відповідача на оплату №73 від 09.05.2023 та товарно-транспортною накладною на відпуск нафтопродуктів (нафти) №74 від 09.05.2023, що призвело до прострочення поставки дизельного палива обсягом 6115,00 кг на 18 днів (25000 кг-1864 кг-17021 кг=6115 кг), на суму 298951,96 грн .
На виконання замовлення №1211/10-03-12/Вих/2 від 21.04.2023 на поставку 4200,00 кг. дизельного палива було поставлено дизельне паливо у кількості 4439,00 кг. на загальну суму 217 015,16 грн 05.05.2023, що підтверджується видатковою накладною №70 від 05.05.2023, рахунком відповідача на оплату №70 від 05.05.2023 та товарно-транспортною накладною на відпуск нафтопродуктів (нафти) №70 від 05.05.2023, що призвело до прострочення поставки дизельного палива обсягом 4 200,00 кг на 6 днів, вартістю 205330,86 грн.
На виконання замовлення №1211/10-03-12/Вих/3 від 21.04.2023 на поставку 4200,00 кг. дизельного палива було поставлено дизельне паливо у кількості 4439,00 кг на загальну суму 217015,16 грн 05.05.2023, що підтверджується видатковою накладною №69 від 05.05.2023, рахунком відповідача на оплату №69 від 05.05.2023 та товарно-транспортною накладною на відпуск нафтопродуктів (нафти) №69 від 05.05.2023, що призвело до прострочення поставки дизельного палива обсягом 4 200,00 кг на 6 днів вартістю 205330,86 грн.
Загалом відповідачем поставлено позивачу дизельного палива з порушенням умов договору на загальну суму 1632 869,22 грн.
Згідно зі статтею 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не виконав зобов`язання у строк, встановлений договором.
Згідно зі статтею 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Відповідно до ст.ст. 546, 548 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися у відповідності до закону або умов договору, зокрема, неустойкою, яку боржник повинен сплатити у разі порушення зобов`язання.
Виходячи зі змісту ч. ч. 1, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 551 Цивільного кодексу України предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Сторони у п. 7.2.2 договору узгодили, що у разі порушення строку поставки товару, встановленого в підпункті 5.6.1. пункту 5.6. Договору, Постачальник сплачує Покупцю пеню у розмірі 0,1% від вартості товару, з якого допущено прострочення виконання за кожний день прострочення.
Оскільки відповідачем порушено визначений договором строк поставки дизельного палива на суму 1632869,22 грн відповідно до наведених вище видаткових накладних, рахунків відповідача на оплату та товарно-транспортних накладних, позивач заявив відповідно до п.п. 7.2.2 до стягнення 23540,46 грн пені згідно поданих розрахунків.
Судом враховується, що згідно частини другої статті 9 Цивільного кодексу України законом можуть бути передбачені особливості регулювання майнових відносин у сфері господарювання.
Таким чином, до правовідносин сторін договору щодо забезпечення належного виконання господарського договору штрафними санкціями (неустойка, штраф, пеня) слід застосовувати положення Глави 26 Господарського кодексу України.
Статтею 230 Господарського кодексу України передбачено обов`язок учасника господарських відносин сплатити неустойку, штраф, пеню у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
При цьому штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Частина перша статті 173 Господарського кодексу України містить визначення господарського зобов`язання, яким визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Тобто, в розумінні статей 173 та 230 Господарського кодексу України, пеня є різновидом господарської санкції за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання, суть якого може полягати як в зобов`язанні сплатити гроші (грошове зобов`язання), так і в зобов`язанні виконати роботу, передати майно, надати послугу (негрошове зобов`язання).
Відповідно до частини четвертої статті 231 Господарського кодексу України, у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Таким чином застосування до боржника, який порушив господарське зобов`язання, штрафних санкцій у вигляді пені або штрафу, передбачених частиною четвертою статті 231 ГК України, можливо, оскільки суб`єкти господарських відносин при укладанні договору наділені законодавцем правом забезпечення виконання господарських зобов`язань встановленням договірної санкції за невиконання або неналежне виконання договірних зобов`язань і пеня застосовується за порушення будь-яких господарських зобов`язань, а не тільки невиконання грошового зобов`язання.
Зазначена правова позиція щодо правомірності застосування штрафної санкції, обчисленої у відсотках від суми несвоєчасно виконаного зобов`язання за кожен день прострочення, узгоджується з правовою позицією Верховного суду України, викладеною в постановах: від 22.11.2010 у справі № 14/80-09-2056, від 03.12.2013 у справі № 3-35гс13, від 08.02.2017 у справі № 910/29752/15 та Верховним Судом у складі Касаційного господарського суду від 19.09.19 у справі № 904/5770/18.
Зважаючи на наведене, встановлення в п.7.2.2 договору договірної штрафної санкції у вигляді пені за порушення негрошового зобов`язання не суперечить чинному законодавству.
Суд перевіривши проведений позивачем розрахунок пені нарахованої на суми 91127,79 грн (за 17 днів прострочення), 832127,75 грн (за 17 днів прострочення), 298951,96 грн (за 18 днів прострочення), 205 330,86 грн (за 6 днів прострочення), 205330,86 грн (за 6 днів прострочення), зазначає, що нарахування проведені вірно, тому з врахуванням вищенаведеного позовні вимоги щодо стягнення 23540,46 грн пені заявлені обґрунтовано та підлягають задоволенню.
Доказів, які б спростовували позовні вимоги та контррозрахунку нарахувань суду не подано.
Положеннями статті 13 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з частинами першою, третьою статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ст. 73 ГПК України).
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відтак, здійснивши у сукупності оцінку спірних правовідносин та обставин справи з урахуванням чинного законодавства, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог повністю.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору в зв`язку із задоволенням позову підлягають покладенню на відповідачаз врахуванням розміру судового збору, визначеного відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (позовна заява подана в електронній формі).
Керуючись ст. ст. 2, 4, 74, 86, 129, 231, 233, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Державного підприємством "Адміністрація морських портів України" в особі філії "Дельта-лоцман" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Стандард Ел Пі Джи" про стягнення 23 540,46 грн. задовольнити.
Стягнути з товариства з Товариства з обмеженою відповідальністю "Стандард Ел Пі Джи", Хмельницька область, Хмельницький район, місто Хмельницький, вул. Кам`янецька, 122 (код 44674470) на користь Державного підприємством "Адміністрація морських портів України" в особі філії "Дельта-лоцман", Київ, проспект Берестейський,14 код 38727770 (адреса філії: м. Миколаїв, вулиця Лягіна, 27, код 38728507) 23540,46 грн (двадцять три тисячі п`ятсот сорок гривень 46 коп.) пені, 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 коп) витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.
СуддяВ.В. Виноградова
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123927040 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Виноградова В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні