Справа№938/1319/24
Провадження № 2/938/303/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2024 року селище Верховина
Верховинський районний суд Івано-Франківської області в складі
головуючого судді Чекан Н.М.
з участю секретаря судового засідання Івасюк Г.Ю.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув порядкузагального позовногопровадження цивільнусправу запозовом ОСОБА_1 до Верховинської селищної ради про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Верховинського районного суду поступила позовна заява ОСОБА_1 до Верховинської селищної ради про визнання права власності на нерухоме майно (будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами) в порядку спадкування за законом, яке знаходиться в АДРЕСА_1 , а саме: житловий будинок, який позначений на плані під літерою «А», який складається з веранди площею 9,0 кв.м., кухні площею 14,9 кв.м., кімнати площею 8,8 кв.м., кімнати площею 26,6 кв.м., навісу «Б», погребу «В», стайні «Г», вбиральні «Д», літньої кухні «Е», гаража «Є».
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його матір ОСОБА_2 . Батько ОСОБА_3 помер ще ІНФОРМАЦІЯ_2 . Він є їх єдиним сином, а, отже, й єдиним спадкоємцем. Після смерті матері відкрилася спадщина, яка складається зі земельних ділянок та житлового будинку, тобто садиби, які знаходяться в АДРЕСА_1 . Однак, на будинок з господарськими спорудами за життя спадкодавця право власності оформлене не було. На час смерті матері він проживав разом з нею, що підтверджується довідками органу місцевого самоврядування, а тому є таким, що прийняв спадщину. Однак, коли він звернувся до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину отримав відмову у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно.
Ухвалою судувід 14.10.2024року прийнятопозовну заявудо розглядута відкритопровадження всправі впорядку загального позовного провадження, витребувано від державного нотаріуса Павлюка І.І. та приватного нотаріуса Верховинського районного нотаріального округу Мартищук О.Я. інформацію зі спадкового реєстру про складання за життя заповітів спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також інформації, чи після її смерті відкривалися спадкові справи, а у разі їх відкриття надати до суду належно засвідчені копії всіх документів цих спадкових справ.
Від нотаріусів до суду поступили витребувані документи.
Ухвалою суду від 20.11.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Сторона позивача у судове засідання не з?явилася, подала до суду клопотання про проведення судового засідання без участі сторони позивача та підтримання позовних вимог.
Представник відповідача у судове засідання не з?явився, від неї до суду поступила заява про проведення розгляду справи за її відсутності, в якій вона не заперечувала щодо задоволення позову.
Такі дії не суперечать вимогам ст. 211 ЦПК України, згідно якої учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
У ч. 2ст. 247 ЦПК Українизакріплено, що у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч.6 ст.259 ЦПК України, у виняткових випадках залежно від складності справи складання повного рішення (постанови) суду може бути відкладено на строк не більш як десять днів, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - не більш як п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Згідно з ч.ч.4, 5 ст.268 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Враховуючи наведені вимоги процесуального закону, датою ухвалення судом судового рішення в даній справі, призначеній до розгляду на 16.12.2024 року, є дата складення повного судового рішення20.12.2024 року.
Суд, дослідивши здобуті та перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, приходить до такого висновку.
Як зазначено вст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до іншої особи (спадкоємця).
Згідно з положеннями ч.ч. 1,2 ст.1220, ч.1 ст.1222, ч.3 ст.1223 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини в такому випадку є день смерті особи. Спадкоємцями можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття cпадщини. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
У ч.ч.1, 3 ст.1268, ч.1 ст.1269, ч.1 ст.1270 ЦК Українипередбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 Кодексу він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
За змістом зазначених норм прийняття особою спадщини обумовлюється або постійним проживанням спадкоємця зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, або, в разі відсутності наведених вище обставин, поданням до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини у визначений ч.1ст.1270 ЦКстрок.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , народився та проживає в селі Замагора Верховинського району Івано-Франківської області (а.с. 4).
Із свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с.7) вбачається, що батьками позивача є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
Батько позивача - ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що 29.04.1999 року зроблено актовий запис №3 Замагорівською сільською радою Верховинського району Івано-Франківської обалсті (а.с.6).
Мати позивача ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 24.07.2014 року складено відповідний актовий запис №12 Замагірською сільською радою Верховинського району Івано-Франківської області (а.с.5).
Згідно із довідкою Замагірського старостинського округу від 04.07.2024 року №235 (а.с. 30), ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 постійно проживала і була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки Замагірського старостинського округу від 04.07.2024 року №235 (а.с. 29), на момент смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 був зареєстрованим син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Постановою приватного нотаріуса Верховинського районного нотаріального округу Івано-Франківської області від 16.07.2024 року відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 за відсутністю документів, які підтверджують право власності спадкодавця на житловий будинок та земельні ділянки.
Відповідно до інформаційної довідки зі спадкового реєстру №78802996 від 18.10.2024 року (а.с.45), інформація про заповіти/спадкові договори після померлої ОСОБА_2 у спадковому реєстрі відсутня.
Також, як вбачається зі спадкової справи №131/2024, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом звернувся лише ОСОБА_1 (а.с. 47-55).
Таким чином, інших спадкоємців, крім позивача, після смерті ОСОБА_2 судом не встановлено.
Враховуючи, що визнання права власності на спадкове майно є винятковим способом захисту, який має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню, оскільки відсутність у спадкодавця правовстановлюючих документів на спадкове майно унеможливлює оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
За таких підстав, суд, переконується в тому, що позивач, як спадкоємець за законом, згідно з нормами спадкового права після померлої матері ОСОБА_2 фактично успадкував нерухоме майно, що знаходиться в АДРЕСА_1 .
Згідно зтехнічним паспортом(а.с.22-27),даний будиноксадибного типуз господарськимибудівлями таспорудами знаходитьсяза адресою: в АДРЕСА_1 та складається з житлового будинку, який позначений на плані під літерою «А» загальною площею 59,3 м. кв., який складається з веранди площею 9,0 кв.м., кухні площею 14,9 кв.м., кімнати площею 8,8 кв.м., кімнати площею 26,6 кв.м., навісу, який позначений на плані під літерою «Б», погребу, який позначений на плані під літерою «В», стайні, яка позначена на плані під літерою «Г», вбиральні, яка позначена на плані під літерою «Д», літньої кухні, яка позначена на плані під літерою «Е», гаража, який позначений на плані під літерою «Є».
Відповідно до свідоцтва на забудову садиби в сільських населених пунктах Української РСР (а.с.21), забудовнику ОСОБА_3 (батьку позивача) дозволено побудову жилого будинку з 2-х кімнат з житловою площею 34,5 м.кв. на земельній ділянці в с.Замагора площею 0,06 га, виділеній з присадибної ділянки колгоспника на підставі рішення правління колгоспу ім І.Франка від 16.04.1965 року ща №-9.
На підставі наведеного керуючись ст. ст.1220-1223,1268,1269 ЦК України, ст.258-259,263-265 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Позов задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,право власностіна нерухомемайно (будиноксадибного типуз господарськимибудівлями таспорудами),яке знаходитьсяза адресою: АДРЕСА_1 , а саме на житловий будинок, який позначений на плані під літерою «А» загальною площею 59,3 м. кв., який складається з веранди площею 9,0 кв.м., кухні площею 14,9 кв.м., кімнати площею 8,8 кв.м., кімнати площею 26,6 кв.м., навісу, який позначений на плані під літерою «Б», погребу, який позначений на плані під літерою «В», стайні, яка позначена на плані під літерою «Г», вбиральні, яка позначена на плані під літерою «Д», літньої кухні, яка позначена на плані під літерою «Е», гаража, який позначений на плані під літерою «Є», в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Івано-Франківського апеляційного суду через Верховинський районний суд.
Найменування та ім`ясторін, їх місцезнаходженнят а проживання:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована адреса проживання: АДРЕСА_1 ;
Верховинська селищна рада Верховинського району Івано-Франківської області код ЄДРПОУ 04357294, адреса місця знаходження: вул. Франка,3 селище Верховина Верховинського району Івано-Франківської області.
Суддя Наталія ЧЕКАН
Суд | Верховинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2024 |
Оприлюднено | 24.12.2024 |
Номер документу | 123949996 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Верховинський районний суд Івано-Франківської області
Чекан Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні