Рішення
від 20.12.2024 по справі 483/679/24
ОЧАКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ОЧАКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 483/679/24

Провадження № 2/483/309/2024

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

20 грудня 2024 року м. Очаків

Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:

головуючого судді Рак Л.М.,

за участю секретаря Гречки С.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи служба у справах дітей Очаківської міської ради, служба у справах дітей Чорноморської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області про позбавлення батьківських прав, -

В С Т А Н О В И В :

31 травня 2024 року адвокат Михайленко Н.М., яка є представником позивачки ОСОБА_1 , звернулася до суду із позовом до ОСОБА_2 , треті особи служба у справах дітей Очаківської міської ради та служба у справах дітей Чорноморської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області про позбавлення батьківських прав. Позовні вимоги представник позивачки обґрунтовувала тим, що з 27 червня 2009 року позивачка перебувала в зареєстрованому шлюбі з відповідачем. Від шлюбу вони мають сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . 20 березня 2013 року рішенням Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області шлюб між сторонами розірвано. Саме з того часу відповідач ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, не піклується про свого сина, не бере участі у його вихованні та матеріальному забезпечені, не виявляє до нього батьківської турботи та уваги, не турбується про його фізичний і духовний розвиток, не спілкується з ним взагалі. В 2019 році позивачка одружилася з ОСОБА_4 , який повністю замінив дитині батька, та син перебуває на його повному матеріальному забезпечені, в той час як відповідач ОСОБА_2 жодного разу не поцікавився життям свого сина. З моменту розлучення відповідач має заборгованість по аліментам, яка станом на 15 травня 2024 року становить 297575 грн. 66 коп. Неодноразово позивачка попереджала відповідача, про те, що позбавить його батьківських прав, але останній жодних висновків для себе не зробив. Посилаючись на викладене, а також на те, що в діях відповідача мається винна поведінка, яка виразилась в тривалому ухиленні від виконання обов`язків батька по вихованню сина, який протягом тривалого часу не піклується про фізичний та духовний розвиток сина, стан його здоров`я, не займається його підготовкою до самостійного життя, не виявляє бажання побачитися з сином, чим ухиляється від виконання обов`язків з виховання та утримання сина, представник позивачки просила позбавити відповідача ОСОБА_2 батьківських прав відносно сина ОСОБА_5 .

Учасники справи в судове засідання не з`явились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Представник позивачки надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності та відсутності позивачки, в якій крім того, зазначила, що позовні вимоги підтримують в повному обсязі, а також не заперечує проти ухвалення заочного рішення.

Відповідач, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений у порядку, передбаченому п. 2 ч. 7 ст. 128, ч. 3 ст. 131 ЦПК України, про причини своєї неявки до суду не повідомив.

Треті особи служба у справах дітей Очаківської міської ради та служба у справах дітей Чорноморської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області надали до суду заяви, в яких просили проводити судове засідання без представників служб, крім того, представник служби у справах дітей Очаківської міської ради зазначила, що проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Суд на підставі ч. 1 ст. 280 ЦПК України, враховуючи згоду позивачки та її представника і наявність достатніх даних для вирішення спору, вважає можливим ухвалити заочне рішення.

Крім того, враховуючи те, що учасники справи належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, суд вважає за можливе відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів, не здійснюючи фіксування судового процесу.

Дослідивши письмові докази, суд дійшов такого.

Сторони перебували у зареєстрованому шлюбі з 27 червня 2009 року, який рішенням Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області від 20 березня 2013 року у справі 483/433/13-ц розірвано, що підтверджується копією вказаного рішення (а.с. 12-14).

10 серпня 2019 року позивачка ОСОБА_6 зареєструвала шлюб з ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 (а.с. 16).

ОСОБА_5 ,народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , його батьками є позивачка ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 і на теперішній час до складу сім`ї позивачки, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 входить син ОСОБА_5 , що підтверджується дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами, а саме повторною копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 12 серпня 2020 року (а.с. 11), довідкою про склад сім`ї відділу забезпечення діяльності Центру надання адміністративних послуг Очаківської міської ради № 7071 від 21 травня 2024 року (а.с. 9).

Рішенням Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області від 02 вересня 2016 року з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_7 , стягнуто аліменти на утримання сина ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щомісячно до досягнення дитиною повноліття, у розмірі 1/4 заробітку (доходу), але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку , встановленого законодавством України, починаючи з 19 липня 2016 року (а.с 15).

Згідно з розрахунком заборгованості зі сплати аліментів від 15 травня 2024 року Очаківського відділу державної виконавчої служби у Миколаївському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_2 станом на квітень 2024 року має заборгованість зі сплати аліментів в розмірі 297575 грн. 66 коп. (а.с. 20-22).

Відповідно до ч. 2 ст. 164 СК України підставами для позбавлення батьківських прав є ухилення батьків від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Факт ухилення відповідача від своїх батьківських обов`язків, підтверджується характеристикою на дитину ОСОБА_5 виданою директором Очаківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 Очаківської міської ради Миколаївської області, відповідно до якої, мати контролює навчання сина, батько у вихованні сина участі не бере, до школи не навідувався (а.с. 17).

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Згідно зі ст.5 Сімейного кодексуУкраїни держава охороняє сім`ю, дитинство, материнство, батьківство, створює умови для зміцнення сім`ї. Держава створює людині умови для материнства та батьківства, забезпечує охорону прав матері та батька, матеріально й морально заохочує, підтримує материнство та батьківство. Держава забезпечує пріоритет сімейного виховання дитини.

Виховання всім`їє першоосновоюрозвитку особистостідитини.На кожногоз батьківпокладається однаковавідповідальність завиховання,навчання ірозвиток дитини.Батьки абоособи,які їхзамінюють,мають правоі зобов`язанівиховувати дитину,піклуватися проїї здоров`я,фізичний,духовний іморальний розвиток,навчання,створювати належніумови длярозвитку їїприродних здібностей,поважати гідністьдитини,готувати їїдо самостійногожиття тапраці (ч.1ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства»).

Статтею 7 Сімейного кодексуУкраїни передбачено, що дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї. Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства. Кожен учасник сімейних відносин має право на судовий захист.

Відповідно до ст. ст. 150, 180 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про стан здоров`я, її фізичний, духовний та моральний розвиток, що є найважливішими обов`язками матері і батька, а також повинні утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно зі ст. 11 Закону України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 року, сім'я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Статтею 164Сімейного КодексуУкраїни передбачені вичерпні підстави для позбавлення батьківських прав, серед яких ухилення батьків від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Відповідно до п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України №-3 від 30 березня 2007 року зі змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України №-20 від 19.12.2008 року, ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток, як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Згідно з висновком органу опіки та піклування виконавчого комітету Очаківської міської ради Миколаївської області № 1062/02-02/07 від 04 вересня 2024 року про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно його неповнолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , орган опіки і піклування вважає доцільним позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно його неповнолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 64-66).

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дітей лише за умови винної поведінки батька, свідомого нехтування ним своїми обов`язками.

Враховуючи викладене, суд дійшов переконання, що відповідач свідомо ухиляється від виконання своїх обов`язків з виховання дитини, і єдиним способом захисту прав та інтересів дитини є позбавлення батьківських прав щодо неї.

Аналізуючи викладені обставини, суд вважає позов ОСОБА_1 є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Також, у відповідності до ч. 1 ст. 141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь позивачки 1211 грн. 20 коп. судового збору, оплата яких підтверджується відповідною платіжною інструкцією (а.с. 1).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 259, 263-265, 280-284 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Цивільний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи служба у справах дітей Очаківської міської ради, служба у справах дітей Чорноморської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області про позбавлення батьківських прав задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьківських прав відносно його неповнолітнього сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 ) 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 копійок сплаченого судового збору.

Рішення є заочним і може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Відповідач, якому рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку для подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, воно може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення може бути оскаржене позивачем шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених вище строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Головуючий:

СудОчаківський міськрайонний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення20.12.2024
Оприлюднено24.12.2024
Номер документу123952546
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —483/679/24

Рішення від 20.12.2024

Цивільне

Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області

Рак Л. М.

Ухвала від 24.09.2024

Цивільне

Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області

Рак Л. М.

Ухвала від 10.07.2024

Цивільне

Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області

Рак Л. М.

Ухвала від 18.06.2024

Цивільне

Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області

Рак Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні