У Х В А Л А
20.12.2024 Справа №607/20761/24 Провадження №2-о/607/626/2024
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Ромазана В.В.
присяжних Кравчинюк В.Я.
Петришин В.Я.
з участю секретаря судового засідання Бумби М.І.
представника заявника ОСОБА_1
представника зацікавленої особи Карпи М.М.
розглянувши клопотання представника заявника ОСОБА_2 ОСОБА_1 про призначення судово-психіатричної експертизи у відкритому судовому засіданні в м.Тернополі під час розгляду заяви ОСОБА_2 , зацікавлені особи ОСОБА_3 , орган опіки та піклування Білецької сільської ради про визнання особи недієздатною та призначення опікуна,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_4 звернулась в суд із заявою про визнання недієздатною своєї матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлення над нею опіки та призначення заявника її опікуном. У даній заяві зазначила, що її мати ОСОБА_3 має встановлений діагноз F02.8 (деменція змішаного ґенезу) відповідно до висновку спеціаліста КП «Волинської обласної психіатричної лікарні м.Луцька», хворіє більше 10 років, має скарги на погіршення пам`яті, не орієнтується у просторі та часі, головні болі, тому потребує стороннього догляду. На даний час ОСОБА_3 проживає у пансіонаті «Родинне тепло» за адресою: АДРЕСА_1 , де їй надають спеціальний догляд. Зазначила, що внаслідок наявного у її матері стійкого психічного захворювання, ОСОБА_3 не здатна розуміти значення своїх дій та не може керувати ними та потребує постійного догляду.
Представник заявника ОСОБА_4 - адвокат Білик Л.С. в судовому засіданні заявила клопотання про призначення судовопсихіатричної експертизи ОСОБА_3 з метою встановлення її психічного стану здоров`я.
Представник заінтересованої особи орган опіки та піклування Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області в судове засідання не з`явився, причини неявки не повідомив.
Зацікавлена особа ОСОБА_3 у судовому засіданні не змогла попередньо висловити думку щодо поданої заяви.
Представник зацікавленої особи ОСОБА_3 адвокат Карпа М.М. вважає заявлене клопотання підставним, таким, що підлягає до задоволення.
Суд, заслухавши пояснення заявника, дослідивши матеріали справи, доходить до висновку про необхідність призначення судовопсихіатричної експертизи з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що заявник ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є дочкою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Як вбачається із копії консультаційного висновку спеціаліста комунального підприємства «Волинська обласна психіатрична лікарня міста Луцька» Волинської обласної ради від 10.05.2023, яку надав представник заявника, при медичному огляді та обстеженні ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 останній встановлено психіатричний діагноз F02.8. Згідно із копією медичної картки амбулаторного хворого №126544 виданої на ім`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_2 , наданої КП «Волинська обласна психіатрична лікарня м.Луцька» Волинської обласної ради, остання взята на облік у вказаному лікувальному закладі з діагнозом F02.8.
Згідно з вимогами ст. 103 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
В силу вимог ст. 105 ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити: 1) характер і ступінь ушкодження здоров`я; 2) психічний стан особи; 3) вік особи, якщо про це немає відповідних документів і неможливо їх одержати.
Відповідно до ч. 1 ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судову психіатричну експертизу.
Суд, заслухавши доводи заявника, проаналізувавши матеріали заяви, з метою повного та об`єктивного розгляду справи, вважає за необхідне призначити судовопсихіатричну експертизу ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на даний час проживає: пансіонат «Родинне тепло», АДРЕСА_1 для встановлення її психічного стану.
В силу вимог п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадку встановленому п. 5 ч. 1 ст. 252 цього Кодексу, на час проведення експертизи.
Суд звертає увагу, що судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави (ч. 2 ст. 299 ЦПК України).
Керуючись наведеним та вимогами ст. ст. 103, 105, 252, 253, 298 ЦПК України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Клопотання представника ОСОБА_5 адвоката Білик Л.С. про призначення судово-психіатричної експертизи задовольнити.
Призначити у справі за заявою ОСОБА_2 , зацікавлені особи ОСОБА_3 , орган опіки та піклування Білецької сільської ради про визнання особи недієздатною та призначення опікуна судовопсихіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Тернопільській філії судовопсихіатричної експертизи Державної установи «Інститут психіатрії, судовопсихіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України».
На вирішення експерта поставити наступні питання:
1. Чи страждає ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на будьякий психічний розлад?
2. Якщо так, то чи є цей розлад хронічним та стійким?
3. Чи здатна ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за своїм психічним станом на даний час усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
4. Чи здатна ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебувати у судовому засіданні та надавати пояснення?
Витрати з оплати судовопсихіатричної експертизи віднести на рахунок держави.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків за статтями 384, 385 Кримінального кодексу України.
У розпорядження експерта надати матеріали даної цивільної справи.
Заявнику забезпечити явку в експертну установу на експертизу ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину ухвали суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.
Головуючий суддя В. В. Ромазан
Присяжні : Кравчинюк В.Я.
Петришин В.Я.
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123936320 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Ромазан В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні