Справа № 750/14680/24
Провадження № 2-о/750/310/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 грудня 2024 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:
судді Маринченко О.А.,
секретар судового засідання Шилова Ж.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні заяву Чернігівської міської ради про визнання спадщини відумерлою,
заінтересована особа - Перша чернігівська державна нотаріальна контора,
в с т а н о в и в :
14 жовтня 2024 року Чернігівська міська рада з використанням засобів поштового зв`язку звернулася до суду із заявою, в якій просить визнати спадщину ОСОБА_1 , а саме: квартиру АДРЕСА_1 , відумерлою.
Обґрунтовано заяву тим, що у березні-квітні 2022 року померла ОСОБА_1 , у зв`язку з чим відкрилася спадщина на належне їй майно, а саме: квартиру АДРЕСА_1 . Разом з тим, спадкоємці, які прийняли спадщину, відсутні, а тому Чернігівська міська рада звернулася до суду з даною заявою.
У судове засідання представник заявника подала заяву, в якій просить справу розглянути за її відсутності, вказавши, що заяву підтримує.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явилася, подала заяву, в якій просить справу розглянути за її відсутності.
На підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
У березні-квітні 2022 року померла ОСОБА_1 , у зв`язку з чим відкрилася спадщина на належне їй майно.
На день своєї смерті ОСОБА_1 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , одна, про що свідчить довідка від 29 квітня 2024 року № 3104, видана Управлінням адміністративних послуг Чернігівської міської ради (а.с. 6).
Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 78833097 від 22 жовтня 2024 року, наданої Першою чернігівською державною нотаріальною конторою, спадкова справа до майна померлої у 2022 році ОСОБА_1 не заводилася.
Згідно із копією інформаційної довідки Товариства з обмеженою відповідальністю «Трудовий колектив Чернігівського обласного бюро технічної інвентаризації» від 20 лютого 2024 року № 743/122 Комунальним підприємством «Чернігівське міжміське бюро технічної інвентаризації за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на квартиру АДРЕСА_1 , на підставі свідоцтва про право власності на житло від 01 вересня 1997 року № НОМЕР_1 (а.с. 9).
За інформацією Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернігові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції № 29278/2546-10-24-33.23/33.23 від 10 жовтня 2024 року актові записи про шлюби та народження дітей ОСОБА_1 , 1930 року народження, у відділі відсутні. Разом з тим, в архіві відділу зберігається актовий запис про смерть № 15 від 27 вересня 2023 року, складений на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла у березні-квітні 2022 року. Свідоцтво про її смерть було видано ОСОБА_2 .
Відповідно до частини третьої статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно з частиною першою статті 1269 Цивільного кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини першої статті 1270 Цивільного кодексу України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Абзацом першим частини першої статті 1277 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходженням основної частини рухомого майна зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини (частина друга статті 1277 Цивільного кодексу України).
Згідно із частиною другою статті 1220 Цивільного кодексу України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Відповідно допункту 20Прикінцевих таПерехідних положеньЦивільного кодексуУкраїни уперіод діївоєнного станув Україні,введеного УказомПрезидента України«Про введеннявоєнного станув Україні»від 24лютого 2022року №64/2022,затвердженим ЗакономУкраїни «Прозатвердження УказуПрезидента України«Про введеннявоєнного станув Україні»від 24лютого 2022року №2102-IX,та протягомдвох роківз дняйого припиненняабо скасуванняу випадку,якщо смертьфізичної особизареєстрована пізнішеніж черезодин місяцьз днясмерті такоїособи абодня,з якогоїї оголошенопомерлою,строки,встановлені статтями1269,1270,1271,1272,1273,1276,1277,1283,1298цього Кодексу,обчислюються здня державноїреєстрації смертіособи.При цьомучасом відкриттяспадщини вважаєтьсядень смертіспадкодавця абодень,з якогоспадкодавця оголошенопомерлим,незалежно відчасу державноїреєстрації смерті. Положення абзацу першого цього пункту застосовуються також до спадщини, яка відкрилася після введення воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо вдосконалення порядку відкриття та оформлення спадщини», а також до спадщини, яка відкрилася до введення воєнного стану, строк для прийняття якої не сплив до його введення, за умови, що свідоцтво про право на спадщину не було видано жодному із спадкоємців.
Згідно із частиною третьою статті 1277 Цивільного кодексу України спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходженням основної частини рухомого майна.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з частиною першою статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до пункту 8 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Згідно із статтею 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
За вказаних обставин, оскільки спадкова справа після смерті ОСОБА_1 не заводилася, наявність спадкоємців чи інших осіб, які б мали право або заявляли свої права як спадкоємці на спадкове майно, встановлено не було, а тому наявні підстави для визнання квартири АДРЕСА_1 , відумерлою спадщиною та передачі спадкового майна у власність територіальної громади м. Чернігова - Чернігівській міській раді.
На підставі викладеного, керуючись статтями 258, 259, 273, 293, 315, 338, 354, 355 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Заяву Чернігівської міської ради про визнання спадщини відумерлою - задовольнити.
Визнати спадщину ОСОБА_1 , яка померла у березні-квітні 2022 року, а саме: квартиру АДРЕСА_1 , відумерлою.
Передати територіальній громаді м. Чернігова - Чернігівській міській раді у власність квартиру АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя
Суд | Деснянський районний суд м.Чернігова |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 24.12.2024 |
Номер документу | 123953585 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою |
Цивільне
Деснянський районний суд м.Чернігова
Маринченко О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні