Справа № 211/6046/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про залишення позовної заяви без руху
23 грудня 2024 року м. Кривий Ріг
Суддя Суддя Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Сіденко С.І., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , у якій позивачем вказано заінтересованою особою Сьому криворізьку держану нотаріальну контору у Дніпропетровській області про встановлення факту родинних відносин та встановлення факту правовстановлюючого документу,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернуласі до Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з позовною заявою, вказавши заінтересованою особою Сьому криворізьку держану нотаріальну контору у Дніпропетровській області та просить суд встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є матір`ю ОСОБА_1 ; встановити факт належності ОСОБА_3 правовстановлюючого документу, а саме дублікату свідоцтва про право власності на житло від 22.08.2024.
Ухвалою судді Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 18.10.2024 заяву ОСОБА_4 направлено до Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області за підсудністю за зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_4 , оскільки відповідно до ч. 1 ст. 316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення подається до суду за місцем її проживання.
Вивчивши заяву та додані до неї документи, вважаю за необхідне залишити заяву без руху з наступних підстав.
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою, при цьому в тексті позовної заяви посилається на процесуальні норми, встановлені ЦПК України, які регулюють провадження у справах окремого провадження (ст. ст. 293, 315, 318, 319 ЦПК України).
Судовий збір сплачений у розмірі, визначеному за подання позовної заяви (1211,20 грн.)
Відповідачем у позовній заяві вказано ОСОБА_2 , як одного із спадкоємців після смерті ОСОБА_3 .
За відомостями Криворізької міської територіальної громади, отриманими судом 19.12.2024 відповідач ОСОБА_2 має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 42 ЦПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи.
Сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач (ч. 1 ст. 48 ЦПК України).
Процесуальним Законом не передбачено участь у позовному провадженні заінтересованих осіб, так само як не перебачено участь відповідачів у справах окремого провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Таким чином, ОСОБА_4 , звертаючись до суду з позовною заявою, як позивач, допустила визначення учасниками справи осіб, які одночасно за процесуальним Законом беруть у справі в порядку як позовного, так і окремого проваджень, що є недоліком позовної заяви та перешкоджає відкриттю провадження.
Також, відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом ІV цього Кодексу.
При вирішенні питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення в цивільній справі в порядку окремого провадження суддею враховано, що ця заява повинна відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим ст.ст.175, 177 ЦПК, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим ст. 318 цього Кодексу. Вказаний висновок узгоджується з правовими позиціями викладеними в п.3 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» де зазначено, що вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим конкретною статтею про зміст заяви.
Згідно зі ст.318 ЦПК України в заяві про встановлення юридичного факту повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
ОСОБА_1 , звертаючись до суду з даною позовною заявою в порядкуокремого провадження, заінтересованою особою зазначила Сьому криворізьку держану нотаріальну контору у Дніпропетровській області, однак нотаріальна контора у даній категорії справ не може бути заінтересованою особою, виходячи з наступного.
Нотаріус не може мати спільних інтересів з особами, які звернулися до нього за вчиненням нотаріальної дії відповідно до ст.9 Закону України «Про нотаріат».
Заявнику (позивачу) необхідно встановити юридичні факти, щоб реалізовувати свої права як спадкоємця.
Верховний Суд у постанові від 24 червня 2022 року у справі № 337/3395/21 вказав на те, що визначення заінтересованою особою державної нотаріальної контори є помилковим, оскільки в разі відсутності інших спадкоємців та за відсутності спору про право заінтересованою особою у таких правовідносинах є відповідна територіальна громада в особі її ради.
Аналогічний висновок міститься в постанові Верховного Суду від 17 червня 2021 року в справі № 161/10157/20 (провадження № 61-1048св21).
Відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З урахуванням наведеного, дана позовна заява підлягає залишенню без руху та ОСОБА_1 встановлюється п`ятиденний строк, з дня отримання копії цієї ухвали, протягом якого вона має право подати до суду нову позовну заяву з усунутими недоліками, які вказані у цій ухвалі, з копіями відповідно до кількості учасників справи.
За таких обставин відповідно до вимог ст.185 ЦПК України дана заява підлягає залишенню без руху.
Керуючись ст. ст.175, 185, 294 ЦПК України, суддя
п о с т а н о в и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , у якій позивачем вказано заінтересованою особою Сьому криворізьку держану нотаріальну контору у Дніпропетровській області про встановлення факту родинних відносин та встановлення факту правовстановлюючого документу - залишити без руху.
Надати позивачу строк п`ять днів, з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків.
Роз`яснити позивачу, якщо у встановлений строк він виконає вимоги, визначені в ухвалі суду, заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. У разі, якщо позивач не усуне недоліки заяви у встановлений строк, заява вважається неподаною та повертається заявнику.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала остаточна, оскарженню не підлягає.
Суддя Сіденко С. І.
Суд | Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 24.12.2024 |
Номер документу | 123955385 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Інші справи позовного провадження |
Цивільне
Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу
Сіденко С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні