Справа № 761/45407/24
Провадження № 2-о/761/673/2024
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2024 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Волошин В.О., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Шевченківський відділ державної рестрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерсвта юстиції (м. Київ), Краматорська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області, про оголошення особи померлою, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю, -
встановив:
У грудні 2024р. до Шевченківського районного суду м. Києва звернулась ОСОБА_1 (далі по тексту - заявниця) із заявою в порядку окремого провадження, в якій просила суд:
-оголосити померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Микуличин, Яремчаського району, Івано-Франківської області, який пропав безвісти за обставин, що загрожували йому смертю ІНФОРМАЦІЯ_2 (від дня вірогідної смерті), місце смерті - АДРЕСА_1 .
Під час вивчення матеріалів вказаної заяви було встановлено, що остання подана з порушенням вимог ст. 175, глави 4 ЦПК України ЦПК України.
Відповідно до ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява, зокрема, повинна містити:
-зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них;
-виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Процесуальний порядок розгляду судом справ про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою визначений главою 4 ЦПК України.
Відповідно до ст. 306 ЦПК України, у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Разом з тим, ч. 1 ст. 307 ЦПК України визначено, що суд до початку розгляду справи, поміж іншого, встановлює осіб (родичів, співробітників тощо), які можуть дати свідчення про фізичну особу, місцеперебування якої невідоме.
Як вбачається із поданих до суду матеріалів, заява не містить викладу обставин, на підставі яких суд міг би встановити осіб, родичів, співробітників, інших осіб, які, окрім заявниці, можуть дати свідчення про фізичну особу, місцеперебування якої невідоме.
З урахуванням викладеного, заявниці необхідно уточнити виклад обставин, а саме: вказати осіб (родичів, співробітників тощо), які можуть дати свідчення про фізичну особу, місцеперебування якої невідоме (за наявності таких осіб).
Разом з тим, для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про встановлення фактів, які мають юридичне значення, у кожній справі після її порушення суд, залежно від мети встановлення юридичного факту, зобов`язаний з`ясувати, які фізичні особи чи органи державної влади можуть бути заінтересовані у вирішенні вказаної справи.
Залучення до участі у справі окремого провадження всіх заінтересованих осіб має важливе значення, оскільки допомагає суду уникнути ухвалення незаконного рішення та виключити можливість появи в майбутньому конкуруючого рішення з іншою заінтересованою особою, а також має на меті повно і всебічно дослідити всі обставини справи.
Вирішуючи питання про те, яка саме заінтересована особа повинна бути притягнута до участі у справі окремого провадження, крім вищезазначеного, слід також враховувати і взаємовідносини із заявником у зв`язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх інтереси та (або) обов`язки.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 10 січня 2024р. у справі № 686/11198/22.
Частинами 1 та 2 ст. 47 ЦК України передбачено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.
Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п`яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв`язку з відкриттям спадщини.
Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження.
Тобто, суд констатує, що рішення у цій справі, у разі задоволення заявлених вимог може вплинути на інтереси та (або) обов`язки спадкоємців ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З огляду на зазначене, заявниці необхідно уточнити суб`єктний склад заінтересованих осіб, а саме: родичів ОСОБА_2 (дружина, інші діти, батьки; особи, які є спадкоємцями за заповітом, у разі його наявності).
Відповідно до ч. 9 ст. 10 ЦПК України, якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Згідно з ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши що заяву, подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху.
У відповідності до ч. 3 ст. 185 ЦПК України, якщо заявник відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо заявник не усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявникові.
Зважаючи на викладені вище обставини, суд дійшов висновку про залишення заяви без руху з наданням заявнику строку для усунення зазначених в ухвалі недоліків.
Відтак, заявнику необхідно подати до суду виправлену редакцію заяви для суду та заінтересованої особи, у якій має бути уточнений суб`єктний склад учасників (уточнити заінтересованих осіб, які можуть бути спадкоємцями ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та їх дані, а також уточнити виклад обставин в частині зазначення осіб (родичів, співробітників, тощо), які можуть дати свідчення про фізичну особу, місцеперебування якої невідоме (за наявності таких осіб).
Виправлену редакцію заяви надати суду з дотриманням вимог ч. 1 ст. 177 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 10, 175, 185, 260, 261, 305-307, 317, 318, 353 ЦПК України, суддя, -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Шевченківський відділ державної рестрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерсвта юстиції (м. Київ), Краматорська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області, про оголошення особи померлою, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю - залишити без руху.
Надати заявнику строк десять днів з дня отримання копії цієї ухвали на усунення зазначених недоліків заяви.
Роз`яснити заявнику, що у разі якщо недоліки заяви у вказаний строк не будуть усунені, заява вважається неподаною та повертається заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя:
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 10.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123933186 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Шевченківський районний суд міста Києва
Волошин В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні