Справа № 128/2962/24
РІШЕННЯ
Іменем України
19 грудня 2024 року м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Фанда О.А.,
за участю секретаря судових засідань Олексієнко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в місті Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Органу опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області, Органу опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Вінницької міської ради, про позбавлення батьківських прав та призначеня опікуна, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 стосовно неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та призначення опікуна.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилалася на те, що дочка позивача ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , вона проживала з відповідачем, який був її співмешканцем, ОСОБА_2 , з 2006 року. ІНФОРМАЦІЯ_3 у них народився син ОСОБА_3 . Разом з відповідачем його дочка проживала до 2010 року, після чого відповідач переїхав жити до своєї матері в с. Бохоники Вінницького райьону Вінницької області.
Позивач також зазначає, що відповідач не мав бажання брати участь у вихованні та матеріальному забезпеченні дитини, мотивуючи тим, що у нього немає грошей.
У вихованні та забезпеченні дитини приймали участь позивач та його покійна дружина, так, як дочка хворіла та була інвалідом.
В судове засідання позивач не з`явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник Органу опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області в судове засідання не з`явилася, заперечень щодо позову не подавала.
Представник Органу опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Вінницької міської ради в судове засідання не з`явилася, однак, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, щодо задоволення позову не заперечувала.
Відповідач ОСОБА_2 подав до суду заяву, в якій просив справу розглядати без його участі, зазначив, що заперечень щодо позову у нього немає. Погодився з усіма обставинами, викладеними в позові, та в подальшому не бажає виконувати батьківські обов`язки стосовно свого сина та прйимати будь-яку участь у його житті.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:
1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини;
3) жорстоко поводяться з дитиною;
4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;
5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Згідно до ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Частинами 1-3 статті 150 СК України встановлено, що батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Частинами 1-2, 4 ст. 155 СК України закріплено, що здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до п. 16 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і кожен в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
ОСОБА_2 є батьком дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (копія свідоцтва про народження НОМЕР_1 , видане 25 жовтня 2007 року ВДРАЦС ВМУ Ю Вінницької області).
Мати дитини - ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , видане ВДРАЦС у м. Вінниці ЦМУ МЮ (м. Київ)).
Після смерті матері дитина постійно проживає з позивачем, який є його дідусем та знаходиться на його утриманні.
ОСОБА_2 життям сина не цікавиться, не приймає участі у його вихованні як батько, тобто ухиляється від своїх батьківських обов`язків.
ОСОБА_2 надав письмову заяву про те, що він не заперечує щодо позбавлення його батьківських прав щодо неповнолітнього сина, а також в подальшому відмовляється виконувати свої батьківські обов`язки стосовно сина.
З довідки ТОВ «Житлово-експлуатаційне об`єднання» № 4 871 від 11 липня 2024 року вбачається, що неповнолітній ОСОБА_3 та його дідусь ОСОБА_1 зареєстровані за однією адресою: АДРЕСА_1 ; також згідно акту № 1211 від 12 липня 2024 року встановлено, що неповнолітній ОСОБА_3 проживає за вказаною адресою, однак, ОСОБА_2 не проживає за вказаною адресою.
З копії свідоцтва про народження померлої ОСОБА_4 , серії НОМЕР_3 , виданого 02 червня 1979, виданого міським відділом РАЦС м.Вінниці, вбачається, що ОСОБА_1 був її батьком, що підтверджує те, що він є дідусем неповнолітнього ОСОБА_2 .
Як вбачається з виписки із медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого від 11 липня 2024 року, лікування неповнолітнього ОСОБА_3 відбувалося в присутності дідуся та матері.
Згідно характеристики КЗ «Вінницький ліцей № 15» від 16 липня 2024 року № 02-29/428 ОСОБА_1 брав активну часть у житті неповнолітнього ОСОБА_3 , гарно піклується про онука, батько жодної участі у шкільному житті сина не приймав.
Як вбачається з копії договору № 230/ПКЛ про надання освітніх послуг, ОСОБА_1 є замовником освітніх послуг для ОСОБА_3 .
Відповідно до договору про надання освітніх послуг від 31 липня 2023 року № 42/ЕАк, ОСОБА_3 вступив до навчального закладу «Вінницький технічний фаховий коледж» згідно замовлення ОСОБА_1 .
Згідно висновку виконавчого комітету Вінницької міської ради було вирішено питання щодо доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 стосовно дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак, оскільки дитина станом на 12 листопада 2024 року не має статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, орган опіки та піклування вважає недоцільним встановлення піклування ОСОБА_1 на дитиною.
Викладені обставини та підтверджуючі їх докази свідчать про те, що відповідач ОСОБА_2 неналежним чином виконує свої батьківські обов`язки відносно дитини, матеріально її не утримує, не цікавиться навчально-виховним процесом, розвитком та станом здоров`я.
Відповідно до ч. 4 ст. 19 СК України при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування.
З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку про необхідність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Суд вважає за необхідне роз`яснити ОСОБА_2 його право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав в порядку, передбаченому ст. 169 СК України.
Що стосується вимог позивача про встановлення піклування та призначення його піклувальником ОСОБА_3 , то суд зазначає наступне.
Згідно ст. 243 СК України опіка, піклування встановлюється над дітьми-сиротами і дітьми, позбавленими батьківського піклування. Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років, а піклування - над дитиною у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених Цивільним кодексом України.
Згідно ч.1 ст. 63 ЦК України опікуна або піклувальника призначає орган опіки та піклування, крім випадків, встановлених статтею 60 цього Кодексу.
Статтею 61 ЦК України визначено, що орган опіки та піклування встановлює опіку над малолітньою особою та піклування над неповнолітньою особою, крім випадків, встановлених частинами першою та другою статті 60 цього Кодексу.
Частиною 4 ст.60 ЦК України передбачено, що суд встановлює піклування над неповнолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування.
Органом опіки та піклування виконавчого комітету Вінницької міської ради надано суду лише висновок про доцільність позбавлення батьківських прав відповідача відносно його неповнолітнього сина. Подання про призначення ОСОБА_1 піклувальника органом опіки та піклування до суду не подано.
Таким чином, з огляду на те, що у суду відсутнє подання органу опіки та піклування про призначення піклувальника неповнолітньому, а системний аналіз вищевказаних норм вказує на те, що вирішення питань які стосуються встановлення опіки над малолітньою особою та піклування над неповнолітньою особою є дискреційними повноваженнями органу опіки та піклування, то в задоволенні позову в частині встановлення піклування та призначення піклувальником позивача над неповнолітнім ОСОБА_3 необхідно відмовити.
зазначене не перешкоджає позивачу звернутися до суду з такою заявою повторно.
Питання про судові витрати, суд вирішує відповідно до положень ст. 141 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 164, 165, 166 Сімейного Кодексу України, ст.ст. 12,13,81,141,259, 263-265, 268, 280-283 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Органу опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області, Органу опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Вінницької міської ради, про позбавлення батьківських прав та призначеня опікуна, - задовольнити частково.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відносно дитини: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211 грн. 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Орган опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області (с. Бохоники, вул. Незалежності, 43-а, Вінницького району, Вінницької області).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Орган опіки та піклування в особі Служби у справах дітей Вінницької міської ради (м. Вінниця, вул. Соборна, 59).
Відповідач: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ).
Повний текст рішення складено 19 грудня 2024 року.
Суддя О.А. Фанда
Суд | Вінницький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2024 |
Оприлюднено | 24.12.2024 |
Номер документу | 123932174 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Вінницький районний суд Вінницької області
Фанда О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні