:
Копія
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" грудня 2024 р. Справа № 608/2542/24
Номер провадження2/608/996/2024
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді Яковець Н. В.
з участю секретаря Олійник О. С.
представника позивача ОСОБА_1
відповідачки ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чорткові під час відеоконференції цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , третьої особи служби у справах дітей Чортківської міської ради про усунення перешкод у спілкуванні з дітьми шляхом встановлення графіку зустрічей батька з дітьми,-
ВСТАНОВИВ:
В жовтні 2024 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , третьої особи служби у справах дітей Чортківської міської ради про усунення перешкод у спілкуванні з дітьми шляхом встановлення графіку зустрічей батька з дітьми, посилаючись на те, що з березня 2024 року відповідачка почала здійснювати перешкоди щодо його участі у вихованні дітей, забороняє йому бачитися та спілкуватися з дітьми в телефонному режимі. З цього приводу між сторонами постійно виникають конфлікти, оскільки, ОСОБА_2 не надає йому можливості спілкуватись з синами в період, коли він вільний від роботи. Просить, встановити наступний графік побачень з дітьми без присутності матері: у будні дні два рази в тиждень (вівторок, четвер) з 18 год. 00 хв. до 21 год. 00 хв.; кожну першу та третю суботу або неділю місяця з 10.00 год. по 21.00 год.; кожні зимові та літні канікули дітей на період до восьми діб для відпочинку та оздоровлення дітей на території України; кожен день народження дітей, а саме: ІНФОРМАЦІЯ_1 кожного року до досягнення дітьми повноліття з 13.00 год. по 18.00 год.; у період шкільних канікул: кожна п`ятниця, субота або неділя на території України.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив суд позов задовольнити повністю з мотивів викладених в позовній заяві.
Відповідачка ОСОБА_2 позовні вимоги визнає частково, не заперечує щодо встановлення графіку зустрічі дітей з батьком відповідно до запропонованого Службою у справах дітей графіку.
Представник третьої особи Служби у справах дітей Чортківської міської ради в судове засідання не з`явився, від служби надійшла заява про розгляд справи без участі представника, висновок органу опіки і піклування підтримують повністю.
Вислухавши пояснення представника позивача, відповідачки, врахувавши думку дитини, дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.
Встановлено, що з 31 липня 2010 року сторони перебували в шлюбі, який було розірвано рішенням Чортківського районного суду, Тернопільської області від 01 березня 2024 року.
Від шлюбу вони мають двох синів: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Після розірвання шлюбу батьків, діти залишилися проживати з матір`ю ОСОБА_2 .
Рішенням № 7 засідання Комісії з питань захисту прав дитини Чортківської міської ради Тернопільської області від 12.06.2024 встановлено ОСОБА_3 час зустрічей з його малолітніми дітьми ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 :
- у вихідні дні кожного першого та третього тижня з 10 години суботи до 20 години неділі;
-у будні дні два рази на тиждень (вівторок, четвер) з 18 години до 20 години, або в інший день тижня за взаємною згодою та попередньою домовленістю з матір`ю дітей;
-у святкові дні та дні народження дітей за домовленістю обох сторін.
При неможливості зустрічей батька з дітьми за графіком, визначити час перенесення зустрічей за згодою з матір`ю дітей.
Згідно із вимогами ст. 141 Сімейного кодексу України, мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
Виховання та розвиток дітей є обов`язком батьків відповідно до ст. 150 Сімейного кодексу України.
Батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини та мають право обирати форми та методи виховання, крім тих, які суперечать закону, моральним засадам суспільства (ст. 151 СК України).
Статтею 153Сімейного кодексуУкраїни передбачено, що мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом.
Відповідно до вимог ст. 157 Сімейного Кодексу України, питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому із батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.
Стаття 9 Конвенції про права дитини передбачає право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.
Такі ж положення містяться у ст. 15 Закону України «Про охорону дитинства».
Таким чином, законодавством України закріплено обов`язок того із батьків, який проживає окремо, брати участь у вихованні дитини. У іншого з батьків виникає зустрічний обов`язок не чинити цьому перешкоди.
Згідно статті 158 СК України за заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї. Рішення про це орган опіки та піклування постановляє на підставі вивчення умов життя батьків, їхнього ставлення до дитини, інших обставин, що мають істотне значення. Рішення органу опіки та піклування є обов`язковим до виконання.
Згідно зі ст. 159 СК України якщо той із батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, зокрема якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод.
Суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування.
Під час вирішення спору щодо участі одного з батьків у вихованні дитини береться до уваги ставлення батьків до виконання своїх обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення, в тому числі стан психічного здоров`я одного з батьків, зловживання ним алкогольними напоями або наркотичними засобами.
Відповідно до ст. 171 СК України дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім`ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім`ї. Дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками, іншими особами спору щодо її виховання, місця проживання, у тому числі при вирішенні спору про позбавлення батьківських прав, поновлення батьківських прав, а також спору щодо управління її майном.
Також, згідно зі ст. 14 Закону України «Про охорону дитинства» під час вчинення дій, пов`язаних з розлученням дитини з одним або обома батьками, а також інших дій, що стосуються дитини, в порядку, встановленому законом, судом заслуховується думка та побажання дитини.
У судовому засіданні заслухана думка дитини ОСОБА_4 , який не заперечував щодо встановлення графіку спілкування з батьком, проте просив, щоб батько встановлюючи зустріч з ним і братом враховував його думку, оскільки в нього є друзі з якими він хоче спілкуватися і має певні інтереси.
Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Враховуючи викладені обставини та інтереси дітей, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, шляхом визначення способу участі батька у спілкуванні з дітьми відповідно графіку, запропонованого органом опіки та піклування.
Також суд, вважає, що слід зобов`язати позивача ОСОБА_3 під час зустрічей з дітьми дбати про їхнє життя, здоров`я, духовний і фізичний розвиток, вчасно повертати матері.
На основі встановленого та керуючись ст.ст. 141, 150, 151, 153, 157-159 Сімейного кодексу України, ст.ст.10-13,76-82,89,95,141, 263-265 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , третьої особи служби у справах дітей Чортківської міської ради про усунення перешкод у спілкуванні з дітьми шляхом встановлення графіку зустрічей батька з дітьми - задовольнити частково.
Усунути перешкоди у спілкуванні з дітьми, визначивши спосіб участі ОСОБА_3 у спілкуванні з синами ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , шляхом встановлення наступного графіку побачень із ними без присутності матері:
-у вихідні дні кожного першого та третього тижня з 10 години суботи до 20 години неділі;
-у будні дні два рази на тиждень (вівторок, четвер) з 18 години до 20 години, або в інший день тижня за взаємною згодою та попередньою домовленістю з матір`ю дітей;
-у святкові дні та дні народження дітей за домовленістю обох сторін.
При неможливості зустрічей батька з дітьми за графіком, визначити час перенесення зустрічей за згодою з матір`ю дітей.
Зобов`язати ОСОБА_3 під час зустрічей з дітьми дбати про їхнє життя, здоров`я, духовний і фізичний розвиток, вчасно повертати матері.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повне судове рішення буде складено 20 грудня 2024 року.
Суддя:/підпис/
Згідно з оригіналом:
Рішення набрало законної сили «___»
Оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи № 608/2542/24, яка зберігається в Чортківському районному суді Тернопільської області.
Суддя: Н. В. Яковець
Копію рішення видано «___»
Секретар:
Суд | Чортківський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123936421 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Чортківський районний суд Тернопільської області
Яковець Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні