Справа № 180/2094/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2024 р. м.Марганець
Марганецький міський суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді - Хомченко С.І.,
з секретарем судового засідання - Меньшиковою А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Марганець цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Виконавчий комітет Лозівської міської ради Харківської області як орган опіки та піклування, служба у справах дітей Лозівської міської ради Харківської області про позбавлення батьківських прав,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до Марганецького міського суду із позовом про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , в обґрунтування своєї заяви посилається на те, що відповідач по справі є батьком дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Батько дітьми не цікавиться, участі у їх житті не приймає, не цікавиться їхнім життям, здоров`ям, аліменти на утримання дітей не сплачує, участі у їх вихованні не приймає, отже виявляє байдужість до своїх дітей. Просить суд позбавити відповідача батьківських прав по відношенню до дітей та внести зміни до актового запису про народження дітей.
Позивач надала суду заяву про слухання справи без її участі, на позовних вимогах наполягала, просила задовольнити позов в повному обсязі.
Відповідач повідомлявся про час та місце розгляду справи належним чином. Відзиву на позовну заяву до суду не надав.
Представник служби у справах дітей Лозівської міської ради Харківської області надала суду заяву про слухання справи без її участі, проти задоволення позовних вимог не заперечувала.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, наведені у позовній заяві доводи, суд приходить до такого.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження дітей (а.с.12,14).
З позовної заяви вбачається, що батько ОСОБА_2 вихованням дітей не займається, не цікавиться їх життям та фінансово не забезпечує, не спілкується з ними, має заборгованість по сплаті аліментів, яка станом на 01.08.2024 року становить 145332,10 грн.(а.с.24-25).
Згідно витягу про осіб місце проживання яких зареєстровано від 01.08.2024 року виданої старостою Бурбулатівського СО Близнюківської селищної ради Лозівського району Харківської області Білик Н.І. , діти ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 проживають разом з матір`ю ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.11).
Згідно довідок виданих 06.08.2024 року директором КЗ «Лозівський ліцей №12» Н.Шпортюк, батько сином та донькою не цікавиться, навчанням та вихованням дітей не займається. Мати дітей ОСОБА_1 систематично контролює навчання дітей, займається їх вихованням та навчанням, співпрацює з учителями, регулярно відвідує батьківські збори та виконує рекомендації вчителя (а.с.19,21).
Згідно висновку складеним 26.11.2024 р. за № 2359 орган опіки та піклування виконавчого комітету Лозівської міської ради Харківської області вважає за доцільне в інтересах дітей позбавити батьківських прав відповідача ОСОБА_2 відносно до його дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.41-43).
Зібраними по справі письмовими доказами, встановлено, що відповідач ОСОБА_2 участі у вихованні дітей не приймає, станом здоров`я не цікавиться, не надає матеріальної допомоги на їх утримання, має заборгованість по сплаті аліментів, яка станом на 01.08.2024 року становить 145332,10 грн..
Відповідно до частини третьої статті 51 Конституції України сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці (частина перша статті 12 Закону України «Про охорону дитинства»).
Згідно з частинами першою-четвертою статті 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, поважати дитину.
Відповідно до ст.9 Конвенції про права дитини дитина не повинна розлучатися з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням визначають, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини.
Підстави позбавлення батьківських прав передбачені частиною першою статті 164 СК України. Зокрема, пунктом 2 частини першої статті 164 СК України визначено, що мати, батько, можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Виходячи з тлумачення пункту 2 частини першої статті 164 СК України суд має підстави для висновку, що ухилення від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав виключно за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в п.16 постанови №3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» (з послідуючими змінами та доповненнями), ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Позбавлення батьківських прав є винятковою мірою, яка тягне за собою надзвичайні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (стаття 166 СК України).
У справі «Хант проти України» ЄСПЛ вказав, що права дитини мають перевагу над правами батьків.
Так, 11 липня 2017 року Європейським Судом з прав людини було винесено рішення у справі «М.С. проти України», у якому йдеться визначення «інтересів дитини», їх місця у взаємовідносинах між батьками. При цьому ЄСПЛ зауважив, що при визначенні найкращих інтересів дитини у кожній конкретній справі необхідно враховувати два аспекти: по-перше, інтересам дитини найкраще відповідає збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я є особливо непридатною або неблагополучною; по-друге, у найкращих інтересах дитини є забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є не благодійним.
На сьогодні існує широкий консенсус, у тому числі у міжнародному праві, на підтримку ідеї про те, що у всіх рішеннях, що стосується дітей, їх найкращі інтереси повинні мати першочергове значення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що рівність прав батьків витікає з прав та інтересів дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, і у першу чергу повинні бути визначені інтереси дитини у ситуації спору, а вже тільки потім права батьків.
Проаналізувавши встановленні обставини, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача, а саме слід позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав відносно його дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір.
На підставі статей 150, 164-165 Сімейного кодексу України, керуючись статтями 12, 13, 81, 141, 263-265, 352-354, Цивільного процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , позбавити батьківських прав у відношенні доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , позбавити батьківських прав у відношенні сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відомості про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України стосовно доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 внести до актового запису про народження №225 складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Лозова реєстраційної служби Лозівського міськрайонного управління юстиції Харківської області від 01.06.2012 року.
Відомості про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України стосовно сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до актового запису про народження №348 складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану Марганецького міського управління юстиції у Дніпропетровській області від 09.12.2015 року.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 2422 гривні 40 копійок.
Роз`яснити відповідачу право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав у разі зміни поведінки особи, позбавленої батьківських прав, та обставин, що були підставою для позбавлення батьківських прав.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Марганецький міський суд Дніпропетровської області в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Суддя: С. І. Хомченко
Суд | Марганецький міський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 24.12.2024 |
Номер документу | 123948565 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Марганецький міський суд Дніпропетровської області
Хомченко С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні