Справа № 724/2890/24Провадження № 2-о/724/226/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 грудня 2024 року Хотинський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді: Ковальчук Т.М.
за участі:
секретаря судових засідань: Федонюка В.В.
розглянувшиу відкритомусудовому засіданнів м.ХотинЧернівецької областів порядкуокремого провадженняцивільну справуза заявою виконувача обов`язків керівника Дністровської окружної прокуратури Алієва Гашима, в інтересах держави в особі Територіальної громади м. Хотин в особі Хотинської міської ради Дністровського району Чернівецької області, заінтересована особа: Комунальне підприємство «Хотинське бюро технічної інвентаризації» Хотинської міської ради про визнання спадшини відумерлою,
В С Т А Н О В И В:
Короткий зміст заявлених вимог
У серпні 2024 року Дністровська окружна прокуратура в інтересах держави в особі Територіальної громади м. Хотин в особі Хотинської міської ради Дністровського району Чернівецької області звернулася до суду із заявою, у якій просить визнати спадщину після померлого ОСОБА_1 відумерлою та передати житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 у власність територіальної громади міста Хотин в особі Хотинської міської ради Дністровського району Чернівецької області.
Свої вимоги заявник обгрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_1 . Спадкоємців за законом та/або заповітом у ОСОБА_1 немає. За життя ОСОБА_1 на праві власності належав житловий будинок, який розташований в АДРЕСА_1 , який ніхто не успадкував. Відтак спадщина, що складається з цього будинку, є відумерлою.
У зв`язку з тим, що Хотинська міська рада не вжила дієвих заходів, спрямованих на визнання спадщини ОСОБА_1 відумерлою, внаслідок чого, Дністровська окружна прокуратура, відповідно до ст.23 Закону України «Про прокуратуру», звернулася до суду з даною заявою в інтересах держави в особі Хотинської міської ради Дністровського району Чернівецької області, про що повідомила міську раду перед зверненням до суду.
Процесуальні дії по справі
Ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області від 29.08.2024 року прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження по справі, призначено до розгляду в порядку окремого провадження. Витребувано з Хотинської державної нотаріальної контори інформацію щодо заведеної спадкої справи після смерті ОСОБА_1 та спадкоємців, які прийняли спадщину, а також складених та зареєстрованих заповітів померлого (а.с.15).
13.09.2024 року до суду з Хотинської державної нотаріальної контори надійшла інформаційна довідка зі спадкового реєстру (а.с.19-20).
Аргументи учасників справи. Подані заяви (клопотання) сторін.
Представник заявника Дністровської окружної прокуратури Гергележиу Р.Р. в судове засідання не з`явився, до суду надав заяву про розгляд справи без його участі, заявлені вимоги підтримує та просить суд їх задовольнити (а.с.40).
Представник Хотинської міської ради Дністровського району Чернівецької області Гіждівський В.В. в судове засідання не з`явився, до суду подав заяву, згідно якої викладені у заяві прокурора вимоги підтримує та просить визнати спадщину після смерті ОСОБА_1 відумерлою та передати у власність Хотинської територіальної громади (а.с.39).
Представник заінтересованої особи: КП «Хотинське бюро технічної інвентаризації» Хотинської міської ради Богайчук І.Є. в судове засідання не з`явився, до суду подав заяву в якій просить справу розглядати у його відсутність, заяву прокурора підтримує (а.с.17).
Фактичні обставини встановлені судом
Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку, про те, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Хотин Дністровського району Чернівецької області помер ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 04.11.2021 року, виданого Хотинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Південно - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано Франківськ) (а.с.6).
Після смерті ОСОБА_1 відкрилася спадщина на належне йому майно, яке складається з житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , який належав померлому на підставі договору дарування, посвідченого Хотинською державною нотаріальною конторою 27 квітня 1978 року за № 513, право власності на яке у встановленому законом порядку зареєстровано в Комунальному підприємстві «Хотинське бюро технічної інвентаризації» Хотинської міської ради, реєстраційний номер №489 від 04 травня 1978 року (а.с.8-10, 38).
У цьому будинку ОСОБА_1 був зареєстрований та постійно проживав до дня смерті, що підтверджується довідкою Хотинської міської ради Дністровського району Чернівецької області № 02-13-6-1855 від 26.11.2024 (а.с.36).
Інших осіб, які були зареєстровані або фактично проживали з померлим за адресою: АДРЕСА_1 , та які могли прийняти спадщину в силу ст.1268 ЦК України, не встановлено.
Згідно листів Хотинської міської ради Чернівецької області від 13.08.2024 та від 26.11.2024, у померлого ОСОБА_1 спадкоємці відсутні, заповіт ним не складався, організацію поховання ОСОБА_1 здійснювала Хотинська міська рада за сприяння КП «Хотинблагоустрій» Хотинської міської ради (а.с.11, 36).
Згідно з відомостями Хотинської державної нотаріальної контори № 654/02-14 від 11.09.2024, після смерті ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , із заявами про прийняття спадщини ніхто із спадкоємців не звертався, спадкова справа не заводилась (а.с.19), що також підтверджується Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) за №78264898 від 07.09.2024 року (а.с.20).
Так, Хотинською міською радою Чернівецької області з метою розшуку спадкоємців померлого ОСОБА_1 було надано повідомлення в районну газету «Хотинські вісті» за №46 від 12.11.2021 року, однак спадкоємців не встановлено (а.с.12).
Спадщина, що відкрилась після смерті ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , залишилась неприйнятою.
Мотиви, з яких виходить суд та застосовані норми права
Відповідно до статей 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК Україна).
Згідно з частиною першою статті 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
За правилами статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Статтею 1258 ЦК України встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
За правилами частин першої, третьої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України).
Відповідно до частин першої-третьої статті 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.
Згідно з частиною першоюстатті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначеніКонституцією України, цим та іншими законами.
Частиною першоюстатті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачено, що спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Відумерлою є спадщина, визнана такою на підставі встановлення судом існування (чи не існування) кількох юридичних фактів: факту смерті спадкодавця, відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від спадщини, неприйняття спадкоємцями спадщини чи відмови від її прийняття, дотримання органом місцевого самоврядування відповідної процедури.
У пункті 8 частини другої статті 293 ЦПК України зазначено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону (стаття 338 ЦПК України).
Подібна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 14 лютого 2023 року у справі № 712/14171/21.
Згідно ст.131-1Конституції України вУкраїні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Так, у ч.3 ст.23Закону України«Про прокуратуру» передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно ч.3 ст.56ЦПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Судом встановлено, щопісля смерті ОСОБА_1 відкрилася спадщина на належне йому майно, яке складається із житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
Спадщину після смерті ОСОБА_1 ніхто не прийняв, спадкоємців немає, після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини жодній особі свідоцтво про право власності на спадщину не видано та відповідних прав в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не зареєстровано.
Дністровська окружна прокуратура в інтересах держави в особі Хотинської міської ради звернулася до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Враховуючи вищенаведене, оскільки, судом встановлено, що спадкоємці за законом після смерті ОСОБА_1 відсутні, заповіт померлим не складався, заява про визнання спадщини відумерлою подана після спливу одного року з часу відкриття спадщини, то суд вважає можливим визнати спадщину після смерті ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що складається із житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 відумерлою, та передати її у власність територіальної громади міста Хотин в особі Хотинської міської ради Дністровського району Чернівецької області.
Таким чином у судовому засіданні знайшли підтвердження обставини, зазначені в поданій заяві, у зв`язку з чим заява підлягає задоволенню.
Щодо судових витрат
Відповідно до ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки заявник при подачі даної заяви звільнений від сплати судового збору на підставі п. 15-1 ч. 1ст. 5 Закону України «Про судовий збір», отже судові витрати по сплаті судового збору слід віднести на рахунок держави.
Керуючись ст.1277 ЦК України, ст.ст.263,265,337-338 ЦПК України,суд,
В И Р І Ш И В :
Заяву виконувача обов`язків керівника Дністровської окружної прокуратури Алієва Гашима, в інтересах держави в особі Територіальної громади м. Хотин в особі Хотинської міської ради Дністровського району Чернівецької області, заінтересована особа: Комунальне підприємство «Хотинське бюро технічної інвентаризації» Хотинської міської ради про визнання спадшини відумерлою - задовольнити.
Визнати спадщину після смерті ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що складається із житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 відумерлою, та передати її у власність територіальної громади міста Хотин в особі Хотинської міської ради Дністровського району Чернівецької області.
Рішення може бути оскаржено до Чернівецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду через Хотинський районний суд Чернівецької області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Повне найменування учасників справи:
Заявник: Дністровська окружна прокуратура, місцезнаходження: 60100, селище Кельменці, вул. Сагайдачного, буд. 39-«Б», код ЄДРПОУ 02910120.
Заявник: Територіальна громада м. Хотин в особі Хотинської міської ради Дністровського району Чернівецької області, місцезнаходження: вул. О.Кобилянської,2А, м. Хотин, Дністровського району Чернівецької області, код ЄДРПОУ: 04062205.
Заінтересована особа: Комунальне підприємство «Хотинське бюро технічної інвентаризації» Хотинської міської ради, місцезнаходження: вул. Незалежності, буд. 52, м. Хотин, Дністровського району Чернівецької області, код ЄДРПОУ: 21422372.
Повний текст судового рішення складено 19.12.2024 року.
Суддя: Т.М. Ковальчук
Суд | Хотинський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2024 |
Оприлюднено | 23.12.2024 |
Номер документу | 123938865 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою |
Цивільне
Хотинський районний суд Чернівецької області
Ковальчук Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні