Рішення
від 20.11.2024 по справі 180/1392/24
МАРГАНЕЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 180/1392/24

2/180/592/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2024 р.

Марганецький міський суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Нанічкіної Н.М.,

секретарем судового засідання Лебедєвою К.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Марганець в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: орган опіки та піклування виконавчого комітету Марганецької міської ради, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа: орган опіки та піклування виконавчого комітету Марганецької міської ради, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів. В обґрунтування своєї позовної заяви позивач посилається на те, що з ОСОБА_2 вони проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу, та ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народився син, ОСОБА_3 . Шлюб було укладено 20 листопада 2020 року. Протягом останнього часу сімейне життя між ними поступово погіршувалося, та шлюбні відносини було припинено. Син проживає з ним та знаходиться на його повному матеріальному утриманні. Відповідачка ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню дитини, не цікавиться його долею, життям, не відвідує його вдома, у дитячому садочку, не має бажання бачитися з дитиною, матеріально не утримує. Всі питання щодо виховання дитини вирішується ним самостійно без участі та підтримки з боку відповідача. Позбавлення відповідачки батьківських прав відносно сина, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в інтересах дитини, оскільки навіть вкрай рідкісні зустрічі з відповідачкою у присутності дитини призводять до сварок, що негативно впливає на психологічний стан дитини. Ним створені всі необхідні умови для нормального розвитку сина, життя та навчання. Хоча він і самостійно забезпечує потреби дитини, але вважає, що відповідачка повинна сплачувати аліменти на рахунок дитини в установі Державного ощадного банку України.

Просить суд позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з ухиленням від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; стягнути з відповідачки аліменти на утримання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі від усіх видів доходу, але неменше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення від дня пред`явлення позову до суду і до досягнення дитиною повноліття, шляхом перерахування на рахунок дитини в Державному ощадному банку України.

Ухвалою від 22 липня 2024 року відкрито провадження у справі та постановлено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження.

Позивач надав суду заяву про розгляд справи без його участі, просив позовні вимоги задовольнити.

Відповідачка про розгляд справи повідомлялась належним чином, в судове засідання не прибула, заяв, клопотань, відзиву на позов не надала.

Представник органу опіки та піклування надала заяву про розгляд справи без її участі, проти позову не заперечує.

Дослідивши матеріали справи, наведені у позовній заяві доводи, суд приходить до такого.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народився ОСОБА_3 , його батьками у свідоцтві про народження записані: батько - ОСОБА_1 , мати - ОСОБА_2 (а.с.9).

Довідкою про склад сім`ї від 06 червня 2024 року, виданої головою квартального комітету 8 кварталу Марганецької міської ради Беспалою Ю.М., підтверджено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований разом з батьком, ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 (а.с.20).

Згідно характеристики вихованця старшої групи дошкільного підрозділу Марганецької гімназії № 5 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 04 липня 2024 року, вихованням дитини займається тато та бабуся. Мати не приймає участі в освітньому процесі. На зайняттях у дистанційному форматі не присутня. Тато та бабуся допомагають під час навчання. Дитина емоційно спокійно реагує на відсутність матері. Згадує час, коли родина була разом (сімейні сварки). Про це розповідає, як про смішні моменти. Має тісний емоційний контакт з татом, відчуває його підтримку (а.с.11).

Письмовими поясненнями сусідки ОСОБА_4 підтверджується, що ОСОБА_3 проживає разом із бабусею та батьком. Дитину виховує батько, який багато уваги приділяє вихованню сина, часто гуляє з ним в парку, займається на спортивних тренажерах, після роботи катає його на мопеді, вчить їздити на велосипеді, самокаті, грає з ним у футбол. Часто бачить їх у спільних домашніх справах. Дитина весь час під наглядом дорослих: батька та бабусі. Матері ОСОБА_3 вона жодного разу не бачила, дитина про неї не згадує. Тато та бабуся дитині купують одяг, взуття. Підтримку та виховання дитина отримує від батька та бабусі (а.с.12).

Згідно письмових пояснень сусідки ОСОБА_6 , ОСОБА_3 проживає разом із бабусею та батьком, ОСОБА_1 . Хлопчик привітний, гарно одягнений, веселий. Тато багато проводить часу з дитиною, вчить його їздити на велосипеді, самокаті Вона постійно бачить, як вони граються на майданчику. Дитина розповідає, що вони з татом їздять на рибалку, допомагає бабусі. Мати хлопчика не приймає участі у його житті і вихованні, вона і не бачила її ніколи (а.с.13).

Письмовими поясненнями ОСОБА_8 , який проживає по сусідству із ОСОБА_1 , підтверджується, що батько виховує та вчить свого сина ОСОБА_3 . Мами ОСОБА_3 він небачив декілька років, участі у вихованні дитини вона не приймає. Весь час із дитиною проводить батько (а.с.14).

Письмовими поясненнями ОСОБА_11 , який є сусідом ОСОБА_1 , підтверджується, що ОСОБА_3 проживає разом із батьком, який багато уваги приділяє дитині, проводить з ним час, займається спортом, дитина допомагає батькові по господарству. Хлопчик завжди знаходиться під наглядом дорослих: бабусі і батька. Дитина завжди чисто одягнена, охайна. ОСОБА_3 разом з матір`ю він жодного разу не бачив (а.с.15).

Згідно характеристики, наданої головою квартального комітету 8 кварталу ОСОБА_13 30 травня 2024 року, за період проживання за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 зарекомендував себе з гарного боку, жодних негативних ситуацій помічено не було. З сусідами завжди привітний та ввічливий, ставлення до людей чемне та поважне. ОСОБА_1 одружений, але з дружиною проживає окремо. На даний час проживає разом з матір`ю, ОСОБА_14 , та виховує двох синів: ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_5, та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає з батьком близько 3,5 роки. ОСОБА_1 самостійно займається вихованням ОСОБА_3 та матеріально утримує. Мати - ОСОБА_2 з дитиною не проживає з 2021 року, вихованням ОСОБА_3 не займається, ніякої участі в житті дитини не приймає, до сина не приходить (а.с.17).

За інформацією на вихованця дошкільного підрозділу «Струмочок» Марганецької гімназії № 5 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вихованням та навчанням хлопчика займається тато, він постійно виходить із сином на синхронні заняття. ОСОБА_3 виконує всі завдання, тато дотримується усіх рекомендацій. Мама ОСОБА_3 проживає окремо, вихованням сина не займається (а.с.19).

За висновком від 27 червня 2024 року №15/20-927, орган опіки та піклування виконавчого комітету Марганецької міської ради Дніпропетровської області вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 по відношенню до дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Мати дитини, ОСОБА_3 , з 2021 року не проживає з дитиною, вихованням його не займається, ніякої участі в житті дитини не приймає, до сина не приходить. Зарва ОСОБА_3 проживає з батьком, ОСОБА_1 близько 3,5 років. Батько самостійно виховує та утримує сина (а.с.10).

Відповідно до ст.150 Сімейного Кодексу України батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Статтею 164 Сімейного Кодексу України передбачено, що підставою для позбавлення батьків або одного з них батьківських прав, може бути ухилення останніх від виконання своїх обов`язків по вихованню дітей, засудження за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Статтею 165 Сімейного Кодексу України передбачено, що право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава позбавлення батьківських прав, можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Пунктом 15 Постанови Пленуму Верховного суду України № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30.03.2007 року позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Крім того, стаття 27 Конвенції про права дитини, ратифікованої Верховною Радою України 27.09.1991 року, та положення Декларації прав дитини регламентують, що інтереси дитини необхідно забезпечувати найкращим чином, дитина повинна бути серед тих, хто першим одержує захист і допомогу.

З урахуванням всіх обставин даної справи і висновку органу опіки та піклування виконавчого комітету Марганецької міської ради Дніпропетровської області, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги про позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав по відношенню до дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому що вона нехтує своїми батьківськими обов`язками: тривалий час проживає окремо від дитини, життям дитини не цікавиться, жодної участі в житті, вихованні сина не приймає.

Щодо позовних вимог про стягнення з відповідачки аліментів на рахунок дитини, суд приходить до такого.

Відповідно до ст.51 Конституції України та ст.180 СК України батьки зобов`язанні утримувати своїх дітей до досягнення ними повноліття.

За ч.2 ст.166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.

Статтею 181 СК України визначено, що способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина. Спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

Відповідно до ст.179 СК України аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини. Той із батьків або інших законних представників дитини, на ім`я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини.

Враховуючи вказані норми Сімейного кодексу, аліменти - це кошти на утримання дитини за рішенням суду (ч.3 ст.181 СК України), які виплачуються на того з батьків, з ким проживає дитина.

Спосіб виконання обов`язку утримувати дитину до досягнення нею повноліття визначається за домовленістю між батьками, а спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням суду, змінюється за рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

Верховний Суд у постанові від 13 червня 2024 року по справі № 760/17498/22 зазначив, що неповнолітня дитина має право на самостійне одержання аліментів та розпорядження ними відповідно до Цивільного кодексу. Фізична особа віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років вважається неповнолітньою. За обсягом цивільна дієздатність неповнолітньої особи є неповною. З урахування обсягу неповної цивільної дієздатності неповнолітньої особи та того, що аліменти є власністю дитини, законодавець закріпив право неповнолітнього на самостійне одержання аліментів.

З аналізу викладених вище норм вбачається, що сплата аліментів на користь малолітної дитини (до 14-ти років), як то просить позивач, законом не передбачена.

Отскільки позивач не заявляє вимогу про стягнення з відповідачки аліментів на свою користь, а суд, з огляду на приписи ч.2 ст.264 ЦПК України, не може вийти за межі позовних вимог, то в позові в цій частині слід відмовити.

Також, суд вважає за необхідне роз`яснити позивачу його право на звернення до суду з позовом (заявою про видачу наказу) про стягнення аліментів з відповідачки на свою користь на утримання дитини, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На підставі ст.141 ЦПК України та Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_2 необхідно стягнути на користь позивача сплачений судовий збір за позовну вимогу про позбавлення батьківських прав.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 263-265,352 Цивільного процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити частково.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьківських прав відносно дитини, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 1211,20 гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження за умов, визначених в ч.2 ст.354 ЦПК України.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

Третя особа: орган опіки та піклування виконавчого комітету Марганецької міської ради, адреса: Дніпропетровська область, м.Марганець, вул.Єдності, 29а.

Повне судове рішення складено 20.12.2024 року.

Суддя: Н. М. Нанічкіна

СудМарганецький міський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення20.11.2024
Оприлюднено24.12.2024
Номер документу123955103
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —180/1392/24

Рішення від 20.11.2024

Цивільне

Марганецький міський суд Дніпропетровської області

Нанічкіна Н. М.

Ухвала від 10.10.2024

Цивільне

Марганецький міський суд Дніпропетровської області

Нанічкіна Н. М.

Ухвала від 22.07.2024

Цивільне

Марганецький міський суд Дніпропетровської області

Нанічкіна Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні