Рішення
від 26.11.2024 по справі 404/7548/23
КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КІРОВОГРАДА

Справа № 404/7548/23

Номер провадження 2/404/1759/23

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 листопада 2024 року Кіровський районний суд м. Кіровограда

в складі: головуючого судді Мохонько В.В.,

за участі секретаря Галушко Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому, в порядку загального провадження, справу за позовом ОСОБА_1 до Управління комунальної власності Кропивницької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: приватний нотаріус Кропивницького міського нотаріального округу Титаренко Наталія Володимирівна про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2023 року позивач звернувся до суду із позовом до Управління комунальної власності Кропивницької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: приватний нотаріус Кропивницького міського нотаріального округу Титаренко Наталія Володимирівна про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його бабуся ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина, що складається з житлового будинку з господарсько-побутовими будівлями розташованого за адресою: АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 0,155351 га розташованої за адресою: АДРЕСА_1 .

Зазначає, що в квітні йому перетелефонувала сестра та повідомила, що в будинку померлої його бабусі сталася крадіжка.

На початку серпня 2023 року його сестра прийшла до будинку щоб прибрати розкидані після крадіжки речі та виявила в речах заповіт складений бабусею на його ім`я. Про складений заповіт бабуся йому ніколи не повідомляла.

Після звернення до нотаріуса, позивачу повідомлено про неможливість прийняття спадщини через пропущені ним строки для прийняття спадщини, в зв`язку з чим необхідно звернутись до суду із позовом про визначення додаткового строку на прийняття спадщини.

Ухвалою судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 06.09.2023 року відкрито провадження та призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

16.11.2023року ухвалоюКіровського районногосуду м.Кіровограда витребувановід приватногонотаріуса Кропивницькогоміського нотаріальногоокругу Кіровоградськоїобласті ТітаренкоНаталії Володимирівни належним чином завірену копію спадкової справи та інформацію після смерті ОСОБА_2 .

Приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу Кіровоградської області Тітаренко Н. В. на виконання вимог ухвали Кіровського районного суду м. Кіровограда 12.12.2023 року через канцелярію суду надано витребувану інформацію.

Ухвалою Кіровськогорайонного судум.Кіровограда від15.03.2024року витребувановід приватногонотаріуса Кропивницькогоміського нотаріальногоокругу Кіровоградськоїобласті ЯценкоОльгиПетрівни -належним чиномзавірену копіюзаповіту ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,посвідченого 25.12.2015року заномером успадковому реєстрі58423713та відКропивницької міськоїдержавної нотаріальноїконтори №2 - належним чином завірену копію заповіту ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , посвідченого 19.09.2006 року за номером у спадковому реєстрі 40659610.

25.04.2024 року та 29.04.2024 року до суду надійшла витребувана інформація.

Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 06.06.2024 року закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті в судовому засіданні.

В судове засідання позивач не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся, через канцелярію суду подав заяву щодо розгляду справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача Управління комунальної власності Кропивницької міської ради в судове засідання не з`явилась, надала заяву про проведення судового засідання у її відсутності та не заперечувала щодо задоволення позовних вимог.

Третя особа приватний нотаріус Кропивницького міського нотаріального округу Титаренко Наталія Володимирівна надала заяву про розгляд справи у її відсутності.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Одним із принципів цивільного судочинства є диспозитивність, який полягає у тому, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявленою нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. Учасник справи, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд (ст. 13 ЦПК України).

Судом встановлено, що державним нотаріусом Другої Кіровоградської державної нотаріальної контори Рибкіною О.М. 19.09.2006 року посвідчено заповіт, згідно якого ОСОБА_2 діючи добровільно і перебуваючи у здоровому розумі та ясній пам`яті, розуміючи значення своїх дій, попередньо ознайомлена нотаріусом з приписами цивільного законодавства, на випадок смерті зробила таке розпорядження: усі її права та обов`язки, які їй належать на момент складання заповіту, а також ті права та обов`язки, які можуть належати їй у майбутньому та усе її майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось і взагалі все те, що їй буде належати на день смерті і на що згідно з законом матиме право, заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданого 20.09.2021 року Відділом державної реєстрації смерті у місті Кропивницькому Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), актовий запис 2922.

Позивач звернувся із заявою до приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу Тітаренко Н.В. щодо роз`яснення порядку оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

31.08.2023 року за вих. №01-16 приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу Кіровоградської області роз`яснено позивачу, що вирішити питання щодо спадкування не є можливим у зв`язку із пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини.

Як вбачається з відповіді приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу Тітаренко Н.В. нею спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась.

Спір виник з приводу надання додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно ст.ст.1268, 1269, 1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини.

За ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Часом відкриття спадщини, згідно ч. 2 ст. 1220 ЦК України є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, тому часом відкриття спадщини є день смерті ОСОБА_2 тобто ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Позивач не проживав постійно із спадкодавцем, тому повинен був прийняти спадщину шляхом подачі заяви до нотаріальної контори про її прийняття або відмовитися від спадщини шляхом подачі заяви про відмову від її прийняття у шестимісячний строк, тобто до 18.03.2022 року.

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Необізнаність про наявність заповіту в даному випадку для позивача є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини, який не є спадкоємцем за законом першої черги та не був обізнаний про наявність заповіту.

Подібна правова позиція міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2024 року у справі № 686/5757/23, в якій Велика Палата Верховного Суду висновує, що необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

Частина 1 ст. 15 ЦК України закріплює право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Положення цієї статті базуються на нормах Конституції України, які закріплюють обов`язок держави забезпечувати захист: прав усіх суб`єктів права власності і господарювання (стаття 13), захист прав і свобод людини і громадянина судом (частина перша статті 55).

Оцінка поважності причин пропуску строку прийняття спадщини повинна, у першу чергу, стосуватися періоду від моменту відкриття спадщини й до спливу шестимісячного строку, встановленого законом для її прийняття. Саме протягом цього періоду мають існувати об`єктивні та істотні перешкоди для прийняття спадщини. Інші періоди досліджуються, якщо ці перешкоди почали існувати протягом шестимісячного строку та тривали до моменту звернення до нотаріуса або до суду.

Звертаючись до суду з позовом, позивач зазначав про те, що встановлений частиною першою статті 1270 ЦК України строк для звернення із заявою про прийняття спадщини ним було пропущено з поважних причин оскільки як до, так і після смерті спадкодавця, йому не було відомо про наявність заповіту складеного на його ім`я.

Із досліджених письмових доказів судом встановлено, що позивач є спадкоємцем після смерті його бабусі та має право на спадкування за заповітом.

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності та співставленні, належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також їх достатності і взаємному зв`язку, суд приходить до висновку, що позивачем доведено об`єктивні, істотні труднощі на вчинення дій щодо прийняття спадщини, які носять поважний характер, через що останній вчасно не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому вимоги слід задовольнити.

На підставівищевикладеного такеруючись ст.12,13,81,141, 263-265, 268 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління комунальної власності Кропивницької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: приватний нотаріус Кропивницького міського нотаріального округу Титаренко Наталія Володимирівна про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , терміном в три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відомості про учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ;

відповідач: Управління комунальної власності Кропивницької міської ради, місцезнаходження: вул. Велика Перспективна, 41, м. Кропивницький, код ЄДРПОУ 37623993;

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: приватний нотаріус Кропивницького міського нотаріального округу Титаренко Наталія Володимирівна, місце здійснення діяльності: вул. Чорновола, 11/4, м. Кропивницький.

Повний текст рішення складено 20.12.2024 року

Суддя

Кіровського районного суду

м. Кіровограда Віталіна .МОХОНЬКО

СудКіровський районний суд м.Кіровограда
Дата ухвалення рішення26.11.2024
Оприлюднено24.12.2024
Номер документу123950392
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —404/7548/23

Рішення від 26.11.2024

Цивільне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Мохонько В. В.

Рішення від 26.11.2024

Цивільне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Мохонько В. В.

Ухвала від 06.06.2024

Цивільне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Мохонько В. В.

Ухвала від 15.03.2024

Цивільне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Мохонько В. В.

Ухвала від 16.11.2023

Цивільне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Мохонько В. В.

Ухвала від 06.09.2023

Цивільне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Мохонько В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні