Ухвала
від 13.12.2024 по справі 945/2849/24
МИКОЛАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Справа № 945/2849/24

Провадження № 2/945/1367/24

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

13 грудня 2024 року м. Миколаїв

Миколаївський районний суд Миколаївської області у складі головуючого судді Шаронової Н.О., розглянув матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Весняської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області про встановлення факту та визнання права власності, -

встановив:

08 грудня 2024 року ОСОБА_4 - представник ОСОБА_1 в системі «Електронний суд» сформувала до Миколаївського районного суду Миколаївської області позовну заяву до Весняської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області про: встановлення факту належності спадкодавцю правовстановлюючого документа та внесення змін до нього; визнання у порядку спадкування за законом права власності на державний акт на право приватної власності на землю.

У позовній заяві ОСОБА_4 - представник позивача ОСОБА_1 зазначає ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , як інших осіб, а саме - ОСОБА_2 , як позивача 2, а ОСОБА_3 , як позивача 3.

Водночас, Першу Миколаївську державну нотаріальну контору Миколаївської області у позовній заяві ОСОБА_4 - представник позивача ОСОБА_1 зазначає, як третю особу.

Згідно з положеннями ч. 7 ст. 177 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.

Позов підписано адвокатом Бондар Мариною Вікторівною; до позовної заяви додано копію ордера на надання правничої (правової) допомоги ОСОБА_1 , при цьому довіреності чи іншого документа, що підтверджує повноваження ОСОБА_4 , як представника ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , до позовної заяви не додано. Водночас, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 позов не підписано.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_4 - представник позивача ОСОБА_1 посилалася на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік ОСОБА_1 та батько ОСОБА_2 , ОСОБА_3 - ОСОБА_5 .

Після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки № НОМЕР_1 , розташованої на території Кир`яківської сільської ради у СТ Агростроєвець.

Право власності на земельну ділянку за ОСОБА_5 закріплено Державним актом на право приватної власності на землю серії МК № 7213, який зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю за № 909.

У Державному акті на право приватної власності на землю серії МК № 7213, допущено технічну помилку при його оформленні, а саме - невірно зазначено номер земельної ділянки, яка передана ОСОБА_5 у приватну власність, замість правильного номера 48, у вказаному вище державному акті на право приватної власності на землю зазначено номер 49.

З метою прийняття спадщини після смерті свого чоловіка та батька ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 і ОСОБА_3 звернулися до Першої Миколаївської державної нотаріальної контори Миколаївської області з питанням оформлення своїх спадкових прав. Державним нотаріусом Першої Миколаївської державної нотаріальної контори Миколаївської області, на підставі заяв ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті їхнього чоловіка та батька ОСОБА_5 , заведено спадкову справу № 146/2023.

Державним нотаріусом Першої Миколаївської державної нотаріальної контори Миколаївської області роз`яснено ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про неможливість видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на земельну ділянку після смерті їхнього чоловіка та батька, у зв`язку з тим, що у правовстановлюючому документі - Державному акті на право приватної власності на землю серії МК № 7213, допущено технічну помилку при його оформленні, а саме - невірно зазначено номер земельної ділянки, яка передана ОСОБА_5 у приватну власність, замість правильного номера 48 у державному акті на право приватної власності на землю зазначено номер 49.

Посилаючись на зазначені вище обставини, ОСОБА_4 - представник позивача ОСОБА_1 просила суд:

- встановити юридичний факт, що ОСОБА_5 належав Держаний акт про право приватної власності на землю серії МК № 7213 від 29 вересня 1997 року, виданий Кир`яківською сільскою радою Миколаївського району Миколаївської області та номер земельної ділянки - 48 (кадастровий номер 4824280900:10:000:0418), що розташована у Миколаївській області Миколаївського району, у Веснянській сільській раді, СТ Агростроєвець;

- визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на Держаний акт про право приватної власності на землю серії МК № 7213 на 1/3 частку земельної ділянки, для ведення садівництва, розташовану на території СТ Агростроєвець, Веснянської сільської ради Миколаївської області, площею 0,4 га, за № НОМЕР_1 (кадастровий номер 4824280900:10:000:0418);

- визнати за ОСОБА_3 , в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на Держаний акт про право приватної власності на землю серії МК № 7213 на 1/3 частку земельної ділянки, для ведення садівництва, розташовану на території СТ Агростроєвець, Веснянської сільської ради Миколаївської області, площею 0,4 га, за № НОМЕР_1 (кадастровий номер 4824280900:10:000:0418);

- визнати за ОСОБА_2 , в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на Держаний акт про право приватної власності на землю серії МК № 7213 на 1/3 частку земельної ділянки, для ведення садівництва, розташовану на території СТ Агростроєвець, Веснянської сільської ради Миколаївської області, площею 0,4 га, за № НОМЕР_1 (кадастровий номер 4824280900:10:000:0418).

Статтею 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно з положеннями п. п. 4), 5), 6) ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору.

Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у своєму листі від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" роз`яснено, що визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно - правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.

Відповідно до ст. 3 Закону України Про нотаріат (далі - Закон) нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Згідно з положеннями п. 3) ч. 1 ст. 34 Закону нотаріуси видають свідоцтва про право на спадщину.

Відповідно до ст. 49 Закону нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо: вчинення такої дії суперечить законодавству України; не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії; дія підлягає вчиненню іншим нотаріусом або посадовою особою, яка вчиняє нотаріальні дії; є сумніви у тому, що фізична особа, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, усвідомлює значення, зміст, правові наслідки цієї дії або ця особа діє під впливом насильства; з проханням про вчинення нотаріальної дії звернулась особа, яка в установленому порядку визнана недієздатною, або уповноважений представник не має необхідних повноважень; правочин, що укладається від імені юридичної особи, суперечить цілям, зазначеним у їх статуті чи положенні, або виходить за межі їх діяльності; особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла плату за її вчинення; особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла встановлені законодавством платежі, пов`язані з її вчиненням; особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії щодо відчуження належного їй майна, внесена до Єдиного реєстру боржників.

Внесення до Єдиного реєстру боржників державного або комунального підприємства не є підставою для відмови у посвідченні договору купівлі-продажу, укладеного у процесі приватизації єдиного майнового комплексу державного або комунального підприємства.

Внесення до Єдиного реєстру боржників державного підприємства не є підставою для відмови у посвідченні договору купівлі-продажу, укладеного у процедурі припинення державного підприємства, відповідно до Закону України "Про особливості припинення державних підприємств за рішенням Фонду державного майна України"; в інших випадках, передбачених законом.

Нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, не приймає для вчинення нотаріальних дій документи, якщо вони не відповідають вимогам, встановленим у статті 47 цього Закону, або містять відомості, передбачені частиною третьою статті 47 цього Закону.

Нотаріусу або посадовій особі, яка вчиняє нотаріальні дії, забороняється безпідставно відмовляти у вчиненні нотаріальної дії.

На вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов`язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову.

При цьому, ОСОБА_4 - представником позивача ОСОБА_1 на підтвердження позовних вимог і наявності правового характеру спору (наявності спору про право), не надано суду постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Таким чином, позовна заява містить відомості про вжиття ОСОБА_1 , ОСОБА_2 і ОСОБА_3 заходів досудового врегулювання спору, при цьому доказів, що підтерджують вчинення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 і ОСОБА_3 заходів досудового врегулювання спору, до позовної заяви не додано.

Велика Палата Верховного Суду у пункті 31 постанови від 17 лютого 2021 року у справі № 9901/152/20 дійшла висновку, що гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Як правило, суб`єкт порушеного права може скористатися не будь - яким, а цілком конкретним способом захисту свого права (пункт 5.6 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 925/1265/16).

Спадкування - перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (ст. 1216 ЦК України).

Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення (ч. 1 ст. 1225 ЦК України).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Державний акт на право приватної власності на землю - документ, виданий уповноваженим державним органом, що підтверджує право власності громадянина на земельну ділянку. Містить інформацію про власника земельної ділянки та підстави набуття права власності на земельну ділянку.

Звертаючись до суду з вимогами до відповідача Весняської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, ОСОБА_4 - представник позивача ОСОБА_1 у позовній заяві не вказує, яким чином і яке право позивача ОСОБА_1 порушує, не визнає або оспорює відповідач.

Згідно з положеннями п. 8) ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Позовна заява містить перелік документів та інших доказів, що додаються до позовної заяви. При цьому, будь - які вказівки на докази, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності) позовна заява не містить. Крім цього, позивачем не зазначено відомостей про наявність у нього або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких ним додано до позовної заяви.

Відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України Про судовий збір за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

Відповідно до п. п. 2) п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір ставка судового збору за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою встановлюється у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 1211 грн. 20 коп.

Згідно з положеннями п. п. 2) п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір ставка судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою встановлюється у розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно ч. 7 ст. 6 Закону України Про судовий збір у разі якщо позов подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір обчислюється з урахуванням загальної суми позову і сплачується кожним позивачем пропорційно долі поданих кожним з них вимог окремим платіжним документом.

Відповідно до копії квитанції № 0.0.4033861367.1 від 27 листопада 2024 року, доданої ОСОБА_4 - представником позивача ОСОБА_1 до позовної заяви, позивач ОСОБА_1 при поданні позову сплатила судовий збір у розмірі 1937 грн. 92 коп.

При цьому, документу (документів), що підтверджує (підтверджують) сплату судового збору ОСОБА_2 і ОСОБА_3 у встановлених порядку і розмірі, до позовної заяви не додано. Також до позовної заяви не додано документу (документів), що підтверджує (підтверджують) підстави звільнення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин, оскільки позовну заяву подано без додержання вимог п. п. 4), 5), 6), 8) ч. 3 ст. 175, ч. ч. 4, 7 ст. 177 ЦПК України, позовну заяву належить залишити без руху і надати позивачам строк для усунення недоліків.

Керуючись ч. ч. 1 - 3 ст. 185 ЦПК України, -

ухвалив:

Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Весняської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області про встановлення факту та визнання права власності, - залишити без руху, і надати ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 десятидений строк для усунення недоліків, який рахується з дня вручення їм копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Усуваючи недоліки позовної заяви, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 необхідно надати суду новий текст позовної заяви, у тому числі, для відповідача, який має містити підписи ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 . У разі підписання нового тексту позовної заяви представником позивачів, до нового тексту позовної заяви слід додати довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивачів.

На підтвердження позовних вимог і наявності правового характеру спору (наявності спору про право) до нового тексту позовної заяви слід додати копію постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Новий текст позовної заяви має містити вказівку про те, яким чином і яке право позивачів порушує, не визнає або оспорює відповідач.

Також новий текст позовної заяви має містити вказівки на докази, які не можуть бути подані разом із новим текстом позовної заяви (за наявності). Крім цього, позивачам слід зазначити відомості про наявність у них або інших осіб оригіналів письмових доказів, копії яких ними додані до позовної заяви або до нового тексту позовної заяви.

Крім цього, позивачам ОСОБА_2 та ОСОБА_3 слід сплатити судовий збір у встановлених порядку і розмірі, пропорційно долі поданих кожним з них вимог окремим платіжним документом, за такими реквізитами: отримувач коштів - Миколаїв.ГУК/Миколаївськ.р-н/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37992030; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA868999980313151206000014230; код класифікації доходів бюджету - 22030101.

Документи, що підтверджують сплату судового збору, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, позивачам ОСОБА_2 та ОСОБА_3 необхідно подати до суду разом із новим текстом позовної заяви.

Роз`яснити, що якщо позивачі відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконають вимоги, визначені статтями 175 і 177 ЦПК України, позовна заява вважатиметься поданою в день первісного її подання до суду. Інакше заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачам.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Н. О. Шаронова

13.12.2024

СудМиколаївський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення13.12.2024
Оприлюднено23.12.2024
Номер документу123932470
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —945/2849/24

Ухвала від 06.01.2025

Цивільне

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Шаронова Н. О.

Ухвала від 13.12.2024

Цивільне

Миколаївський районний суд Миколаївської області

Шаронова Н. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні