Справа № 159/7768/24
Провадження № 2/159/1793/24
КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2024 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області під головуванням
судді Лесика В.О.,
за участі секретаря судових засідань Посполітак Г.О.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Ковелі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Велицької сільської ради Ковельського району про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування,
в с т а н о в и в :
Стислий викладпозиції позивача
Позивач звернулася в суд з вказаним позовом, в якому просить визнати за нею право власності на житлові будинки з господарськими будівлями і спорудами, розташовані по АДРЕСА_1 та по АДРЕСА_2 в порядку спадкування після смерті чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що після смерті чоловіка відкрилася спадщина за законом. Вона є спадкоємцем першої черги за законом, спадщину прийняла шляхом спільного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини. Позивачу відмовили у видачі свідоцтв про право на спадщину на житлові будинки з підстав відсутності у спадкодавця необхідних правовстановлюючих документів. Враховуючи викладене позивач просить в судовому порядку визнати її право власності на спадкове майно.
Стислий виклад заперечень відповідача.
Представником виконавчого комітету Велицької сільської ради Ковельського району подано клопотання про розгляд справи у його відсутності, проти задоволення позову не заперечує.
Рух справи в суді.
Позовна заява надійшла до суду 15 листопада 2024 року.
18 листопада 2024 року ухвалою судді відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 09 грудня 2024 року.
В підготовче засідання сторони та їх представники не з`явились, подали клопотання про розгляд справи у їх відсутності.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального засобу не здійснювалось.
Враховуючи визнання відповідачем позову, суд відповідно до положень ч. 3 ст. 200 ЦПК України ухвалює рішення у підготовчому судовому засіданні.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Згідно з свідоцтвомпро смертьсерії НОМЕР_1 від 20 січня 2015 рокувиданим виконавчим комітетом Сільцівської сільської ради Ковельського району, Волинської області ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заповіти від імені ОСОБА_2 не посвідчувалися.
Відповідно до матеріалів спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина за законом. Позивач ОСОБА_1 прийняла спадщину у встановленому законом порядку. Діти померлого ОСОБА_3 та ОСОБА_4 спадщину не прийняли і просять вважати їх такими, що відмовилися від прийняття спадщини.
Позивач є дружиною померлого, зокрема факт перебування у шлюбі спадкодавця ОСОБА_2 та позивача ОСОБА_1 підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серія НОМЕР_2 виданим Сереховичівською сільською радою Старовижівського району Волинської області 19.04.1980.
Судом встановлено, що позивач прийняла спадщину в порядку встановленому ч. 3 ст. 1268 ЦК України, оскільки постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини і протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України не заявила про відмову від неї.
Довідкою Велицької сільської ради Ковельського району Волинської області №272 від 01.03.2023 доводиться та обставина, що ОСОБА_2 був зареєстрований і постійно проживав в житловому будинку по АДРЕСА_2 і був виписаний в зв`язку з смертю, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Крім нього на момент його смерті була зареєстрована з 1982 року і проживає по даний час його дружина ОСОБА_1 . За даною адресою інших осіб зареєстровано не було.
Позивач, як спадкоємець за законом після смерті ОСОБА_2 , не може оформити спадщину через відсутність правовстановлюючих документів на спадкове нерухоме майно.
До складу спадщини ОСОБА_2 ввійшли житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_2 , який належав ОСОБА_2 , та житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1 , який він успадкував після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно з витягом з погосподарської книги №3 за 2011-2015 роки Велицької сільської ради Ковельського району Волинської області по особовому рахунку № НОМЕР_3 житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами належить ОСОБА_2 і знаходиться в АДРЕСА_2 . Будинок збудований в 1955 році.
Технічний паспорт на нерухоме спадкове майно, а саме житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_2 позивачем ОСОБА_1 станом на 15 серпня 2024 року виготовлений.
Згідно з витягом з погосподарської книги №1 за 2009 рік Велицької сільської ради Ковельського району Волинської області по особовому рахунку № НОМЕР_4 житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами належить ОСОБА_5 і знаходиться в АДРЕСА_1 . Будинок збудований в 1940 році.
Згідно з свідоцтвомпро смертьсерії НОМЕР_5 від 18 серпня 2009року виданим виконавчим комітетом Сільцівської сільської ради Ковельського району, Волинської області ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Від імені ОСОБА_5 заповіти не посвідчувалися.
Відповідно до матеріалів спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_5 відкрилась спадщина за законом. Спадщину після його смерті прийняв у встановленому законом порядку його рідний брат ОСОБА_2 . 19 серпня 2010 року нотаріус видала ОСОБА_2 свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай) у землі, що перебуває в колективній власності КСП «Іскра», на право на частку майна пайового фонду КСП «Іскра» та на автомобіль марки Москвич-2140. Інших спадкоємців, які прийняли спадщину, немає.
Довідкою Колодяжненської сільської ради Ковельського району Волинської області №359 від 08.03.2024 доводиться та обставина, що ОСОБА_5 був зареєстрований і постійно проживав в житловому будинку по АДРЕСА_1 з 1965 року і був виписаний в зв`язку з смертю, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Технічний паспорт на нерухоме спадкове майно, а саме житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1 позивачем ОСОБА_1 станом на 14 серпня 2024 року виготовлений.
15 листопада 2024 року державний нотаріус Ковельської державної нотаріальної контори Волинської області відмовив позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину на вказане нерухоме майно з підстав відсутності правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцю.
Висновки суду та мотиви прийнятого рішення.
Суд вважає можливим ухвалити рішення в підготовчому засіданні відповідно до вимог ч.3ст.200 ЦПК України.
Позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
В силу ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Згідно з статтею 1258 ЦК Україниспадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 ЦК України.
Відповідно до ст.. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народження після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні братита сестриспадкодавця,його бабата дідяк збоку батька,так із бокуматері (ст..1262ЦК України).
Судом встановлено, що має місце спадкування за законом.
Позивач прийняв спадщину в порядку визначеному ч. 3 ст. 1272 ЦК України.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Суд переконався, що спадкодавець правомірно набув право власності на спірні житлові будинки, тому це майно входить до складу спадщини.
Відсутність державної реєстрації права власності на спірне майно не позбавляє позивача, як спадкоємця, права на це спадкове майно.
В силу ч.5 ст.1268 ЦК спадщина належить спадкоємцям з часу відкриття спадщини незалежно від часу її прийняття.
Відповідно до вимог ст.68 Закону України «Про нотаріат» та п.4.15 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5, свідоцтво про право на спадщину не може бути видано у разі відсутності у спадкодавця правовстановлюючих документів на нерухоме майно.
За таких обставин спадкове право позивача може бути реалізовано лише в судовому порядку.
Відповідно до положень матеріального та процесуального закону, змісту позовних вимог та їх обґрунтування, суд приходить до висновку, що визнання відповідачем позову не суперечить вимогам закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Враховуючи час побудови нерухомого майна, яке спадкується, відсутність ознак самовільного будівництва, суд вважає необхідним вжити заходи для захисту прав позивача в спосіб, передбачений ст.16 ЦК України шляхом визнання права власності на спірне нерухоме майно в порядку спадкування.
Щодо розподілу судових витрат.
Судовий збір залишити за позивачем, відповідно до його письмової заяви.
Керуючись ст. ст. 141, 247, 200, 258, 259, 263-265, 273, 279 ЦПК України, ст.1216-1222, 1258, 1268 ЦК України, суд,
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити повністю.
Визнати за позивачем ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами,який знаходиться по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за позивачем ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами,який знаходиться по АДРЕСА_2 в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судові витрати залишити за позивачем.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексту рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст рішення складено 20.12.2024.
Головуючий:В. О. ЛЕСИК
Суд | Ковельський міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 09.12.2024 |
Оприлюднено | 24.12.2024 |
Номер документу | 123953939 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Ковельський міськрайонний суд Волинської області
Лесик В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні